21.8 C
Dobříš
Pátek, 21 června, 2024
Domů Blog

ANO

Dobříšské májové slavnosti 2022

Po třech letech se na Dobříš vrací májové slavnosti.

Věříme, že doba covidová je snad již za námi a těší nás, že vás můžeme pozvat na tradiční a oblíbené Dobříšské májové slavnosti, které se uskuteční předposlední květnovou sobotu 21. 5. 2022.

Na hlavním pódiu se opět představí dobříšské školy, sportovní oddíly a několik dobříšských kapel, vyznávající různé hudební styly, jako je swing, taneční hudba či rock.  Novinkou letošního ročníku je i další pódium na Dukelském náměstí, kde bude hrát celé odpoledne jihočeská dechovka. Letošní rok přijedou i zástupci partnerských měst z polského Wagrowiece  a francouzského Tonnerre. I jim dáme prostor, aby se vám představili v hodinovém kulturním programu.

Nebude chybět ani scéna a sportovní aktivity pro teenagery v Bike a skate parku v Lipkách. O atraktivní program se opět postará parta lidí ze spolku D-Fight. Pro nejmenší je připraven tradiční dětský program v parčíku u bývalého kina. Letos se k nám vrací Divadlo Studna s pohádkou, výtvarnou dílnou a zábavnými hrami. I pouťové atrakce budou, ale pozor, letos se přestěhují z náměstí na parkovišti u sportovní haly. Krásný kulturní program připravila Římskokatolická farnost Dobříš v kostele Nejsv. Trojice. Můžete shlédnout výstavu obrazů Miro Pograna, zaposlouchat se do varhanní hudby nebo absolvovat komentovanou prohlídku kostela… I muzeum rukavic Dobříš  v Kopáčkově domě chystá speciální program, v kterém představí divákům typické dobříšské řemeslo – rukavičkářství.

Hlavní hudební hvězdou letošních slavností je špičková kapela Monkey Business se zpěváky Matějem Ruppertem a Terezou Černochovou. Rockové pecky zahraje i místní parta muzikantů Los Fotros a až do půlnoci bude na pódiu řádit i skvělý brněnský revival band Kanci paní nadlesní. Z vlastní zkušenosti vím, že umí roztančit celé náměstí, tak snad se jim to podaří i u nás.

Vítanou součástí slavností je i řada dalších zajímavých doprovodných akcí, které si zaslouží vaší pozornost. Chtěli bychom vás upozornit alespoň na týdenní Divadelní festival ochotnických souborů v kulturním domě (13.–20. 5.) a na hasičskou soutěž, která se koná v neděli 22. 5. na Větrníku.

Vážení spoluobčané,

čísla covidové nákazy letí v posledních týdnech prudce nahoru. V Evropě, v České republice i v našem městě. Při jarní vlně jsme v Dobříši měli celkem 3 potvrzené případy. Nyní, v druhé půlce října, již počet infikovaných šplhá k druhé stovce. Každý z nás pravděpodobně už zná, nebo brzy bude znát někoho, kdo je covid pozitivní. S rostoucí nákazou se celá země více uzavírá, omezuje se provozní doba úřadů i restaurací, zavřené jsou školy, ruší se společenské i sportovní akce. Na jaře jsme infekci společně zvládli. Věřím, že společnými silami to zvládneme i nyní.

Prosím Vás všechny o vstřícnost a pochopení a děkuji Vám všem, kteří se snažíte denně uchovat co nejběžnější provoz našeho města. Epidemie působí komplikace všem: dětem, rodičům, učitelům, pracovníkům obchodů i restaurací, řidičům, úředníkům…, ale především lékařům, zdravotníkům, hasičům, policistům. Mysleme nejen na sebe, ale i na ostatní kolem nás. Přispět snížit riziko nákazy můžeme skutečně každý především důsledným nošením roušky, častým mytím rukou, omezením osobních kontaktů. Nic lepšího v tuto chvíli neumíme. Omezené obchody a služby potřebují náš zájem dnes více než kdy jindy. Podpořme místní obchody a restaurace.

