10.5 C
Dobříš
Úterý, 4 října, 2022
Domů Blog

ANO

Dobříšské májové slavnosti 2022

Po třech letech se na Dobříš vrací májové slavnosti.

Věříme, že doba covidová je snad již za námi a těší nás, že vás můžeme pozvat na tradiční a oblíbené Dobříšské májové slavnosti, které se uskuteční předposlední květnovou sobotu 21. 5. 2022.

Na hlavním pódiu se opět představí dobříšské školy, sportovní oddíly a několik dobříšských kapel, vyznávající různé hudební styly, jako je swing, taneční hudba či rock.  Novinkou letošního ročníku je i další pódium na Dukelském náměstí, kde bude hrát celé odpoledne jihočeská dechovka. Letošní rok přijedou i zástupci partnerských měst z polského Wagrowiece  a francouzského Tonnerre. I jim dáme prostor, aby se vám představili v hodinovém kulturním programu.

Nebude chybět ani scéna a sportovní aktivity pro teenagery v Bike a skate parku v Lipkách. O atraktivní program se opět postará parta lidí ze spolku D-Fight. Pro nejmenší je připraven tradiční dětský program v parčíku u bývalého kina. Letos se k nám vrací Divadlo Studna s pohádkou, výtvarnou dílnou a zábavnými hrami. I pouťové atrakce budou, ale pozor, letos se přestěhují z náměstí na parkovišti u sportovní haly. Krásný kulturní program připravila Římskokatolická farnost Dobříš v kostele Nejsv. Trojice. Můžete shlédnout výstavu obrazů Miro Pograna, zaposlouchat se do varhanní hudby nebo absolvovat komentovanou prohlídku kostela… I muzeum rukavic Dobříš  v Kopáčkově domě chystá speciální program, v kterém představí divákům typické dobříšské řemeslo – rukavičkářství.

Hlavní hudební hvězdou letošních slavností je špičková kapela Monkey Business se zpěváky Matějem Ruppertem a Terezou Černochovou. Rockové pecky zahraje i místní parta muzikantů Los Fotros a až do půlnoci bude na pódiu řádit i skvělý brněnský revival band Kanci paní nadlesní. Z vlastní zkušenosti vím, že umí roztančit celé náměstí, tak snad se jim to podaří i u nás.

Vítanou součástí slavností je i řada dalších zajímavých doprovodných akcí, které si zaslouží vaší pozornost. Chtěli bychom vás upozornit alespoň na týdenní Divadelní festival ochotnických souborů v kulturním domě (13.–20. 5.) a na hasičskou soutěž, která se koná v neděli 22. 5. na Větrníku.

Vážení spoluobčané,

čísla covidové nákazy letí v posledních týdnech prudce nahoru. V Evropě, v České republice i v našem městě. Při jarní vlně jsme v Dobříši měli celkem 3 potvrzené případy. Nyní, v druhé půlce října, již počet infikovaných šplhá k druhé stovce. Každý z nás pravděpodobně už zná, nebo brzy bude znát někoho, kdo je covid pozitivní. S rostoucí nákazou se celá země více uzavírá, omezuje se provozní doba úřadů i restaurací, zavřené jsou školy, ruší se společenské i sportovní akce. Na jaře jsme infekci společně zvládli. Věřím, že společnými silami to zvládneme i nyní.

Prosím Vás všechny o vstřícnost a pochopení a děkuji Vám všem, kteří se snažíte denně uchovat co nejběžnější provoz našeho města. Epidemie působí komplikace všem: dětem, rodičům, učitelům, pracovníkům obchodů i restaurací, řidičům, úředníkům…, ale především lékařům, zdravotníkům, hasičům, policistům. Mysleme nejen na sebe, ale i na ostatní kolem nás. Přispět snížit riziko nákazy můžeme skutečně každý především důsledným nošením roušky, častým mytím rukou, omezením osobních kontaktů. Nic lepšího v tuto chvíli neumíme. Omezené obchody a služby potřebují náš zájem dnes více než kdy jindy. Podpořme místní obchody a restaurace.

