Domů Blog Strana 206

Pozvánka na noční vycházku za sovami do okolí Dobříše

Autor foto: © Antonín Janča

V sobotu 18. března 2023 vás zveme na noční vycházku za sovami do okolí Brodců. Součástí bude povídání o těchto nočních opeřencích, poslech jejich hlasových projevů a pokus o odchyt za účelem kroužkování. Sraz v 18.00 hod. na okraji lesa za chatovou osadou v Brodcích (GPS: 49°48’14.515″N, 14°9’3.840″E).
Oblečení do terénu a čelovku s sebou. Doba trvání akce cca do 20.00 hod.
Účast zdarma.

Pořádá Přírodovědný spolek Dobříš.

V případě nepříznivého počasí bude akce odložena (informace bude zveřejněna na webových stránkách spolku: www.spolekdobris.cz a FB: https://www.facebook.com/SpolekDobris).

Pozvánka na veřejné vyvěšování ptačích budek na Dobříši

Lejsek černohlavý hnízdící v budce 108 v oboře Aglaja Autor foto: © Martin Strnad

Dne 18. března 2023 vás zveme na společné věšení ptačích budek na Dobříši. Součástí akce bude povídání o obyvatelích ptačích budek (nejen z řad ptáků) a jejich správné výrobě a instalaci. Připraven bude i kvíz pro děti. Sraz v 9.00 hod. v parčíku před hřbitovem na Dobříši (GPS: 49°46’59.304″N, 14°10’55.462″E).
Účast zdarma.
Pořádá Přírodovědný spolek Dobříš.

Zuzana Strnadová

Klub seniorů Dobříš
má důležitá sdělení
pro všechny členy!

Ilustrační foto, zdroj: freepik.com

1. Od 6. března 2023 vždy každé pondělí a každý čtvrtek od 16 do 19 hod. se opět budeme scházet v klubovně na Dukeláku. A pozor! Přezouváme se! Nezapomeňte na přezutí nebo návleky. Místo je nám známé, ale prostory klubovny jsou úplně nově uspořádány, moderně vybaveny jako denní místnost pro potřeby stacionáře. Opravdu nás těší a za to díky, díky vedení města i vedení PS, že dobříšští důchodci mají zase prostor ke své klubové činnosti. Jen určený čas, ten nás netěší. Naše město je poklidné, bezpečné, ale my postarší jsme v podvečer už nejraději doma nebo v blízkosti domova. Vzhledem k ročním dobám máme obavy, jak se budeme scházet, až nastanou „krátké dny“.

2. Dne 22. března 2023 v 8 hod. z náměstí od radnice jedeme na výlet. Navštívíme krásný zámek v Pardubicích a lázně Bohdaneč. Cena zájezdu je 250 Kč.

3. Vaše náměty, připomínky, placení příspěvků a zájezdů vždy v pondělí. Schůze výboru první čtvrtek v měsíci ve 13 hod. v DPS.

Přejeme všem pevné zdraví, pohodu a opatrujte se. Čekají nás radostná a zajímavá setkání.

Výbor klubu

Vážení přátelé zahrádkáři,

Zdroj: Pixabay

Základní organizace ČZS Dobříš připravila několik odborných přednášek se zahrádkářskou tematikou. V únoru jsme představili zahrádkářům a všem zájemcům, jak je možné z vlastní zahrádky získat ovoce a zeleninu po celý rok. Pokračování přednášek o zahrádce a zahrádkaření je součástí odborné části naší březnové členské schůze.

Oznamujeme vám, že v sobotu dne 11. března 2023 se koná výroční členská schůze naší základní organizace, na které v odborné části proběhne přednáška na téma Příprava zahrádky na nové vegetační období. Schůze se bude konat od 9.00 v salonku restaurace Sokolovna na Mírovém náměstí, ukončení předpokládáme ve 14.00.

Všechny členy organizace srdečně zveme. Při prezenci proběhne prodej členských známek, proto si vezměte členské legitimace s sebou.
Těšíme se na vaši účast.

Za výbor ZO ČZS Karel Vítek, předseda

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Zdroj foto: Pixabay

Vzpomínky

Dovoluji si touto cestou vyjádřit svou hlubokou omluvu paní Plevkové a její rodině. V únorovém vydání Dobříšských listů jsem při opisu textu špatně uvedla datum úmrtí jejího milovaného manžela a způsobila tak nepříjemnosti, které mě velmi mrzí. Prosím tedy ještě jednou za prominutí a vzpomínku na pana Františka Plevku si dovoluji otisknou znovu, a tentokrát samozřejmě se správným datem.

S přáním upřímné soustrasti
Denisa Havlíčková.

Dne 26. února 2023 to byl 1 rok, kdy mě nečekaně opustil můj milovaný manžel pan František Plevka. Byl to rok plný smutku a bolesti nad ztrátou člověka, který se už nikdy nevrátí.

