Domů Blog Strana 190

Sport – Národní házená

Pro všechny příznivce našeho krásného sportu přinášíme pozvánku na nejzajímavější měsíc z pohledu národní házené, a to červen. Právě v tomto měsíci proběhnou závěrečná Mistrovství ČR a Pohár ČR v jednotlivých mládežnických kategoriích.
Dorostenky se pojedou porvat o medaili na Mistrovství ČR do východočeské Dobrušky – 16. – 18. 6. 2023.
Mladší žákyně ve stejném termínu pojedou bojovat taktéž na Mistrovství ČR do západočeského Tymákova.
Teoretickou možnost mají ještě starší žáci, kteří při dobré konstelaci výsledků závěrečných oblastních utkání pojedou na Pohár ČR do Ejpovic v termínu 9. – 11. 6. 2023.
Budeme rádi, když nám budete držet palce na dálku, nebo když přijedete přímo podpořit ať už do Dobrušky nebo do Tymákova naše hráčky – případně chlapce, pokud postoupí do Ejpovic.

1. 5. 2023 – Turnaj rodin v národní házené – 30. ročník

Dne 1. 5. 2023 uspořádal oddíl národní házené TJ Žatec další, v pořadí již 30. ročník turnaje, kterého se účastní družstva složená z rodinných příslušníků. Turnaj byl hrán v rámci programu Sportuj s námi pod záštitou Česká unie sportu. Turnaje se zúčastnilo celkem 57 hráček a hráčů všech věkových kategorií od předškolního věku až po důchodový věk, z toho 23 dětí a mládeže do 18 let. Letošního ročníku se zúčastnilo 5 družstev. Rodina Peškových o celkovém počtu 12 hráčů obsadila po všech čtyřech vítězstvích zaslouženě první místo. Následovaly rodiny Nociarových, pak Zimovi, Popelkovi a Holých. Turnaj řídili pánové Gustav Seifert, Ladislav Mixtaj a Josef Popelka ze Žatce a za jejich výkony a organizaci je potřeba poděkovat. Především ale jde o příkladnou akci, která dokazuje neklesající zájem o tento sport napříč generacemi.

A ještě ohlédnutí za mezizemským utkáním Čechy – Morava z prvního květnového víkendu v Přešticích, kde družstvo mužů Čechy pod vedením trenéra Jiřího Peška zvítězilo nad týmem Moravy 20:15, ženy Západ pak s Východem remízovaly 12:12.

ff

Dobříšské listy – květen 2023

Kompletní podobu tištěných Dobříšských listů si můžete v elektronické podobě přečíst zde: 
» květen 2023

Květnové radosti

V dubnu to téměř vypadalo, že deštivé jarní počasí nikdy neskončí, přesto bylo zahájeno několik plánovaných jarních staveb: nový povrch dostávají ulice Levandulová a Šeříková, probíhá výměna chodníků na Dukelském náměstí či oprava části dlažby na náměstí Komenského. Na dokončení čeká chodník u prodejny Bedřich. Probíhá úprava zeleně a dodláždění u autobusových zastávek před radnicí.

Další projekty jsou v přípravě, pro některé již bylo vyhlášeno výběrové řízení. Týká se to mimo jiné stavby pumptracku na Větrníku. Realizace tohoto vítězného návrhu z Tvoříme Dobříš bude nakonec ve větším rozsahu, než který byl původně zamýšlen. Městu se podařilo získat dotaci ze Středočeského kraje. Samotná stavba tak bude zahájena podle obdržených nabídek snad již právě v tomto měsíci.

Nedočkavě také čekáme na zahájení rekonstrukce mostu přes Pilský potok, Středočeský kraj již vysoutěžil zhotovitele. Mostní kovové provizorium bude posunuto na most u čističky odpadních vod, kde je mostek také již v havarijním stavu. S obtížemi v dopravě je třeba letos počítat i při cestě na Rybníky, kde bude zcela uzavřen most u anglického parku. V místě proběhne výstavba nového mostu. Nové kanalizace a vodovodu se dočkají v ulici U Ovčína, kde výkopové práce budou probíhat postupně, tak aby byla zajištěna obslužnost této lokality.