Už nyní můžeme přemýšlet, kde a jak pomůže každý z nás, pokud se situace ještě zhorší. Využijme čas, který nám covid neplánovaně přeuspořádal, k zamyšlení. Jistě najdeme věci, které jsme už dlouho chtěli udělat jinak, které jsme odkládali, do kterých se nám nechtělo. Omezení kontaktů nejvíce dopadá na starší spoluobčany a děti. Zatelefonujte svým blízkým i vzdálenějším příbuzným. Určitě budou mít radost. Nyní je prostor spřádat plány do budoucna a chystat opatření, protože pokud se ani z téhle vlny nepoučíme, přijde nějaká další.

Přeji Vám všem pevné zdraví. Společně to zvládneme.

Pavel Svoboda, starosta

Masarykovo sanatorium Dobříš: hledáme brigádníky

Aktualizováno 27. 10. 2020:

Milí přátelé, s ohledem na neočekávanou vlnu solidarity se situací v našem zařízení Vám musíme s radostí oznámit, že kapacita brigádnických míst je aktuálně plně obsazena. V případě naléhavosti Vás znovu poprosíme o pomoc na tomto místě.
Moc moc moc děkujeme!!!!
Tým Masarykova sanatoria Dobříš

Hledáme brigádníky pro naše zdravotnické zařízení, kteří se budou chtít podílet na zajištění provozu, zejména technickou podporou našim zdravotníkům v současné krizové době.

Náplň práce:
  • podpora zdravotnického personálu – např. rozvoz jídel z kuchyně na oddělení
  • pochůzky dle potřeby
  • úklid společných prostor
  • pomoc v kuchyni
  • pomoc v prádelně
  • atp.

Na tuto pozici jsou běžně poskytované příslušné ochranné pomůcky jako jsou respirátory FFP2. Brigádník nepřichází do přímého kontaktu s pacienty. Konkrétní druh práce záleží na dohodě.

Vhodné i pro studenty!

Nabízíme:
  • krátkodobá i dlouhodobá spolupráce
  • časová flexibilita
Očekáváme:
  • odpovědné, spolehlivé a slušné chování
  • chuť pracovat a pomáhat v této těžké době

V případě vašeho zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem:
telefon: 318 541 253
e-mail: info@medi-help.cz

Dobříšské listy – říjen 2022

Kompletní podobu tištěných Dobříšských listů si můžete v elektronické podobě přečíst zde: 
» říjen 2022

