Milí čtenáři,
vítejte v novém roce, jehož čísla symbolizují pozitivitu, dualitu, spolupráci, rovnováhu, univerzální energii a zejména harmonii, která je pro život nesmírně důležitá. Všechny vyřčené atributy jsou nezbytné pro spokojené bytí, které Vám ze srdce moc přejeme. Rádi Vám budeme i nadále přinášet střípky zajímavostí z naší školky.
Poslední měsíc roku 2023 nám přichystal pestrou, láskyplnou a tvořivou adventní atmosféru. Zažívali jsme radostné očekávání příchodu Ježíška a připravovali jsme se na Vánoce, které jsou dobou rozjímání a pospolitosti. Paní zima nám hned na začátku přinesla do školky velkou sněhovou peřinu. Veselý smích se ozýval okolo školky, děti skotačily na klouzačkách a na lopatách, stavěly sněhuláky nebo se koulovaly. Brzy poté nám Svatý Mikuláš se svojí družinou zanechal za okny bohatou nadílku. Děti se proměnily v čertíky, lumpačily a soutěžily podle pekelných pravidel. Na čertovskou polku si za námi odběhly vyhodit z kopýtka i velké pekelnice, naše skvělé paní kuchařky. Pak se ale rychle vrátily ke svým kotlíkům do kuchyně, dokončit mikulášské polední menu. Všechny třídy se vydaly inspirovat a načerpat vánoční náladu do Hornického domečku v Příbrami. V dobovém interiéru za tepla a vůně rozehřáté pece si děti zazpívaly vánoční koledy a písničky za doprovodu kytary, dud, píšťaly, rolniček a bonga. Vyrobily si krásné ozdoby na stromeček, sestavovaly figurky do Betléma, vytlačovaly těsto na perníčky do starodávných forem a vyzkoušely si tradiční vánoční zvyky obdobně, jako to dělávaly děti v předminulém století, kdy v Příbrami bývala hornická osada. Třída Žabek byla zároveň pozvána do restaurace Atollo, kde si děti pochutnaly na vlastnoručně vyrobené pizze. Děkujeme panu Kocmanovi za milé pozvání a zpestření výletu do Příbrami.
V prosinci se naše školka rozzářila vánoční výzdobou, která vykouzlila sváteční atmosféru. Děkujeme obci Stará Huť za stromeček, který vítá všechny příchozí do školky, Mramoru Dobříš za zajištění stromečku do třídy Myšek a za chvoj pro tvoření s rodiči a rodině Lopatovým za stromeček do třídy Lišek. Ve vyzdobené školce děti nacvičovaly krátké tematické představení pro rodiče a své blízké, připravovaly pohoštění a drobné dárečky. Vánoční anděl nám snesl pohodu a radost, díky které jsme měli možnost se všichni na chvíli zastavit, vychutnat si společně slavnostní náladu a těšit se z kouzla okamžiku. Konečně se děti dočkaly příchodu Ježíška. Každá třída našla pod stromečkem nádherné hračky, pomůcky i stavebnice. A jen co je děti vyzkoušely, zazvonil zvoneček naposledy a začaly nám očekávané vánoční prázdniny.
Požehnané Vánoce všem a šťastný nový rok.
Školní rok je v plném proudu a dětem byla zpestřena výuka několika zajímavými akcemi. Na konci října zhlédly děti divadelní představení „Krysáci“ v KD ve Staré Huti. 3. a 4. třída prožila v listopadu „Cestu kolem světa za 80 dní“ v Náprstkově muzeu v Praze. Při této příležitosti jsme nevynechali ani krásnou procházku po Karlově mostě a Staroměstském náměstí. Samozřejmě, že na začátku prosince nechyběl ve třídách Mikuláš a jeho družina čertů a andílků. Obdarovali všechny děti drobnou nadílkou. Za to děkujeme paní učitelce I. Chroumalové, K. Sudové a celé 5. třídě. Krásný výlet si užila i 2. třída s paní učitelkou I. Květoňovou. Podívali se do Hornického muzea v Příbrami na vánoční zvyky a tradice. Školní parlament potěšil klienty dobříšského Domova seniorů. Krásnými svícny a přáním jim zpříjemnil adventní čas. Za to děkujeme paní vychovatelce J. Bartoňové. Jako každý rok byla uspořádána akce „Krabice od bot“. Děkujeme dětem a jejich rodičům, že v tomto čase udělají radost dětem z dětských domovů. Nyní již s dětmi netrpělivě očekáváme nejkrásnější svátky v roce – Vánoce.
Za celou školu všem přejeme hodně zdraví, lásky a spokojenosti v novém roce 2024.
