Domů Blog Strana 207

Národní házená

Zdroj foto: Pixabay

Národní házená ve Staré Huti nespí ani přes zimní měsíce. Pojďme se podívat na výsledky v jednotlivých kategoriích, které přinesly a doufejme, že ještě přinesou, celou řadu úspěchů.
Začněme nejmladší věkovou kategorií – mladší žákyně se v únoru představily na zimním oblastním kole v pražských Spojích. Přes maličko nervózní začátek, ale velmi dobrý konec v podobě posledního zápasu s Bakovem, děvčata obsadila nakonec celkově 2. místo a jen kousek je dělil od postupu do celorepublikového finále. I přesto nemusí být smutná. Na jaře je čeká spoustu těžkých zápasů, kde budou bojovat o postup na letní MČR.
Kategorie starších žákyň si na svoje oblastní kolo musí ještě počkat. Nicméně zveme všechny diváky na neděli 5. 3., kdy budou bojovat o pěkný výsledek ve sportovní hale v Dobříši.
Naopak starší žáci mají svoji účast v oblastním kole již za sebou. Jako mladší žákyně skončili na krásném 2. místě, které bylo tentokrát postupové. Celorepublikového finále se bude konat ve sportovní hale v Dobříši v sobou 18. 3. Tímto bychom chtěli pozvat všechny fanoušky, aby přišli našim chlapcům vytvořit parádní atmosféru v boji o co nejlepší umístění.
S největšími ambicemi vstupovala naše děvčata do staronové zimní ligy dorostenek. Po oblastním kole, která na domácím hřišti na Dobříši opanovala, se vydala na čtvrtfinále do pražských Spojů. Zde v konkurenci ostatních středočeských a západočeských celků si došla opět pro triumf a postup do semifinále. V něm ve třaskavé a nabité skupině narazila v neděli 26. 2. v plzeňském Bolevci na celky Tymákova A, Přeštic, Nezvěstic a Tymákova B. Jedná se o velmi těžkou skupinu, kde bylo na očích hned několik favoritů celé soutěže. Ke dni uzávěrky ještě neznáme výsledky tohoto klání.
Do finále, které se uskuteční v sobotu 25. 3. opět ve sportovní hale v Dobříši postoupí první 3 celky, pevně věříme, že včetně našich děvčat.
Pokud nebudete moct přijet podpořit sportovce osobně, držte palce alespoň na dálku.
O všech výsledcích budeme informovat.


V neděli 19. 2. se konal Memoriál Jiřího Rambouska, velmi dobře obsazený turnaj mužů v hale v Dobříši

Mezi přihlášenými týmy jsme opět rádi přivítali 2 týmy výběru Čech, které jsou zařazeny do rozšířené nominace pro mezizemské utkání a dále Řevnice, Spoje Praha a Rožmitál pod Třemšínem.
Turnaj tedy nabídl velkou kvalitu, domácí hráči nastupovali s cílem porvat se o medailové pozice, což se nakonec povedlo. Po vítězstvích nad týmy Řevnic, Spojů a Rožmitálu a dvou těsných porážkách s oběma výběry, obsadili domácí hráči Staré Huti celkové 3. místo. První dvě příčky obsadili reprezentanti Čech, přičemž vzájemný souboj nabídl skvělé akce ve velké rychlosti a kvalitě.
V domácím týmu se blýskl útočník Matěj Velebil, který nastřílel drtivou většinu branek svého týmu.
Děkujeme všem příznivcům, kteří nás přišli podpořit.

RAKETOVÉ VOJSKO NA DOBŘÍŠSKU

„V rámci modernizace na systém S-200 Vega vznikla v roce 1985 raketová základna poblíž vrchu Stožec, kde sloužilo až 500 vojáků.“

První protiletadlová raketová základna se vybudovala v roce 1959 poblíž Staré Hutě u Dobříše, kde sídlil 4. protiletadlový raketový oddíl.

