Expedice ZŠ TRNKAVyvrcholením školního roku pro naše druhostupňové žáky je každoroční červnová expedice. Tento speciální třítýdenní projekt se připravuje v průběhu celého školního roku. Studenti sami přicházejí s nápady, kterým tématům by se chtěli věnovat. K tomu potřebují získat někoho z dospělých, kdo se stane jejich garantem. Ze souboru více témat pak žáci hlasováním vybírají pět, kterým se v červnu budou věnovat. Následuje prezentace těchto vítězných témat, kdy ti studenti, kteří téma navrhli, představují ostatním, co je čeká, co je v plánu, k čemu směřují. Každý z druhostupňových žáků pak píše motivační dopis, jakému tématu by se rád věnoval a proč. To všechno jsou kroky, které červnové akci předcházejí.
Samotná expedice se skládá ze tří týdnů. V prvním skupina plánuje, jak dané téma naplní, a zařizuje vše, co je třeba připravit před expedičním výjezdem. Ten se koná v druhém týdnu a v rámci něj žáci téma probádávají v jiné lokalitě. Ve třetím týdnu pak ve škole všechny podklady zpracovávají a připravují se na závěrečnou prezentaci.

A jaká témata jsme měli letos? Vzhledem k lokalitě výjezdu (Pec pod Sněžkou) nechyběla Vysokohorská turistika, dále to byly Řopíky, Sebeobrana, Krajinomalba a Lifestyle – fyzické a mentální zdraví. Nabídka byla pestrá, a stejně tak i zpracované prezentace. Skupina Krajinomalba se navíc rozhodla svými výtvarnými díly přispět na dobrou věc a výtěžek z prodeje obrazů putoval Pesoklubu Dobříš.
Expedice je náročným projektem. Stojí za ním mnoho hodin příprav, schůzek, práce navíc. Vždy když naše studenty sledujeme při práci či posloucháme jejich prezentace, vidíme, že to stojí za to. Že to, co se během těchto tří týdnů naučí, jim dá do života i do jejich vztahů hodně. Jsme na ně opravdu pyšní!

Mgr. Markéta Svobodová


Sportovní den ZŠ TRNKA

Jak jinak oslavit Den dětí než sportem! A tak naše prvostupňové paní učitelky zorganizovaly pro své žáky sportovní dopoledne. Byla to opět příležitost pracovat v týmech napříč třídami a nechat nejstarší páťáky, aby se o své mladší svěřence postarali a dali jim potřebnou podporu. Zvládli to skvěle! Děti čekalo několik sportovních disciplín. Kromě běhu, hodu a skoku do dálky si žáci vyzkoušeli také štafetu, skok přes švihadlo, opičí dráhu či skok do výšky. Nutno dodat, že předvedli úžasné výkony. Celé dopoledne se neslo v duchu fair play a všichni si ho moc užili.

Mgr. Markéta SvobodováPředchozí článekBilancování na ZŠ Dobříš, Lidická
Další článekZŠ Dobříš: Prázdniny a dovolená