S láskou vzpomíná manželka s rodinou.

Dne 4. února 2023 uplynuly 4 roky, kdy nás opustil pan Jan Houska.

Vzpomínají manželka, syn a dcera s rodinami.

Dne 9. března 2023 to bude 10 let, co nás opustil po vážné nemoci Zdeněk Vávra. Stále vzpomínáme.

Manželka a synové.

Dne 9. března 2023 uplyne již 19 let, kdy tiše odešla naše milovaná maminka, babička a prababička paní Vlasta Mášová z Dobříše. Dne 30. března 2023 uplyne již 33 let od smrti našeho tatínka pana Miroslava Máši. Dne 11. dubna 2023 uplyne 12 let od smrti našeho bratra pana Vlastíka Máši. Kdo jste znali tyto vzácné lidičky, věnujte jim, prosím, spolu s námi tichou vzpomínku. Děkujeme.

Dcera Mirka a syn Karel s rodinami.


Poděkování

Moc děkuji za uložení nalezeného klíče, 2. února 2023, na pokladně prodejny Lidl Dobříš.

Děkuji, Mitsubishi.

Dobříšská jednota Československé obce legionářské

Legionáři z Dobříše a okolí u pomníku padlým na náměstí Komenského dne 16. května 1937. Muž na začátku první řady v tmavé čepici a světlé uniformě je francouzský legionář, za ním v druhé řadě v klobouku stojí italský legionář a ve třetí řadě se marně snaží páskem stlačit břicho ruský legionář

Jako v celé republice, i v Dobříši existovaly odbočky různých legionářských organizací, které měly ústředí v Praze. Poslední legionáři z Ruska se ještě vraceli v průběhu roku 1920, ale už na podzim 1919 vznikly první dva spolky – konzervativní „Družina čs. legionářů“ a socialistický „Svaz čs. legionářů“. Později se k nim přidala apolitická „Jednota čs. legionářů“, která ovšem měla nejmenší personální zastoupení.

Podle dochovaných dokumentů v Dobříši existovaly pouze odbočky Družiny a Svazu, ale to nemělo dlouhého trvání, protože společnou ideou celého legionářstva bylo sjednocení do nějaké velké zastřešující apolitické organizace. Tak v lednu 1921 v pražském Karlíně vznikla Československá obec legionářská, která absorbovala téměř všechny dosavadní legionářské spolky. Sloučení zrcadlově proběhlo i v Dobříši, ovšem s jistým zpožděním.
Třetího července 1921 v občanské besedě v 10 hodin dopoledne proběhla likvidace místní odbočky Družiny a všichni dosavadní členové svým čestným prohlášením stvrdili přechod do Československé obce legionářské. Něco podobného jistě proběhlo i u odbočky Svazu, ačkoliv o tom nemáme záznam, protože dne 12. prosince 1921 legionáři kameník František Stočes a dámský krejčí Josef Kadlec oznamují Zemské správě politické v Praze vznik nového spolku – Jednoty Dobříš Čs. obce legionářské (dále ČsOL). Prezenční listinu ustavující schůze jednoty sice podepsalo jen 38 legionářů z Dobříše a okolí, ale již brzy se počet členů zdvojnásobil. Na Dobříšsku je sice evidováno celkem 107 legionářů, ale někteří už padli ve válce, další osud zavál do jiných částí republiky a někteří neprojevili o členství v jednotě zájem. Vyskytly se i takové případy, kdy byl konkrétní veterán svými bývalými spolubojovníky považován za legionáře, ale nesplňoval zákonné podmínky k udělení statusu „legionář“. Za legionáře dle zákona byl považován jen takový příslušník legií, který do odboje vstoupil před 28. říjnem 1918 a můžou mu to dosvědčit minimálně tři již ověření příslušníci odboje. Ti, kteří neobdrželi status legionáře dle zákona, reagovali různě. Většina vystoupila ze spolku a přestala platit členské příspěvky, ale někteří zůstávali dále jako rovnocenní členové.
Mezi obvyklé aktivity členů jednoty ČsOL patřilo pořádání plesů, organizování divadelních představení, pořádání slavnostních průvodů při různých výročích či při návštěvách významných hostů, organizování a vyplácení podpor legionářům v tísni či vdovám a sirotkům z podpůrného fondu a evidence všech legionářů v regionu. Jednota dobříšská iniciovala jako jedna z prvních vybudování pomníku padlým ve světové válce, a to ještě před svým úředním vznikem – konkrétně počátkem listopadu 1921. Po dalším štěpení legionářského hnutí po roce 1926 a vzniku dalších legionářských organizací vznikla v Dobříši i Obec přátel legionářů, což byl takový trik, jak rozšířit své řady i o nelegionáře. Spolky se tak navzájem trumfovaly, kdo má více členů, ale ČsOL i tak vedla s velkým náskokem.
Členové jednoty v průběhu první republiky stárli a jejich legionářské uniformy se musely přešívat, aby se lépe přizpůsobily měnícím se postavám. Nicméně věrnost republice a jejímu prezidentovi neoslabovala, což se projevilo v roce 1937 při úmrtí T. G. Masaryka i o rok později v době mnichovské krize. Už během druhé republiky se aktivita dobříšské jednoty minimalizovala a po příchodu německé armády v březnu 1939 se už jen čekalo na oficiální zrušení či zákaz.

