Rozhovor s Annou Nedvídkovou o celostní medicíně v našem městě a jejím přínosupro naši společnost

Foto: archiv paní Nedvídkové


V dnešní době se stále více lidí zajímá o zdravý životní styl a péči o své tělo. Celostní medicína je jedním z přístupů, který slibuje zlepšení zdraví nejen fyzicky, ale i psychicky a emocionálně. O tom, co je celostní medicína a jaké jsou její přínosy, jsme hovořili s terapeutkou Annou Nedvídkovou.

Co je to celostní medicína a jak se liší od klasické medicíny?
Celostní znamená komplexní. Celostní medicína tedy pohlíží na klienta komplexně – nejen z pohledu fyzického, ale i mentálního, emocionálního a duševního. Zdraví analyzuje v propojenosti a v souvislostech celého systému tělo–mysl–duše.
Akutní medicína je skvělá, zachraňuje životy. Klasická medicína ale řeší většinou pouze důsledek zdravotního problému, ne však jeho příčinu. Pakliže například nasadíme lék na bolest, bolest utlumíme, problém však zůstává. Tělo si brzy najde jinou cestu, jak nás na problém upozorní.
Celostní medicína tedy oproti klasické hledá jádro problému a pomáhá klientovi s jeho řešením.

Jaké jsou hlavní přínosy celostní medicíny pro pacienta/klienta? Jak může prospět našemu zdraví?
Příčinou zdravotního problému bývá velmi často emocionální zátěž, která může být uložena hluboko v podvědomí nebo vychází z mentálního nastavení klienta. Je tedy důležité důkladně zanalyzovat příběh klienta a najít individuální kontext a souvislosti s jeho zdravotním stavem. Existují různé celostní přístupy a metodiky, které pomáhají nalézt příčinu problému. Součástí procesu uzdravování je zpracování emocionálních zátěží a optimalizovaní mentálního nastavení klienta. Nutnou podmínkou je klientovo převzetí odpovědnosti za své zdraví, tedy i nemoc. Po těchto zásadních změnách se nejen tělo, ale i mysl a duše začne uzdravovat a to vede k celkovému zkvalitnění života. Klienti většinou zásadně přehodnotí životní postoje a přesvědčení. Stávají se svobodomyslnějšími a šťastnějšími.

Lze kombinovat klasickou a celostní medicínu pro lepší výsledky?
Nedokážu posoudit, zdali lze dosáhnout lepších výsledků, nicméně klienti většinou přecházejí k celostním přístupům právě proto, že jim už klasická medicína nedokáže pomoci. Například v rámci autoimunitních onemocnění, jako je cukrovka, roztroušená skleróza nebo problémy se štítnou žlázou. Já věřím, že nevyléčitelné nemoci neexistují. Nemoc vnímám jako projev těla, který signalizuje určitou nerovnováhu. Tělo je dokonalý systém a dokonalým způsobem nám dává najevo, že jdeme ve svém životě špatným směrem. Pakliže toto klient pochopí, k uzdravení je velmi blízko. Klasická medicína dokáže výborně diagnostikovat jakoukoliv nerovnováhu v těle. V tomto případě ji lze určitě kombinovat s celostní medicínou.

Může být celostní medicína vhodná pro každého člověka?
Pro každého člověka, který pochopí, že lékař jeho problém nevyřeší, ale on sám musí tuto odpovědnost převzít do svých rukou. Lékař nebo terapeut se v takovém případě stává spíše průvodcem klienta.

Jakou roli hraje v celostní medicíně psychická pohoda klienta?
Psychická NEpohoda je prvním projevem nerovnováhy systému těla a mysli. Pakliže tento signál zachytíme a začneme se jím zabývat a pracovat na změně, předejdeme tak zdravotním komplikacím, které by nás v dlouhodobém horizontu mohly potkat.
Většinová společnost si v dnešní zrychlené době bohužel míru své psychické zátěže neuvědomuje. Zvykli jsme si na stres, stal se každodenní součástí našich životů. Příčinu vidím především v dnešní době digitální, zaměřené na výkon. Lidé a bohužel i děti přijali každodenní dávku stresu/tlaku jako normalitu. Já si myslím, že to normální není.
Život nám nabízí zajímavější možnosti.

Jaké jsou nejčastější překážky pro pacienty při aplikaci celostní medicíny?
Překážkou bývá často čas a vůle.
Celostní přístup k sobě vyžaduje důkladnou introspekci, odhodlání a trpělivost. Klasická medicína nabízí řešení v podobě medikace, pro kterou si zajdete do lékárny hned. Řešení máte rychlé, ne však kvalitní a trvalé. U celostních přístupů je to naopak.

Mohla byste uvést konkrétní příklad, jak se lze díky celostní medicíně vypořádat s kašlem, chřipkou nebo alergiemi?
Při chřipce a jiných virových onemocněních hraje důležitou roli imunita a tedy aspekty, které vedou k jejímu oslabení. Pakliže je člověk vystavován stresu, jeho imunita se oslabuje a jeho odolnost vůči prostředí, v kterém se pohybuje a jehož součástí jsou viry a bakterie, je nízká. Samozřejmě tam nehraje roli jen stres, ale například i strava, pohyb, spánek, světlo apod.
Celostní přístupy zkoumají opět komplexně, jaké zátěži byl organismus vystaven, a doporučují změny tam, kde jsou potřeba.
Alergie doporučuji řešit pomocí biorezonance, což je velmi úspěšná terapie, která vychází z principů tradiční čínské medicíny.

Je celostní medicína uznávána v České republice a je dostupná?
Bohužel studium celostní medicíny není akreditované ministerstvem školství, a tedy ani podporované systémem.

Nicméně vnímám, že „doba covidová“ otevřela mnohým lidem oči a vzrostl zájem o alternativní přístupy a zdraví v souvislostech. Mám z toho upřímnou radost. Je nutné zaměřit se i na prevenci a budování odolnosti fyzické, mentální a emoční, a to nejen u dospělých, ale i u dětí.
Toto je i záměr nově vznikající kliniky celostního zdraví v Dobříši. Projekt teprve vzniká, ale věřím, že na začátku roku 2024 bude již klinika otevřená. Už se na to moc těším.

Zpracovala DH



Předchozí článekDopady covidu-19 na duševní a psychické zdraví dětí i dospělých
Další článekOslavu Dne Země v Dobříši doprovodilo i sázení stromu