Až do 12. května probíhá akce Pěšky do školy, kdy je ve školní dny v době 7.30–8.00 uzavřena pro automobily část ulice Za Poštou před ZŠ Komenského. Po skončení experimentu proběhne anketa mezi žáky, rodiči i obyvateli okolí škol, tak abychom měli podklady pro další rozhodování. Děkuji všem, kteří se na experimentu aktivně podílejí.

V květnu se také naplno rozjedou kulturní a společenské akce. Konají se další regionální trhy, můžete se přijít zúčastnit besedy na téma komunitních zahrad či veřejného projednání změny č. 3 územního plánu. Hlavní kulturní událostí jsou Dobříšské májové slavnosti v sobotu 20. května. Jednou z novinek v tomto nabitém dni je i doprovodná akce Roztančíme Dobříš. Dokážeme chytit společně správný rytmus?

Pavel Svoboda, starosta
Foto: Denisa Havlíčková

Zprávy předsedy z činnosti sociální a zdravotní komise Rady města Dobříše

Na prvních dvou setkáních sociálně-zdravotní komise jsme řešili parametry senior taxi, nové služby pro dobříšské seniory, kterou se chystáme spustit od září letošního roku. Více informací naleznete určitě v některém z dalších čísel Dobříšských listů.

Také jsme diskutovali stav dobříšské polikliniky a možného projektu dostavby třetího nadzemního podlaží této budovy, která by v budoucnu mohla pomoci rozšířit nabídku zdravotních služeb v regionu, ale také přinést větší prostor pro služby v současné době provozované. Osobně jsem si celou polikliniku s paní jednatelkou prošel a seznámil se s jejím stavem. Potěšili mě zrekonstruované prostory, ale viděl jsem také mnoho, co je potřeba i za významné pomocí financí města zlepšit.

Na druhém setkání jsme se také se zájmem seznámili s informacemi o aktuálním počtu exekucí a také o dluhovém poradenství, které je v Dobříši poskytováno.

Hodně pozitivní energie mi přinesla účast na setkání poskytovatelů sociálních služeb pořádaném sociálním odborem našeho úřadu, jehož hlavním tématem byla výměna zkušeností a možnost sdílení aktuálních problémů. Možná jste zaznamenali některé rozvíjející se aktivity – například novou službu Homesharing – sdílenou péči v rodinách s dětmi nejen s mentálním postižením.
V květnu se budou v rámci výzvy Sociální fondu regionu Brdy–Vltava rozdělovat poskytovatelům sociální služeb granty na letošní rok, kdy administraci grantu zajišťuje Místní akční skupina Brdy–Vltava.

Na závěr chci poděkovat všem, kteří se v našem městě a okolí podílejí na poskytování sociálních služeb. Pro mnohé jsou neviditelní, ale až když se dostanete do situace, kdy tyto služby musíte využívat, zjistíte, jak široké je spektrum těchto poskytovaných služeb.

Mirek Sochor, radní a zastupitel za KDU-ČSL
Foto: Denisa Havlíčková

Přednáška pro seniory v rámci prevence kriminality

V Klubu seniorů se 27. března uskutečnila v rámci prevence kriminality města Dobříše přednáška pro seniory. Na této akci se sešlo více než 30 seniorů, kteří se dozvěděli něco o zásadách bezpečnosti v dopravě i o podvodech páchaných na starších občanech. Přednášku vedla paní komisařka Schindlová a krajský koordinátor BESIP pan Polách (oddělení Ministerstva dopravy ČR). Dle kladných reakcí a ohlasů měla akce veliký úspěch.