Rakety systému Dvina a Volchov měly vykrývat předpokládaný hlavní náletový směr od Karlsruhe přes Regensburg na Prahu. Hlavní brána objektu se nacházela pouhých 50 metrů od železniční tratě. Byly zde ­autopark, sklad raket, přízemní budovy ubikací pro vojsko, pro štáb a kuchyni s jídelnou. V 70. letech došlo v rámci přezbrojení na nový typ raket Něva ke vzniku nového 11. protiletadlového raketového oddílu Točná, který byl umístěn poblíž vrchu ­Čihadlo v Brdech.

Další 16. raketový oddíl vznikl na vrchu Včelník u Mníšku pod Brdy. Konečně v rámci poslední vlny modernizace na systém S-200 Vega vznikla v roce 1985 raketová základna poblíž vrchu ­Stožec u Dobříše, kde sloužilo až 500 vojáků. V roce 1994 došlo ke zrušení většiny protiletadlových oddílů a poslední útvar zanikl na podzim 2001.

URANOVÉ DOLY

„Zaměstnanci uranových dolů se na šachtě Bytíz potkávali s politickými vězni z trestaneckého pracovního tábora Vojna.“

Dobříš se v druhé polovině 20. století rozrůstala v několika vlnách. K prvnímu nárůstu došlo v 50. letech v souvislosti s otevřením Rukavičkářských závodů. Počátkem 60. let začaly v Dobříši vyrůstat jako houby po dešti panelové domy a věžáky určené pro zaměstnance uranových dolů v Příbrami. Tuto skutečnost dodnes odrážejí názvy ulic „Hornická“ či „Jáchymovská“.

Počet obyvatel města se tak rozšířil o několik stovek lidí v poměrně krátkém čase. Zatímco v první „rukavičkářské“ vlně se do Dobříše stahovali spíše zaměstnanci z okolí, v případě „uranové“ vlny se jednalo o rodiny z celého Československa, včetně poměrně značně zastoupené maďarské národnostní menšiny ze Slovenska. Tím se výrazně změnil ráz města a nějakou dobu trvalo, než se původní obyvatelé sžili s nově příchozími. Rovněž došlo k posílení vazeb s okresním městem Příbram. Zaměstnanci uranových dolů se na šachtě Bytíz potkávali s politickými vězni z trestaneckého pracovního tábora Vojna, což umožňovalo vytvořit si nový náhled na režim, ve kterém se tehdy žilo. Političtí vězni zde žili a umírali v nelidských podmínkách a situace se příliš nezměnila ani po roce 1961, kdy se zrušil tábora Vojna a zůstal pouze tábor Bytíz.

LISTOPAD 1989 A VZNIK OF

„Že se děje něco mimořádného si občané města uvědomili až v pondělí 20. listopadu 1989.“

Manifestace ze 17. listopadu v Praze byla prostřednictvím státních médií vnímaná jako jedna z mnoha, které probíhaly od počátku roku a policie je rozháněla celkem bez obtíží. Teprve ve školách se mládež dozvěděla, že jejich škola vstupuje do stávky na protest proti prolité krvi demonstrantů na Národní třídě. Se stejnou zprávou se pak odpoledne vraceli pracující, kteří dojížděli za zaměstnáním do Prahy.

Nutno podotknout, že první týden revoluce ležel převážně na bedrech mládeže, protože dospělí byli předchozími lety natolik vystrašeni a poučeni, že v úspěch jakýchkoliv změn nevěřili. K celkem běžným obrázkům těch dní patřila situace, kdy mládež vylepila na dobříšském náměstí jakýsi plakát na podporu prošetření zásahu policie na Národní třídě a o několik minut později ten stejný plakát strhli jejich rodiče, aby syn či dcera neměli potíže. Rovněž existuje překvapivě málo fotografií z těch dní. Jednak pro zimu, špatné světelné podmínky i proto, že většina událostí se tehdy odehrávala v interiérech. Další důvodem byla obava, aby případného fotografa neinzultovali fotografovaní z obavy, že se jedná o udavače či přímo „fízla“. Už 22. listopadu se však k mládeži přidali zaměstnanci prvních podniků v Dobříši a okolí a v následujících dnech se lavinovitě přidávali další. Dne 26. listopadu svolal pan Zdeněk Marvan do místní sokolovny veřejnou schůzi, kde se ustanovili první mluvčí Občanského fóra (dále OF), čímž de facto došlo k založení místní organizace OF. K oficiálnímu vzniku OF v Dobříši došlo 5. prosince 1989. Depozitář a archiv Muzea města Dobříše by touto cestou s vděčností uvítal poskytnutí fotografií dokumentující tyto události. Lze je poskytnout fyzicky, zapůjčit na oskenování či poslat v dostatečné kvalitě e-mailem.

