17.5 C
Dobříš
Úterý, 30 května, 2023
Domů Blog

ANO

Dobříšské májové slavnosti 2022

Po třech letech se na Dobříš vrací májové slavnosti.

Věříme, že doba covidová je snad již za námi a těší nás, že vás můžeme pozvat na tradiční a oblíbené Dobříšské májové slavnosti, které se uskuteční předposlední květnovou sobotu 21. 5. 2022.

Na hlavním pódiu se opět představí dobříšské školy, sportovní oddíly a několik dobříšských kapel, vyznávající různé hudební styly, jako je swing, taneční hudba či rock.  Novinkou letošního ročníku je i další pódium na Dukelském náměstí, kde bude hrát celé odpoledne jihočeská dechovka. Letošní rok přijedou i zástupci partnerských měst z polského Wagrowiece  a francouzského Tonnerre. I jim dáme prostor, aby se vám představili v hodinovém kulturním programu.

Nebude chybět ani scéna a sportovní aktivity pro teenagery v Bike a skate parku v Lipkách. O atraktivní program se opět postará parta lidí ze spolku D-Fight. Pro nejmenší je připraven tradiční dětský program v parčíku u bývalého kina. Letos se k nám vrací Divadlo Studna s pohádkou, výtvarnou dílnou a zábavnými hrami. I pouťové atrakce budou, ale pozor, letos se přestěhují z náměstí na parkovišti u sportovní haly. Krásný kulturní program připravila Římskokatolická farnost Dobříš v kostele Nejsv. Trojice. Můžete shlédnout výstavu obrazů Miro Pograna, zaposlouchat se do varhanní hudby nebo absolvovat komentovanou prohlídku kostela… I muzeum rukavic Dobříš  v Kopáčkově domě chystá speciální program, v kterém představí divákům typické dobříšské řemeslo – rukavičkářství.

Hlavní hudební hvězdou letošních slavností je špičková kapela Monkey Business se zpěváky Matějem Ruppertem a Terezou Černochovou. Rockové pecky zahraje i místní parta muzikantů Los Fotros a až do půlnoci bude na pódiu řádit i skvělý brněnský revival band Kanci paní nadlesní. Z vlastní zkušenosti vím, že umí roztančit celé náměstí, tak snad se jim to podaří i u nás.

Vítanou součástí slavností je i řada dalších zajímavých doprovodných akcí, které si zaslouží vaší pozornost. Chtěli bychom vás upozornit alespoň na týdenní Divadelní festival ochotnických souborů v kulturním domě (13.–20. 5.) a na hasičskou soutěž, která se koná v neděli 22. 5. na Větrníku.

Vážení spoluobčané,

čísla covidové nákazy letí v posledních týdnech prudce nahoru. V Evropě, v České republice i v našem městě. Při jarní vlně jsme v Dobříši měli celkem 3 potvrzené případy. Nyní, v druhé půlce října, již počet infikovaných šplhá k druhé stovce. Každý z nás pravděpodobně už zná, nebo brzy bude znát někoho, kdo je covid pozitivní. S rostoucí nákazou se celá země více uzavírá, omezuje se provozní doba úřadů i restaurací, zavřené jsou školy, ruší se společenské i sportovní akce. Na jaře jsme infekci společně zvládli. Věřím, že společnými silami to zvládneme i nyní.

Prosím Vás všechny o vstřícnost a pochopení a děkuji Vám všem, kteří se snažíte denně uchovat co nejběžnější provoz našeho města. Epidemie působí komplikace všem: dětem, rodičům, učitelům, pracovníkům obchodů i restaurací, řidičům, úředníkům…, ale především lékařům, zdravotníkům, hasičům, policistům. Mysleme nejen na sebe, ale i na ostatní kolem nás. Přispět snížit riziko nákazy můžeme skutečně každý především důsledným nošením roušky, častým mytím rukou, omezením osobních kontaktů. Nic lepšího v tuto chvíli neumíme. Omezené obchody a služby potřebují náš zájem dnes více než kdy jindy. Podpořme místní obchody a restaurace.

Už nyní můžeme přemýšlet, kde a jak pomůže každý z nás, pokud se situace ještě zhorší. Využijme čas, který nám covid neplánovaně přeuspořádal, k zamyšlení. Jistě najdeme věci, které jsme už dlouho chtěli udělat jinak, které jsme odkládali, do kterých se nám nechtělo. Omezení kontaktů nejvíce dopadá na starší spoluobčany a děti. Zatelefonujte svým blízkým i vzdálenějším příbuzným. Určitě budou mít radost. Nyní je prostor spřádat plány do budoucna a chystat opatření, protože pokud se ani z téhle vlny nepoučíme, přijde nějaká další.