Už nyní můžeme přemýšlet, kde a jak pomůže každý z nás, pokud se situace ještě zhorší. Využijme čas, který nám covid neplánovaně přeuspořádal, k zamyšlení. Jistě najdeme věci, které jsme už dlouho chtěli udělat jinak, které jsme odkládali, do kterých se nám nechtělo. Omezení kontaktů nejvíce dopadá na starší spoluobčany a děti. Zatelefonujte svým blízkým i vzdálenějším příbuzným. Určitě budou mít radost. Nyní je prostor spřádat plány do budoucna a chystat opatření, protože pokud se ani z téhle vlny nepoučíme, přijde nějaká další.

Přeji Vám všem pevné zdraví. Společně to zvládneme.

Pavel Svoboda, starosta

Masarykovo sanatorium Dobříš: hledáme brigádníky

Aktualizováno 27. 10. 2020:

Milí přátelé, s ohledem na neočekávanou vlnu solidarity se situací v našem zařízení Vám musíme s radostí oznámit, že kapacita brigádnických míst je aktuálně plně obsazena. V případě naléhavosti Vás znovu poprosíme o pomoc na tomto místě.
Moc moc moc děkujeme!!!!
Tým Masarykova sanatoria Dobříš

Hledáme brigádníky pro naše zdravotnické zařízení, kteří se budou chtít podílet na zajištění provozu, zejména technickou podporou našim zdravotníkům v současné krizové době.

Náplň práce:
  • podpora zdravotnického personálu – např. rozvoz jídel z kuchyně na oddělení
  • pochůzky dle potřeby
  • úklid společných prostor
  • pomoc v kuchyni
  • pomoc v prádelně
  • atp.

Na tuto pozici jsou běžně poskytované příslušné ochranné pomůcky jako jsou respirátory FFP2. Brigádník nepřichází do přímého kontaktu s pacienty. Konkrétní druh práce záleží na dohodě.

Vhodné i pro studenty!

Nabízíme:
  • krátkodobá i dlouhodobá spolupráce
  • časová flexibilita
Očekáváme:
  • odpovědné, spolehlivé a slušné chování
  • chuť pracovat a pomáhat v této těžké době

V případě vašeho zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem:
telefon: 318 541 253
e-mail: info@medi-help.cz

Dobříšské listy – červen 2024

Kompletní podobu tištěných Dobříšských listů si můžete v elektronické podobě přečíst zde: 
» červen 2024

Chceme upravenou Dobříš

V květnu většina z nás dostala složenky finančního úřadu s vyměřenou částkou daně z nemovitosti. Letos platíme 5,4krát více než v předchozích letech. Dovolte mi znovu vysvětlit důvody tohoto zvýšení.

K navýšení místního koeficientu z jedné na tři pro celé město došlo loni v červnu rozhodnutím zastupitelstva. Výjimku tvoří dvě průmyslové zóny, kde se koeficient zvedl na pět. Následně v říjnu 2023 rozhodla vláda o plošném zvýšení daně z nemovitosti o 80 % v rámci konsolidačního balíčku. Jednalo se o nástroj, jak obcím kompenzovat výpadek z jiných daňových příjmů. Tato dvě navýšení, tedy jedno naše dobříšské a jedno celostátní, se sešla bohužel najednou. Pro majitele nemovitostí v Dobříši to znamená zvýšení 3 × 1,8 = 5,4krát.

Při schvalování zvýšení místního koeficientu dobříšské zastupitelstvo přímo definovalo, na co lze takto získané prostředky využít: „Příjem města z daně z nemovitosti bude využíván pro opravy a investice zvyšující kvalitu veřejného prostoru města Dobříše.“
Chceme město pěkné a upravené a prostředky daně z nemovitosti právě k tomuto slouží. Možnosti čerpat různé dotace na opravy ulic, chodníků a dalšího městského majetku se každý rok snižují. Zvýšení daně z nemovitostí je nástrojem, jak další prostředky pro údržbu městského majetku získat.