Povolební slovo starosty Pavla Svobody

Vážení spoluobčané,
před týdnem proběhly volby do dobříšského zastupitelstva. Děkuji vám všem, kterým osud města není lhostejný a kteří jste přišli hlasovat. Nyní probíhají povolební jednání mezi zvolenými zastupiteli, kteří budou město řídit do podzimu roku 2026. Ustavující zastupitelstvo, které bude volit nového starostu či starostku a členy rady města, je plánované na 20. října 2022.
V úterý 6. září se naším městem prohnala prudká supercelární bouře. Silnému větru a kroupám podlehlo několik desítek stromů, poškozeny byly střechy 6 obytných domů, na velké části zahrad došlo k předčasné sklizni. Naštěstí se tato bouře obešla bez zranění osob. Děkuji všem, kteří jste se do likvidace škod pustili ještě ten samý den, přes noc i v dalších dnech. Zvláštní poděkování si zaslouží hasiči. V Dobříši zasahovaly jednotky HZS Dobříš, HZS Příbram, JSDH Dobříš, Stará Huť, Mníšek p. Brdy, Svaté Pole, Nová Ves p. Pleší, Rybníky, Rosovice a Kytín.
Do odstraňování škod se ihned zapojili také strážníci Městské policie Dobříš a pracovníci Dokas a VHS. Bylo třeba zajistit poškozené střechy, odborně kácet padlé stromy, odpojit elektrický proud z povalených lamp veřejného osvětlení, čistit zanesené kanály a mnoho dalšího. Příroda nám i v dalších dnech ukazuje svou sílu. Vytrvalé deště nejen že naplnily všechny rybníky v okolí, ale způsobily i zatopení zahrad a sklepů v západní části našeho města, u pole směrem na Hostomice. To je oblast, která je dlouhodobě ohrožena v případě vytrvalých dešťů. V roce 2020 vznikla studie protipovodňových opatření, kterou najdete i na webu města. Následně se o celé povodí Kocáby, kam Dobříš patří, začali zajímat v Povodí Vltavy. Ti zadali u společnosti SWECO Hydroprojekt, a. s., vypracování podrobné studie možných opatření v celé oblasti. Projektanti naši „dobříšskou“ studii zahrnuli do podkladů pro celé povodí Kocáby. Studie předpokládá výstavbu nových remízků, terénní úpravy, prohloubení existujících rybníků. Následně z pověření Povodí Vltavy kontaktovali projektanti vlastníky pozemků s cílem získat souhlasy pro realizaci navržených opatření. Tato etapa skončila letos v červenci. Tento měsíc bude zveřejněno vyhodnocení. V březnu 2023 by celý projekt měl skončit rozhodnutím Povodí Vltava, do kterých oblastí budou investovat, včetně dokončení dokumentace k územnímu rozhodnutí pro zamýšlené stavby. Nyní tedy ze strany města čekáme na výsledek studie a rozhodnutí Povodí Vltavy. Na jaře příští rok se buď dozvíme, že Povodí Vltavy odsouhlasilo navržená opatření kolem Dobříše a pustí se do realizace, nebo že dali přednost jiným, z jejich pohledu rizikovějším lokalitám. V takovém případě by realizace protipovodňových opatření na západním okraji Dobříše byla na investici z rozpočtu města. A tedy na rozhodnutí nového zastupitelstva Dobříše. Povodí Vltavy pro letošní rok přislíbilo na území Dobříše jedinou akci, a tou je vyčištění koryta Pilského potoka. To by mělo proběhnout v příštích týdnech.
Z dalších městských staveb pokračují práce na náměstí Komenského, především pokládáním dlažby. V říjnu by se měli dělníci vrátit k rekonstrukci budovy pošty, kterou provádí soukromý investor. Intenzivně se pracuje na rekonstrukci ulice Okružní. Podle počasí v říjnu a částečně v listopadu budou probíhat opravy děr v ulicích před zimním obdobím. Tento a příští měsíc také proběhne podzimní výsadba. Bude vysazeno přes 70 stromů a 200 keřů. Nové stromy nahradí suché břízky na Větrníku či uschlé doubky před hřbitovem. Doplněny budou také stromy v alejce na náměstí. Nová výsadba bude probíhat na náměstí Komenského, kde podle projektu jsou plánovány nové stromy i keře. Další pás cibulovin bude vysazen kolem Pražské ulice. Pokud máte chuť se podívat do brdské přírody, na státní svátek 28. října 2022 se koná tradiční pochod na Čtyřmezí, kde se setkávají občané Rosovic, Bukové, Hostomic a Dobříše.

Pavel Svoboda, starosta
Foto: Michael „Hrabák” Kočí

Stručně ze Zastupitelstva města Dobříše konaného dne 8. 9. 2022

V úvodu posledního zasedání zastupitelů města Dobříše v tomto volebním období byl schválen navržený program zářijového jednání beze změn. Jednání probíhalo ve společenském sále Kulturního střediska Dobříš.