Čas běží stále dopředu. Ještě ani neopadalo všechno jehličí z vánočního stromku a už je tu nový rok. Možná si říkáte, že těch pár svátečních dnů na konci roku uteklo příliš rychle a je tady leden. Dny jsou ještě stále krátké, pořád je docela chladno, a pokud hledáte důvody pro špatnou náladu, určitě je můžete objevit za každým rohem. Anebo můžete vykročit do nového roku s chutí a optimismem. Vždyť si s sebou nesete zkušenosti, jak jste těžké životní situace již zvládli v minulosti. Pojďme se více zabývat věcmi, které můžeme změnit, a méně těmi, na které vliv nemáme. Dobrou náladu můžete podpořit vlastní aktivitou. Platí pohádkové „dělání všechny chmury zahání“. I na Dobříši se můžete do společenského života zapojit. Třeba do Tříkrálové sbírky nebo podáním vlastního námětu, co ve městě změnit v rámci participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš. Náladu vám zaručeně zlepší i procházka po městě a jeho okolí. Máte-li volnou sobotu, zajděte se podívat na zimní stadion na některý z dětských hokejových turnajů. Nadšení malých hráčů a hráček je zaručeným rozpouštědlem zimních chmur. A co třeba se v novém roce naučit nějakou novou dovednost, rozhýbat po Vánocích tělo či mozek? Rok 2024 nám jistě přinese řadu překvapení a výzev. Je jen na nás, jak je budeme vnímat a jak se s nimi popereme.
Přeji vám šťastné vykročení do nového roku a optimistický pohled na svět.
V roce 2023 se v Dobříši událo mnoho významných událostí, které přinesly městu a jeho občanům řadu výhod a zlepšení.
Od prvního místního referenda o budoucí zástavbě města přes celkovou rekonstrukci náměstí Komenského, zahájení projektu Pěšky do školy až po otevření nového muzea byl rok 2023 pro Dobříš rokem plným významných a pozitivních změn. Pojďte si společně s námi připomenout, co vše nám uplynulý rok přinesl…
V lednu 2023 se v našem městě konalo historicky první místní referendum o budoucí zástavbě Dobříše, ve kterém občané demokraticky rozhodli o zachování charakteru menšího města. Celkově se referenda účastnilo více než 54 % hlasujících, což znamená, že výsledky byly zcela platné. Výsledky referenda zastupitelé zohlednili ve změně č. 3 územního plánu, která byla nakonec v listopadu po téměř třech letech jednání schválena.
Na jaře došlo také k dokončení celkové rekonstrukce náměstí Komenského, které získalo nový, moderní vzhled a stalo se místem setkávání všech generací. Práce na modernizaci celého náměstí byly rozděleny do několika etap, na kterých od roku 2021 pracovaly desítky pracovníků dobříšského úřadu, Vodohospodářské společnosti Dobříš, společnosti Dokas, zaměstnanců firmy Metrostav i mnoho dalších externích odborníků. Rekonstrukce náměstí byla jedním z největších projektů města za poslední roky. V loňském roce proběhly opravy ulic Nad Papežem, části Rukavičkářské ul., ul. Levandulová a Šeříková, opravy vodovodu a kanalizace v ul. U Ovčína či první část výměny veřejného osvětlení za úsporné LED lampy.
Hned z kraje roku, v lednu, byl v Dobříši otevřen nový denní stacionář pro seniory a zdravotně postižené, který nabízí moderní prostory pro aktivní trávení času a odpočinek. Tato služba byla dlouho očekávaná a nyní konečně poskytuje velmi potřebnou pomoc pro ty, kteří ji nejvíce potřebují.
Na jaře město zahájilo pilotní projekt Pěšky do školy s cílem zvýšit bezpečnost dětí a chodců v ranní špičce. Projekt, který byl doplněn dvěma anketami mezi rodiči, žáky i obyvateli města, se setkal s pozitivními ohlasy a od června 2023 byly změny v dopravě zavedeny jako trvalé. Za tento projekt město získalo první cenu v soutěži Komunální projekt roku v kategorii Veřejné zdraví.
S pozitivním ohlasem se setkalo také zavedení nové služby pro starší spoluobčany v podobě Senior taxi. Dobříšská radnice se po vzoru jiných měst rozhodla podpořit dostupnější cestování po městě pro seniory. Od 1. července 2023 tak mohou senioři nad 65 let s trvalým pobytem na Dobříši a také ZTP a ZTP/P využívat speciální dopravní služby s názvem Senior taxi, která zabezpečuje jejich cesty například k doktorovi či na nákup jen za 30 Kč. Služba si rychle získala velkou oblibu, a tak se počet dnů, kdy je Senior taxi v provozu, od ledna 2024 zvyšuje ze tří na všechny pracovní dny v týdnu.
V srpnu v Dobříši i v médiích vyvolalo rozruch rozhodnutí vedení města o přesunu pamětní desky rudoarmějce u zámku. Nadporučík Alexandr Fjodorovič Saveljev totiž podle historických zdrojů nezemřel v boji v květnu 1945 před dobříšským zámkem, jak pamětní deska uvádí, ale při dopravní nehodě po konci války.
Díky participativnímu rozpočtu města s názvem Tvoříme Dobříš zavítal do našeho města mistr republiky v downhillu Tomáš Brožík, aby zde pomohl postavit a následně otevřít novou pumptrackovou dráhu. Ta byla umístěna v městské části Větrník, kde se těší každodenní návštěvnosti hlavně mladých cyklistů. Fotbalisté, ale i další sportovci se dočkali kompletní výměny umělého povrchu fotbalového hřiště. Přívaly sněhu na začátku prosince pak umožnily na oválu fotbalového stadionu vytvořit arénu pro běžecké lyžování, která se rychle stala novou sportovní atrakcí.
