Domů Blog Strana 151

Jak jedná starosta a místostarosta s místními firmami

Zdroj foto: Pixabay

Obdrželi jsme popis průběhu jednání zástupců Doosan Bobcat a dalších dobříšských firem dotčených brutálním skokovým devítinásobným zvýšením daně z nemovitosti se starostou Pavlem Svobodou a místostarostou Tomášem Vokurkou. Veřejnost by měla vědět, jak vystupují reprezentanti Dobříše, jak ignorují všechny a všechno a vůbec nechápou škodlivé důsledky své krátkozraké tupohlavé politiky nejen pro firmy, ale hlavně pro město, které mají spravovat.

Pokoušeli jsme se o tomto problému opakovaně jednat přímo se zástupci města (s panem starostou a s panem Vokurkou), tato jednání však bohužel k žádnému racionálnímu výsledku nevedla. Pokoušeli jsme se zástupcům města vysvětlit, že se nebráníme diskusi o postupném navýšení daně z nemovitosti, ale zvýšení z roku na rok na devítinásobek je naprosto drastické, šokující a zcela necitlivé vůči dotčeným podnikatelům. Pan starosta s panem Vokurkou nám na konci dvouhodinového jednání sdělili, že jejich „ochota přehodnotit vyhlášku se limitně blíží nule“, a veškeré argumenty vznesené přítomnými podnikateli v zásadě ignorovali.

Dopad na některé menší podnikatele v lokalitě Svatá Anna je téměř zdrcující – například jeden z menších podnikatelů zmiňoval, že má cca 12 zaměstnanců, má platit o téměř 1 milion Kč ročně více, což znamená skoro 100 tisíc ročně dodatečný náklad na každého zaměstnance. Je to pro dotčené firmy téměř likvidační, protože žádný z podnikatelů nemůže přijít za svými zákazníky a zdražit své výrobky či služby z roku na devítinásobek, jak to učinilo město vůči podnikatelům (bez jakékoliv předchozí diskuse či konzultace s dotčenými subjekty). Není to totiž jen daň, která se zvyšuje, ale na podnikatele tvrdě dopadají ceny energií, ceny oceli, mzdové náklady tlačené inflací atp. Snažili jsme se najít smírnou cestu s městem, snažili jsme se najít win-win řešení pro město i pro dotčené podnikatele, což se však nepodařilo, protože město trvá na svém silovém řešení. Nezbývá nám tak než se bránit cestou podnětu na Ministerstvo vnitra k prošetření zákonnosti dané vyhlášky (domníváme se totiž, že je silně diskriminační vůči několika málo vybraným podnikatelským subjektům v katastru města) a dále cestou odvolání přes Finanční správu, případně soud. Mrzí nás to, neboť jsme se snažili o navázání konstruktivní spolupráce s městem, které však zjevně o takovou spolupráci nestojí.

K tomu není co dodat, obrázek o těchto reprezentantech Dobříše, nechť si každý udělá sám. Není cena za rozbití korektního vztahu s občany a vzájemně výhodné spolupráce mezi městem a místními firmami příliš vysoká? V konečném důsledku na ni město doplatí, a to i finančně. Prostředky na investice se daly najít i jinou formou, než dalším zhoršováním situace řady dobříšských domácností a až likvidačním postupem vůči některým firmám.

Tomáš Helebrant a Jan Procházka, zastupitelé

Ne a ne a ne! Někteří zastupitelé nechtějí slyšet názory a argumenty veřejnosti

Mám otřesnou zkušenost z účasti na 7. jednání dobříšského zastupitelstva (16. 11. 2023). Starosta Pavel Svoboda dal neoprávněně, v rozporu s jednacím řádem, hlasovat o tom, zda zastupitelstvo vůbec umožní MVDr. Jaromíru Bláhovi pokračovat v jeho příspěvku v rámci rozpravy k naplnění výsledků referenda ve změně územního plánu poté, co vyčerpal limit prvních 5 minut. Přitom Jaromír Bláha měl právo pokračovat ve svém příspěvku druhých 5 minut. To se nakonec povedlo, byť starosta hlasoval proti této možnosti. Takto si pan starosta představuje demokracii. Nakonec se i většina zastupitelů rozhodla umlčet MVDr. Bláhu zcela.

Podle jednacího řádu zastupitelstva „člen veřejnosti může k projednávanému bodu vystoupit nejvýše dvakrát po dobu max. 5 minut. V případě, že je tato doba překročena, předsedající (starosta) diskutujícího přeruší a zastupitelstvo rozhodne (hlasováním), zda a jak dlouho může diskutující v příspěvku pokračovat”.