Přeji Vám všem pevné zdraví. Společně to zvládneme.

Pavel Svoboda, starosta

Masarykovo sanatorium Dobříš: hledáme brigádníky

Aktualizováno 27. 10. 2020:

Milí přátelé, s ohledem na neočekávanou vlnu solidarity se situací v našem zařízení Vám musíme s radostí oznámit, že kapacita brigádnických míst je aktuálně plně obsazena. V případě naléhavosti Vás znovu poprosíme o pomoc na tomto místě.
Moc moc moc děkujeme!!!!
Tým Masarykova sanatoria Dobříš

Hledáme brigádníky pro naše zdravotnické zařízení, kteří se budou chtít podílet na zajištění provozu, zejména technickou podporou našim zdravotníkům v současné krizové době.

Náplň práce:
  • podpora zdravotnického personálu – např. rozvoz jídel z kuchyně na oddělení
  • pochůzky dle potřeby
  • úklid společných prostor
  • pomoc v kuchyni
  • pomoc v prádelně
  • atp.

Na tuto pozici jsou běžně poskytované příslušné ochranné pomůcky jako jsou respirátory FFP2. Brigádník nepřichází do přímého kontaktu s pacienty. Konkrétní druh práce záleží na dohodě.

Vhodné i pro studenty!

Nabízíme:
  • krátkodobá i dlouhodobá spolupráce
  • časová flexibilita
Očekáváme:
  • odpovědné, spolehlivé a slušné chování
  • chuť pracovat a pomáhat v této těžké době

V případě vašeho zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem:
telefon: 318 541 253
e-mail: info@medi-help.cz

Mládež má na Dobříši sportovní „zelenou“ = sportovní červen na Dobříši!

Zdroj foto: Pixabay

Městská sportoviště zdarma pro všechny. Motivační akce nejen pro rodiny s dětmi pokračuje i v červnu. Zahrát si tedy na Dobříši můžete zdarma nohejbal, beach volejbal, tenis, fotbal, basketbal. Sportoviště je jen třeba si objednat přes rezervační systém společnosti Dokas:
https://sportovistemestadobris.isportsystem.cz.

V červnu jsou pro vás nachystané atraktivní a nevšední sportovní akce, které určitě stojí za to vyzkoušet.
Akce jsou koncipované tak, aby zaujaly širokou veřejnost zejména svojí nenáročností. Ochutnat tak můžete sport, ke kterému se jen tak nedostanete a můžete si jej užít i s celou rodinou nebo partou kamarádů.

3. 6. 2023 – Pochod Pičín–Řitka, výchozí bod také z dobříšského náměstí
3. 6. 2023 – Atletické závody pro rodiče a děti
11. 6. 2023 – Dobříšský triatlon – závod pro děti i dospělé sportovní amatéry
24. 6. 2023 – Sport na Dobříši pro všechny – dětské sportovní odpoledne s prezentací sportovních oddílů

Štěpán Souček, zastupitel města Dobříše
a předseda sportovní komise


Dobříšský triatlon

1. ročník v neděli 11. 6. 2023
Závod pro každého: vzdálenosti jednotlivých disciplín plavání, kolo a běh jsou navrženy tak, aby si závod užili všichni sportovci.

Místo závodu – start/cíl: poloostrůvek na rybníku Papež u sídliště Větrník

Věkové kategorie a vzdálenosti:
Děti 6–10 let:
10 m plavání – 1 000 m kolo – 2 000 m běh
Děti 11–15 let:
20 m plavání – 2 000 m kolo – 500 m běh
Dospělí 16 a více let:
100 m plavání – 15 km kolo – 2 km běh
Závod štafet (16+)
rodinné, smíšené, firemní

Startovné: děti do 15 let zdarma, starší nad 16 let platí startovné 150 Kč/osoba
Prezentace závodu: 9.00 až 10.00 hod., start první věkové kategorie v 10.30 hod.
Registrace k závodu pro nepřihlášené předem bude probíhat přímo na místě.


Sport na Dobříši pro všechny

Vážení spoluobčané, zveme vás na prezentaci sportovních a zájmových spolků!