V našem ohlédnutí za uplynulým rokem 2023 nelze opomenout ani dobrovolnickou akci zaměstnanců společnosti Doosan Bobcat, kteří se zapojili do zkrášlení našeho města. Začátkem září po celém městě tak pracovalo 179 zaměstnanců a vedoucích pracovníků, kteří pomohli při úklidu města a lesa, výsadbě keřů a stromů, natírání plotů a přípravě povrchů pro dětské hřiště. Obdobnou akcí bylo i víkendové setkání aktivistů hnutí Brontosaurus, kteří u jedlového hájku založili rozkletlou loučku ze semen květin z okolí Dobříše a vyrobili několik laviček z kmenů starých lip.
Významnou událostí v roce 2023 bylo v Dobříši také otevření nového městského muzea, které představuje bohatou historii města od pravěku až po listopad 1989. Muzeum je umístěno přímo v srdci města v historické budově Kopáčkova domu a nabízí řadu historických exponátů včetně zapůjčené sbírky vážící se k historii výroby rukavic.
Během roku se také dařilo zrealizovat několik velmi zajímavých a jedinečných akcí. Za zmínku určitě stojí první venkovní výstava na náměstí Komenského, která byla realizována k příležitosti 75 let od převzetí moci komunisty. Město Dobříš tehdy pomocí nových informačních panelů s originálními fotkami a komentáři, které umístilo přímo do centra města, připomnělo lidem rok 1948. Vydařily se také tradiční akce jako Májové slavnosti města Dobříše i s akcí Roztančíme Dobříš, Festival hudby Zámek Dobříš nebo oblíbené pivní slavnosti. Premiéru zažil první ročník divadelního festivalu dobříšských škol. Jednou z výjimečných událostí se stalo také historické setkání všech žijících starostů města Dobříše od roku 1989, které se konalo v rámci besedy s názvem Dobříš na cestě k demokracii. V listopadu byla také otevřena výstava připomínající pomoc faráře Josefa Miklíka dobříšským Židům za 2. světové války. V době přípravy výstavy nikoho nenapadlo, jak bude toto téma vlivem událostí v Izraeli na podzim aktuální. A i závěr roku stál v našem městě za to. Velmi vydařené bylo letošní zahájení adventu nebo tradiční setkání se sv. Mikulášem.
Rok přinesl také personální změny v městských organizacích. Vítězem konkurzu na jednatele společnosti Dokas se stal pan Jakub Jarůšek a ředitelem kulturního střediska se stal pan Marek Hájek.
Ohlédnutí za uplynulým rokem v Dobříši okomentoval také starosta města Pavel Svoboda:„Rok 2023 nám přinesl dobré i zlé. Osobně jsem přesvědčen, že se naše město opravdu posouvá tím správným směrem. Věřím, že projekty, stavby, akce a další mnohé věci, které se v Dobříš realizují, pořádají a organizují, mají smysl. Opravdovým soudcem, který nám jednou ukáže, co jsme dělali správně a co ne, pro nás všechny bude však jen čas. Rok 2023 je za námi a já jsem pyšný na to, co jsme společně dokázali, a těším se na to, co nám přinese rok nový.“
Zpracovala DH Foto: Denisa Havlíčková a Doosan Bobcat
Během prosincového zasedání Zastupitelstva města Dobříše, které proběhlo ve čtvrtek 14. prosince 2023, byly schváleny důležité body týkající se budoucího rozvoje města.
V úvodní části byly nejprve schváleny informace týkající se činnosti jednotlivých výborů. Mezi nejvýznamnější schválené body prosincového jednání pak patřilo schválení rozpočtu města na rok 2024, vyhodnocení akčního plánu za rok 2023 a schválení návrhu akčního plánu na rok 2024 z Programu rozvoje města Dobříše. Kromě těchto bodů nebyly schváleny vyšší měsíční odměny neuvolněných členů zastupitelstva, předsedů a členů výborů a komisí a radních, jak umožňuje nová legislativa reagující na inflaci s tím, že z „ušetřených“ peněz byla schválena vyšší měsíční odměna neuvolněné místostarostky, která ač pracuje pro město na plný výkon, zůstává neuvolněnou místostarostkou. Byla také schválena smlouva o kontokorentním úvěru, který může dočasně překlenout nedostatek finančních prostředků během roku 2024, může pomoci při případném výpadku příjmů nebo na pokrytí výdajů, například pokud by město dostalo příležitost koupit pozemek pro výstavbu nové požární zbrojnice.
Dále bylo schváleno rozpočtové opatření č. 5/2023, včetně přehledu o plnění příjmů a čerpání výdajů k 30. listopadu 2023, obecně závazná vyhláška o zákazu konzumace alkoholických nápojů, převod vlastnictví pozemku p. č. st. 4146 a nově vznikajícího pozemku p. č. 950/32 oddělovaného z pozemku p. č. 950/1, vše v k. ú. Dobříš.
Nicméně ne všechny body zasedání získaly podporu zastupitelů. Zamítnuty byly návrhy na zrušení obecně závazných vyhlášek č. 2/2023 a č. 7/2023, týkajících se daně z nemovitých věcí a místního poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Také byla zamítnuta žádost společnosti Dopravní Stavby Silnic, s. r. o., o splátkový kalendář na smluvní pokutu za nedokončení rekonstrukce ulice Žižkova a Čs. armády.