Víte proč?
Jaromír Bláha zastupoval 200 občanů Dobříše, kteří jej svými podpisy zmocnili podat věcně shodnou námitku k návrhu změny č. 3 územního plánu města Dobříše. Ani jedné z takto podaných námitek nebylo vyhověno a jejich odmítnutí nebylo ve většině případů ani věcně zdůvodněno. MVDr. Bláha se snažil zastupitelům podrobně vysvětlit námitky a nedostatky předloženého návrhu. Žádal zastupitele, aby předložený návrh změny č. 3 ÚP vrátili k dopracování, tak aby byl v souladu s výsledky referenda. Všem přítomným bylo jasné, že během 10 minut nemohl sdělit vše potřebné. Jenže značná část zastupitelů evidentně potřebovala MVDr. Bláhovi zabránit v další argumentaci. Odhlasovali, že mu neumožní pokračovat v dalším pětiminutovém příspěvku v reakci na probíhající diskusi: T. Helebrant, J. Bláha, J. Procházka a M. Čermák za ANO, P. Svoboda, T. Vokurka, M. Musil a D. Mášová za ODS a J. Romba za STAN (zastupitelé K. Košek a E. Burešová nehlasovali).

Pro takové jednání zastupitelů mě napadá jediné slovo: HANBA!

Ludmila Fišerová

Kdo jde proti obyvatelům – jde proti městu! Kdo jde proti městu – jde proti obyvatelům!

Město není jen určitá oblast, pozemková plocha, region, město netvoří jen jeho hranice.
Město tvoří především jeho komunita jeho obyvatelé a vše, co souvisí s životem lidí uvnitř obce, a to včetně firem. Ty zde mají své provozovny a v těch zaměstnávají také místní obyvatele.
Obec by měla z tohoto jednoduchého důvodu co nejvíce podporovat místní firmy a podnikatele. Otázkou je, jestli to dělá a pokud ano, tak jestli správně. Pochopitelně narážím na nedávno odhlasovanou výši daně z nemovitosti pro soukromé vlastníky a pro místní firmy. Je skutečně neuvěřitelné, že je vůbec z principu věci možné navrhnout zvýšení daně na 5 násobek soukromým vlastníkům a 9 násobek firmám současné výše daně.

Z hlediska hospodaření firmy se nejedná o výdaje, které jsou rozhodně zanedbatelné, naopak je to velký zásah do výdajových položek. Je to stejné např. jako by výrobním firmám zdražil dodavatel nákupní ceny materiálů, ze kterých vyrábějí své produkty. Je to podobný případ jako by firma musela vyplácet zaměstnancům ze dne na den několikanásobně vyšší platy. Uvědomují si tuto skutečnost zastupitelé, kteří pro toto neopodstatněné zdražení zvedli ruku?
Každý si uvědomujeme, že je třeba přispět do rozvoje města, navýšit poplatek, který se dlouhé roky neupravoval, ale proč tak drasticky, proč to nemohlo být na úroveň 300 % a 500 %, jak navrhovala opozice?

Obzvláště v této skutečně náročné době. Době extrémní inflace a cen energií, které stále stoupají a v době, kdy nikdo nemá tušení „co bude zítra”!

Jsem osobně velmi nespokojený s takovým postupem zastupitelů, a to jak z pozice občana, který zde žije se svojí rodinou v rodinném domě, ale především i jako místní drobný podnikatel. Před lety jsem v Dobříši pořídil stavební pozemek část od soukromého vlastníka a část od obce s tím, že si vybuduji budovu na podnikání. Na koupi pozemku i stavbu jsem si zajistil úvěr. Obci jsem platbu za pozemek uhradil a tím splnil svůj závazek. Nyní mám obci platit za stejný pozemek každý další rok nemalé částky za to, že jsem si to vůbec dovolil a šel tak do rizika? Z toho vyplývá, že ona parcela vlastně má něco jako „plovoucí cenu”? Nebo jak to máme chápat?

Tady se nejedná o moji neochotu přispět do společné kasy na rozvoj města, ale o to, že daň z vlastnictví nemovitosti už je sama o sobě kontroverzní, jelikož daníme něco, co jsme si pořídili jako soukromé osoby nebo firmy z finančních prostředků, které jsme již zdanili daní z příjmu.
Proto se dá tato daň z vlastnictví nemovitosti v nějaké symbolické a přijatelné úrovni tolerovat. V případě 500 % a 900 % navýšení sazby daně už dle mého názoru o slušné a ohleduplné jednání ze strany zastupitelů nejde. Dovolím si říci, že takové navýšení je stejné jako když si půjčíte finance od nenasytného člověka, který po Vás chce zpátky vícenásobek zapůjčené částky, existuje na to jedno přesné české slovo. Kdo Vám zvýší o 900 % pohonné hmoty potraviny nebo vstupenku do bazénu?