Z výročního 30. zasedání rozhodli zastupitelé města o hlavních bodech programu zasedání takto:

SCHVÁLENÉ BODY:

• Rozpočtové opatření č. 4/2022 a přehled o plnění příjmů a čerpání výdajů k 31. 7. 2022
• Navržené dotační programy pro rok 2023
Dotační fond bude pro rok 2023 tvořen 2 % inkasovaných a daňových a nedaňových příjmů v roce 2021, odhadem celkem 3,9 mil. Kč. To je o 249 000 Kč více, než se rozdělovalo v letošním roce. Prostředky jsou rozděleny do 3 programů – Sport a tělovýchova: 67 % z celkového objemu dotačního fondu, Kultura a umění s podílem 12 % a Volný čas s 21 %.
• Prodej hrobky v majetku města vybranému zájemci za 50 000 Kč
• Výjimku z doby nočního klidu a zařazení akce „Rodinný den“ do tradičních akcí dle obecně závazné vyhlášky č. 1/2022, kterou ZM nově vydalo namísto stávající OZV č. 4/2021
Zastupitelé schválili novou výjimku z doby nočního klidu, a to na základě žádosti organizátora doufejme nové dobříšské hudební akce s názvem „Den rodin“. V plánu je pořádat tuto akci o jedné červnové sobotě. Doba nočního klidu je zkrácena na čas od 1.00 navazující neděle. Díky této nové akci byla vydána nová obecně závazná vyhláška č. 1/2022, která s účinností od 24. 9. 2022 nahradila OZV č. 4/2021. První ročník se bude konat 10. 6. 2023. Těšit se můžete na velmi zajímavý hudební program a mnoho dalších aktivit (nejen) pro děti.
• Změnu jednacího řádu zastupitelstva, kdy audiovizuální záznamy z jednání zastupitelstva budou k dispozici na webu města a YouTube po dobu 5 let

NESCHVÁLENÉ BODY:

Návrh na změnu územního plánu, kdy vlastník pozemků, společnost OSKA, s. r. o., navrhl změnit tyto pozemky z plochy „VD – plochy výroby a skladování“ na plochu „SM – plochy smíšené obytné – městské“
Prodej pozemků p. č. 535/2 a 535/1 zájemci o tyto pozemky

BODY VZATÉ NA VĚDOMÍ:

• Informace o činnosti finančního a redakčního výboru
• Závěrečný účet Svazku obcí Dobříšska a Novoknínska za r. 2021 a změnu stanov tohoto Svazku
• Plán obnov nemovitého majetku

Závěrem se zastupitelé rozloučili a starosta pozval všechny občany k zářijovým komunálním volbám. Zastupitelé, kteří získají nový mandát v dobříšském zastupitelstvu na základě voleb, se poprvé sejdou na ustavujícím zasedání Zastupitelstva města Dobříše ve čtvrtek 20. 10. 2022.

Zpracovala DH
Foto: Denisa Havlíčková

Výsledky voleb do zastupitelstva města Dobříše


Zvolení zástupci za jednotlivé strany

Občanská demokratická strana a nezávislí
Ing. Pavel Svoboda (52 let) – 1 165 hlasů
Bc. Dagmar Mášová (51 let) – 965 hlasů
PhDr. Jan Bureš, Ph.D. (46 let) – 862 hlasů
Ing. Martin Musil (57 let) – 757 hlasů
Mgr. Tomáš Vokurka, DiS. (40 let) – 751 hlasů
Ing. Lukáš Hořejší (40 let) – 730 hlasů

ANO 2011
Mgr. Tomáš Helebrant, MBA (48 let) – 852 hlasů
Ing. Markéta Čermáková, MBA (53 let) – 794 hlasů
Ing. Jiří Krotil (62 let) – 782 hlasů
Mgr. Eva Burešová (51 let) – 774 hlasů
MUDr. Martin Čermák (48 let) – 765 hlasů
JUDr. Jan Procházka (70 let) – 748 hlasů

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ
Mgr. Jindřiška Romba, MPA (40 let) – 690 hlasů
Karel Čihák (62 let) – 581 hlasů
Štěpán Souček (47 let) – 580 hlasů
Mgr. Michal Ciboch (43 let) – 576 hlasů

KDU-ČSL a nezávislí
Miroslav Sochor (44 let) – 460 hlasů
MUDr. Magdaléna Ježková (40 let) – 364 hlasů