Areál MFK Dobříš fotbalové hřiště s umělou trávou 24. 6. 2023 15.00–18.00 hod.
Pro účastníky akce odměna a občerstvení zdarma.

Účelem akce je prezentace zdravého, aktivního a zábavného pohybu dětí a mládeže na čerstvém vzduchu – vytržení z virtuálního a internetového světa.

Přijďte si zdarma se svými dětmi vyzkoušet tyto sporty: fotbal, tenis, aerobik, všesportovní průpravu se Sokolem, atletiku, hokej, gymnastiku, volejbal, cyklistiku i posilování.

Zveme vás na pochod Pičín–Řitka

V sobotu 3. června se koná již 5. ročník pochodu Pičín–Řitka.

Stejně jako v minulých letech jedna z tras vychází od dobříšské radnice, do Řitky lesem přes Kytín našlapete 21 km. Před radnicí bude v čase 8.00–11.00 stánek, kde se můžete zaregistrovat. Dospělí platí 100 Kč, děti zdarma. V cíli, kde se sejdou výletníci ze všech tras, se můžete těšit na občerstvení a doprovodný program. Z Řitky bude odpoledne jezdit kyvadlový autobus, který chodce odveze zpět do Kytína, Dobříše či Pičína.
Podrobnosti najdete na https://picin-ritka.cz/.

Hurá pěšky do školy?

Ilustrační foto, zdroj Freepik, @prostooleh

Od 24. dubna do 12. května proběhl projekt Pěšky do školy, který měl vést po dobu jeho trvání k zajištění bezpečnosti žáků a osob v daném místě, a to v době od 7.30 hod. do 8.00 hod. V době uzavírky ulice Za Poštou nebylo možno do této lokality vjet. Protože sama bydlím vedle staré školy, měla jsem možnost celou akci a její chaotický průběh sledovat (zábrany, dohled městské policie a zástupců vedení města…).
Nevím, zda nyní, v době po ukončení projektu, je už všem složkám (městská policie, zástupci vedení města atd.) jasné, jak situace v této oblasti v inkriminovanou dobu (7.30–8.00 hod.) vypadá… Děti jsou dále vozeny rodiči do školy, obyvatelé okolních domů si oddychli, že opět můžou jezdit za prací či nákupy, k lékaři. Projekt jsme všichni „přežili“, ale co nás ještě čeká?

Také mi nepřipadá vhodné – byť v rámci projektu – umožnit dětem aktivity na silnici v době uzavírky – skákání, malování atd., protože v té době se děti mají připravovat na výuku pod dohledem svých pedagogů. Myslím si, že jiné aktivity na silnici mimo běžný silniční provoz nepatří. (Ovšem, pokud nechceme děti školou povinné ukazovat politickým návštěvám – např. velvyslanci Nizozemí.)

Jako učitelce mi hlavou probleskne výukové téma „dopravní výchova“. Děti se učí nejen ve škole, ale převážně mezi sebou, od rodičů a blízkého okolí, a na to bychom neměli zapomínat: dnes a denně přejdou chodci na červenou přes přechod, auta se objedou, když jedno zastaví před přechodem, aby pustilo chodce, po silnici chodci (často rodiče s dětmi) chodí jako auto vpravo a narazili by do vás, když dodržujete předpisy, na chodníku vás předjede cyklista, který se bojí jet po silnici, kam patří dle zákona o silničním provozu, řidič neumí přečíst rychlost svého auta, auto si postaví na chodník…

Zde si jistě každý doplní své zkušeností se silničním provozem, a to ovlivňuje přístup lidí k toleranci, ochraně, plnění jejich povinností a práv jako chodce, cyklisty a řidiče. Někteří si myslí, že jejich právo je nad práva ostatních, taktéž některé projekty jsou občas zaměřené jen na okamžitý efekt…