Jistě je to přínos do obecní kasy, ale za jakou cenu. Pokud chtěli zastupitelé města navýšit rozpočet, tak na to rozhodně „nešli od lesa”, ale tím nejméně vhodným způsobem. Město může navýšení příjmu řešit určitě i jinak např. formou jednorázových mimořádných příspěvků podle nějakého vhodného klíče. Všechno se dá zprocesovat, pokud je k tomu vůle.
Zastupitelé nám opět ukázali, že neberou argumenty místních vůbec na vědomí a jedou svoje – stranické hlasování.
(Stejně jako v případě konání místního referenda, které sice proběhlo, ale kterému bránili až takovým nehorázným způsobem, že se s vlastními obyvateli soudili dokonce ve více stáních až u NSS.)

Udělejte si proto, prosím, každý svůj vlastní průzkum toho, kdo a jak ze zastupitelů v této záležitosti hlasoval.

Udělejte si přehled o tom, kdo jde proti místním obyvatelům – kdo jde proti našemu městu – kdo je v červeném poli.

Miloslav Vodička

Virtuální lístek: Moderní způsob jak se zařadit do fronty

Co umožňuje aplikace Virtuální lístek?

Jedná se o alternativní způsob k tradičnímu kiosku pro zařazení do vyvolávacího systému.

Co z toho budu mít?

Zjednodušíte si postup a ušetříte čas. Po zařazení do fronty Vás telefon informuje o postupu.

Kolik za to zaplatím?

Aplikace je pro uživatele zcela zdarma a neobsahuje žádnou formu reklamy.

Jsou moje osobní data v bezpečí?

Vaše osobní údaje jsou uloženy ve Vašem telefonu a z něj jsou odeslány přepážce v momentu, kdy Vás řepážka vyvolá. Nikde jinde se s osobními údaji nepracuje, neleží na žádném serveru.

Kde všude lze aplikaci použít?

Na úřadech a ve společnostech, které používají vyvolávací systém WebCall společnosti Kadlec – elektronika.

Musím vždy po příchodu přidávat znovu stejné místo?

Toto ověření je nutné pro každé navštívené místo pouze jednou, aplikace si místa pamatuje a příště je nabídne bez nutnosti skenování.

Proč využívat aplikaci virtuální lístek?

– bezkontaktní a efektivní způsob řazení do front
– časová úspora a přednostní odbavení klienta
– čekání mimo místa s koncentrovaným provozem
– možnost rezervace termínu v předstihu na konkrétní den a hodinu
– hygienický aspekt – bezdotykové odbavení
– snížení rizika nákazy v souladu s epidemiologickými nařízeními (covid-19)

Více informací o aplikaci na webu města.

Budou se občané soudit o naplnění výsledků referenda?

Zdroj foto: Pixabay

Listopadové zastupitelstvo schválilo změnu č. 3 územního plánu města Dobříše (dále ZÚP), do které měly být zapracované výsledky dobříšského referenda. Správně je zapracované rozhodnutí referenda o otázce 3 – zástavba se nebude rozšiřovat do okolní krajiny. Už jen kvůli tomu mělo referendum smysl, neboť občané ochránili krásné okolí Dobříše před stavebním developmentem. Nedostatečně zapracované je vyjmutí městských pozemků v Brodcích z plánované zástavby (otázka1). Špatně a bez zdůvodnění je zapracované rozhodnutí o otázce 2 – etapizace výstavby.

Aby se občané mohli domáhat naplnění výsledků referenda, dostal jsem písemné zmocnění od dalších více než 200 občanů Dobříše k podání námitek. V nich jsme usilovali o nápravu. Úřad územního plánování a zpracovatel ZÚP všechny naše námitky zamítli.

Vedení města si nechalo zpracovat od AK Havel & Partners právní rozbor na posouzení zapracování výsledků referenda do ZÚP. Ten upozorňuje na závažné chyby, částečně shodně s našimi námitkami. Většina zastupitelů však vědomě schválila ZÚP s chybami, nelogičnostmi a v případě etapizace v rozporu s výsledkem referenda, a to celé bez dostatečného zdůvodnění. Naše návrhy, zejména vrácení návrhu ZÚP k dopracování, podpořili pouze dva zastupitelé: M. Sochor a P. Kadlec.

