Pražská „S“ v Dobříši

První tým AC Sparta Praha, který v roce 1927 vyhrál Středoevropský pohár


Zápasy pražských velkoklubů Sparty a Slavie s týmem SK Dobříš se nesmazatelně zapsaly do dějin města, ale v dobách první republiky se nejednalo až o tak výjimečnou událost. Reprezentanti těchto klubů cestovali po celém pražském okolí a přátelské zápasy si obvykle spojili s příjemným, někdy i rodinným výletem.

V depozitáři muzea se dochovaly fotografie dosvědčující, že v letech 1927 a 1928 odehrála v Dobříši přátelské zápasy pražská Sparta a v roce 1934 Slavie. Při bližším prozkoumání fotografií je však zřejmé, že pražské velkokluby posílaly k těmto zápasům výhradně rezervní týmy. V případě Sparty to podle snímků vypadá na kombinaci staré gardy, juniorů a hráčů na hraně základní jedenáctky. Rozhodně na fotkách nelze spatřit Káďu Peška, Josefa Silného či Antonína Hojera. Pouze na záběru z roku 1928 třetí muž zprava vzdáleně připomíná Františka Kolenatého a na o rok starší fotografii pouze dva hráči trochu připomínají klečící dvojici ze známé fotky jedenáctky Sparty, která v roce 1927 vyhrála Středoevropský pohár. Tehdy se utkaly dva nejlepší týmy z každé středoevropské země – Rakouska, Československa, Maďarska a Jugoslávie. Československo reprezentovaly Sparta a Slavie. Ve finále Sparta nejdříve doma porazila SK Rapid Vídeň 6:2 a v odvetě prohrála pouze 1:2, takže v součtu obou zápasu získala pohár.

V případě přátelského zápasu Slavie v roce 1934 už přijeli fotbalisté s výrazně vyrovnanějším věkovým průměrem a s lepší atletickou kondicí. Dokonce se podařilo zjistit sestavu druhého týmu Slavie, z nichž však k prvnímu týmu patřil pouze František Svoboda, Adolf Šimperský, Bedřich Jezbera, Josef Klus a František Heřmánek. Ladislav Šubrt, Jan Reichardt, Jindřich Šoltys a Josef Čapek už patřili do kategorie bývalých hráčů Slavie a brankář Alois Bureš v A-týmu kryl záda mnohem slavnějšímu Františku Pláničkovi. Hráče Korbela se mi nepodařilo identifikovat, ale podle jeho mládí lze předpokládat, že se do A-týmu nepropracoval.

Jan Michl,
ředitel Muzea města Dobříše



Předchozí článekNOVÝ SMĚR – BŘEZEN
Další článekSPOLEČENSKÁ KRONIKA