Starostovo vysvětlení ke koupání v Papeži a shrnutí léta v DobříšiVážení spoluobčané,
na začátku léta vzbudila velké emoce opatření okolo koupání v rybníku Papež. Rád bych zde vše uvedl na pravou míru. Vlastníkem rybníku je Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld. Rybník je využíván pro sportovní rybolov. Se zástupci vlastníka již od loňského roku vedeme jednání, jak skloubit v zásadě protichůdné zájmy vlastníka, tj. hospodářské využití, se zájmy obyvatel města, kteří hledají prostor pro rekreaci a koupání. Výsledkem domluvy byla opatření, která jsme vyhlásili v létě. Také na základě upozornění několika občanů byl však původní režim změněn. V ČR mají občané volný přístup do rybníků, podobně jako do lesů. Zakázat individuální koupání či pohyb nafukovacích plavidel vlastník nemůže, a proto i zpráva na facebooku a v aktualitách na webu města, která zákaz koupání na některých částech břehu vyhlašovala, nebyla správně a šla nad rámec radou města schválených pravidel využívání „městské pláže“ v lokalitě u Papežanky. Za tuto chybnou komunikaci se Vám omlouvám. I nadále však trvá přání vlastníka Papeže, aby obyvatelé města pro vstup do vody využívali především část kolem Papežanky vyznačenou bójkami, viz mapka. Naopak severní břeh pod Větrníkem by měl zůstat k dispozici pro klidné rybaření. Ke sporům by nemuselo docházet, pokud bychom se všichni chovali ohleduplně. Bohužel existují příklady koupajících se, jejichž chování vede ke konfliktu s rybáři. Pokud je to jen trochu možné, prosím respektujte přání vlastníka rybníku Papež. Především na jeho rozhodnutí závisí, jaký stav vody v rybníku bude, jak schůdný bude břeh a jak bude voda čistá. A tedy jak atraktivní bude pro plavce a rekreanty. Spíše než represe prosazujme tolerantní přístup z obou stran.

I přes léto pokračovaly dobříšské stavby. Pražská ulice dostala asfaltový povrch, pracuje se na chodnících a na třetí, poslední etapě směrem na Příbram. Zahájena byla rekonstrukce Březové ulice. Odbor místního rozvoje městského úřadu, pod který spadají i tyto velké stavby, vede od srpna nově Mgr. Martin Švarc. Přeji mu hodně trpělivosti a rozhodnost při jednání s dodavateli.

Dobříšské léto bylo plné sportu a kultury. Mám velkou radost, že vedle zaběhnutých akcí, jako je například Mistrovství republiky žákyň v tenisu, mezinárodní kynologická soutěž CACIT, závod seriálu Kolo pro život, festivaly Summer Day či Před garáží, divadlo v parku či letní Kino na kolečkách, se objevují i nové události. Nebo základy nové tradice. V srpnu se konal již druhý ročník Memoriálu Leoše Liščáka jako vzpomínka na tragicky zesnulého dobříšského hasiče. Z nových akcí v oblasti sportu musím zmínit první „sousedský“ turnaj v pouličním basketbalu, jehož cílem bylo především dát prostor mladým obyvatelům našeho města. V oblasti kultury jsme si mohli společně užít první ročník Hudebního festivalu Zámek Dobříš, který do našeho města přinesl špičkovou hudbu různých žánrů a kde výtěžek jednoho z koncertů byl věnován na obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice. Rozjeté léto pokračuje plynule i v září. Na které akci se potkáme?

Pavel Svoboda, starosta

Reklama

Předchozí článekPředstavujeme vám Městský úřad Dobříš – odbor správních agend