Zastupitelé si byli vědomi toho, že absence řádného zdůvodnění etapizace výstavby může vést k jejímu zrušení soudem. Upozorňovali jsme na to v námitkách, upozornil na to právní rozbor, osobně jsem na to dvakrát upozornil zastupitele. Ignorovali to. Přitom pro etapizaci výstavby je velmi pádný důvod: nepřipravenost města na rychlý nárůst obyvatel (voda, čistička, školy, doprava atd.). Vedení města to ale v ZÚP neuvedlo! Těžko najít jiné vysvětlení, než že chyba je záměrná, s cílem nechat etapizaci případným soudem s vlastníky zrušit, referendu navzdory.
Občané teď mají dvě možnosti – buď na etapizaci výstavby rezignovat, nebo mezi sebou znovu vybrat peníze na právní zastoupení a zkusit se domoci nápravy soudní cestou.

MVDr. Jaromír Bláha


Reakce starosty

Zastupitelé již v únoru 2023 upřesnili zadání pro p. architekta, který změnu územního plánu zpracovával. Snažili jsme se maximálně vyhovět výsledku referenda, zároveň jsme ale pečlivě zvažovali, jaká definice s sebou nese nejmenší riziko případných soudních sporů. Zástupci obou táborů, jak podporovatelé referenda, tak majitelé některých stavebních parcel dotčených etapizací, již v roce 2023 avizovali, že zvažují obrátit se se svými požadavky na soud. Přitom rozhodnutí krajského soudu o vyhlášení referenda přímo ve zdůvodnění obsahuje i text, kterým soud dává možnost zastupitelům upřesnit zadání pro změnu územního plánu.

Za zcela překvapivý obrat pak pokládám návrh p. Bláhy na poslední chvíli v územním plánu změnit charakter pozemků města v Brodcích. Po celou dobu agitace pro referendum zástupci přípravného výboru vysvětlovali, že chtějí, aby pozemky města v Brodcích zůstaly volně přístupné veřejnosti, aby je město nemohlo zastavět. Proto i změna územní plánu je nově definuje jako NS – plochy smíšené nezastavěného území – zcela v souladu s výsledkem referenda. Na zastupitelstvu v listopadu 2023 však p. Bláha předložil návrh, aby byly stavební pozemky města v Brodcích změněny na zeleň soukromou (!), která by umožnila na pozemcích města vybudovat soukromé oplocené zahrádky, kůlny apod. Jak toto odpovídá záměrům referenda, nechť si občané vyhodnotí sami.

Pavel Svoboda, starosta

Nové obecně závazné vyhlášky města Dobříše

Foto: Karolína Laštovková

Vážení a milí spoluobčané,
předvídatelnost práva je jedním ze základních principů moderního práva vycházejícího ze starého římského práva, pro něž je příznačné latinské sousloví ignorantia juris non excusat – překládáno jako neznalost zákona neomlouvá. V této souvislosti si vám dovolujeme blíže představit několik nových obecně závazných vyhlášek města Dobříše. Na 7. zasedání zastupitelstva města konaném 16. listopadu 2023 a 8. zasedání zastupitelstva města konaném 14. prosince 2023 bylo schváleno celkem 7 nových, resp. aktualizovaných obecně závazných vyhlášek města Dobříše (dále je OZV).

Výčet OZV, stručná charakteristika a účinnost:
1) OZV o stanovení obecního systému odpadového hospodářství
• publikována pod č. 6/2023
• účinnost od 1. 1. 2024
• nahrazuje OZV č. 1/2023 ze dne 27. 4. 2023
• došlo k vypuštění hnědých nádob na biologický odpad (protože nejsou používány)
• bylo doplněno odkládání dřevního odpadu
• bylo doplněno o ustanovení, že uživatelé staveb pro rodinnou rekreaci, kteří nemají zajištěná individuální stanoviště sběrných nádob pro směsný komunální odpad (SKO), mohou odkládat SKO výjimečně též na sběrném dvoře + doplnění odkazu na seznam těchto stanovišť, který je dostupný na webu

2) OZV o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství
• publikována pod č. 7/2023
• účinnost od 1. 1. 2024
• nahrazuje OZV č. 5/2022 ze dne 8. 12. 2022
• zvyšuje se sazba poplatku z původních 950 Kč na 1 200 Kč za poplatníka
• dle doporučení a nového vzoru OZV z Ministerstva vnitra byly vypuštěny pasáže, které jsou uvedeny přímo v zákoně – vypuštění těchto textů z OZV neznamená, že uvedená ustanovení neplatí – samozřejmě platí, neboť jsou dány přímo zákonem
• bližší podrobnosti byly uvedeny v článku starosty města v DL č. 12/2023

3) OZV o místním poplatku za užívání veřejného prostranství
• publikována pod č. 8/2023
• účinnost od 1. 1. 2024
• nahrazuje OZV č. 9/2019 ze dne 12. 12. 2019
• došlo ke změně splatnosti poplatku – lhůta se bude nově počítat od ukončení užívání veřejného prostranství, nikoli od jeho zahájení
• dle doporučení a nového vzoru OZV z Ministerstva vnitra byly vypuštěny pasáže, které jsou uvedeny přímo v zákoně – vypuštění těchto textů z OZV neznamená, že uvedená ustanovení neplatí – samozřejmě platí, neboť jsou dány přímo zákonem

