Z důvodu stále rostoucích cen energií pro vás odbor výstavby a životního prostředí připravil pár rad, kde a jak v domácnosti ušetřit. Často stačí jen maličkosti, které nezaberou žádný čas navíc

Zdroj: unsplash.com


1) Vyhodnocení největších žroutů energie v domácnosti a jejich stavu

Mezi spotřebiče s nejvyšší spotřebou elektrické energie rozhodně patří lednička a pračka. U těchto i jiných spotřebičů je třeba brát v úvahu stáří a energetický typ spotřebiče. Většinou platí, že čím starší je to model, tím více energie spotřebuje. Pokud tedy vlastníte lednici starší třeba deseti let, neváhejte s nákupem nové. Také moderní pračky spotřebují na jeden prací cyklus mnohem méně energie než podobné spotřebiče před deseti a více lety. Pokud se rozhodnete pro nákup nového spotřebiče, měl by vás kromě ceny zajímat hlavně jeho energetický štítek, který popisuje provozní spotřebu energie, účinnost a také hlučnost. Nejúspornější a nejefektivnější elektrospotřebiče jsou označeny třídami A, B a C. Třídy B a C přitom zhruba odpovídají dřívějšímu označení A+++. Snížit spotřebu můžete rovněž správným používáním a pravidelnou údržbou. Zanesené filtry v myčkách, pračkách, klimatizacích, které zbytečně nutí zařízení pracovat na vyšší výkon, je dobré měnit. Do lednice dávejte opravdu vychladlé potraviny. Mrazák zbavujte námrazy a vrstev ledu. Říká se, že půlcentimetrová námraza zvýší spotřebu dokonce až o 30 %.

Při praní prádla vsaďte na nižší teploty, šetřit tak budete nejen energie, ale i oblečení. Pračku i myčku zapínejte pouze, pokud je naplněná. Pokud má vaše domácnost nárok na nízký tarif na elektřinu, snažte se maximálně využívat noční proud. Nárok na nízký tarif máte v případě, že vlastníte jedno z těchto zařízení: bojler, elektrické topení (například eletrokotel, podlahová vytápění, přímotop, …), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, akumulační nebo hybridní vytápění. Kdysi šlo hlavně o noční hodiny, dnes však máte časy s nižším tarifem i během dne. Těžit se dá tak i z funkce odloženého startu u myček, sušiček nebo praček.

Pozor také na úsporný stand by režim u domácí elektroniky. Pokud máte víc zařízení, která po vypnutí zůstávají v pohotovostním režimu, spotřebují opět nezanedbatelné množství energie. Zvažte, jestli tedy počítače, wi-fi routery, set top-boxy, nabíječky, televize, rádia, konzole, čističky vzduchu a vůbec všechno, co ovládáte na dálku, nevypínat úplně. To znamená tak, že na přístroji už nesvítí ani žádná stavová kontrolka nebo digitální hodiny.

Zvažte také výměnu varných elektrických sklokeramických desek za indukční. Ty jsou o 30–45 % úspornější. Dávejte také pozor, aby průměr hrnce vždy odpovídal velikosti použité plotýnky nebo hořáku. Při vaření používejte pokličku. Mohlo by se zdát, že jde o drobnost, ale vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 %. Navíc trvá podstatně déle.

2) Sviťte LED žárovkami

LED žárovky jsou až sedmkrát úspornější než ostatní. Pozor možná dejte jen v ložnici, kde vám modré světlo z LED žárovek může komplikovat usnutí. A nezapomeňte zhasínat. LED sice šetří, ale pořád energii spotřebovávají.

3) Každý stupeň se počítá

Nepřetápějte, snížením teploty o 1 ⁰C se sníží náklady na vytápění o 6 %.
Netopte nárazově, udržování konstantní teploty v radiátorech je levnější.
Větrejte krátce, ale intenzivně několikrát za den.
V různých místnostech udržujte různé teploty (ložnice 18–19 ⁰C, obývací pokoj 20–22 ⁰C, koupelna 24 ⁰C, chodba 17 ⁰C, …), mezi jednotlivými místnostmi pak zavírejte dveře.
Před každou zimou kontrolujte těsnění oken a dveří a nevyhovující těsnění vyměňte. Pokud máte předokenní rolety nebo okenice, na noc je zavírejte, vzduch mezi oknem a roletou funguje jako další izolační vrstva.
Pravidelně radiátory odvzdušňujte, zbavujte je prachu a nezakrývejte je nábytkem nebo závěsem.
V případě nepřítomnosti delší než dva dny, temperujte na cca 15 ⁰C.

4) Neplýtvejte

Žijte pohodlně, užívejte si moderní vymoženosti. Ale když jdete na nákup, na tu chvíli byste mohli pozhasínat světla. Když odjíždíte na tři měsíce, vykliďte a vypněte i ledničku. Když už usínáte u zapnuté televize, nastavte si časovač, aby ji za hodinu sám vypnul. Uvidíte, že dokážete ušetřit, aniž by se vám žilo hůř. Pokud si osvojíte těchto pár jednoduchých návyků jak ušetřit, poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale i životní prostředí.

Odbor výstavby a životního prostředí



Předchozí článekDobří(š) v pohybu
Další článekNovinky ze Střediska zdraví, spol. s r. o.