Zastupitelstvo vzalo také na vědomí pozvánku na valnou hromadu spol. Střediska zdraví, spol. s r. o., a delegovalo starostu města, aby se valné hromady účastnil a hlasoval pro navržená usnesení.
Zastupitelé schválili klíčové body, které významně ovlivní budoucí fungování města. Tato spíše nepopulární rozhodnutí zastupitelů však představují základní kameny pro ekonomickou stabilitu města v následujícím roce.
Videozáznam z celého jednání dobříšského zastupitelstva můžete zhlédnout přes YouTube na kanále dobristv.
Na červnovém zastupitelstvu schválili zastupitelé zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti v Dobříši. Od 1. 1. 2024 se zvyšuje místní koeficient z 1 na 3 pro celé město. Pro dvě průmyslové zóny Dobříš sever (Doosan Bobcat, Van Leeuwen, Energon aj.) a Sv. Anna (spedice Kulda, KK Technoing) se místní koeficient zvyšuje z 1 na 5. Na podzim odsouhlasil parlament a následně prezident podepsal změnu zákona o dani z nemovitosti, kterým se nad rámec místního koeficientu v celé ČR zvyšuje daň v průměru 1,8krát. Ve výsledku tak pro celé město od r. 2024 platí koeficient 3 × 1,8 = 5,4. Pro dvě průmyslové zóny pak 5 × 1,8 = 9.
Daň z nemovitosti se neměnila od r. 1998. Zde je srovnání zvýšení daně na modelových příkladech nemovitostí v Dobříši.
Modelovásituace Dobříš
Daň 2023
Daň 2024
Navýšení Kč oproti 2023
Byt 1+1, 45 m2
173 Kč
934 Kč
761 Kč
Byt 2+1, 80 m2
263 Kč
1420 Kč
1157 Kč
Rodinný dům, 2 patra, 101 m2, pozemek 200 m2
312 Kč
1 685 Kč
1 373 Kč
Rodinný dům, 2 patra, 154 m2, pozemek 807 m2
385 Kč
2 079 Kč
1 694 Kč
Rodinný dům, 2 patra, 250 m2, pozemek 600 m2
966 Kč
5 216 Kč
4 250 Kč
Investice do majetku města
Město se prostřednictvím usnesení zastupitelstva (zastupitelstvo č. 5/2023 z června 2023) zavázalo k tomu, že finanční prostředky, které získá z daně z nemovitosti, využije pro opravy a investice zvyšující kvalitu veřejného prostoru, a s tím samozřejmě související rekonstrukce infrastruktury, zejména dopravní a vodohospodářské. Tento jasný závazek tak je zohledněn i v plánu investičních akcí pro rok 2024.
Investiční akce na rok 2024
– Rekonstrukce chodníku v ul. Hostomická: kompletní oprava chodníku v úseku od ul. Čs. armády až po lokalitu Na Čihadlech, včetně úpravy autobusových zastávek před Masarykovým sanatoriem. Součástí je oprava kanalizačních šachet, výměna a doplnění veřejného osvětlení, doplnění mobiliáře. Cílem je kromě zlepšení velmi špatného technického stavu povrchu chodníku také zvýšení bezpečnosti chodců a úpravy provozu prostřednictvím dopravně-inženýrských opatření. Předpoklad finančních nákladů: 10 000 000 Kč – Obnova vodovodů a kanalizace v lokalitě Ligrus: pokračující práce na kompletní výměně vodohospodářské infrastruktury započaté v roce 2023. Stáří vodohospodářských sítí v této lokalitě je více než 40 let. Předpoklad finančních nákladů: 5 800 000 Kč – Stavební úpravy ul. Husova: dokončení rozpracovaného projektu z letošního roku spočívajícího v kompletní rekonstrukci vozovky, chodníků a veřejného osvětlení, zároveň s vybudováním nových parkovacích stání v uvedené lokalitě. Předpoklad finančních nákladů: 2 500 000 Kč – Stavební úpravy ul. Tylova: navazující projekt v lokalitě spočívající v kompletní rekonstrukci uvedené ulice, včetně úpravy křižovatky a napojení na ul. Příbramská, s cílem zlepšit dopravní bezpečnost. Předpoklad finančních nákladů: 5 300 000 Kč – Přeložky inženýrských sítí NN a VN v ul. Mánesova: přípravné práce pro budoucí kompletní rekonstrukci ulice (v plánu na r. 2025) týkající se přeložek elektrických kabelů nízkého i vysokého napětí tak, aby nepůsobily kolizi s plánovanými novými parkovacími stáními a vozovkou. Předpoklad finančních nákladů: 1 000 000 Kč – Rekonstrukce ul. Truhlářská: kompletní oprava ulice spočívající v rekonstrukci vozovky, v opravě vjezdů a parkovacích stání, úpravě veřejného osvětlení a v souvisejících sadových úpravách zeleně. Předpoklad finančních nákladů: 2 000 00 Kč – Vybudování nových chodníků v ul. Pražská: kompletní stavba chodníků v úseku od železničního přejezdu k čerpací stanici v křížení s ul. Březová. První etapa (pravostranný chodník) byla dokončena v roce 2023. V letošním roce je v plánu vytvoření levostranného chodníku, bezpečných přechodů pro chodce, míst pro přecházení, úprava vjezdů, výměna veřejného osvětlení a dopravně-inženýrská opatření s cílem zvýšení bezpečnosti provozu. Předpoklad finančních nákladů: 4 500 000 Kč – Obnova vodovodů a kanalizace v ul. Rukavičkářská a Nad Papežem: kompletní výměna vodohospodářské