4) OZV o místním poplatku z pobytu
• publikována pod č. 9/2023
• účinnost od 1. 1. 2024
• nahrazuje OZV č. 2/2021 ze dne 15. 4. 2021
• věcnou změnou je pouze zakotvení nové výjimky v podobě lázeňské léčebně rehabilitační péče u předmětu poplatku
• jinak i v tomto případě došlo k legislativně-technickým úpravám v návaznosti na novelu zákona o místních poplatcích

5) OZV o místním poplatku ze psů
• publikována pod č. 10/2023
• účinnost od 1. 1. 2024
• nahrazuje OZV č. 7/2019 ze dne 12. 12. 2019
• textové změny jsou opět pouze legislativně-technické, vyplývající z novelizace zákona o místních poplatcích

6) OZV o nočním klidu
• publikována pod č. 11/2023
• účinnost od 5. 12. 2023
• nahrazuje OZV č. 5/2023 ze dne 22. 6. 2023
• došlo ke změně termínu konání akce festivalu Summer fest, a to na třetí pátek v měsíci červnu namísto měsíce července, a ke zkrácení doby výjimky z doby nočního klidu pro tuto akci z pátku na sobotu namísto z pátku až do neděle

7) OZV o zákazu konzumace alkoholických nápojů na některých veřejně přístupných místech ve městě Dobříši
• publikována pod č. 12/2023
• účinnost od 1. 1. 2024
• nahrazuje OZV č. 10/2021 ze dne 11. 11. 2021
• došlo k rozšíření lokalit, pro něž bude platit zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích:
o nově byla definována bezalkoholová lokalita v rámci celé ulice Fričova a veřejných prostranství vnitrobloků bytových domů, včetně prostranství 4. MŠ (nově jako lokalita 3)
o lokalita na Větrníku byla rozšířena o nově vybudovaný sportovní areál pumptracku (nově lokalita 6)

Úplná znění OZV jsou publikována ve Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů vedené Ministerstvem vnitra na www.sbirkapp.gov.cz a též na webu města https://mestodobris.cz v sekci „Občan a úřad“ – „Vyhlášky a nařízení“. Další podklady a důvody k přijetí nových OZV se můžete dočíst ze zápisů zasedání Zastupitelstva města Dobříše, které jsou též zveřejněny na webu města.

Martina Hrdličková,
vedoucí oddělení administrativně právního

Poplatek za svoz odpadů v roce 2024 z pohledu správce místního poplatku

1. Sazba a splatnost místního poplatku:
Základní sazba místního poplatku pro rok 2024 činí 1 200 Kč za poplatníka.
Místní poplatek je letos možné zaplatit již od 2. ledna 2024 a je splatný nejpozději do 30. dubna 2024.

POZOR: Slevu za třídění odpadu poplatníků zapojených do systému MESOH získá pouze ten, kdo poplatek uhradí včas s tím, že finanční prostředky budou připsány na bankovní účet města Dobříše, nebo uhrazeny v pokladně do 30. dubna 2024. Poté se automaticky nastaví nedoplatek v plné výši (tj. 1 200 Kč/poplatník) – nejedná se tedy v žádném případě o pokuty či penále za pozdní úhradu, pouze poplatník ztrácí nárok na slevu (obdobně jako v supermarketu, pokud zboží nezakoupíte v době akční slevy).
Poplatek je splatný jednorázově. Vznikne-li poplatková povinnost po 30. dubnu, je poplatek splatný nejpozději do 15. dne měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém poplatková povinnost vznikla.
Nebude-li poplatek zaplacen poplatníkem včas nebo ve správné výši, vyměří mu správce poplatku poplatek během následujícího kalendářního roku platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem. Včas nezaplacené poplatky nebo část těchto poplatků může správce poplatku podle zákona zvýšit až na trojnásobek. Poplatek lze vymáhat také i exekučně podle daňového řádu č. 280/2009 Sb.
K úhradě poplatku lze použít na pokladně městského úřadu i platební kartu.
Doporučujeme však uhradit poplatek bezhotovostně platbou na účet města Dobříše číslo: 19-521732389/0800.
Pro správnou identifikaci platby nezapomeňte vždy uvést variabilní symbol, který vám byl přidělen již v roce 2020. Ten zjistíte:
– na internetové stránce MESOH https://www.mojeodpadky.cz/, ve vašem odpadovém účtu
– osobně u správce tohoto poplatku v budově radnice na Mírovém náměstí 119 Dobříš, v přízemí budovy – dveře č. 13 → nutno si při vstupu do budovy odebrat pořadové číslo
– elektronicky zasláním dotazu na e-mail:
podana@mestodobris.cz

2. Kde můžete záležitosti vyřídit: Žádost o osvobození/úlevu nebo ohlášení poplatkové povinnosti vyřídíte na MěÚ Dobříš, Mírové náměstí 119, 263 01 Dobříš, finanční odbor – místní poplatky (přízemí vlevo za podatelnou), kancelář č. 13 – správce poplatků: Sylva Podaná, tel.: 318 533 390, e-mail: podana@mestodobris.cz.