Co se týká podvodů, jsou dříve narození pro podvodníky snadnou kořistí už tím, že jsou například velmi důvěřiví, méně mobilní, hůře slyší nebo jim chybí sociální kontakt. Pachatelé využívají různé finty – tvrdí, že nesou přeplatek za elektřinu nebo jednorázové zvýšení důchodu, snaží se předstírat zájem o nemovitost nebo o výkup želeného šrotu, nabízejí pomoc v podobě donášky jídla, potřebují údajně rozměnit peníze nebo si nutně odskočit na toaletu apod. Základní radou je neotvírat neznámý lidem, jedině pokud se důvěryhodně prokáží.
Podvody se však nyní množí v on-line prostředí, které se stalo součástí našeho běžného života. I seniory mohou podvést pachatelé reagující na inzeráty, ve kterých se vydávají za falešné kupující a předstírají zájem o prodávané zboží. Mohou se vydávat také za bankéře či policisty a tvrdit, že někdo chce napadnout seniorův účet. Někteří podvodníci nabízejí velmi výhodné zhodnocení úspor nebo jde o seznámení přes internet s vidinou společného života. V kyberprostoru se máme chovat jako v běžném životě, na ulici bychom nikomu jen tak do ruky nedali naši platební kartu nebo klíč od domu.

V rovině osobního bezpečí se posluchači dozvěděli, že se mají vyhýbat neosvětleným místům, v autobuse sedět blízko řidiče, zamykat dveře, i když jdou pouze k sousedům, dávat pozor na kapsáře, nemají nechávat kabelky v nákupních vozících, nemají mít peněženky v zadní kapse kalhot a spoustu dalších informací.

Nebezpečí hrozí seniorům také v silniční dopravě, zejména jako chodcům. Základem je vědět, že neexistuje absolutní přednost chodců na přechodu, musejí odhadnout, zda auto stihne bezpečně zastavit. Svou viditelnost mohou zvýšit pomocí reflexních prvků. Co se týká řidičů seniorů, šlo o připomenutí toho, že lékařská prohlídka je povinná od 65 let věku. Pokud ji neabsolvují, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun.

Por. Bc. Monika Schindlová, DiS., komisařka

Jak funguje komise Rady města Dobříše pro prevenci kriminality?

Po nástupu nové kolegyně Evy Přibylové na pozici preventistky kriminality města Dobříše (2020) se práce komise začala ubírat trošku jiným směrem.

Primární prevence se více soustředí na aktuální potřeby škol, respektive žáků, na pomoc s ufinancováním programů primární prevence.

Probíhá intenzivní spolupráce se školami: Zlepšilo se financování preventivních programů – intenzivnější spolupráce s Magdalénou, o. p. s., finance v rozpočtu prevence kriminality na proplacení programů PP pro školy (nyní 6. ročníky). Momentálně nabízíme dětem potřebné informace formou letáků, dále ve školách působí preventisté, kteří jsou připraveni pomoci.
Ideální by bylo zapojit nižší ročníky škol a s prevencí začít co nejdříve. Mladší zvědaví školáci, kteří už umí číst, si stejně jako jejich starší kamarádi hledají informace na internetu a bohužel „přítel Google“ není vždy přátelský. Je nutné dětem srozumitelnou a nenásilnou formou poskytnout vysvětlení. Rodiče někdy vůbec netuší, co všechno jejich malý školák ví – je přeci ještě tak malý ☺. To je omyl mnoha rodičů. Děti jsou chytré a zvídavé, jen některé věci by měly poznávat, zkoušet opravdu později. Rádi bychom, pokud bude ze stran škol a rodičů zájem, oslovovali různé oborníky a rodičům čas od času posílali informace o tom, co právě frčí.