Eva Burešová, zastupitelka ANO 2011

Den Zeměna „staré“ škole

V pátek 21. dubna jsme se opět dočkali oslav Dne Země v podobě projektového dne, do kterého se zapojila celá škola.
Třídy prvního stupně a žáci 6. ročníku se pustili do úklidu prostranství začínajícího u školy a končícího v prostorách parku. Abychom dětem úklid zpříjemnili, připravili jsme v okolí školy a v parku několik stanovišť s úkoly. A co je čekalo? V areálu školy určovaly hlasy ptáků, zjistily, zda patří mezi „Vševědy“. V tělocvičně vyzkoušely svoji obratnost a zopakovaly si základy první pomoci. Ostatní stanoviště pak prověřila jejich dovednosti v oblasti třídění odpadů, poznávání organismů, ekologie, přírodních věd, lidského těla a dalších. Ani tento rok nechyběly celosoutěžní úkoly. První byl tradiční sběr odpadků. Druhý úkol bývá vždy originální. Děti tentokrát skládaly moudré věty, jejichž společným jmenovatelem byla příroda.
Žáci 7. a 8. ročníku měli připravený program, který částečně navázal na středeční promítání v rámci programu Svět kolem nás – Tanzánie. Dalšími úkoly bylo sestavení paletky přírodnin, natočení rýmovaného pozdravu planetě Zemi a pořízení zajímavých fotografií přírody.
Počasí nám ukázalo přívětivější stránku, a tak jsme si prosluněné dopoledne užili.
Závěrem je ještě třeba poděkovat městu Dobříš za poskytnuté pytle a rukavice na sběr odpadků. Nemalý dík patří žákům 9. ročníků a pedagogům na stanovištích, kteří odvedli největší kus práce.

Jitka Hadamovská


Postup do celostátního finále soutěže Antifetfest

I v letošním roce jsme se zúčastnili soutěžního festivalu amatérských filmů Antifetfest. Úkolem bylo vytvořit snímek s tematikou rizikového chování, např. šikany, alkoholismu, gamblingu aj. Do okresního kola jsme poslali dva snímky – jeden s názvem Not Alone, který vytvořila žákyně 8.A Sofija Kyncl a hlavní roli ztvárnil Lukáš Novák, a druhý s názvem Našeptávači, který natočil tým žáků z 8.C. Na obou snímcích žáci intenzivně pracovali několik týdnů a jejich úsilí se vyplatilo, jelikož oba dva postupují z okresního kola do celostátního finále, které se uskuteční v říjnu v Lomnici nad Popelkou. Držte nám palce.

Monika Cieślik


Sportovní úspěchy „staré“ školy

Letošní jaro je nabité úspěchy žáků prvního i druhého stupně v okresních kolech různých sportovních disciplín. V basketbalovém turnaji v kategorii 6. a 7. tříd obsadila děvčata 4. místo, v kategorii 8. a 9. tříd vybojovaly dívky 6. místo a hoši získali 4. místo. Ve vybíjené získali žáci 4. a 5. tříd 4. místo a ve volejbale hoši 8. a 9. tříd 6. místo. Ve fotbalových turnajích obsadili žáci 8. a 9. tříd 3. místo v minifotbale a 4. a 5. tříd 2. místo v MC Donald’s Cupu.
Ve štafetovém poháru získali mladší žáci 3. místo. V atletickém čtyřboji v kategorii 8. a 9. tříd získali hoši 3. místo a dívky byly čtvrté. Velmi úspěšní byli naši závodníci v plavecko-běžeckém poháru, ve kterém si umístěním mezi třemi nejlepšími zajistili postup do krajského kola Adam Maleček, Adéla Bedřichová, Karolína Hašplová, Vojtěch Melša, Filip Šantora, Jakub Sirotek a Zuzana Kočí.

V krajském kole Odznaku všestrannosti, který se konal 2. května ve Slaném, obsadila Daniela Michálková 1. místo a svým výkonem se kvalifikovala do republikového finále. Adriana Hamerníková obsadila 2. místo, Václav Schneider vybojoval 3. místo a Filip Šantora obsadil 15. místo ze 46 závodníků.

Všem soutěžícím blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Jména všech soutěžících naleznete na webových stránkách školy.

Zuzana Kočí a Kateřina Sobotková

Zprávy z 2. ZŠ Dobříš

Den Země a další akce na prvním stupni 2. ZŠ Dobříš

V druhé půlce dubna již tradičně slavíme Den Země a děláme s dětmi akce a projekty zaměřené na ekologii a environmentální vzdělávání. Proto se některé z tříd vydaly do záchranné stanice Ochrana fauny Hrachov, kde se děti seznámily s prací těch, kteří se starají o ohrožená či zraněná zvířata, a zapojily se do vzdělávacích programů, které tato stanice nabízí. Třída V.A využila nabídky dobříšského zámku a prošla si nově zrekonstruovaný francouzský park a prozkoumala expozici Tajuplný les a Voda v oranžérii. Třída V.C byla pozvána do lesa na projektový den lesní pedagogiky. Tato úspěšná a přínosná akce, kterou organizuje společnost MAS Brdy–Vltava, dětem ukázala, jak lze podpořit obnovu lesa a jak se bojuje se škůdci. Další třídy spojily procházku jarní přírodou s úklidem okolí města Dobříše nebo se zúčastnily oslavy Dne Země, která se jako každý rok konala na hřišti v ulici Boženy Němcové a organizačně ji zajišťuje město Dobříš. Letos byla tematicky zaměřena na hmyzí říši. Tam se děti patřičně vyřádily, ale odnesly si i spoustu nových poznatků a informací.