3. Formuláře jsou k dispozici: Na MěÚ Dobříš, Mírové nám. 119, Dobříš, finanční odbor – místní poplatky, kancelář č. 13, nebo ke stažení na internetové stránce města „Formuláře finančního odboru“.

4. Náležitosti žádosti: Formuláře musí být řádně vyplněny podle skutečnosti a podepsány plátcem.

Sylva Podaná, správkyně místních poplatků

Odpadové hospodářství města Dobříše: Poplatky a MESOH

Město Dobříš v rámci odpadového hospodářství musí počítat se dvěma od sebe odlišnými režimy:
1) systém svozu odpadů od rodinných domů
2) systém svozu od bytových domů

Tím se v mnohém liší od pojetí odpadového hospodářství malých okolních obcí. Specifikem bytových domů je jejich fungování jako takzvaná společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo jako bytová družstva. Na rozdíl od rodinných domů se vlastníci jednotlivých bytů musí společně domluvit na správě domu a pozemku, ale i zajištění dodávky služeb, kam patří i odpadové hospodářství.

Rodinné vs. bytové domy

Město se snaží oba režimy vůči sobě navzájem narovnávat. Jak rodinné, tak bytové domy mají možnost zajistit si své takzvané odpadové hnízdo složené z černé popelnice na směsný odpad a popelnice na tříděný odpad (plast a papír).
Rodinné domy navíc mají možnost kompostovat bioodpad, u bytových domů je to náročnější. Město se však i v tomto snaží u bytových domů nalézat řešení, například pořídilo z dotace biotejnery pro odkládání bioodpadu.

Pevně daný poplatek

Za odpadové hospodářství je na Dobříši vybírán paušální poplatek za odpad, a to na osobu
(je v něm zahrnut komplexní systém odpadového hospodářství). Z důvodu zvyšujících se nákladů byl v letošním roce poplatek zvýšen na částku 1 200 Kč. Často slýcháme od našich občanů argument, že v jiných obcích mají odpady mnohem levnější. Je nutné si však uvědomit, že každá obec má rozdílné náklady na odpadové hospodářství i svá specifika, neprovozují sběrný dvůr, nemají adresný svoz tříděných odpadů aj.

Slevy pro obyvatele

Finance, které město ušetří za to, že obyvatelé snižují množství směsného odpadu tříděním, může město vrátit svým obyvatelům prostřednictvím slevy z poplatku v rámci systému MESOH. Ten má dvě od sebe zcela odlišné funkce:
Evidenční sleduje díky QR kódům množství svezených popelnic (nikoli obsahu odpadu). Díky tomu bylo možné začít svážet tříděný odpad přímo od domu.
Motivační cílí na možnost odměnit obyvatele za nakládání s odpady na základě relevantních údajů, a tím tak snížit výši poplatku za svoz komunálního odpadu.

Základní pravidla: Jak lze získávat slevu z poplatku u rodinných domů a bytových domů

1. Zaregistrujete se do systému MESOH, vyplněním odpadového dotazníku a takzvané inventury stanoviště na www.mojeodpadky.cz. Tím si vytvoříte takzvaný odpadový účet, kde můžete sledovat, jak třídíte.
2. Pečlivě třiďte do popelnic na tříděný odpad nebo čirých pytlů tříděné složky odpadu.
3. Efektivně přistavujte popelnice se směsným odpadem ke svozu, tedy až když je popelnice zcela zaplněná. Popeláři vám při svozu načítají celý objem nádoby bez ohledu na to, zda je plná či poloprázdná.
4. Předcházejte vzniku odpadu například tím, že nebudete kupovat balené vody, budete používat vlastní sáčky na pečivo a ovoce atp.
5. Kompostujte bioodpad.