Komise pro prevenci kriminality se schází v pravidelných intervalech a v komisi jsou odborní zástupci několika organizací:
Mgr. Hana VavřincováMgr. Aneta Zápotocká – Magdaléna, o. p. s.; Jana Králová, DiS., a Radan Žemlička – Proxima Sociale, o. p. s.; Milan Krejčí – Městská policie Dobříš; npor. Mgr. Pavel Bílý – Policie ČR, obvodní oddělení Dobříš; Bc. Václav Brejcha – MěÚ Dobříš, OSPOD Dobříš; Mgr. Karel Černý – psycholog; Lucie Hrabáková – učitelka MŠ Dobříš; Matěj Peták – student VŠ; Bc. Dagmar Mášová – ředitelka Pečovatelské služby města Dobříše, předsedkyně komise.

Komise si ke spolupráci přizvala i školní preventisty/zástupce všech školských zařízení působících ve městě, nejen městem zřizovaných. Schůzka byla velmi přínosná. Jeden ze zásadních závěrů je dostat efektivně informace k rodičům. Jsme si vědomi i toho, že se prevence kriminality netýká pouze škol. Přesto nastavujeme úzkou spolupráci se školskou komisí, chceme zefektivnit naše usilování, abychom nedublovali činnost komisí. Chceme rodičům a dětem zajistit a předkládat ověřené informace. Věřím, že to bude mít pozitivní dopad pro nás všechny. Děti, hlavně starší školáci, pokud nejsou organizované v kroužcích, jsou odevšad vyháněny, je na ně volána MP, protože hlučí, scházejí se, některé kouří, a co hůř popíjejí alkohol, případně experimentují, nebo si to aspoň chtějí zkusit, v domnění toho, že doma nikdo nic nepozná. Spousta drog je chemicky upravená, tedy s nepředvídatelnou reakcí a dopadem na jednotlivce. Od minulého funkčního období hledáme vhodné prostory, kde by se v bezpečném prostoru za dodržování pravidel mohly děti scházet, nikdo by je nevyhazoval, byl by to prostor, kde se budou cítit bezpečně.

Ráda bych vám Evu blíže představila. Paní Přibylová vystudovala 1. LF UK, léčbu závislostí (adiktologii), je frekventantkou sebezkušenostního psychoterapeutického výcviku v integrativní psychoterapii. Nyní působí jako manažerka prevence kriminality, protidrogová koordinátorka, zabývá se lektorskou činností a poradenstvím v oblasti látkových a nelátkových závislostí pro RC Dobříšek. Mezi její zájmy patří výlety s rodinou po Čechách, pečení všeho druhu – nejvíce chleba z kvasu, běh, četba, zdravý životní styl.

Dagmar Mášová, předsedkyně komise
Foto: Denisa Havlíčková


V případě, že budou děti a rodiče potřebovat pomoc nebo budou mít jakýkoli dotaz, se kterým se nechtějí obracet na školní preventisty, je jim plně k dispozici paní Eva Přibylová (tel.: 778 462 283, e-mail: prevence.kriminality@mestodobris.cz) nebo paní Dagmar Mášová (tel.: 608 777 979, masova@mestodobris.cz), které v případě potřeby rády zprostředkují potřebnou pomoc.

Eva Přibylová: Práce a projekty realizované v Dobříši v rámci prevence kriminality běží průběžně celý rok

V oblasti prevence kriminality je snaha o spolupráci města se státními i nestátními institucemi, neziskovými organizacemi apod. Cílem spolupráce je snížit počet trestných činů a negativních sociálně-patologických jevů ve městě a v neposlední řadě také přispět ke zvýšení subjektivního pocitu bezpečí občanů.

Hlavním strategickým dokumentem v této oblasti je Plán prevence kriminality města Dobříše na období 2023–2027, který popisuje hlavní problémy v oblasti prevence kriminality vyskytující se na území města. Tento dlouhodobý plán vychází mimo jiné ze Strategie prevence kriminality v České republice na léta 2022–2027. V dlouhodobém plánu jsou stanoveny prioritní oblasti a opatření, jejichž cílem je zvyšování pocitu bezpečí občanů a zmenšování rozsahu a závažnosti kriminality. Na tento dokument navazuje Akční plán prevence kriminality města Dobříše, který je zpracováván na každý rok a obsahuje konkrétní projekty v rámci prevence kriminality, tak aby naplňovaly stanovené prioritní oblasti a opatření.