Snažíme se ale děti vzdělávat i v dalších oblastech, takže některé třídy zavítaly do divadla. Menší děti navštívily v kulturním domě divadelní představení „Včelí medvídci zpívají“, starším dětem bylo věnováno představení v příbramském divadle Záhada hlavolamu. Vydali jsme se také do Prahy do knihovny Strahovského kláštera a na exkurzi do České národní banky. Během hodin výtvarné a pracovní výchovy jsme se zaměřili na téma čarodějnice, jarní květiny nebo Den matek. Paní učitelky z prvních tříd pochválily svoje šikovné prvňáky, kteří udělali velký pokrok a svá přáníčka pro maminky nejenom vyzdobili, ale i doprovodili napsaným přáním. Nesmíme ani zapomenout na účast a úspěchy v různých soutěžích. Jedná se například o Lucii Gerntovou ze III.C, která zazářila v matematické soutěži Klokan, nebo o Marka Urbana z II.A a Pavlínu Kejzlarovou z IV.C, kteří získali medaile v plavecko-běžeckém poháru Středočeského kraje. Výborně naši školu reprezentovali i malí fotbalisté v okresním finále turnaje McDonald‘s Cup a malí atleti v závodě štafet.

Tereza Moslerová, třídní učitelka V.D


Počítače dětem a velké poděkování IT People

Zástupce neziskové organizace IT People paní Ing. Kamila Fáryová společně s poslanci Parlamentu České republiky panem Mgr. Tomášem Helebrantem a paní Romanou Fišerovou předali 2. základní škole Dobříš dne 25. dubna 30 kusů stolních počítačů včetně monitorů. Předání počítačů proběhlo přímo ve škole. Děti, které budou tyto počítače používat, budou mít možnost získat nové vzdělávací zkušenosti a rozvíjet své digitální dovednosti. Děkujeme.

B. Pallagyová, ředitelka školy


Sportovní třídy na 2. ZŠ Dobříš

Naše škola každoročně nabízí žákům rozšířenou výuku tělesné výchovy. V příštím školním roce 2023/2024 se otevírají dvě takové třídy – jedna od 3. ročníku a druhá od 5. ročníku.
Žáci mají od 5. ročníku dle učebního plánu 4 hodiny tělesné výchovy týdně. Na 2. stupni mají také možnost volitelného předmětu sportovní hry.
Dále se žáci mohou účastnit sportovních kurzů – lyžařských (3. a 7. ročník), sportovně-turistických (5. a 6. ročník) a kurzu windsurfingu v Chorvatsku (8. a 9. ročník).
Ve sportovních třídách se zaměřujeme na všestranný rozvoj všech pohybových schopností žáků (síla, rychlost, obratnost a vytrvalost). Chlapci i dívky získávají základy různých druhů tradičních (basketbal, volejbal, fotbal, házená, lední hokej, florbal) i netradičních kolektivních sportů (frisbee, rugby, lakros, softbal, přehazovaná, vybíjená).

Pro sportovní činnost má škola velmi dobré podmínky. Ke škole patří sportovní areál – hřiště na malou kopanou s umělou trávou 3. generace, atletický ovál se sektory na všechny atletické disciplíny, hřiště na volejbal, hřiště na basketbal, a to vše s umělým povrchem umožňujícím využití prakticky celoročně. Dále škola využívá svoji tělocvičnu, sportovní halu a fotbalové hřiště MFK Dobříš.
Žáci mající zájem o zařazení do těchto tříd absolvují talentové sportovní zkoušky, na základě kterých mohou být vybráni. Tyto zkoušky obsahují atletické disciplíny, ovládání míče, obratnostní a silové cviky.

Vojtěch Paul, za kabinet Tv


Akce ve školní družině

V naší školní družině mají děti velké množství různých aktivit. Kromě tvořivých činností se děti rády věnují i sportu. Mohou navštěvovat sportovní kroužek a průběžně si pro ně připravujeme sportovní odpoledne plné soutěží a her. Jindy třeba šipkovanou v parku a ještě nás čeká opékání buřtů v areálu školy.

