Přednáška pro seniory v rámci prevence kriminalityV Klubu seniorů se 27. března uskutečnila v rámci prevence kriminality města Dobříše přednáška pro seniory. Na této akci se sešlo více než 30 seniorů, kteří se dozvěděli něco o zásadách bezpečnosti v dopravě i o podvodech páchaných na starších občanech. Přednášku vedla paní komisařka Schindlová a krajský koordinátor BESIP pan Polách (oddělení Ministerstva dopravy ČR). Dle kladných reakcí a ohlasů měla akce veliký úspěch.

Co se týká podvodů, jsou dříve narození pro podvodníky snadnou kořistí už tím, že jsou například velmi důvěřiví, méně mobilní, hůře slyší nebo jim chybí sociální kontakt. Pachatelé využívají různé finty – tvrdí, že nesou přeplatek za elektřinu nebo jednorázové zvýšení důchodu, snaží se předstírat zájem o nemovitost nebo o výkup želeného šrotu, nabízejí pomoc v podobě donášky jídla, potřebují údajně rozměnit peníze nebo si nutně odskočit na toaletu apod. Základní radou je neotvírat neznámý lidem, jedině pokud se důvěryhodně prokáží.
Podvody se však nyní množí v on-line prostředí, které se stalo součástí našeho běžného života. I seniory mohou podvést pachatelé reagující na inzeráty, ve kterých se vydávají za falešné kupující a předstírají zájem o prodávané zboží. Mohou se vydávat také za bankéře či policisty a tvrdit, že někdo chce napadnout seniorův účet. Někteří podvodníci nabízejí velmi výhodné zhodnocení úspor nebo jde o seznámení přes internet s vidinou společného života. V kyberprostoru se máme chovat jako v běžném životě, na ulici bychom nikomu jen tak do ruky nedali naši platební kartu nebo klíč od domu.

V rovině osobního bezpečí se posluchači dozvěděli, že se mají vyhýbat neosvětleným místům, v autobuse sedět blízko řidiče, zamykat dveře, i když jdou pouze k sousedům, dávat pozor na kapsáře, nemají nechávat kabelky v nákupních vozících, nemají mít peněženky v zadní kapse kalhot a spoustu dalších informací.

Nebezpečí hrozí seniorům také v silniční dopravě, zejména jako chodcům. Základem je vědět, že neexistuje absolutní přednost chodců na přechodu, musejí odhadnout, zda auto stihne bezpečně zastavit. Svou viditelnost mohou zvýšit pomocí reflexních prvků. Co se týká řidičů seniorů, šlo o připomenutí toho, že lékařská prohlídka je povinná od 65 let věku. Pokud ji neabsolvují, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun.

Por. Bc. Monika Schindlová, DiS., komisařkaPředchozí článekJak funguje komise Rady města Dobříše pro prevenci kriminality?
Další článekZprávy předsedy z činnosti sociální a zdravotní komise Rady města Dobříše