Město Dobříš se snaží v co největší míře využívat dotačních titulů prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky. V roce 2021 jsme žádali o dotaci na rozšíření městského kamerového dohlížecího systému o dva kamerové body a o dotaci na forenzní značení jízdních kol. V roce 2022 jsme žádali o dotaci na modernizaci zázemí MKDS (výkonnější PC, zvětšení paměti diskového pole) a na základě kladného ohlasu obyvatel Dobříše znovu o dotaci na forenzní značení jízdních kol. Všechny projekty byly v plné výši podpořeny. V letošním roce jsme žádali o dotaci na příměstský tábor pro znevýhodněné děti, který bude také podpořen z dotačního titulu prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky.

Akce viditelnost: První projekt proběhl 15. března 2023, společně s krajským koordinátorem BESIP pro Středočeský kraj panem Miroslavem Poláchem jsme rozdávali reflexní pásky a další reflexní předměty dodané BESIPem. Během této akce jsme rozdali více než 200 ks reflexních pásků. Velký zájem byl především ze strany mateřských školek a seniorů.

Forenzní značení: Ochrana jízdních kol, kompenzačních pomůcek a mobiliáře města za pomoci forenzního identifikačního značení je moderní metodou ochrany majetku, především s preventivním účinkem. V roce 2021a 2022 získalo město Dobříš na forenzní značení jízdních kol dotaci v rámci dotačního titulu prevence kriminality od Ministerstva vnitra ČR. Městská policie disponuje dostatečným množstvím značících sad, aby bylo možné realizovat forenzní značení během roku 2023. Forenzní značení má u obyvatel města Dobříše veliký úspěch.

Dětské mobilní dopravní hřiště: Dopravní hřiště bylo městu Dobříš bezplatně zapůjčeno v roce 2020 od Ministerstva dopravy (oddělení BESIP – bezpečnost silničního provozu). Město Dobříš má dopravní hřiště v nájmu na dobu 5 let. V letošním roce bude dopravní hřiště v provozu od 29. května v prostoru zimního stadionu. V dopoledních hodinách budou opět probíhat přednášky o dopravní výchově pro žáky základních i mateřských škol z Dobříše a okolí, které povedou strážníci MP Dobříš pan Peták a pan Kuba. Děti mají jejich názorné a zajímavé přednášky i praktický nácvik jízdy moc rády. Tímto jim moc děkuji za jejich nasazení a práci, leckdy trávili na dopravním hřišti čas i v době svého osobního volna. V čase, kdy nebude probíhat výuka dopravní výchovy, bude dopravní hřiště přístupné také rodičům s dětmi. Klíče bude opět možné zapůjčit na recepci ve Sportovní hale Dobříš.

Programy primární prevence na ZŠ v Dobříši: Pro základní školy, jejichž zřizovatelem je město Dobříš (ZŠ Komenského, 2. ZŠ a ZŠ Lidická), je v rámci prevence kriminality městem poskytnut finanční příspěvek na programy primární (případně selektivní) prevence pro 6. ročníky. Výše příspěvku je 8 000 Kč pro každou 6. třídu ve škole. V minulých letech se tento projekt velmi osvědčil a jsou na něj pozitivní reakce ze strany škol. V minulém i letošním roce zajišťuje tyto služby Magdaléna, o. p. s., s jejichž prací a přístupem jsou pedagogičtí pracovníci spokojeni a děti přednášky baví. Školská primární prevence rizikového chování spočívá předcházení vzniku rizikového chování u osob, u kterých se ještě rizikové chování nevyskytlo.

