ZŠ TRNKAŠesťáci ZŠ TRNKA putovali vesmírem

Žáci 6. ročníku se v průběhu tří měsíců setkávali s rozvrhovým tématem Vesmír, které se prolínalo napříč různými předměty. V zeměpisu se seznámili s postavením Země v naší Sluneční soustavě a dozvěděli se více informací o jednotlivých planetách a Slunci. Ve výtvarné výchově pronikali do techniky hlubotisku v tématu Odlepujeme se od země, inspirovali se tvorbou Františka Hudečka a vytvářeli vlastní Noční chodce. Pomocí světelných a strukturálních efektů vytvářeli iluze vesmíru a navrhli díla, která by mohla vesmírem putovat, být instalována na jiné planetě.

V přírodopisu žáci zkoumali různé extrémofilní organismy a hledali jim nový domov napříč vesmírem. Věnovali se také tomu, co z vesmíru můžeme vlastním okem pozorovat, jak jsou ve skutečnosti planety veliké a jak jsou daleko od sebe.

V hodinách pracovních činností vytvářeli model Sluneční soustavy.

A co český jazyk? I tam se vesmír dostal. Například při čtení odborných článků o zvířatech ve vesmíru či prvním člověku na Měsíci nebo při čtení mýtů o stvoření světa a vesmíru. Závěr rozvrhového tématu Vesmír byl ve znamení první veřejné prezentace našich šesťáků před rodiči a spolužáky z páté třídy. Žáci zpracovávali témata formou plakátu, výtvarného výstupu a odborného článku, práci průběžně konzultovali se svým garantem a učili se orientovat v různých odborných zdrojích. Samotnou prezentaci všichni zvládli skvěle a jsme na ně vesmírně hrdí.

Ing. Mária Zelenková


ZŠ TRNKA na návštěvách

V průběhu dubna vyrazili někteří studenti ZŠ TRNKA na návštěvu do dvou gymnázií, vždy s jiným cílem. První cesta vedla do Gymnázia Karla Čapka v Dobříši, kde se naši osmáci mohli účastnit hodin praktické chemie. Vyzkoušeli si práci chemiků v laboratoři a pod vedením paní učitelky Zuzky Václavíkové hledali odpověď na otázku, zda můžeme změnit barvu Coca-Coly tak, abychom zachovali její chuť. Co myslíte vy? Děkujeme nejen paní učitelce, ale i vedení gymnázia za příležitost zúčastnit se odborného programu v jejich prostorách.

Druhý výlet se uskutečnil v rámci volitelného předmětu mediální výchova a naše kroky směřovaly do Gymnázia Příbram, konkrétně do studia školní televize GymTV. Viděli jsme nejen místo, kde se natáčí zprávy, ale i prostory, kde se vše zpracovává, stříhá a upravuje. Někteří z nás si s odvahou a nadšením vyzkoušeli práci moderátora v přímém přenosu. Zjistili jsme, že to vůbec není jednoduché. Hodně nás zaujala barva pozadí, před kterým moderátor vysílá, a čtecí zařízení, ze kterého čte. Nasáli jsme tvůrčí atmosféru, měli jsme možnost pokládat své zvídavé otázky a viděli jsme, jaké zaujetí mají studenti podílející se na tvorbě článků, reportáží a dokumentů a jak je jejich práce rozmanitá. Exkurze v GymTV se nám moc líbila, děkujeme za milé přijetí a nám věnovaný čas panu učiteli Josefu Fryšovi a studentkám z redakce.

Ing. Mária Zelenková


Zahradní slavnost ZŠ TRNKA

Přijďte se podívat, jak to u nás vypadá, poznat lidi, kteří TRNKU tvoří, a užít si doprovodný program či lahodné občerstvení. Rádi vás uvidíme v neděli 19. května mezi 15. a 19. hodinou. Těšíme se na vás!

Mgr. Markéta SvobodováPředchozí článekSoutěž Eurokvíz 2024
Další článekZákladní škola Dobříš, Lidická 384