EKO BODY, 1 EKO BOD = 10 KČ SLEVA

Za výše uvedené kroky získáváte určitý počet bodů, takzvané EKO BODY, které se přepočítávají na koruny a následně na celkovou výši slevy za aktuální rok. Za každý EKO BOD ZÍSKÁVÁTE od roku 2024 nově SLEVU 10 Kč. Jaké EKO BODY můžete získat?
EKO body za třídění (BT): získá je každá domácnost, která odevzdá pytel s tříděným odpadem nebo přistaví ke svozu popelnici na tříděný odpad označenou QR kódem. Maximální počet EKO bodů z adresného třídění za rok je 24 EKO bodů na osobu, tj. sleva 240 Kč na osobu. U bytových domů jsou tyto EKO body udělovány všem obyvatelům, kteří se ke kontejnerům na tříděný odpad přihlásili ve svých odpadových účtech.
EKO body za efektivní využívání nádob (BV): ty jsou vypočítány na základě obslouženého objemu černých nádob se směsným odpadem. Maximální počet za rok je 24 EKO bodů na osobu, tj. sleva 240 Kč na osobu. Tyto EKO body jsou udělovány za to, že efektivně třídíte. Snižujete objem směsného odpadu a šetříte městu náklady za jeho uložení na skládku.
EKO body za snižování produkce odpadů (BS): jejich maximální počet za rok je 30 bodů na osobu, tj. sleva 300 Kč na osobu. V případě, že máte málo odpadu a nemůžete získat tolik EKO bodů za třídění svých odpadů, systém vás odměňuje za to, že produkujete malé množství odpadů. Na tento typ EKO bodů dosáhne domácnost v případě, že vyprodukuje méně jak 1 380 litrů odpadu (jak směsného, tak tříděného) za rok. Například osoba v důchodovém věku přistaví 6× ročně svoji 120litrovou nádobu na směsný odpad a současně přistaví méně jak 5 ks 120litrových pytlů na tříděný odpad. Proto je důležité dávat ke svozu pouze plné nádoby na tříděné odpady, aby se stanovišti nenačítal do odpadového účtu takzvaný „prázdný objem“.
EKO body za kompostování (BK) se udělují za způsoby zpracování bioodpadu, ke kterým se domácnost zavázala v odpadovém dotazníku (platí jak pro domácí kompostování, tak pro biotejnery). Maximální počet BK za rok je 18 EKO bodů na osobu, tj. sleva 180 Kč na osobu.

Pro stanovení všech EKO bodů je velmi podstatné, kolikrát přistavíte ke svozu černou popelnici na směsný komunální odpad. Fámy, že čím více tříděného odpadu vyprodukuji, tím větší slevu získám, NEPLATÍ, EKO body za třídění jsou zastropovány maximálním počtem 24. Další výše slevy se odvíjí od toho, jak často přistavujete popelnici na směsný odpad ke svozu. Upozorňujeme, že slevu domácnost získává pouze v případě, že vykáže produkci tříděného odpadu a současně produkci směsného odpadu (min. alespoň 1 vývoz nádoby ročně). Celkem tak lze získat slevu 840 Kč na osobu, tedy 70 % z celkové výše poplatku.

Jak získávat slevu z poplatku v bytových domech

Přihlaste se do MESOH. Pokud žijete v bytovém domě, který má hnízdo s vlastními nádobami na tříděný odpad, zaregistrujte se k nim. Pečlivě třiďte do příslušných barevných nádob. Máte-li je umístěny přímo u hnízda bytového domu, můžete získat slevu až ve výši 240 Kč za rok.
Pokud nádoby nemáte přímo u bytového domu, přihlaste se k nejbližšímu veřejnému hnízdu a sem odkládejte tříděný odpad. Vaše výše slevy se bude odvíjet od množství a počtu lidí přihlášených k danému hnízdu. Využijte nově přistavené biotejnery, zaregistrujte se k nim vyplněním odpadového dotazníku. Tím získáte další část slevy, 60 Kč. Další výše slevy se odvíjí od snižování objemu směsného odpadu. Pokud se bytovému domu podaří zredukovat množství směsného odpadu na 660 litrů/osoba/rok, začnou se přihlášeným stanovištím načítat EKO body za snižování produkce odpadů. Jak toho dosáhnout?
Doporučujeme buď zredukovat počet kontejnerů na směsný odpad, nebo je nechat svážet v delších intervalech (např. jednou za 14 dní).