Terénní program pro děti a mládež: Pracovníci klubu Terén, který na Dobříši provozuje organizace Proxima Sociale, o. p. s., se v pravidelných časech (např. před odpoledním vyučováním nebo o velké přestávce) vydávají do areálu základních škol, kde aktivně oslovují žáky 2. stupně. Působí zde především jako další podpora v nesnadném období dospívání, žákům nabízejí pomoc v řešení obtížných životních situací.

Přednášky pro seniory: Přednášky pro seniory se těší velké oblibě, v loňském roce se uskutečnila přednáška na téma Šmejdi a jejich nekalé praktiky. Letos se v Klubu seniorů 27. března uskutečnila přednáška o zásadách bezpečnosti v dopravě, dále o podvodech páchaných na starších občanech. Přednášku vedla paní komisařka Schindlová a krajský koordinátor BESIP pan Polách (oddělení Ministerstva dopravy ČR). Dle kladných reakcí a ohlasů měla akce veliký úspěch.

Seminář sebeobrany pro ženy/seniory: Seminář sebeobrany pro ženy bude v délce max. 3 hodiny, kdy náplní kurzu bude základní sebeobrana – hlídání okolí, předvídání nebezpečí, základní reakce na konflikt a jeho deeskalace. V případě jejího selhání pak jednoduché a účinné techniky, jak se bránit. Dále také využití prostředků sebeobrany – pepřový sprej, paralyzér, improvizované zbraně. Seminář pro seniory bude přizpůsoben jejich potřebám. Semináře proběhnou v průběhu června 2023.

Bezpečné město: Na webu města Dobříše najdete záložku Bezpečné město, kde jsou k dispozici aktuální mapy kriminality, zajímavé informační články od Policie ČR, a tuto sekci budeme dále zlepšovat a aktualizovat. Budou zde přidány informace o tom, co spadá do dikce Policie ČR a co do dikce městské policie, kontakty na pomáhající organizace v nouzi atd.

Závěrem bych zmínila, že jsem velmi ráda za to, jak dobře funguje spolupráce s neziskovou organizací Magdaléna, o. p. s., a Proxima Sociale, o. p. s., (klub Terén), čehož si velmi vážím a věřím, že nás společně do budoucna čekají další smysluplné projekty. Velmi dobře funguje také komise prevence kriminality, které jsem garantem, a tímto bych ráda všem členům komise poděkovala za jejich výbornou práci, nápady a podněty.

V případě vašich nápadů, podnětů či návrhů, na co se zaměřit v oblasti prevence kriminality našeho města, mne neváhejte kontaktovat: mobil 778 462 283, e-mail: prevence.kriminality@mestodobris.cz.

Eva Přibylová, manažerka prevence kriminality, protidrogová koordinátorka
Foto: Denisa Havlíčková a archiv města

Zastupitelé naplnili výsledek referenda k otázce o etapizaci

foto: Jan Lorenc

Pan Jaromír Bláha zpochybňoval v DL 4/2023 rozhodnutí zastupitelstva o způsobu naplnění výsledku referenda a naznačoval vyvolání dalších soudních sporů s městem, nebude-li otázka k etapizaci naplněna podle jeho představ. Tato otázka byla nejednoznačná, protože výsledek hlasování umožňoval různé interpretace. Některé by byly ve zřejmém rozporu s právními předpisy. Proto vloni zastupitelé odmítali referendum vyhlásit. Proč ho tedy vyhlásil na návrh přípravného výboru krajský soud? To vysvětlil v odůvodnění svého rozhodnutí: „Soud je ve věcech místního referenda omezen krátkými lhůtami a nemůže v něm suplovat přezkum opatření obecné povahy. Soud nevylučuje, že se některé z uvedených opatření může v konkrétním případě skutečně jako nepřiměřené nebo jinak nezákonné projevit. Bude úkolem orgánů města nepřiměřenosti v prodlužování etapizace nebo jiné nezákonnosti předejít.“ Soud rozhodl podle principu „v pochybnostech ve prospěch referenda“. A přehodil horký brambor do rukou zastupitelů.

