Proč NEPÁLIT ODPAD doma?



Domácnosti patří mezi největší znečišťovatele ovzduší a škodí často těmi nejjedovatějšími látkami. Pálení odpadu se může jevit jako bezstarostná a rychlá forma jeho likvidace, ale není tomu tak. Jedná se pouze o změnu podoby a umístění odpadu. Spálením vypustíte odpad do ovzduší, odkud už se nedá „uklidit“ a škodí v širokém okolí. Při pálení odpadů vzniká mnoho toxických látek.

Dioxiny a furany jsou nejen rakovinotvorné, ale poškozují také hormonální a imunitní systém a ovlivňují nervovou soustavu. V důsledku nedokonalého spalování vznikají polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), jejichž vliv lze nejlépe připodobnit vlivu kouření cigaret. Formaldehyd je rakovinotvorný a spolu s ostatními aldehydy a kyselinou chlorovodíkovou dráždí oči a plíce. Benzen je látka karcinogenní. Stejně tak i styren, jeho vlivem dochází při vysokých hladinách k poškození očí a sliznice, dlouhodobé působení ovlivňuje nervový systém a je příčinou bolestí hlavy, únavy, slabosti a deprese. Množství škodlivých látek se odvíjí od toho, co spalujete. Při spalování vzniká také zápach obtěžující vás i vaše sousedy. Pálením odpadů škodíte nejen sami sobě a svým dětem, ale také svému nejbližšímu okolí. Na jedy ve vzduchu jsou citlivější děti, těhotné ženy, starší osoby a lidé trpící astmatickým či jiným respiračním onemocněním. Věcí, které do vašeho kotle nepatří, je mnoho.

Zaměřme se na ty, které se tam ocitají nejčastěji:

  • Pálením PVC vzniká velké množství dioxinů. Tím více, čím je obsah PVC v odpadu vyšší. Použití PVC je nutno omezovat, výrobky z PVC je nejlépe nekupovat. I když ho nespalujete, během jeho použití se z něho mohou uvolňovat škodlivé ftaláty.
  • Pálením polystyrenu (PS) vzniká mimo jiné jedovatý styren.
  • Spalováním polypropylenu (PP), polyetylenu (PE) či PET láhví podporujete vznik polyaromatických uhlovodíků.
  • Staré palety, dřevo z demolice, rozbitý nábytek nebo natřená prkna či chemicky ošetřené dřevo – jejich pálením vyprodukujete asi 50–500krát více dioxinů než při topení čistým palivovým dřívím (starý nábytek je vhodnější dát či prodat do bazaru).
  • Zbytky jídla, trávu ze zahrady, listí – tyto materiály lze kompostovat, případně třídit.
  • Celobarevné letáky a časopisy – při jejich spalování se do ovzduší mohou z barev uvolnit těžké kovy, které způsobují vrozené vady a rakovinu. Letáky a časopisy patří do tříděného sběru – do kontejnerů na papír.
  • Tetrapack – jde o obal z papíru, hliníku a plastu. Jeho spalováním se mohou uvolňovat chlororganické látky a těžké kovy.
  • Nebezpečné odpady, jako jsou baterie, barvy, léky – spálením je nezničíte, ale jedovaté látky, které obsahují, se dostanou do vzduchu a následně do půdy.
  • Pneumatiky – jejich spalováním vznikají polyaromatické uhlovodíky a další jedovaté látky.

Chcete-li sobě i okolí pomoci, můžete se inspirovat následujícími radami:

  1. Nejlépe je odpad nevytvářet
    Myslete na to již při nákupu. Omezte spotřebu zboží na jedno použití a ujistěte se, že to, co kupujete, lze opravit, znovu naplnit či jinak využít.
  2. Snižujte množství odpadu
    Darujte nepotřebné ošacení, hračky či nábytek příbuzným, přátelům či charitativním organizacím. Knihy a časopisy dejte do antikvariátu, ale můžete je zkusit nabídnout i domovům důchodců, knihovnám a dalším institucím. Je lepší věci spravit než vyhodit.
  3. Máte-li zahradu, kompostujte biologické odpady
    Získáte tak živiny pro půdu, snížíte množství odpadu a s ním spojené poplatky za jeho likvidaci. Ušetříte i tím, že si nebudete muset kupovat zeminu v zahradnictví pro svou zahradu. Do kompostu dávejte i rostlinný odpad z kuchyně. Doplní ho o výživné látky.
  4. Třiďte odpad
    Základem je třídění papíru, skla, plastů, oleje a elektra a to již přímo u vás doma. Třídit byste měli také kovy, hliník a textil.
  5. Používejte do kamen pouze schválené palivo
    Pálíte-li dřevo, dbejte na to, aby bylo pořádně vyschlé. S jeho vlhkostí klesá výhřevnost a rostou emise škodlivin. Určitě jste již slyšeli o dehtování kamen. Dřevo dostatečně vyschne přes 2 zimy. Nespalujte chemicky ošetřené ani průmyslové dřevo.
  6. Popel z kamen, pokud jste pálili něco jiného než čisté suché dřevo, může obsahovat poměrně hodně toxických látek. Proto ho nepoužívejte na zahradě.

Šetřete svoje zdraví a zdraví svého okolí!

Odbor výstavby a životního prostředí MěÚ Dobříš



Předchozí článekInformace ze ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35
Další článekRecyklace baterií v Dobříši