Brutální zvýšení daní na Dobříši potvrzeno



Ani silné a hlasité protesty veřejnosti přítomné na zasedání zastupitelstva 14. prosince 2023, argumenty opozičních zastupitelů a místních podnikatelů nepřesvědčily zastupitele dobříšské koalice ODS, STAN a KDU-ČSL o asociálnosti, krátkozrakosti a škodlivosti skokového až 5,4násobného zvýšení daně z nemovitosti občanům a 9násobného zvýšení vybraným firmám, které v konečném důsledku nejvíce uškodí městu samému. Vrcholem arogance byla reakce starosty města Pavla Svobody na slova občanky, která upozornila na závažné dopady pro sociálně slabší domácnosti, kdy ji pan starosta promítnul předem připravenou (!) informaci, o jaké dávky v hmotné nouzi může jít „žebrat”. Problémy s vysokou daní ale určitě nebude mít paní místostarostka, která v dalším bodu zasedání hlasovala pro zvýšení svojí měsíční odměny o 7,5 tisíce.

Vše se děje v nejhorší možné době, kdy nastává souběh negativních dopadů daňového balíčku na občany i firmy. Občanům se za poslední dva roky snížila hodnota úspor o 30 %, 8 kvartálů po sobě klesají reálné mzdy, zavádí se nová daň v podobě nemocenského pojistného, zdražily hypotéky, energie, služby, materiály, Nutella, prostě všechno. A k tomu se v tomto okamžiku připojuje dobříšská radnice s bezohledným 5,4násobným zvýšením daně z nemovitosti. V rozporu s tím, co sama schválila v červnu 2023, že se daň zvedne jen 3násobně! K tomu nám pan Vokurka ještě sdělil: „Zcela otevřeně řeknu, že žijeme v největším blahobytu, v jakém jsme kdy ve fungování České republiky žili.“ No, jak kdo. Jedna třetina obyvatel žije v chudobě nebo je jí ohrožena. Fráze z argumentáře ODS vyznívají vůči těmto občanům dost cynicky a urážlivě.

Je konec vzájemné vstřícné spolupráce mezi místními firmami a městem
Ochota firem podporovat projekty města, sport, kulturu, cokoli bude značně omezena. Dnes už by Bobcat zřejmě nevybudoval chodník k autobusu a hřišťátko pro lidi z přilehlého sídliště na svých pozemcích. Některé firmy nejenže už nic nepodpoří, ale hrozí jim i krach. Lidé mohou přijít o práci. To jsou důsledky tupohlavé politiky vedení radnice disciplinovaně podporované koaličními zastupiteli.

Hloupé rozhodnutí podřezává budoucí příjmy města
Nejhorší dopad má balíček na firmy. Těm ke všemu zdražování vláda ještě zvýšila daň z příjmů právnických osob na 21 %. Až o stovky procent jim stoupne cena energií, kvůli inflaci stoupá tlak na mzdy. Jsme jedinou zemí v Evropě, která se dosud nedostala na předcovidovou úroveň HDP, jsme v ekonomické recesi, letošní pokles bude 0,5 %. A jak s tím souvisí daň z nemovitosti na Dobříši? Hodně.
Hlavním zdrojem příjmů do rozpočtu města jsou podíly na takzvaných sdílených daních. Z daní z příjmů právnických osob, tedy od firem, dostává kolem 50 milionů. Daně spolu vzájemně souvisí. O co víc sebereme firmám daní z nemovitosti, o to se jim sníží základ, ze kterého platí daň z příjmu právnických osob. Pro daně z příjmu platí: „Co vyděláš, z toho zaplatíš. Když nic nevyděláš, nic nezaplatíš.“ Zatímco daň z nemovitosti je „fixní“. Platí se, i když se firmě nedaří nebo když začíná. Chybí pak peníze na rozjezd investice, rozvoj, na přidání zaměstnancům. A firma zvažuje, zda má smysl vůbec podnikat právě tady.

Nízká daň z nemovitosti motivuje k podnikání a generuje budoucí příjmy města. Je hrubou chybou zaškrtit místní firmy pro jednorázovou položku do rozpočtu. V této položce je dnes namalovaná částka 31 milionů. To ale není číslo, které schválila koalice v červnu při zavedení koeficientů 3 a 5. V té době to bylo jen cca 17 milionů. Pak ale poslanci pětikoalice zvýšili sazby na 1,8násobek. Toho se hned chytilo vedení města, využilo (zneužilo) situaci a přidalo k těm sedmnácti dalších čtrnáct neplánovaných milionů, které také zaplatí občané a firmy na Dobříši.

Opozice navrhla jediné realizovatelné řešení. Zrušit koeficienty a vrátit se k nim po projednání s opozicí a místními podnikateli příští rok. Na dani by se příští rok vybralo 10 milionů. Rozdíl mezi tímto a plánovaným příjmem z června je jen 7 milionů. V 330milionovém rozpočtu „drobné“.

Vedení města to odmítlo. Vůbec nechápe dopady toho, co dělá. Dopady na vztahy s občany, podnikateli, na budoucí příjmy města. Pan starosta konstatoval, že máme jednu z nejnižších daní z nemovitosti v Evropě, že je záhodno ji zvýšit. Ano, jsme až do konce roku ve společnosti Lucemburska, Rakouska a Švýcarska. Tam pochopili, že nízká daň z nemovitosti motivuje firmy, aby v místě podnikaly, bohatly, a že z jejich daní bude bohatnout i město a celý region. To máme být v té Evropě a speciálně na Dobříši i v tomto nejhorší? Nestačí, co připravila vláda? O 80 % zvýšila daň z nemovitosti. Tím se posuneme v žebříčku někam na úroveň Německa. Budiž. Proč to ale my v tom našem dobříšském rybníčku ještě 5× znásobíme, abychom se zase dostali na úplný chvost! Jako s nejdražší vodou a odpady.

Zastupitelé za ANO 2011



Předchozí článekJak jedná starosta a místostarosta s místními firmami
Další článekVyjádření rady města k dani z nemovitosti