Ti museli rozhodnout v souladu s výsledkem hlasování a zároveň předejít nezákonnosti vyvolané nepředvídatelným, nepřiměřeným prodlužováním etapizace. Museli odmítnout nepochopitelný, iniciátory referenda umanutě prosazovaný záměr: Zastavit na další nepředvídatelnou dobu, i desítek roků, zahajování výstavby v existujících devíti zastavitelných lokalitách a pak ji uvolnit ve všech najednou! Tyto lokality byly určeny k zastavění i před více než dvaceti lety a od roku 2010 na nich nebylo donedávna možné výstavbu zahajovat.
Proč o otázce etapizace nediskutovali aktivisté s vedením města? Proč místo jednání dotlačili město k soudu a připravili ho o nemalé finanční prostředky? Proč chtějí dál pokračovat v poškozování města, vlastníků, vymýšlet další spory, působit všem škody, stresy a znehodnocovat majetek druhých? Proč někdo, kdo se na Dobříš přistěhoval a našel tu nový domov, usiluje vehementně o to, aby si tu už nikdo další na svém zastavitelném pozemku bydlení nepořídil? Je to sobeckost, závist, zlá vůle, nebo jen hloupost?

S přihlédnutím ke všem skutečnostem přijalo zastupitelstvo usnesení, proti kterému hlasovali jen dva zastupitelé. Rozhodlo o řešení, které zohledňuje jak výsledek referenda, tak i pokyn soudu k předejití nezákonnosti nepřiměřeným prodlužováním etapizace. Další výstavba bude umožněna teprve po dosažení 85% zastavěnosti v některé z rozestavěných lokalit. Bude omezená a bude probíhat jen tempem, které stačí vstřebávat infrastruktura města. Podrobnosti stanoví připravovaná změna územního plánu č. 3. Zastupitelé odmítli další zbytečné spory a soudy s vlastníky. Město půjde cestou jednání a dohod se spoluobčany, cestou hledání kompromisů a akceptovatelných řešení.

Šest zastupitelů za hnutí ANO 2011

Výzva veřejnosti: Chcete zažít soudní líčení na vlastní kůži?

Ilustrační foto, zdroj freepik.com

Staňte se přísedícím u Okresního soudu v Příbrami

I lidé, kteří nemají právní vzdělání, v Česku rozhodují soudní spory. Jde o takzvané laické přísedící, kteří sedí v taláru spolu s profesionálním soudcem, předsedou senátu, u některých kauz v prvním stupni posuzování. Tito přísedící přitom mohou soudce-profesionála i přehlasovat. Staňte se takovým přísedícím u soudu i vy.

Město Dobříš žádá občany, kteří mají zájem působit jako přísedící u Okresního soudu v Příbrami a splňují následující podmínky:
• státní občanství České republiky,
• způsobilost k právním úkonům,
• bezúhonnost,
• zkušenosti a morální vlastnosti,
• věk nejméně 30 let,
• negativní lustrační osvědčení (nevztahuje se na osoby narozené po 1. prosinci 1971),
• čestné prohlášení dle ustanovení § 4 odst. 3 lustračního zákona (nevztahuje se na osoby narozené po 1. prosinci 1971),
• trvalý pobyt nebo místo práce v obvodu zastupitelstva obce,
• nesmí vykonávat současně funkci, se kterou je funkce přísedícího neslučitelná (např. prezident, člen Parlamentu),
aby se přihlásili pomocí e-mailu na epodatelna@mestodobris.cz, a to nejpozději do 9. 6. 2023.

V případě vašeho zájmu se pro podrobné informace obraťte osobně na paní Mgr. Bc. Martinu Hrdličkovou, tel. 318 533 309, nebo e-mail: hrdlickova@mestodobris.cz.

Zpracovala DH