Otevřená radnice – PRO
Petr Kadlec (43 let) – 316 hlasů
Filip Kahoun (53 let) – 311 hlasů

NEZÁVISLÍ
Mgr. Stanislav Vacek, MPA (69 let) – 340 hlasů

Zpracovala DH
(zdroj: www.volby.cz)

Přehlídka rozpracovaných projektů

Náměstí Komenského
Na náměstí Komenského postupuje dláždění hlavních ploch, bohužel je komplikováno častou nepřízní počasí. Do konce října by však všechny hlavní plochy měly být dodlážděny. V posledním týdnu v září proběhly finální úpravy vozovky před 1. ZŠ, jsou hotové příčné prahy i vyasfaltovány příjezdy v ulici Za Poštou a napojení do Školní ulice. V následujících týdnech přistoupí zhotovitel, firma Metrostav, také k sadovým úpravám, tzn. založení nových záhonů s květinami i keři. Výsadba nových stromů je naplánována na přelom měsíců října a listopadu.

Okružní ulice
V Okružní ulici probíhají stavební práce bez zásadních komplikací a podle schváleného harmonogramu. Zhotovitel, společnost Strabag, dokončila položení nové sítě veřejného osvětlení, ve spolupráci s našimi vodohospodáři provedla úpravu uličních vpustí a provedla dopojení dešťové kanalizace do ulice Hálkova. V říjnu budou pokračovat práce pokládáním uličních obrub pro budoucí chodníky, vjezdy a parkovací stání. Vznikne také krátký chodník, který bezpečně dovede chodce na nároží ulice Okružní a Brodecké. Na následnou asfaltaci a finální povrchy si počkáme do cca začátku listopadu.

Denní stacionář v DPS na Dukelském náměstí
Vnitřní prostory v přízemí budovy DPS se mění na denní stacionář, který rozšíří nabídku sociálních služeb pro seniory či spoluobčany s hendikepem. Hrubé zednické práce, vyzdívky a nové podlahy jsou již hotovy, průběžně probíhají práce na elektroinstalaci, na rozvodech vody a topení. Ve vnitřním atriu komplexu DPS vzniká dřevostavba, která rozšiřuje celkovou plochu a nabídne nový bezbariérový přístup, zimní zahradu a místo pro odpočinek. Následovat bude vybavení nábytkem, el. spotřebiči, vybavení koupelen a toalet atd.

Šatny a sociální zázemí na zimním stadionu
Dělníci finišují úpravy šaten, sociálního zázemí (sprchy, toalety) i přístupového vestibulu na dobříšském zimním stadionu. Byly kompletně opraveny čtyři šatny pro sportovce, včetně navazujících umýváren a sprch, byly provedeny nové rozvody topení, elektroinstalace a vodovodu. Stará dřevěná okna byla vyměněna za moderní plastová s mnohonásobně lepší izolační funkcí. Stejně tak byly vyměněny staré vstupní dveře za nové. Úpravu doznal i vstupní vestibul a spojovací chodba k šatnám. Čekáme na dodávku nových převlékacích lavic pro sportovce, do zahájení nové zimní sezóny dozná menších stavebních úprav také prostor kiosku a občerstvení.

Tomáš Vokurka, místostarosta města Dobříše
Foto: Denisa Havlíčková

Ceny města Dobříše

Ceny města Dobříše byly od roku 2008 předány již řadě známých a významných osobností z řad sportovců, umělců, učitelů, podnikatelů a dalších veřejně pracujících lidí pro naše město. Právě díky tomuto ocenění si vždy máme možnost uvědomit, jak úžasné lidi máme mezi sebou a jak jen jeden člověk může dokázat mnoho věcí pro ostatní…

V roce 2022 získává Cenu města Dobříše za významnou činnost v oblasti kultury pan Ivo Kylar. Právě díky němu se totiž podařilo pro kostel Nejsvětější Trojice získat finanční prostředky na nové varhany, které budou znít pro naše město ještě další stovky let…