PhDr. Jan Michl, Ph.D.
Muzeum města Dobříše

NOVÝ SMĚR – BŘEZEN

Zdroj foto: Pexels

Zprávy z 3. veřejného zasedání zastupitelstva obce, konaného dne 20. 2. 2023:

Zastupitelstvo obce schválilo:
– opravy místních komunikací v rozsahu úseků Malostranská, U Potoka a část ulice Loukotova dle obdržené nabídky společnosti Strabag a. s., IČ 60838744 a pověřuje starostu obce podpisem smlouvy o dílo; u díla rekonstrukce cesty k lesáckým bytovkám podmiňuje realizaci tím, že se majitelé bytů a pozemků budou podílet na této investici;
– Smlouvu č. O-2023-031 na sběr, přepravu a nakládání s komunálními odpady mezi obcí Stará Huť a společností Dokas Dobříš s. r. o., IČ 25144251 na rok 2023;
– zřídit úsekové měření v ulici Knínská a pověřuje starostu obce, aby vstoupil do jednání s Městským úřadem Dobříš o možnostech a podmínkách realizace úsekového měření;

V diskusi podal starosta obce informaci o průběhu soudního jednání o odstranění asfaltového povrchu části pozemku s panem Minářem jako žalobcem, seznámil s Protokolem o jednání před soudem prvního stupně;
– místostarostka obce informovala o průběhu jednání k připravované studii potenciálu trati č. 210 se zaměřením na úsek Vrané nad Vltavou – Dobříš se zástupci organizace IDSK a zástupci zainteresovaných měst a obcí; dle ubezpečení zástupce IDSK nebude doprava na trati Dobříš – Praha zrušena;

Dále starosta obce:
– podal informace o opravách v kulturním domě (KD), kde byla téměř dokončena instalace vzduchotechniky, byly provedeny výkopové práce pro odvlhčení zdí v zázemí KD;
– podal informace o kontrole veřejného osvětlení, kterou provedl s pověřenou elektrofirmou; v některých částech obce bude nutné instalovat nové lampy z důvodu postupného rušení venkovního el. vedení společností ČEZ včetně sloupů, které byly dříve využívány i pro umístění veřejného osvětlení;
– informoval o plánované úpravě parku u vstupu do obce (mezi ulicemi Dělnická a Karla Čapka), byla provedena poptávka studie na úpravu parku včetně umístění prvků na cvičení a místa k rozsvícení vánočního stromu (stávající prostor je nevyhovující z bezpečnostního hlediska).
– informace o úklidu obce dne 1. 4. 2023;
– informace o jednání na Krajském úřadu Středočeského kraje a na MŠMT ohledně možností získání dotací na výstavbu 2. stupně základní školy ve Staré Huti; situace není jednoznačná a získání dotace je podmíněno výstavbou např. spolkové školy, případně „detašovaného pracoviště“ existující školy jiné; stále probíhají jednání pro nalezení nejvhodnější alternativy.
Pan Němec se dotázal na situaci ohledně propadajících se překopů v ulici Družstevní a přilehlých; pan starosta sdělil, že reklamace prací byla zaslána a zástupce stavební firmy, která práce realizovala, komunikuje a plánuje kontrolu.


Poplatek za psa

Připomínáme, že poplatek za psa na rok 2023 má být uhrazen do 31. 3. 2023.


Blahopřání

Významného životního jubilea se v měsíci březnu 2023 dožívají paní Drahoslava Slepičková a pan František Pešek.
Srdečně blahopřejeme.


Poděkování

Děkuji za krásná přání k mým 93 letům od obce, SPOZ a Klubu důchodců Stará Huť. Velmi mě to potěšilo.
Josefa Jahodová


Klub důchodců

zve všechny zájemce na besedu o skautském hnutí ve Staré Huti ve čtyřicátých letech minulého století. Budou vzpomínat pamětníci, kteří přinesou dochované památky a fotky. Beseda se koná 23. 3. 2023 ve 14 hodin v klubovně obecního úřadu.