I v našem regionu vyšší koeficient daně z nemovitosti využívají další obce. Například Mníšek pod Brdy má místní koeficient 2 od roku 2009, Rybníky mají místní koeficient 2 pro obec a 4 pro průmyslové pozemky, Řitka používá místní koeficient 3 atd. Pro Dobříšáky je současné zvýšení skokové. Důvodem je, že se zde koeficient 26 let neměnil a výše vybírané daně tak již vůbec neodpovídala rostoucím nákladům na správu města. V neposlední řadě investice do veřejného prostoru zvyšují atraktivitu našeho města, a tedy mají vliv na zvyšování hodnoty místních nemovitostí.

Zaplacením daně z nemovitostí se podílíte na financování oprav ulic, chodníků, údržbě zeleně a podobně v našem městě. Díky Vašemu příspěvku je naše město pěknější. Děkuji Vám.

Pavel Svoboda, starosta

Dobříšské májové slavnosti 2024: Město ožilo hudbou, tancem, divadlem i další zábavou

V sobotu 18. května se Dobříš opět proměnila v město plné zábavy. Tradiční májové slavnosti přilákaly do ulic tisíce návštěvníků, kteří si užívali bohatý program rozprostřený po celém městě. Letošní ročník byl výjimečný nejen svým obsahem, ale i atmosférou, která vládla mezi účastníky.

Hudební lahůdky a zábava pro každého
Hlavní pódium hostilo řadu vystoupení, od dobříšských školek a škol až po profesionální hudební skupiny. Program vrcholil energií nabitým vystoupením gymnastiky a aerobiku. Hlavní hudební program pak večer ovládl Banjo Band Ivana Mládka, který se svou kapelou předvedl, že humor a dobrá nálada neznají věkové hranice. Kromě toho si návštěvníci užili i vystoupení středočeské kapely Alfred a oslavy 35 let kapely České srdce.

Program pro děti a rodiny
Dětská stanoviště v Husově parčíku i na hřišti v ulici Boženy Němcové si užívaly hlavně rodiny s dětmi a bylo zde neustále plno. Interaktivní program Divadla eMILLIon, motorické hry a loutková pohádka Kocour v botách zajistily zábavu hlavně pro nejmenší. Skauti a spolek Provas pak připravili aktivity, které si užily celé rodiny.

Kultura a komunita ruku v ruce
Dobříšské májové slavnosti jsou nejen o zábavě, ale i o společenství. Projekt „Dobříš tepe jedním srdcem!“ spojil umělce ze Senegalu s místními obyvateli a vyvrcholil společným tanečním vystoupením na Yankadi.

Hlavní organizátor tradičních Dobříšských májových slavností Marek Hájek, ředitel Kulturního střediska města Dobříš, k letošním slavnostem řekl: „Z letošních slavností mám opravdu radost. Vždycky je to pro nás velký stres a obrovské množství práce. Konečný výsledek tak zásadním způsobem ovlivní vždy počasí, a stejně tak tomu bylo i letos. Já jsem ale opravdu hrdý na to, jak celý náš tým fungoval, jak celé město spolupracovalo na organizaci této největší akce v Dobříši. Vidět, jak si lidé program užívají, a slyšet pak pozitivní reakce na rozmanitý program je pro nás největší odměna. Děkuji všem, kteří přišli a vytvořili s námi nezapomenutelnou atmosféru.“
Dobříšské májové slavnosti jsou dnes již nezbytnou součástí kulturního života města a akcí, na kterou se těší děti i dospělí z celého města i jeho okolí.

