Víte, že …



Od roku 1774 jsou obyvatelé povinni plnit všeobecnou povinnou školní docházku. Od té doby dochází ke snahám měnit a upravovat systém školství z různých důvodů – politických, společenských, ekonomických, průmyslových…

Dobříš je centrem oblasti Dobříšska – vzdělávání, doprava, služby, lékařská péče, samospráva (úřad), Policie ČR, městská policie atd. Dnes a denně se objevují problémy ve všech těchto sférách a hledají se řešení. Na každém z nás je, jak se naše společnost bude vyvíjet…
Co občan, to představa, jak se například vzdělávat. Každý rodič jistě ví, jak se mají vzdělávat jeho děti, co se mají učit, kdo je vhodný učitel nebo učitelka, kolik má vzdělání stát rodinu dítěte, kolik má na vzdělání vynaložit stát.
Málokdo ze soudných rodičů přemýšlí také o tom, že škola není „náhradní zařízení“ za rodinu.

Víte, že okolní obce Dobříše zřizují pro děti s trvalým bydlištěm mateřské a základní školy převážně 1. stupně (1.–5. ročník) a Dobříš byla a je centrem vzdělávání – předškolního, základního, středního a speciálního?
Zřizovatelem těchto škol na Dobříši (3 mateřské, 2 základní školy a 1 speciální základní) je město, které ze zákona o samosprávě, zákona školského a dalších financuje provoz těchto škol. Město Dobříš (jako obec s rozšířenou působností) je ovšem pro obyvatele Dobříše a okolních obcí také místem, kde získávají děti předškolní vzdělávání a úplnou povinnou školní docházku. V praxi to znamená, že například dítě z Obořiště musí být od 6. ročníku přijato k povinné školní docházce na Dobříši. Samozřejmě že tato skutečnost s sebou nese i problém omezené kapacity základních škol. Pokud se z důvodu naplněné kapacity dítě do školy na Dobříš nedostane, musí rodiče napsat odvolání a řešení je na Středočeském kraji.

Současný městský školský systém nemusí vyhovovat všem rodičům. Pak jsou i na našem území města nejrůznější varianty soukromého vzdělání (např. ZŠ Trnka).
Financování soukromých školských zařízení státem dle MŠMT je dáno registrací v registru školských zařízení, to znamená, že finance na mzdy učitelů, vzdělávání učitelů, učební pomůcky, dotace atd. dostávají tyto školy dle normativu od státu. Provoz svých zařízení (energie, opravy, přístavby, nájem…) jsou povinni zajistit soukromí zřizovatelé z jiných zdrojů než stáních – městských.
Info o uvedených faktech lze dohledat na webových stránkách ministerstev, obcí, registru smluv atd.

Mgr. Eva Burešová, zastupitelka ANO 2011



Předchozí článekSchool fest
Další článekCirkusový svět v dětských rukou: Děti ze 4. MŠ Dobříš se staly hvězdami šapitó!