Léky, léky, léky



Bolí tě hlava? Vezmi si prášek. Nemůžeš spát? Prášek. Je ti smutno? Nic tě nebaví? Bolí tě záda? Jsi unavený? Potřebuješ se zklidnit? Potřebuješ povzbudit? Co s tím? Opravdu prášek všechno vyřeší? V Česku obecně ve zneužívání drog vedou drogy legální. Alkohol, nikotin a psychoaktivní léky. Z léků jsou to především sedativa, tedy léky, které mají zklidňující účinky při poruchách spánku i proti úzkostem. Také léky užívané proti bolesti a léky se stimulačním účinkem podporující výkon, aktivitu nebo hubnutí. Každý sedmý Čech jich podle dostupných dat bere mnohem více, než by bylo třeba a než je zdrávo. A tak se postupně, plíživě může z léku, který léčí, stát droga. A člověk, který se nejspíš chtěl léčit, se může stát závislý.

Počátky závislosti jsou nenápadné. Všichni víme, že léky pomáhají, léčí, takže si zpočátku ani neuvědomujeme možnost vzniku problému. Někteří sice mapujeme nežádoucí účinky léků, pozorujeme, jestli jsme se neosypali nebo nás po nich nebolí hlava, ale co když naopak prášky skvěle zafungují? Podpoří nás, pomohou nám rychle usnout, nebo zvládnout stres v práci, rychle se zbavit bolesti. Pak máme důvod, že je bereme častěji, něž se doporučuje. Nevysazujeme po několika dnech, maximálně týdnech. Nechceme přejít na jiné léky, které nemají tak rychlý „instantní“ účinek. Je možné, že postupem času je nutné pro stejný účinek zvyšovat množství užívaného léku. A tady už se roztáčí kolotoč možného problému.

Nadužívání léků se netýká jen seniorů, jak je často uváděno, ale i lidí v produktivním věku, dětí i mladistvých. Děti kopírují své rodiče. Často je v rodinách podání prášku nejběžnější reakcí při bolesti. Co pomáhá na bolest hlavy? Co se nejčastěji užívá? Je to sklenice vody, pohyb a čerstvý vzduch, při migréně ticho. Nebo prášek. A tady se vytváří vzorec, který pro děti bude obvyklý i v budoucnu. Samozřejmě nechceme snižovat hodnotu léků, ale rádi bychom upozornili na jejich nadužívání, zneužívání a také na možnost rozvoje závislosti.

Spotřeba léků včetně těch psychoaktivních (ovlivňujících psychiku) v Česku prudce narůstá. Může to být způsobeno nárůstem pacientů, kterým je tato léčba předepisována. A ruku v ruce s nárůstem pacientů narůstá také počet lidí ohrožených závislostí. Lidí, kteří spadají do kategorie problémového užívání, tedy užívání nad předepsanou dávku nebo dobu, zapíjení léků alkoholem, shánění léků u více lékařů, u známých, na černém trhu.

Podle souhrnné zprávy o závislostech Národního monitorovacího střediska se problémové užívání sedativ, hypnotik a opioidních analgetik týká více než 1,5 milionu Čechů.

Závislost na lécích se může týkat každého z nás. Buďme pozorní, k sobě i ke svým blízkým a nebojme se obrátit na odborníky. První pomocí může být i telefonická linka pro odvykání www.chciodvykat.cz.

Mgr. Hana Vavřincová, vedoucí
Centra adiktologických služeb Magdaléna, o. p. s.



Předchozí článekTvoříme Dobříš 2024 – podejte návrh do 31. 1. 2024
Další článekSenior taxi rozšiřuje své služby na pět dní v týdnu