Koncept lesní školy v Dobříši



Drazí rodiče, vzhledem k tomu, že dokončení stavby jurty a její vybavení ještě není zcela u konce, ráda bych se s vámi v tomto článku podělila o koncept lesní školy v Dobříši. Můžete si tím vytvořit představu o tom, jak to u nás bude probíhat.

Základní myšlenkou je rozvíjet v dětech přirozenou touhu se učit, tedy neodnaučit je se učit. K tomu je zapotřebí jim vytvořit vhodné podmínky, kde by mohly nabývat vědomosti, dovednosti a další kompetence k tomu určené. Zároveň je důležité, aby se jednalo o prostředí, které by si mohly samy utvářet a kultivovat, stejně jako samy sebe. Děti by měly být odmala spoluodpovědné za to, co a jak se učí, namísto předkládání předem připravených předloh.

Velkou výhodou lesní školy bude možnost individuálního přístupu k dětem a dostatek času a prostoru na prožitkové vyučování. Takové místo, kde budou moci rodiče bezprostředně spolupracovat a tvořit se školou (se svými vlastními dětmi), se může stát bezpečným prostorem pro vytvoření zdravých emočních a sociálních vazeb. V klasické škole tyto důležité aspekty zásadně chybí. Bylo by přínosné, kdyby se povedlo vytvořit skupinku dětí různého věku, jelikož právě bytí v takovém prostředí je přirozené a vhodným způsobem se zde utváří vzájemný respekt a ohleduplnost k sobě a druhým.

Velkou pomocnicí nám při objevování světa bude samotná příroda, v jejíž těsné blízkosti budeme moci být. To zákonitě pozitivně ovlivní jak fyzický, tak mentální vývoj dětí. Co se týče používaných metod při výuce, jednoznačně volím Sfumato (splývavé čtení) pro čtení a psaní a metodu Hejného pro matematiku. Obě metody kladou důraz na prožitkové vyučování, mezipředmětové vztahy, tedy porozumění souvislostem, a tím i pochopení smyslu učení. Jsem přesvědčena o tom, že jsou pro děti tím správným odrazovým můstkem mimo jiné pro to, aby později mohly pracovat libovolně samostatně či ve skupinkách v mnou připravovaných ,,koutcích“ či na projektech. Pevně věřím, že v příštím příspěvku už vám představím školní jurtu v celé její kráse a aspoň prostřednictvím fotek do ní budete moci nahlédnout. V případě zájmu o prohlídku naživo mě neváhejte kontaktovat. Mějte se krásně!

Mgr. Karin Křižanová



Předchozí článekLéto s lesní školkou JSEM LESEM
Další článekÚspěchy zástupců ZŠ TRNKA