Klára Szabová, ŠD

ZŠ TRNKA

Kameny zmizelých

Žáci druhého stupně ZŠ TRNKA se už třetím rokem zabývají tématem Kameny zmizelých. Vše začíná projektovým týdnem v sedmé třídě.
Napříč předměty děti probírají osudy židovských obyvatel za 2. světové války, s přihlédnutím k místní historii. V letošním roce projekt zahájila cesta do Památníku Terezín, kde sedmáci získávali odpovědi na své zvídavé otázky. V pondělí dalšího týdne je překvapila zážitková městská hra po Dobříši. Následovala prohlídka židovského hřbitova a povídání o jeho záchraně za minulého režimu s paní Zorou Rysovou. Ve středu bylo na programu zkoumání databází obětí holocaustu a ve čtvrtek děti tvořily výtvarná i literární díla na téma „Co kdyby nebyla 2. světová válka?“. Jaké by byly osudy židovských obyvatel? Co by bylo jinak? Pohled na to, co každý ze sedmáků vytvořil, ať už výtvarně či literárně, vhání slzy do očí a vede k zamyšlení nad tím, co všechno bylo zmařeno. Závěrečný den projektu provoněl celou školu, protože děti si zkoušely pečení židovských pokrmů. Latkes, rugelach i kugl dopadly výborně!

Mgr. Markéta Svobodová


Svět knihy 2023

Máte rádi knížky? Sledujete knižní novinky? Víte, co teď „frčí“, o čem se píše? V ZŠ TRNKA klademe na čtenářství velký důraz a podporujeme ho všemi možnými způsoby. Naši třeťáci se tak vypravili na veletrh Svět knihy 2023. Navštívili zde hudebně-literární dílnu básníka a performera Petra Váši, který dětem představil knihu Rajčaťáci a Banáni. Děti si vyzkoušely, jak se poslouchá ticho, společně s hrdiny knížky se vydaly na lov slov a propojily se se svými vrstevníky z jiných škol do jednoho rytmicky jamovacího orchestru. V druhé dílně se dozvěděly, jak vznikla světoznámá stavebnice LEGO, poslechly si úryvky z knihy, která se tímto tématem zabývá a na závěr postavily z kostiček originální vzkazy o tom, co pro ně hra s touto stavebnicí znamená. Děti se vrátily plné dojmů a chuti nejen si dál hrát, ale i objevovat další a další knihy nejrůznějších žánrů.

Mgr. Marcela Lorencová

Den Země na ZŠ Lidická

Ve dnech 20. a 21. dubna byl na ZŠ Lidická realizován projekt Den Země. Životní prostředí a jeho ochrana, třídění odpadů, způsob ochrany vody, půdy a ovzduší, to byla hlavní témata celoškolního projektu. Žáci si ve skupinách vytvořili lapbooky, v nichž uvedli, jak třídí odpad, jak dlouho trvá, než se který odpad v přírodě rozloží, které druhy odpadu třídí nejvíce a jak můžou planetě Zemi pomoci nebo alespoň ulehčit. Poté jsme se vydali na úklid širšího okolí školy od poházených odpadků.

V pátek 21. dubna nás čekala odměna v podobě oslavy Dne Země pořádané městem Dobříš. Žáci si zahráli hry, kvízy, výtvarné a pohybové soutěže, získali řadu dárkových předmětů a ještě si užili radosti na velkém nafukovacím skákacím hradu. Tímto velice děkujeme za krásnou akci městu Dobříš a všem spolupracujícím partnerům.

Hurá do ZOO!

Dne 27. dubna žáci ZŠ Lidická vyrazili na výlet do ZOO Praha. A co jsme tam viděli? Tučňáky, lachtany, plameňáky, gorily, pavilon šelem, velemloky, zubry, slony, žirafy a zebry, hrochy, vydru, lední medvědy, indonéskou džungli.
V hodinách přírodopisu se zamýšlíme nad ochranou ohrožených druhů zvířat a významem zoologických zahrad.
A co můžeme pro ochranu přírody a potažmo ohrožených druhů udělat my? To přece víme ze školních projektů environmentální výchovy, jako je Den Země a další.