Jak dlouho už žijete v Dobříši a jak naše malé město vnímáte?
Z důvodu minimální šance získat byt v Praze jsem v roce 1974 nastoupil do Kovohutí Mníšek s příslibem získání bytu ve věžovém domě ve Fričově ulici 1240. Po kolaudaci na podzim v roce 1975 jsme se s dětmi přistěhovali na Dobříš. Takže to je již 47 let. Zpočátku jsme to s manželkou vnímali jako dočasné bydlení s přáním vrátit se zpět do Prahy. Ale jak běžel život, narodily se nám ještě další dvě děti, vznikala nová přátelství, děti zde chodily do školky a školy, nakonec jsme zjistili, že jsme na Dobříši zapustili kořeny.
Je zde příjemný život, krásná příroda, zdravíte lidi, které znáte třeba jenom od vidění, patříte sem.

Co Vás vedlo k založení Sdružení na obnovu dobříšských varhan a zahájení Vaší neúnavné aktivity pro získávání finančních prostředků na tento nový unikátní hudební nástroj pro naše město?
Po špatné zkušenosti, kdy navržené projekty řešení liturgického prostoru od předních architektů (Böhm, Hartl a Pleskot) nebyly některými farníky přijaty, církevními představiteli podpořeny a památkáři byly zamítnuty, došlo k období nezájmu něco v kostele realizovat.

A tak mě napadlo, že je třeba udělat něco, na čem jsme ve farnosti schopni se dohodnout, co neovlivní případné budoucí úpravy vnitřního prostoru kostela. A to byly nové varhany. Neutěšený stav na kůru, kde stála prázdná varhanní skříň od původního nástroje a provizorní zapůjčené malé varhany, bylo třeba dořešit. Kostel potřeboval nové varhany, které budou funkční, akceptující stávající prostor s malým dozvukem, schopné hrát jak liturgické skladby, tak i ostatní hudební literaturu.

Co pro Vás znamená ocenění, které nyní získáváte od občanů a vedení města Dobříše?
Ocenění vnímám jako poděkování, od široké veřejnosti „kostelních i nekostelních“ včetně vedení města, za realizaci projektu obnovy varhan pro město.

Je něco, co byste si přál pro mladou generaci Dobříšáků a budoucnost města?
Mladé generaci bych přál, aby uměla zvednout oči od svých mobilů a počítačů a vnímala život a krásu kolem sebe. Pro budoucnost města bych si přál, aby Dobříšáci uměli zasypávat vzniklé příkopy nedorozumění.

Zpracovala DH
Foto: Denisa Havlíčková,
Michael Hrabák Kočí,
archiv Festivalu hudby Zámek Dobříš

Energie pro město v příštím roce

Všechny nás zajímají ceny energií, změny se dotknou všech. Město Dobříš nakupovalo energie obvykle na tři roky. Fixace současných cen z roku 2020 nám končí 31. 12. 2022. Od ledna budeme platit ceny nové. Na základě doporučení energetického poradce rada města schválila v červenci letošního roku nákup energií přímo na burze s tím, že vzhledem k rozkolísanému trhu jsme se rozhodli nakoupit elektřinu a plyn pouze na jeden rok. V létě ale cena letěla prudce vzhůru, nakonec jsme na rok 2023 zafixovali cenu v srpnu nákupem za částku 13 500 Kč/MWh. Zemní plyn se povedlo na Českomoravské komoditní burze Kladno nakoupit na rok 2023 za 6 500 Kč/MWh.

