Poradna pečovatelské služby



Nová občasná rubrika, kde vám chceme pomoci.

Pište nám své dotazy / podněty / co vás zajímá na e-mail: info@psdobris.cz.

Začněme příspěvkem na péči

Nárok na příspěvek na péči mají osoby, které nejsou z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, který trvá déle než 1 rok, schopny se o sebe samostatně postarat v rozsahu stanoveném zákonem. Prostředky z přiznaného příspěvku na péči jsou určeny na to, aby se dotyčná osoba mohla finančně vypořádat s jinými fyzickými osobami či institucemi, které jí poskytují pomoc. Pro děti lze o příspěvek na péči žádat od jednoho roku věku.
Výše příspěvku na péči se odvíjí od stupně závislosti na pomoci jiné fyzické osoby stanoveném v rozhodnutí o přiznání příspěvku. Zákon o sociálních službách rozlišuje čtyři stupně závislosti.

Pro osoby do 18 let věku činí výše příspěvku na péči za kalendářní měsíc:
I. stupeň (lehká závislost) 3 300 Kč
II. stupeň (středně těžká závislost) 6 600 Kč
III. stupeň (těžká závislost) 13 900 Kč
IV. stupeň (úplná závislost) 19 200 Kč

Pro osoby starší 18 let věku činí výše příspěvku na péči za kalendářní měsíc:
I. stupeň (lehká závislost) 880 Kč
II. stupeň (středně těžká závislost) 4 400 Kč
III. stupeň (těžká závislost) 12 800 Kč
IV. stupeň (úplná závislost) 19 200 Kč

Co je nutné doložit k PnP – Formulář Žádost o příspěvek na péči, který lze stáhnout elektronicky na stránkách úřadu práce, pod kolonkou – formuláře, nebo si ji vyzvednout osobně na kterékoli pobočce úřadu práce. K tomuto formuláři patří příloha Oznámení o poskytovateli pomoci, která je jeho nedílnou součástí. Dále je potřeba dohlédnout na to, aby váš ošetřující lékař měl v „kartě pacienta“ všechny vaše lékařské zprávy (z odborných ambulancí, z hospitalizací apod.).

Jak požádat – Agendu příspěvku na péči spravuje Úřad práce ČR. Písemnou žádost podá žadatel nebo jeho zástupce (zmocněnec, zákonný zástupce, opatrovník apod.) na místně příslušnou pobočku ÚP.

Žádost o příspěvek na péči lze podat poštou, osobním předáním na podatelně příslušného úřadu či přímo u konkrétního pracovníka, který může rovnou podávané dokumenty zkontrolovat a poradit v případě nedostatků. Podání můžete učinit i elektronicky prostřednictvím datové schránky. V tomto případě je však nutné, aby měl žadatel platný elektronický podpis.

Za Pečovatelskou službu města Dobříše
Bc. Dagmar Mášová, ředitelka,
a Mgr. Lenka Nešverová, sociální pracovnice



Předchozí článekInformační okénko– připravujeme pro vás na podzim
Další článekAlzheimerova nemoc a jiné typy demence – přednášky