Sbor dobrovolných hasičů

Poděkování starohuťskému hasičskému sboru
Dne 21. 1. 2023 proběhla Výroční valná hromada SDH Stará Huť, které jsem se nemohla ze zdravotních důvodů zúčastnit. Velmi mě ale potěšilo a dojalo, když jsem dostala ocenění za práci ve sboru – plaketu a dárek. Za toto bych chtěla moc poděkovat a popřát všem členům SDH hodně zdraví, zdarů a úspěchů v jejich záslužné práci. Všem moc děkuji.

Marie Cihelková

Na zmíněné valné hromadě byl jmenován také nový starosta Sboru dobrovolných hasičů ve Staré Huti.
Rád bych tímto poděkoval bývalému starostovi, panu Milanu Kadlecovi staršímu, za jeho dlouholetou činnost pro dobrovolné hasiče v naší obci a 30 let v jeho čele.
Zároveň blahopřeji novému starostovi panu
Milanu Kadlecovi mladšímu k jeho zvolení.

Petr Dragoun, starosta

Prodloužený divadelní víkend

Poslední lednový víkend byl v kulturním domě ve znamení divadla. Páteční večer patřil Divadelnímu spolku bezNO, který sehrál „rodinnou dramadii“ Jana Matouše Mazury CO VIDěly oči zdí – komedii o lidech, kteří najednou nikam nemohou a musí být spolu. Navzdory globální krizi musí každý z nich řešit ještě i své osobní problémy. Početné obecenstvo se dobře bavilo a ocenilo výkon účinkujících výrazným potleskem.

Zprávičky z mateřské školičky

Milí čtenáři,
měsíc únor utekl jako voda a my se s Vámi jako obvykle velmi rádi podělíme o to nejzajímavější, co nám do školky přinesl.

Byl to barevný, veselý měsíc plný příprav a těšení se na karneval a masopust. Každá třída hýřila barvami, originálními a kreativními nápady, všude byla spousta smíchu, zpěvu, radostného tvoření a hemžení.
Ve třídě Myšek děti vyráběly střapaté čelenky a barevné chřestivé nástroje. Děti ze třídy Žabek si vytvořily veselé škrabošky a děti ze třídy Liščat klaunské bubínky. Naučily se mnoho tematických básniček a písniček, které přednesly a zazpívaly při masopustním průvodu obcí. Se zájmem si vyzdobily třídy pestrobarevnou výzdobou, která byla velmi důležitou součástí karnevalového veselí. Třída Myšek si svůj karneval užila formou zábavných soutěží, diskotékou, pestrou přehlídkou překrásných kostýmů a malováním na obličej na přání dětí. Žabky a Liščata skotačila též v nádherných maskách s Čárymírou, která si přichystala široký hudební program protkaný zábavnými úkoly, veselými písničkami a tanečními kreacemi. Děti si karnevalové dopoledne ve třídách velmi užily, jejich veselý smích linoucí se celou školkou, byl toho tím nejlepším důkazem. Děkujeme rodičům za přípravu kostýmů i za přinesené dobroty.
Na tučný čtvrtek se všechny třídy spojily do masopustního průvodu a v doprovodu rozpustilého medvěda se vydaly obcí muzicírovat a recitovat. Protože byly děti moc šikovné, čekala na ně na obecním úřadu od paní místostarostky a v místním obchodu od paních prodavaček sladká odměna.

Předškoláci zahájili svou první lekci plavání v Aquaparku Příbram společně se žáky prvního a druhého ročníku naší školy. Plavání probíhalo v pozitivní atmosféře, všechny děti dobře zvládaly úkoly ve vodě.
V závěru měsíce nás navštívilo divadélko Múza s veselou pohádkou „Jak chtěla princezna čarovat“, která děti mile pobavila.
Na zahrádce už na nás začínají vykukovat sněženky a nová travička, začínáme se těšit na jaro. Vybíráme semínka ovoce a zeleniny, abychom si měli co zasadit do našich záhonků. Už se na vlastní úrodu moc těšíme.

Kolektiv pedagogů MŠ

Zprávy ze základní školy

Dne 14. 2. si zástupci našeho školního parlamentu připravili pro své spolužáky Valentýnská srdíčka z papíru. Každý mohl napsat vzkaz, ať už přátelský nebo zamilovaný a potom srdíčko pověsit na veřejnou nástěnku umístěnou v mezipatře. Žáci netrpělivě každou přestávku chodili k nástěnce a kontrolovali vzkazy. A tak si naše malá škola mohla tento svátek užít ve velmi přátelské a skoro rodinné atmosféře.
V době masopustní i u nás proběhla tato tradiční slavnost. Školní družina zorganizovala karneval plný her, soutěží a tance. Děti si užívaly nápadité masky, které předvedly při promenádě v tělocvičně.

Omlouváme se za tiskovou chybu v minulém čísle ve slově „Vánocích“, která vznikla při přepisu textu.