Proti současným cenám elektřiny je to nárůst na osminásobek! Následně cena elektřiny dál stoupala až k 24 000 Kč za megawatthodinu a pak začala klesat. V ČR zůstala řada obcí, kterým se bez ohledu na cenu vůbec nepodařilo dodávky energie na příští rok nasmlouvat. I když byly ochotny zaplatit tržní cenu, nenašly obchodníka, který by se zavázal jim požadované množství příští rok dodat. Starostové všech obcí se obraceli na svůj kraj či sdružení měst a obcí, aby pro města a obce a jimi zřízené organizace zajistila vláda snesitelné ceny energie a plynu.
Vláda ČR dne 12. 9. 2022 zafixovala ceny pro domácnosti i veřejné budovy. Právě do této kategorie patří budovy úřadů, škol či polikliniky. Strop pro elektřinu by měl být 6 Kč za kWh, tedy 6 000 Kč za MWh. Plyn byl zastropován na 3 Kč/kWh. Kolik skutečně budeme příští rok platit, zatím ale neumíme přesně spočítat. Nyní se připravuje novela energetického zákona, která by deklarované zastropování cen měla upřesnit. Jsme tedy v očekávání, jak bude přesně limit formulován, na jaké všechny položky rozpočtu města se bude vztahovat a zda tento zákon projde hlasováním obou komor parlamentu i podpisem prezidenta. Pro město je zastropování dobrá zpráva, zastropovaná cena energie je proti současné cenně vyšší „jen“ třikrát. Nakoupená cena na burze by byla proti současné ceně dražší téměř devětkrát.

Ve městě potřebujeme pokrýt spotřebu celkem 53 odběrných míst. Jedná se o budovy úřadu, školky, školy, domov s pečovatelkou službou, polikliniku atd. I když vláda ceny pro města zastropuje, přesto musíme přemýšlet nad každou rozsvícenou lampou, místností či přímotopem.

Příklad č. 1: V minulé zimě stál provoz zimního stadionu jen na spotřebě energie od listopadu do března v průměru 130 tisíc Kč měsíčně. Za bruslařskou sezónu v trvání 5 měsíců to činí 650 tisíc korun. I po zastropování bude cena trojnásobná, tedy kolem 385 tisíc za měsíc. Do konce tohoto roku bychom tedy měli mrazit led co nejvíc za staré ceny. A od ledna se modlit, aby byl velký mráz a spotřeba na chlazení nebyla vysoká.

Příklad č. 2: Lampy veřejného osvětlení tvoří ve městě celkem 30 různých skupin. Pro jednoduchost 30 vypínačů. Neumíme tedy vypínat jen některé lampy v dané ulici či lampy v jedné konkrétní ulici. Ale vždy skupinu ulic, které mají jeden jistič/jeden vypínač. Spotřeba lamp veřejného osvětlení je nyní 432 MWh za rok ve vysokém tarifu C62d. Pokud bychom lampy podobně jako některá další města vypínali v nočních hodinách, kdy je na ulicích minimální provoz, např. v čase 1.00 až 4.00, tedy na 3 hodiny, byla by roční úspora 1,5 mil. Kč. Samozřejmě lze uvažovat o různých kombinacích, např. že by toto vypínání probíhalo jen v pracovních dnech, případně jen v některých částech města. I tak je ale s takovým opatřením spojeno riziko zvýšené kriminality.

Nejen u elektřiny je třeba myslet na úspory, podobně úvahy se týkají i topení plynem. Platí jednoduché pravidlo, snížení teploty o 1 stupeň Celsia znamená úsporu 6 % nákladů. Všichni teď můžeme přemýšlet o ceně, kterou jsme ochotni platit za teplotní komfort. Vedle úspor je ale třeba plánovat i opatření pro snížení energetické náročnosti budov, třeba i tím, že kde to lze, budeme postupně instalovat fotovoltaické panely. V současnosti je před dokončením projektová dokumentace na takové panely na střechu sportovní haly o celkovém výkonu 150 kWp.
Toto všechno jsou úvahy a budoucí rozhodnutí, která budeme ve městě muset udělat. Berme to jako výzvu, jak město posunout k větší energetické nezávislosti v blízké budoucnosti.