infrastruktury v uvedených lokalitách, jejíž stáří se datuje do let 1975–1980. Předpoklad finančních nákladů: 4 500 000 Kč – Oprava vozovky a chodníků v ul. Nad Papežem: oprava povrchů stávající komunikace od křížení ul. Rukavičkářská k místu napojení na již zrealizovanou opravu povrchů směrem na Vlašku. Akce proběhne v koordinaci s výměnou vodohospodářských sítí v tomto úseku. Předpoklad finančních nákladů: 2 700 000 Kč – Oprava vozovky a chodníků v ul. Rukavičkářská: oprava povrchů stávající komunikace od křížení s ul. Nad Papežem na napojení u ul. Na Zlaté stezce, včetně vybudování nového autobusového zálivu ve směru na Prahu. Předpoklad finančních nákladů: 3 000 000 Kč – Oprava ul. Nová: oprava povrchů stávající komunikace včetně úpravy vjezdů, chodníků a dosavadních parkovacích stání. Předpoklad finančních nákladů: 2 800 000 Kč – Oprava ul. Jasmínová: oprava místní komunikace v návaznosti na obnovu vodohospodářské sítě, včetně opravy chodníků a úpravy veřejného osvětlení a souvisejících sadových úprav. Předpoklad finančních nákladů: 2 000 000 Kč – Opravy komunikací v lokalitě Vlaška: opravy místních komunikací v chatové oblasti navazující na předchozí zrealizované úseky prostřednictvím penetrovaného asfaltového recyklátu. Předpoklad finančních nákladů: 1 000 000 Kč – Oprava chodníku v ul. B. Smetany: kompletní oprava povrchu chodníků, které jsou ve velmi špatném technickém stavu. Předpokládané finanční náklady: 500 000 Kč – Obnova vodovodů a kanalizace v ul. Jasmínová: výměna a oprava kanalizačního řadu v uvedené lokalitě, s napojením do ul. Jeřábová. Předpoklad finančních nákladů: 700 000 Kč – Prohloubení a regenerace vrtů v lokalitě Lipíže: investice do vodního zdroje klíčového pro zásobování obyvatelstva kvalitní pitnou vodou. Předpoklad finančních nákladů: 1 500 000 Kč – Rekonstrukce městského veřejného osvětlení: pokračující etapa kompletní modernizace bodů veřejného osvětlení za úsporné LED zdroje v celé lokalitě města včetně úpravy souvisejících spínacích bodů a rozvaděčů s cílem úspory elektrické energie. Předpoklad finančních nákladů: 8 700 000 Kč
Kromě konkrétních projektů (viz rámeček), které jsou připraveny ve schváleném rozpočtu roku 2024 k realizaci, bude město i nadále pečovat o společný veřejný prostor formou pokračujících úprav veřejné zeleně, doplňování městského mobiliáře, i drobnějších oprav částí chodníků v centru i v obytných čtvrtích. Tyto finance v řádech mnoha statisíců korun jsou zohledněny v provozní části městského rozpočtu. Další priority města jsou pak zaznamenány v Programu rozvoje města Dobříše, s výhledem realizace až do roku 2028, který je samozřejmě veřejně dostupný na webu města.
Rozhodnutí o zvýšení koeficientu daně z nemovitosti předcházela důkladná debata mezi koaličními zastupiteli. Debata byla vedena také na platformě finančního výboru zastupitelstva. Město mimo jiné vycházelo z nezávislé finanční analýzy, která je dostupná na webových stránkách města a která zvýšení koeficientu přímo doporučuje. V důsledku konsolidace veřejných financí, které jsou nezbytné pro budoucí udržitelnost veřejných rozpočtů na celostátní úrovni, bylo vládou ČR rozhodnuto, že konsolidační balíček nebude zásadním způsobem měnit rozpočtové určení daní směrem k posílení rozpočtů místních samospráv a krajů. Výměnou za to obsahuje schválený konsolidační balíček právě onu změnu zákona o dani z nemovitosti, kterou se nad rámec místního koeficientu v celé ČR zvyšuje daň v průměru 1,8krát, a zároveň byly poníženy příjmy města z daně z příjmu právnických osob. Rozhodnutí o zvýšení koeficientu na naší místní úrovni v Dobříši schválení konsolidačního balíčku předcházelo. Bylo motivováno snahou o to, aby město i v dalších letech mohlo financovat důležité investice do rozvojových projektů prospěšných obyvatelům Dobříše.
Průmyslové zóny
Se zástupci firem v průmyslových zónách, kterým se nejvíce zvyšuje daň z nemovitosti, jsme opakovaně jednali. Deklarovali jsme, že pro rok 2024 nechceme se schváleným nastavením daně hýbat. Pokládáme za správné, aby daň pro občany byla vypočtena pomocí nižšího koeficientu než pro firmy. Rozhodnutí Ústavního soudu z července 2023 dává městům možnost nastavit místní koeficienty mnohem podrobněji až na jednotlivé ulice a čísla popisná. Pro rok 2025 jsme připraveni s dobříšskými firmami jednat o úpravách koeficientů, tak aby lépe odpovídaly dopadům provozu firem na město, na silniční síť, na životní prostředí, ale také například zohledňovaly zapojení místních firem do společenského života.