„Děkujeme všem účastníkům, všem vystupujícím, ale i stánkařům, provozovatelům atrakcí a dalším organizacím, které se zapojily do letošních májových slavností v Dobříši. Velmi si vážím každého, kdo k nám přijede a zapojí se tak do programu. Užteď se těšíme na další ročník, který pro nás všechny bude opět výzvou,“ dodal k letošním slavnostem v Dobříši starosta města Pavel Svoboda.

Zpracovala DH
Foto: město Dobříš, Kulturní středisko Dobříš, Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, z. s.

Na náměstí Komenského máme nové mlhopítko! Můžete se osvěžit v horkém počasí!

Mlhopítko najdete před poštou na náměstí Komenského, kde se můžete napít nebo osvěžit dobříšskou vodovodou! Zařízení má dvě mlžící trysky, které se automaticky spínají na základě nastavené teploty 23 stupňů okolního vzduchu.
V okamžiku, kdy vzduch této teploty dosáhne, rozstřikování vodní mlhy se automaticky spustí.

Z pítka se mohou ale lidé napít kdykoli, ovládá se totiž ručně pomocí tlačítka. Pítko je napojené na dobříšský vodovod, voda je vždy čerstvá, ve vysoké kvalitě a automaticky dochází k pravidelným hygienickým proplachům pítka.

Mlhopítko zajistila pro město Vodohospodářská společnost Dobříš.
Moc děkuji za spolupráci!

Ing. Blanka Marvanová


Městský úřad Dobříš nabízí volné pracovní místo na pozici „referent/ka stavebního úřadu“

Zdroj foto: Pixabay

Pracovní náplň: výkon obecného stavebního úřadu
Pracovní poměr: na dobu neurčitou
Platová třída: 9 nebo 10 (podle dosaženého stupně vzdělání a získání zkoušky ZOZ)
(podle započitatelné praxe od 21 710 Kč do 34 370 Kč)
Osobní ohodnocení: po uplynutí zkušební doby podle dosahovaných výsledků až 40 % PT
Možný nástup: od 1. 7. 2024 nebo dle domluvy

Další požadavky:
– orientace v právním řádu ČR – zejména orientace v legislativě vztahující se ke stavebním předpisům (především stavební zákon a prováděcí vyhlášky)
– schopnost samostatného rozhodování i týmové práce
– vysoké pracovní nasazení a odolnost vůči stresu
– komunikační a organizační schopnosti v písemném i mluveném projevu
– flexibilita a spolehlivost
– pečlivost, systematičnost, přesnost, důslednost
– pokročilá znalost práce na PC – MS Office
– řidičské oprávnění sk. B (aktivní řidič)
– ochota se dále vzdělávat
– zkouška zvláštní odborné způsobilosti výhodou
– praxe ve státní správě či samosprávě výhodou

Písemnou přihlášku spolu s požadovanými dokumenty zasílejte tak, aby ji vyhlašovatel obdržel nejpozději 24. 6. 2024 do 14.00 hod., na adresu: Městský úřad Dobříš, Mírové náměstí 119, 263 01 Dobříš.
Obálku označte heslem: „VŘ – referent/ka SÚ“.
Nebo ji zašlete spolu s přílohami na epodatelna@mestodobris.cz.

Bližší informace poskytne Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí, na tel. 318 533 380 nebo e-mailu harmanova@mestodobris.cz.

Podrobné informace, přihlášky a další náležitosti k jednotlivým výběrovým řízením naleznete na internetových stránkách města v sekci – Občan a úřad – Městský úřad – Volná pracovní místa.

Zpracovala DH

Informační centrum města Dobříše rozšiřuje své služby: Od června nabídne vidimaci a legalizaci dokumentů

foto: DH

Infocentrum města Dobříše, klíčové informační centrum pro občany a návštěvníky, přináší významnou novinku. Od června bude možné využívat služby vidimace a legalizace (ověřování podpisů a listin), čímž se rozšiřuje spektrum služeb dostupných přímo v centru města.