Pavel Svoboda, starosta

Nové veřejné osvětlení autobusového nádraží Dobříš – I. etapa

Foto: Denisa Havlíčková

V souvislost s plánovanou výstavbou veřejného osvětlení autobusového nádraží byly dne 13. 9. 2022 zahájeny zemní práce od lampy č. 4 k lampě č. 5. následně pak k č. 12 a č. 6., a nakonec v zeleni k přípojným bodům. Plán je zhotovit vždy jeden úsek mezi lampami během jednoho–dvou dní komplet. Tzn. rozebrání dlažby, výkop, položení chrániček, kabelů a zemnění, zasypání, zhutnění, popř. i zadláždění. Poté dojde k osazení nového veřejného osvětlení.
Předpokládané dokončení prací je 15. 10. 2022, zhotovitelem je firma SunnyMont, s. r. o., Hostomice, nabídková cena činí 470 346 Kč.
Uvedeným opatřením dojde ke zvýšení komfortu a bezpečnosti pro cestující využívající veřejnou autobusovou dopravu.

Mgr. Martin Švarc,
vedoucí odboru místního rozvoje

Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové skupiny obyvatel skončily, ale MŽP již připravuje další výzvu

Zdroj foto: unsplash.com

Dne 31. 8. 2022 se uzavřel příjem žádostí v první výzvě kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti. Ještě letos ale Ministerstvo životního prostředí nabídne jednotlivým krajům další peníze na pokračování tohoto úspěšného programu.
Žádost o výměnu starého kotle za kotel na biomasu, případně tepelné čerpadlo podalo téměř 17 tisíc domácností v celkovém obnosu přes 2,5 miliardy.
Navíc je stále možné čerpat dotace nejen na výměnu starého kotle z programu Nová zelená úsporám, kde lze získat na pořízení nového kotle či tepelného čerpadla 35 000–140 000 korun.

Také se v reakci na stále probíhající válku na Ukrajině a historický růst inflace a cen energií podařilo posunout termín zákazu provozu starých neekologických kotlů o 2 roky. Zákaz provozu starých neekologických kotlů díky schválené novele nyní pro rodinné domy, bytové domy a objekty určené pro rodinnou rekreaci platí od 1. 9. 2024.

Odbor výstavby a životního prostředí, MěÚ Dobříš

Městský úřad Dobříš získal zlaté ocenění „Vzdělaný úřad“

V pátek 16. září 2022 se konalo v Senátu Parlamentu ČR slavnostní předávání ocenění „Vzdělaný úřad“ – Městský úřad Dobříš převzal nejvyšší ocenění, a to zlaté.

Toto prestižní ocenění si zasloužili úředníci, kteří se dobrovolně zapojili do projektu Svazu měst a obcí ČR s názvem ESO (Efektivní správa obcí), jehož hlavním cílem je zvýšit kvalitu výkonu veřejné správy v území formou nabídky bezplatných vzdělávacích prezenčních i distančních aktivit. Projekt ESO je financován Evropským sociálním fondem prostřednictvím operačního programu Zaměstnanost.
Nejvyšší ocenění získala Dobříš díky tomu, že se do projektu zapojilo a úspěšně ho dokončilo přes 50 % úředníků. Podmínkou úspěšnosti bylo absolvování min. 40 hodin vzdělávacích aktivit.
Ocenění předávala výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková, ředitel sekce pro projekty a inovativní přístupy SMO ČR Dan Jiránek, ředitel projektu ESO Jan Mareš a hlavní projektový manažer ESO Jan Slanec. Za město Dobříš ocenění převzali starosta Pavel Svoboda a tajemník úřadu Jan Horník.
„Jsem velmi potěšen, že se podařilo do projektu zapojit, ale také ho úspěšně dokončit a že úředníci vnímají svůj profesní růst prostřednictvím sebevzdělávání jako bonus, nikoli jako povinnost. Zároveň je velmi potěšující, že se podařilo díky projektu ušetřit nemalé finanční prostředky, které byly a jsou investovány do zvelebení města,“ komentoval Jan Horník, tajemník úřadu.

Zpracovala DH

Nadcházející události