Do kdy je třeba daň zaplatit
Daň z nemovitosti vybírá Finanční správa, která obyvatelům rozesílá složenky. Následně vybrané daně převádí na účet města. Městský úřad nevyměřuje daň a nezná jednotlivé částky, které platí majitelé dobříšských nemovitostí. Daň z nemovitosti je splatná do 31. května. Pokud je částka daně vyšší než 5 000 Kč, lze ji hradit ve dvou splátkách, první do konce května a druhá do konce listopadu.
Sociální aspekty daně
Drtivá většina dobříšských domácností je schopna zvýšenou daň zaplatit. Přesto skokové navýšení daně z nemovitosti může některé občany dovést do nesnází. Na tyto případy je připraven záchranný sociální systém. Úřad práce zahrnuje daň z nemovitosti do výpočtů v rámci systému pomoci v hmotné nouzi. Osoba takto postižená může požádat o příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou pomoc. Výše příspěvku je stanovena tak, aby občanovi (rodině) zůstala částka na živobytí.
Máme zájem o slušnou debatu
Za radu města jsme opakovaně deklarovali zájem o nastavení daně i dalších aspektech městských financí diskutovat. Proto jsme opakovaně podpořili návrhy zařadit tento bod na jednání, i když o nastavení daně rozhodlo zastupitelstvo již v červnu. Proto předkládáme zastupitelům veškeré podklady. Zásadní analýzy a vstupy pro tvorbu rozpočtu jsou také průběžně zveřejňovány na webu města. Otázkou, jak financovat náklady na správu městského majetku, se také opakovaně zabývali členové finančního a kontrolního výboru. Jedná se o poradní orgány zastupitelstva povinně zřizované na základě zákona o obcích. Na práci v těchto výborech se však kolegové z ANO odmítají podílet. V debatě na prosincovém zastupitelstvu jsme se však dostali do jiné roviny. Do roviny zavlečení „móresů“ a manipulace s občany přímo na úrovni státní politiky. Podávání zavádějících, a někdy i přímo nepravdivých informací vytržených z kontextu ze strany zastupitelů ANO jen vyvolává zášť a obavy o městské finance a přeneseně i obavy dobříšských občanů o jejich finance. Občanům je vše předkládáno po vzoru státní politiky, kde si jeden politik neváží druhého a svým vystupováním si tak bez jakýchkoli výčitek dovolí své kolegy zesměšňovat a urážet, jen aby získal za jakoukoli cenu přízeň co největšího počtu voličů. Pan zastupitel Helebrant dokonce na jednání zastupitelstva prohlásil, že daň z nemovitosti pokládá ze nemorální! Přitom právě on patří mezi 200 osob v ČR, které rozhodují o změnách a rušení zákonů. Nikdo z představitelů ANO nikdy nenavrhl zrušení zákona o dani z nemovitosti. Smutné je, že opozice si dovolí kritizovat veškerou činnost koalice a nepředloží žádný jiný návrh finančního řešení.
Staráme se o majetek města
Město vlastní desítky budov včetně škol a školek, sportovní areály, vodovodní řad, síť ulic a chodníků, veřejné osvětlení, plochy zeleně. Investice do správy tohoto majetku nebyly v uplynulých letech dostatečné. I když se všechny předchozí radnice snažily investovat a opravovat, dosavadní tempo nestačí. Majetek města, a tedy majetek všech občanů, chátrá. Nikdo z kolegů, přestože vše kritizují, nikdo z nich ve skutečnosti neříká občanům, jaký by byl dopad, kdyby se voda, odpady či daň z nemovitosti nezdražily. Je to totiž nepopulární. Město by totiž mělo podstatně méně financí na investice a opravy. Vše by se rekonstruovalo pomaleji, či by se odkládalo a naše město by tak opět stagnovalo a chátralo. Nejsme naivní a jsme si vědomi, že zvyšování daní není populární krok. Je to nicméně krok zodpovědný, a především prospěšný. Systémově neexistuje jiný legitimní nástroj pro financování chodu a investic města, než jsou právě daně. Není to trest, jak to bohužel někteří obyvatelé vnímají. Daňové výnosy jsou obecně základním příjmem do městského rozpočtu. Stát prostřednictvím konsolidačního balíčku přenesl zodpovědnost za financování rozvoje města více na místní úroveň. Výnos z daně z nemovitosti, který léta hrál okrajovou roli v příjmech většiny měst a obcí, se tak stává jedním z důležitých příjmů do městského rozpočtu. Proto bylo zastupitelstvem města v červnu 2023 schváleno usnesení, že výnos z daně z nemovitosti bude použit výhradně pro opravy a investice do veřejného prostoru a s tím související infrastruktury. Jsme přesvědčeni, že investice do majetku města jsou nutné a že z nich budou profitovat všichni obyvatelé i dobříšští majitelé nemovitostí.