Novinku plánuje město v infocentru spustit od 1. června tohoto roku. Služba bude poskytována v neúřední dny, konkrétně úterý a čtvrtek. Tato nová nabídka je navržena tak, aby doplňovala stávající služby matriky, která zůstává primárním místem jak pro legalizaci a vidimace, tak pro výpisy z CzechPOINTu. Objednání služby vidimace a legalizace on-line dopředu na konkrétní termín bude nadále napojeno jen na matriku, tedy na úřední dny (viz níže).

Vidimace a legalizace jsou důležité služby, které umožňují ověření podpisů a listin. „Tato služba je významným doplňkem našich stávajících služeb, neboť ověřit podpis či shodu originálu listiny s kopií je i v dnešní době při určitých životních situacích nutností,“ uvedl k novince tajemník městského úřadu Jan Horník.

Kdy a jak můžete službu využít?

Služba bude k dispozici v zásadě v neúřední dny, a to každé úterý a čtvrtek od 8.00 do 17.00 hodin. Dále bude služba dostupná během polední pauzy matriky – tj. v pondělí, středu a pátek od 11.30 do 12.30, a dále i v pátek odpoledne od 14.00 do 17.00 hodin, případně též v pátek během celého dne, pokud v té době budou probíhat svatby a ani jedna paní matrikářka nebude přítomna. Prostě na dobříšském městském úřadu bude možné si nechat ověřit podpis či shodu originálu listiny s kopií každý všední den od 8.00 do 17.00.

„Nová služba vidimace a legalizace v Informačním centru města Dobříše je významným krokem k poskytování komplexnějších služeb občanům města. Tímto rozšířením služeb reagujeme na potřeby obyvatel, které mají za cíl zjednodušit a zpřístupnit důležité služby pro co nejširší spektrum občanů,“ uvedl k novince v informačním centru starosta města Pavel Svoboda.

Kromě nové služby vidimace a legalizace infocentrum nadále nabízí řadu dalších služeb:

– informace o kulturních, společenských a sportovních akcích v Dobříši a blízkém okolí
– informace pro turisty a návštěvníky města (ubytování, stravování, pamětihodnosti v regionu)
– informace o telefonních číslech, firmách, obchodech a úřadech
– zjišťování autobusových a vlakových spojů
– prodej atlasů, map, pohledů, suvenýrů, brožur, regionální literatury
– předprodej vstupenek na kulturní a společenské akce pořádané v Dobříši
– skenování a kopírovací služby
– inzertní vývěsková služba – možnost podání inzerátů přes SMS nebo maily
– služby CzechPOINT

Pokud potřebujete další informace, můžete využít tel. číslo 318 523 422 nebo e-mail infocentrum@mestodobris.cz. Informační centrum města Dobříše pak naleznete na adrese: Mírové náměstí 103 (Kopáčkův dům).

Aktuální návštěvní doba platná od dubna do října je od pondělí do pátku od 8.00 do 17.00, v sobotu od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 a v neděli od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00.

Zpracovala DH

Volby do Evropského parlamentu

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční: v pátek dne 7. června 2024 od 14.00 do 22.00 a v sobotu dne 8. června 2024 od 8.00 do 14.00.

Na Dobříši dochází ke změně sídla okrsku č. 1 (bývalé prostory 2. mateřské školy Dobříš, nově prostory denního stacionáře, Dukelské náměstí 443).

Sídlo volebního okrsku č. 1:
Prostory denního stacionáře, přízemí, Dobříš, Dukelské náměstí č. p. 443 – ZMĚNA
Sídlo volebního okrsku č. 2:
Učebna 2. základní školy Dobříš, 4. pavilon, přízemí, Dobříš, Školní č. p. 1035.
Sídlo volebního okrsku č. 3:
Taneční sál Základní umělecké školy Dobříš, přízemí, Dobříš, Mírové náměstí č. p. 230.
Sídlo volebního okrsku č. 4:
Prostory 5. mateřské školy Dobříš, Dobříš, Jeřábová č. p. 613.
Sídlo volebního okrsku č. 5:
Prostory skautské klubovny (Papežanka), v parčíku na jižní straně rybníka Papež, Dobříš, Dělnická č. p. 1603.
Sídlo volebního okrsku č. 6:
Učebna Základní školy Dobříš, přízemí, Dobříš, Lidická č. p. 384.