Jak získávat slevu z poplatku v rodinných domech

Příklad: čtyřčlenná rodina v rodinném domě, nádoba na směsný odpad o velikosti 120 l.
Pokud rodina adresně třídí (pytlují, nebo mají vlastní 120/240litrové nádoby), získává max. 24 EKO bodů za rok (tzn. sleva z odpadů 240 Kč/osoba/rok). V případě třídění do zvonů veřejných hnízd bude sleva nižší. Pokud domácnost kompostuje, může získat další úlevu z poplatku 60 Kč/osoba/rok. Další výše slevy se již odvíjí od množství vyprodukovaného směsného odpadu. To znamená v případě, že 4členná rodina sníží četnost vývozu své popelnice, nesváží každých 14 dní, může dosáhnout na EKO body za snižování produkce směsného odpadu. U tříčlenné nebo dvoučlenné rodiny bude počet vývozů pro získání slevy nižší.
Osoby žijící samy mívají odpadů méně. Například lidé v důchodovém věku mohou získat EKO body za snižování produkce svých odpadů tím, že přistavují popelnici ke svozu méně než 1× měsíčně, a k tomu adresně třídí.
Tip: Máte-li obavy, že bude nádoba při delší intervalu svozu zapáchat, lze pořídit nádobu menší a přistavovat ji ke svozu častěji. Nejprve je však nutné kontaktovat úřad a domluvit se na koupi této nádoby, aby ji bylo technicky možné svážet.

Jaké další máte možnosti v rámci odpadového hospodářství

Prostřednictvím DOKAS jsou nabízeny další služby. Sběrný dvůr je určen převážně pro obyvatele Dobříše, podnikající i nepodnikající osoby, a přejímá většinu odpadů od občanů města zdarma. Jde například o uložení elektroniky, domácích spotřebičů, pneumatik, papíru, plastů a skla. Bezplatný je také zpětný odběr. Biologicky rozložitelný odpad (tráva, větve) a ostatní odpady dle limitů mají po předložení občanského průkazu zdarma pouze občané s trvalým pobytem v Dobříši.
Snahou města je redukovat celkové množství směsného odpadu, jehož svoz a likvidace je nejnákladnější složkou a je navíc legislativně stále nákladově navyšována. Čím více obyvatelé města vytřídí odpadu, tím vyšší odměnu za vytříděné komodity město obdrží. Současně klesnou náklady na ukládání směsného odpadu. Tyto peníze pak město může svým občanům vrátit ve formě slevy z poplatku.

Jindřiška Romba ve spolupráci
s Kateřinou Rambouskovou

Není karton jako karton

Při adresném svozu papíru se občas v pytlích objeví nápojový karton od mléka či od džusu, který tam však nemá co dělat. Nápojový karton není karton ve smyslu papírového kartonu (krabice – lepenky). Nápojový karton se skládá z několika vrstev. Ano, papír mezi tyto vrstvy patří, ale dál je složen z hliníkových a polyethylenových částí. Jedná se o takzvaný kompozitní materiál. Pro zajímavost se nápojový karton dělí na dva druhy: aseptický a neaseptický. Do aseptického se balí trvanlivé potraviny (na krabici označeno písmeny UHT) a má celkem 6 vrstev. Do neaseptického patří výrobky, které prošly pasterizací (např. mléko), a má pouze 4 vrstvy. Víte, že první kartonové nápoje se objevily na českém trhu v roce 1989? Třídění nápojových kartonů bylo v ČR zavedeno v roce 2003. Nápojový karton je občas označován jako „tetrapak“, jedná se však o obchodní značku jednoho z mnoha výrobců, která zlidověla pro všechny nápojové kartony. A kam tedy nápojový karton odkládat? Nápojový karton lze třídit do transparentních pytlů nebo vlastních nádob spolu s plastovými a kovovými obaly v rámci takzvaného multikomoditního sběru. V rámci veřejné sítě můžete nápojový karton vhazovat do oranžových zvonů. Víte, že do těchto zvonů můžete vhazovat i kovové obaly (konzervy, plechovky)? Před tříděním není třeba karton vymývat, stačí důkladně vyprázdnit. Aby byl svoz tříděných odpadů co nejefektivnější, zmenšete prosím objem kartonu. Díky tomu se šetří v kontejnerech místo a vejde se do něj více tříděného obalu. Nemusíte odstraňovat ani plastová víčka. Děkujeme, že třídíte.

Ing. Kateřina Rambousková, odbor výstavby a životního prostředí

Kam po Vánocích s vánočním stromečkem?

Nejlepší možností, jak se takového stromečku zbavit, je ztopit ho doma v kamnech či u táboráku. Kdo tuto možnost nemá, prosíme, aby stromek zdarma odložil ve sběrném dvoře. V nejzazším případě mohou občané odložit stromečky na stanoviště tříděného odpadu (ke zvonům), odkud budou stromky sváženy do konce ledna. Rozhodně by vánoční stromky neměly končit v nádobách na směsný komunální odpad nebo v biotejnerech. Jedná se o bioodpad, který lze dále využít. Neopadané větvičky lze použít na zazimování záhonů nebo s nimi můžete obohatit kompost. Rozřezaný na menší části či naštěpkovaný stromek zlepší jeho kvalitu a okyselí ho.

Ing. Kateřina Rambousková,
odbor výstavby a životního prostředí