Za radu města Pavel Svoboda, Tomáš Vokurka, Jindřiška Romba, Dagmar Mášová, Miroslav Sochor, Štěpán Souček, Jan Zbíral
Ani silné a hlasité protesty veřejnosti přítomné na zasedání zastupitelstva 14. prosince 2023, argumenty opozičních zastupitelů a místních podnikatelů nepřesvědčily zastupitele dobříšské koalice ODS, STAN a KDU-ČSL o asociálnosti, krátkozrakosti a škodlivosti skokového až 5,4násobného zvýšení daně z nemovitosti občanům a 9násobného zvýšení vybraným firmám, které v konečném důsledku nejvíce uškodí městu samému. Vrcholem arogance byla reakce starosty města Pavla Svobody na slova občanky, která upozornila na závažné dopady pro sociálně slabší domácnosti, kdy ji pan starosta promítnul předem připravenou (!) informaci, o jaké dávky v hmotné nouzi může jít „žebrat”. Problémy s vysokou daní ale určitě nebude mít paní místostarostka, která v dalším bodu zasedání hlasovala pro zvýšení svojí měsíční odměny o 7,5 tisíce.
Vše se děje v nejhorší možné době, kdy nastává souběh negativních dopadů daňového balíčku na občany i firmy. Občanům se za poslední dva roky snížila hodnota úspor o 30 %, 8 kvartálů po sobě klesají reálné mzdy, zavádí se nová daň v podobě nemocenského pojistného, zdražily hypotéky, energie, služby, materiály, Nutella, prostě všechno. A k tomu se v tomto okamžiku připojuje dobříšská radnice s bezohledným 5,4násobným zvýšením daně z nemovitosti. V rozporu s tím, co sama schválila v červnu 2023, že se daň zvedne jen 3násobně! K tomu nám pan Vokurka ještě sdělil: „Zcela otevřeně řeknu, že žijeme v největším blahobytu, v jakém jsme kdy ve fungování České republiky žili.“ No, jak kdo. Jedna třetina obyvatel žije v chudobě nebo je jí ohrožena. Fráze z argumentáře ODS vyznívají vůči těmto občanům dost cynicky a urážlivě.
Je konec vzájemné vstřícné spolupráce mezi místními firmami a městem
Ochota firem podporovat projekty města, sport, kulturu, cokoli bude značně omezena. Dnes už by Bobcat zřejmě nevybudoval chodník k autobusu a hřišťátko pro lidi z přilehlého sídliště na svých pozemcích. Některé firmy nejenže už nic nepodpoří, ale hrozí jim i krach. Lidé mohou přijít o práci. To jsou důsledky tupohlavé politiky vedení radnice disciplinovaně podporované koaličními zastupiteli.
Hloupé rozhodnutí podřezává budoucí příjmy města
Nejhorší dopad má balíček na firmy. Těm ke všemu zdražování vláda ještě zvýšila daň z příjmů právnických osob na 21 %. Až o stovky procent jim stoupne cena energií, kvůli inflaci stoupá tlak na mzdy. Jsme jedinou zemí v Evropě, která se dosud nedostala na předcovidovou úroveň HDP, jsme v ekonomické recesi, letošní pokles bude 0,5 %. A jak s tím souvisí daň z nemovitosti na Dobříši? Hodně.
Hlavním zdrojem příjmů do rozpočtu města jsou podíly na takzvaných sdílených daních. Z daní z příjmů právnických osob, tedy od firem, dostává kolem 50 milionů. Daně spolu vzájemně souvisí. O co víc sebereme firmám daní z nemovitosti, o to se jim sníží základ, ze kterého platí daň z příjmu právnických osob. Pro daně z příjmu platí: „Co vyděláš, z toho zaplatíš. Když nic nevyděláš, nic nezaplatíš.“ Zatímco daň z nemovitosti je „fixní“. Platí se, i když se firmě nedaří nebo když začíná. Chybí pak peníze na rozjezd investice, rozvoj, na přidání zaměstnancům. A firma zvažuje, zda má smysl vůbec podnikat právě tady.
Nízká daň z nemovitosti motivuje k podnikání a generuje budoucí příjmy města. Je hrubou chybou zaškrtit místní firmy pro jednorázovou položku do rozpočtu. V této položce je dnes namalovaná částka 31 milionů. To ale není číslo, které schválila koalice v červnu při zavedení koeficientů 3 a 5. V té době to bylo jen cca 17 milionů. Pak ale poslanci pětikoalice zvýšili sazby na 1,8násobek. Toho se hned chytilo vedení města, využilo (zneužilo) situaci a přidalo k těm sedmnácti dalších čtrnáct neplánovaných milionů, které také zaplatí občané a firmy na Dobříši.
Opozice navrhla jediné realizovatelné řešení. Zrušit koeficienty a vrátit se k nim po projednání s opozicí a místními podnikateli příští rok. Na dani by se příští rok vybralo 10 milionů. Rozdíl mezi tímto a plánovaným příjmem z června je jen 7 milionů. V 330milionovém rozpočtu „drobné“.