Voliči bude umožněno hlasování poté, kdy prokáže svou totožnost a státní občanství. Volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství České republiky platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky anebo cestovním průkazem nebo platným občanským průkazem. Volič, který je občanem jiného členského státu, prokáže po příchodu do volební místnosti svou totožnost a občanství jiného členského státu.

Každému voliči budou dodány 3 dny přede dnem voleb do Evropského parlamentu hlasovací lístky. Ve dnech voleb na žádost voliče okrsková volební komise dodá za chybějící, škrtané nebo jinak označené hlasovací lístky jiné.

Město Dobříš získalo dotaci

Ilustrační foto, zdroj freepik.com, @DC Studio

Město Dobříš získalo dotaci na pořízení IT vybavení stavebního úřadu výkonnou výpočetní technikou, která zajistí zefektivnění povolovacích postupů a zrychlí stavební řízení v souvislosti s novým stavebním zákonem.

V rámci projektu s názvem 086_Dobříš_IT vybavení pro stavební úřad – počet balíčků 10 bude pořízeno celkem 10 ks notebooků včetně příslušenství, 20 ks monitorů, 10 ks dokovacích stanic.

Na akci bude poskytnuta dotace z Národního plánu obnovy – Z1716 IT vybavení pro zaměstnance stavební úřadů ve výši 100 %. Celkové náklady na pořízení IT vybavení činí 448 789 Kč včetně DPH. Vybraným dodavatelem se stala firma XANADU, a. s.

Za odbor místního rozvoje
Ing. Markéta Samcová,
projektová manažerka

Informace pro rodiče nově narozených občánků města Dobříše

foto: DH

Vážení rodiče, vítání občánků města Dobříše se koná již mnoho let. Rodiče nově narozených dětí si však musí sami zažádat o účast na tomto slavnostním obřadu, kam jsou zváni pouze na základě vyplněné přihlášky. Přihlášku na vítání občánků je možné si stáhnout na webových stránkách města, popřípadě si ji vyzvednout na matrice Městského úřadu Dobříš, Mírové náměstí 119. Vyplněnou a podepsanou přihlášku k vítání občánků včetně souhlasu se zpracováním osobních údajů doručte nejlépe osobně na matriku Městského úřadu Dobříš, popř. zašlete e-mailem matrika@mestodobris.cz, nebo poštou. Formulář obdržíte přímo na matrice, popřípadě je zveřejněn na stránkách města Dobříš.

Vítání občánků města Dobříše se mohou zúčastnit děti, které mají v době podání žádosti o přivítání na Dobříši trvale hlášený pobyt. Zároveň musí být jeden z rodičů v době narození dítěte trvale hlášen na Dobříši (dle usnesení RM č. 11/9/2018 RM ze dne 24. 4. 2018).
O termínu a konkrétním čase konání budou rodiče, kteří své dítě k vítání nahlásili, informováni prostřednictvím pozvánky, která jim bude zaslána na jimi uvedenou adresu.
V případě dotazů můžete kontaktovat matriku na tel. 318 533 313 a 318 533 316.

V úterý dne 14. května 2024 slavnostně přivítal starosta města Pavel Svoboda ve výstavním sále Kulturního domu v Dobříši tyto nové občánky našeho města: Emmu Staňovou, Petra Holana, Annu Pancířovou, Rafaela Boušku, Lauru Hruškovou, Lauru Bouškovou, Amelii Součkovou, Terezu Součkovou a Anežku Havránkovou.

Odbor správních agend

Nadcházející události