Prohlídka oranžerie zámku Dobříš

Dne 5. května ZŠ Lidická využila nabídky zámku Dobříš a naši žáci navštívili interaktivní expozice nazvané Tajuplný les a Voda. Dětem se expozice velmi líbily a přinesly nám celou řadu zážitků a poznatků. Žákům se také velice líbila současně probíhající výstava obrazů paní Emilie a Zdeňka Milerových, postavičky krtečka a jeho kamarádů včetně herního koutku.
ZŠ Lidická děkuje návštěvnímu centru a Správě zámku Dobříš za možnost tyto expozice navštívit.

Ing. Hana Jará


Zprávy ze školní družiny

V posledních týdnech jsme ve školní družině uspořádali mnoho akcí.

Za poznáním i turistikou jsme vyjeli do blízkých měst – v Mníšku pod Brdy jsme obdivovali zámeckou zahradu a poutní areál Skalka. Zde jsme si vyzkoušeli skautské dovednosti jako rozdělání ohně, přípravu svačiny či orientaci v přírodě.
V Příbrami jsme navštívili Dům Natura, kde jsme viděli mnoho obojživelníků, mohli si pohladit agamu a vstoupili jsme do brdských lesů prostřednictvím výstavy CHKO Brdy. Nevynechali jsme ani výstavu obrazů Jana Sováka, která nás přenesla do pravěku.
Pohybové dovednosti jsme si zdokonalovali při rozličných sportovních hrách. Naší další akcí byla „Kuličkiáda“, při které jsme zažili mnohé napínavé chvilky.

Nezapomněli jsme ani na Svátek matek. Maminkám jsme vyrobili korálková srdíčka a ženy v domově důchodců jsme potěšili přáníčky.
Ani v červnu nebudeme zahálet – navštívíme kozí farmu, hernu Skřítkov a vyrazíme na výlet vlakem. A na závěr školního roku si jako odměnu připravíme letní dobroty z ovoce. Potom si už budeme užívat prázdniny…

M. Řáhová a děti ze ŠD

Francie 2023

Vypadá to, že jaro se v Česku tento rok nějak opozdilo. Tak jsme se mu rozhodli vydat naproti do Francie!

Díky ochotě paní profesorek Lukjanové a Pergeltové se nám i letos podařilo naplánovat náš oblíbený výlet do Francie, který jsme zahájili v podvečer prvního máje na nádraží Florenc.
Druhý den dopoledne už nás vítalo nejromantičtější město Evropy – Paříž, kde nás čekaly dva dlouhé dny. Strávili jsme je chozením po památkách, piknikem v zahradě muzea Louvre, výletem k Eiffelově věži a Institutu du monde arabe, návštěvou nádherného Musée d’Orsay, posedáváním v kavárnách a blouděním v pařížském metru.
Dále jsme pokračovali do malebného městečka Tonnerre v Burgundsku, kde nás ubytovaly hostitelské rodiny.
Čtvrteční prohlídku města jsme zahájili na radnici přivítáním se starostou M. Cédricem Clechem. Následoval výlet do krásného historického městečka Noyers na řece Serein se zastávkou ve vinařské oblasti Chablis.
V pátek nás čekala návštěva místního gymnázia Chevalier d’Eon, kde jsme se zúčastnili dvou hodin angličtiny, což bylo moc zajímavé. Odpoledne jsme strávili prohlídkou města
Auxerre.
V sobotu jsme vyrazili do krásného města Dijon, které jsme si prohlédli a navštívili místní muzeum umění. Večer jsme byli pozváni na koncert do tonnerrského kostela St. Pierre. S našimi úžasnými hostiteli jsme se rozloučili výbornou večeří v restauraci Au Chat qui rêve.
V neděli ráno jsme odjeli zpět do Paříže, kde jsme stihli ještě procházku a nakupování v centru a prohlídku Rue Crémieux, a vyrazili jsme domů, i když se nám odjíždět vůbec nechtělo.

Všichni jsme si tento týden plný zážitků, výborného jídla a sluníčka moc užili. Ještě jednou děkujeme paním profesorkám a celému gymnáziu za naplánování a zprostředkování celé akce a přátelskou náladu, která panovala po celý týden.

Líza Machová,
Gymnázium Karla Čapka, septima

Oprava školní jurty a plánování chodu školy

Milí rodiče, uplynul další měsíc a před námi stojí velký úkol. Dát zase jurtu dohromady tak, aby z ní mohl vzniknout bezpečný a útulný prostor pro vzdělávání dětí.