Vedení města to odmítlo. Vůbec nechápe dopady toho, co dělá. Dopady na vztahy s občany, podnikateli, na budoucí příjmy města. Pan starosta konstatoval, že máme jednu z nejnižších daní z nemovitosti v Evropě, že je záhodno ji zvýšit. Ano, jsme až do konce roku ve společnosti Lucemburska, Rakouska a Švýcarska. Tam pochopili, že nízká daň z nemovitosti motivuje firmy, aby v místě podnikaly, bohatly, a že z jejich daní bude bohatnout i město a celý region. To máme být v té Evropě a speciálně na Dobříši i v tomto nejhorší? Nestačí, co připravila vláda? O 80 % zvýšila daň z nemovitosti. Tím se posuneme v žebříčku někam na úroveň Německa. Budiž. Proč to ale my v tom našem dobříšském rybníčku ještě 5× znásobíme, abychom se zase dostali na úplný chvost! Jako s nejdražší vodou a odpady.
Na našich webových stránkách používáme soubory cookie, abychom Vám umožnili jejich pohodlné prohlížení a díky analýze provozu mohli zlepšovat jejich funkce, výkon a použitelnost.
Tento web používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku při procházení jeho stránkami. Z nich se ve vašem prohlížeči ukládají soubory cookie, které jsou kategorizovány. Některé jsou nezbytné pro fungování základních funkcí webu.
Používáme také soubory cookie třetích stran, které nám pomáhají analyzovat a porozumět tomu, jak tento web používáte. Tyto soubory cookie budou ve vašem prohlížeči uloženy pouze s vaším souhlasem. Máte také možnost odhlásit se z těchto souborů cookie. Odhlášení některých z těchto souborů cookie může však ovlivnit váš zážitek z prohlížení.
Nutné soubory cookie jsou naprosto nezbytné pro správné fungování webu. Tyto soubory cookie anonymně zajišťují základní funkce a bezpečnostní prvky webu. Bez těchto cookies nebude web fungovat správně. Ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat.
Cookie
Délka
Popis
cookielawinfo-checkbox-advertisement
1 rok
Tento soubor cookie, nastavený pluginem GDPR Cookie Consent, se používá k zaznamenání souhlasu uživatele s cookies v kategorii „Marketingové“.
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 měsíců
Tento soubor cookie je nastaven pluginem GDPR Cookie Consent. Soubor cookie se používá k uložení souhlasu uživatele s používáním souborů cookie v kategorii „Analytické“.
cookielawinfo-checkbox-functional
11 měsíců
Soubor cookie je nastaven pluginem GDPR Cookie Consent k zaznamenání souhlasu uživatele pro soubory cookie v kategorii „Funkční“.
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 měsíců
Tento soubor cookie je nastaven pluginem GDPR Cookie Consent. Cookies slouží k uložení souhlasu uživatele s cookies v kategorii „Nutné“.
cookielawinfo-checkbox-others
11 měsíců
Tento soubor cookie je nastaven pluginem GDPR Cookie Consent. Cookie se používá k uložení souhlasu uživatele s cookies v kategorii „Ostatní“.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 měsíců
Tento soubor cookie je nastaven pluginem GDPR Cookie Consent. Cookie se používá k uložení souhlasu uživatele s cookies v kategorii „Výkonnostní“.
CookieLawInfoConsent
1 rok
Zaznamená výchozí stav tlačítka odpovídající kategorie a stav CCPA. Funguje pouze v koordinaci s primárním souborem cookie.
viewed_cookie_policy
11 měsíců
Soubor cookie je nastaven pluginem GDPR Cookie Consent a používá se k uložení, zda uživatel souhlasil nebo nesouhlasil s používáním souborů cookie. Neukládá žádné osobní údaje.
Funkční soubory cookie pomáhají provádět určité funkce, jako je sdílení obsahu webových stránek na platformách sociálních médií, shromažďování zpětné vazby a další funkce třetích stran.
Výkonnostní cookies se používají k pochopení a analýze klíčových výkonnostních indexů webových stránek, což pomáhá při poskytování lepšího uživatelského zážitku pro návštěvníky.
Cookie
Délka
Popis
_gat
1 minuta
Tento soubor cookie instaluje Google Universal Analytics, aby omezil četnost požadavků a tím omezil shromažďování údajů na webech s vysokou návštěvností.
Analytické soubory cookie se používají k pochopení toho, jak návštěvníci interagují s webem. Tyto soubory cookie pomáhají poskytovat informace o metrikách počtu návštěvníků, míře okamžitého opuštění, zdroji návštěvnosti atd.
Cookie
Délka
Popis
_ga
2 roky
Soubor cookie _ga, nainstalovaný službou Google Analytics, vypočítává údaje o návštěvnících, relacích a kampaních a také sleduje využití webu pro analytický přehled webu. Soubor cookie ukládá informace anonymně a přiřazuje náhodně vygenerované číslo k rozpoznání unikátních návštěvníků.
_gid
1 den
Soubor cookie _gid nainstalovaný službou Google Analytics ukládá informace o tom, jak návštěvníci používají webovou stránku, a zároveň vytváří analytickou zprávu o výkonu webu. Některá data, která jsou shromažďována, zahrnují počet návštěvníků, jejich zdroj a stránky, které anonymně navštěvují.
Marketingové soubory cookie se používají k zobrazování relevantních reklam a marketingových kampaní návštěvníkům. Tyto soubory cookie sledují návštěvníky napříč webovými stránkami a shromažďují informace za účelem poskytování přizpůsobených reklam.