Školní fórum na Základní škole Dobříš, Komenského nám. 35 pod odborným dohledem zkušeného facilitátora



Mám radost
A opravdu velkou. Z myšlenky zapojit mladou generaci do veřejného dění na Dobříši se stal čin. Jako aktivní člen Národní sítě zdravých měst využilo město Dobříš dlouhodobý projekt ověřený v mnoha školách – takzvané školní fórum.

Školní fórum v dobříšské Základní škole Dobříš, Komenského nám. 35.
První školní fórum proběhlo 7. února na Základní škole Dobříš, Komenského nám. 35 pod odborným dohledem a vedením zkušeného facilitátora Mgr. Petra Hermanna z Národní sítě zdravých měst. Ten žáky celým průběhem velmi erudovaně a zároveň nestranně provedl. Žáky si okamžitě získal svým charismatem pedagoga s vytříbeným smyslem pro humor.

Hlavní slovo měli žáci
Zapojili se zástupci žáků školy z 5. až 9. ročníků, zástupci vedení školy i města. Hlavní slovo měli ale žáci. A jejich témata?
1. Co jejich věkové kategorii ve veřejném prostoru či ve škole chybí, co se jim naopak líbí.
2. Co by chtěli zlepšit ve škole nebo ve městě.
3. Představovali své nápady, projekty.
Co bylo neméně podstatné – ukázali, že svět rozumného kompromisu znají a umí respektovat jeden druhého.

Pro vaši představu, jak vše probíhalo
Žáci spolupracovali a vymýšleli náměty v menších, věkově smíšených skupinách. Své podněty pak prezentovali a obhajovali před svými spolužáky.
Každá skupina ze svých návrhů vybrala dva, které se staly součástí závěrečné ankety. Z 10 vítězných poté žáci na půdě školy vyberou ten nejlepší. Vítězný projekt, na který město vyčlenilo částku 30 000 Kč, bude poté v součinnosti s městem realizován.

Ostatní zajímavé a zároveň finančně nenáročné nápady rozhodně nespadnou do koše a budou městem podpořeny.

Jaké názory a nápady zaznívaly
1. Hodnotilo se prostředí školy, to žáci považují za velmi podnětné a příjemné včetně výletů a školních aktivit.
2. Žáci by uvítali automat na zdravé, kvalitní jídlo a nápoje.
3. Do chodeb by přidali více květin, posezení k relaxaci.
4. Přáli by si rozšíření aplikace Bakaláři.
Mezi návrhy týkajícími se města pak žáci uváděli například více odpadkových košů, laviček, altán, cyklostezky. Zamýšleli se také nad větší frekvencí autobusových linek do okolních obcí. Přidali by zastřešené autobusové zastávky.

Občerstvení a pitný režim
Nechybělo drobné občerstvení a nezapomnělo se ani na důležitý pitný režim. O ten se postarala Vodohospodářská společnost Dobříš, spol. s r. o., za níž zároveň Ing. Blanka Marvanová spontánně využila zájmu žáků diskutovat o dobříšské vodě, jejím každodenním pití doma i ve škole. „Velkým přáním dětí byl automat na jídlo a pití, dopřejme proto dětem vodu z kohoutku i z automatu. Voda je nejdůležitější součástí jejich pitného režimu a je pro jejich zdraví klíčová,“ dodává Ing. Blanka Marvanová z VHS Dobříš.

Závěrem slova dalších zúčastněných
„Do dvou týdnů nás čeká celkové vyhodnocení školních projektů, kterého se budou účastnit žáci 5.–9. ročníku,“ dodávají Klára Táborová a Lucie Černohorská ze školního senátu, „jsme rádi, že jsme se této akce mohli účastnit. Žáci tak mohli nahlédnout do městské i školní samosprávy. Byl vyhrazen dostatek prostoru pro diskuzi, názory a otázky dětí. Naši žáci se tak stali rovnocennými partnery pro další rozhovor.“

Místostarostka Jindřiška Romba dodává: „Poděkování patří řediteli školy Mgr. Motejlkovi, který školní fórum podpořil, zároveň také paním učitelkám, které žáky na akci připravovaly. Osobně mne potěšila nejen příjemná atmosféra, která se nesla celým školním fórem, ale i zajímavá a inspirativní debata, včetně dotazů k fungování samosprávy. Zároveň akce přinesla zajímavou zpětnou vazbu od mladých lidí na to, co ve městě hodnotí pozitivně a kde naopak vnímají nedostatky. Přinesla mi nečekanou příležitost vysvětlit některé administrativní a právní složitosti, například že ne vše městu patří a není vždy je možné návrhům vyhovět. Současně pro mne bylo velmi inspirativní a užitečné vidět spolupráci a debatu mladých žáků. Druhé školní fórum nás čeká na přelomu dubna/května tohoto roku na 2. ZŠ Dobříš. Mám radost. A těším se!

Jindřiška Romba, místostarostka
Foto: archiv města



Předchozí článekKritéria pro přijetí dětí k základnímu vzdělávání pro školní rok 2024/2025 jsou sjednocena
Další článekZdraví máte ve svých nohou aneb Krok za krokem ke zdraví