V září minulého roku se Dobříší prohnalo tornádo, jak si jistě místní pamatují. Jurtu nám poničilo tak, že je potřeba ji částečně zrekonstruovat a některé díly vyměnit za úplně nové. V současné době jsou na jejím původním místě pouze kamna s podlahou, kterou je potřeba zbrousit a natřít. Dřevěná kostra a plachta s plstí jsou v takovém stavu, že musí být vyměněny za nové. Kůly s korunou je zase potřeba pořádně vyčistit. Cesta to není jednoduchá, ale s neustupujícím nadšením a odhodláním pomalu spějeme ke zdárnému konci, který bude zároveň začátkem něčeho nového.

Na konci dubna proběhla vzájemně obohacující setkání s potenciálními zájemci o lesní komunitní školu. Po seznámení s rodinami jsme si sdělili naše představy a přání, jak bychom mohli školu vést a v rámci našich možností se společně podílet na jejím chodu. Ačkoli mám v plánu průvodcovat děti sama, rýsuje se nám možnost pravidelné angličtiny s maminkou, která žila 21 let v Anglii a už učí v lesní škole v Lipce. Vidím to jako velký benefit, jelikož může dětem předat dobré základy. Zkrátka bude platit, že jaké si to uděláme, takové to budeme mít, a já věřím, že každý má co nabídnout. Zatím jsem mohla rodičům a dětem ukázat pouze vnitřní prostor školkové jurty, aby měli představu o jejím vzhledu. Věřím však, že další shledání už proběhne i v prostoru jurty školní. Předpokládaný termín dokončení rekonstrukce je polovina června.

Škola bude otevřená od pondělí do čtvrtka a určená dětem první až třetí třídy v takovém počtu, aby mohl být zachován individuální přístup. Prozatím je strop stanoven na osm dětí. Čas, nasbírané zkušenosti a zájem rodičů ukáží, zdali se tento počet bude ještě v budoucnu měnit.
Těším se, že další mé sdílení rozjezdu „školy v lese“ už bude ozdobeno fotkou nové jurty a přeji vám všem krásné a plnohodnotně strávené dny.

Mgr. Karin Křižanová

Cirkusový svět v dětských rukou: Děti ze 4. MŠ Dobříš se staly hvězdami šapitó!

Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo stát se hvězdou cirkusu? Jak byste vypadali na visuté hrazdě, jak byste chodili po laně a plivali oheň? Pro děti ze 4. MŠ Dobříš se toto přání splnilo! Na několik dní se staly součástí cirkusového představení a vyzkoušely si život v kůži cirkusových artistů.

Díky jedinečnému projektu CIRCUS HAPPY KIDS pro děti se v Dobříši již podruhé stavělo šapitó, ve kterém se hlavními hvězdami staly děti. Tentokrát si pro rodiče a širokou veřejnost nacvičily cirkusové představení děti ze 4. MŠ Dobříš. Společně se svými učitelkami si vyzkoušely život v kůži cirkusových artistů. Pod vedením zkušených artistů, kouzelníků a cirkusových klaunů si natrénovaly během dvou dnů něco málo z akrobacie, čarování, klaunovských legrácek, tance i chůze po laně. A co víc, vyzkoušely si třeba i plivání ohně.

Rodina Lagronova, která CIRCUS HAPPY KIDS vede, se již po generace věnuje cirkusovému umění. Jan Lagron, žonglér a ředitel cirkusu, zdědil svou vášeň po svých rodičích – otci klaunovi a matce akrobatce. Společně se svou rodinou nyní cestuje po republice a nabízí školám programy, do kterých se zapojují především děti. Nácvik cirkusových kousků a celého programu však není jen o zábavě. Děti se učí vzájemné spolupráci, vystupování na veřejnosti a získávají zábavnou formou svou přirozenou sebedůvěru.

Do programu se tentokrát zapojily i paní učitelky, které společně s dětmi ukázaly několik neuvěřitelných triků s opravdovým ohněm. CIRKUS HAPPY KIDS dal malým děvčátkům i klukům z dobříšské mateřské školy možnost vyzkoušet si nevšední dovednosti v jedinečném prostředí. Z úžasné příležitosti, kterou děti dostaly, byly nadšené nejen paní učitelky. Vystoupení si nenechali ujít samozřejmě ani rodiče a prarodiče, kteří se opravdu měli na co dívat.

Text a foto: Denisa Havlíčková

Nadcházející události