NORMALIZACE A PERESTROJKA

„Příchod politické přestavby (perestrojky) ze Sovětského svazu, místní komunistické vedení poněkud zneklidňoval.“

V době normalizace se v sedmdesátých letech vedení města soustředilo na dokončení přebudování malého městečka na město okresního významu. Měla k tomu dopomoci výstavba nejvyššího obytného věžáku o 14 patrech, dokončení všech pěti školek i otevření gymnázia v areálu 2. základní školy. Bouralo se a stavělo s ještě větší intenzitou než v předešlé dekádě.

Státní režim se snažil uspokojit konzumní potřeby obyvatelstva, i když se mu to příliš nedařilo. Sice se stavěly nové budovy, ale technologicky se vše opožďovalo za západní Evropou o zhruba dvacet let, což si většina uvědomovala. Mezi vládci a obyvatelstvem existovala nepsaná společenská smlouva, která by se dala shrnout do vět: Když nebudeš mluvit a činit proti nám, budeš se mít relativně dobře. Sice ne luxusně, ale nebudeš třít bídu a nebudeš mít hlad.

V rámci tohoto kurzu vznikly takové vymoženosti jako sportovní hala, zimní stadion, poliklinika, obchodní dům, nákupní středisko v Pražské ulici. Obnovily se tenisové kurty a tenis už nebyl označován za buržoazní sport. Příchod politické přestavby (perestrojky) ze Sovětského svazu po nástupu Michaila Gorbačova, místní komunistické vedení poněkud zneklidňoval. Komunisté byli zmateni, protože až dosud vše, co přicházelo z východu, bylo automaticky dobré, vhodné a nejlepší. Proto nemohli náhle otočit a tvrdit opak. Lidé v druhé polovině 80. let hltali zprávy z Ruska, kde se již otevřeně mluvilo o zločinech komunismu a stalinismu, ovšem zatím pouze toho sovětského. Nastala natolik nenormální situace, že se tehdejší čs. vedení učilo demokracii od Sovětů, což nemohlo dopadnout dobře a z dnešního pohledu to působí jako velmi špatný vtip. Komunismus a demokracie nemohou koexistovat, což se hned záhy projevilo rozpadem tzv. východního bloku v roce 1989.

SRPEN 1968

„Do Dobříše dorazily první oddíly Rudé armády 22. srpna a okamžitě převzaly nad městem kontrolu.“

Naivní představy komunistické čs. vlády v čele s Alexandrem Dubčekem o samostatné politice nezávislé na Sovětském svazu vzaly 21. srpna 1968 za své. Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa dala jasnou odpověď na otázku, zda Kreml bude akceptovat existenci demokratizující se země ve své zájmové oblasti. Příjezd tanků připomněl Čechoslovákům roli vazalů a zcela jim převrátil dosavadní náhled na sovětskou zemi, vládu a lid.

Do Dobříše dorazily první oddíly Rudé armády až 22. srpna a okamžitě převzaly nad městem kontrolu. Místní obyvatelstvo reagovalo přemalováváním směrových tabulí, horlivými diskuzemi, vyvěšenými československými vlajkami a nápisy vyzívajícími vojáky k návratu domů. Naštěstí nedošlo k žádným násilným incidentům a žádný občan města nezemřel ani neutrpěl zranění. Ve dnech 8. a 9. září sovětské tankové a motostřelecké jednotky obklíčily vojenské útvary čs. lidové armády ve Staré Huti a u Svaté Anny, které však obdržely od svého velení zákaz jakékoliv ozbrojené akce proti okupantům, takže ani zde k ničemu drastickému nedošlo. V průběhu prvního roku okupace se obyvatelstvo stejně jako v celé zemi smířilo s daným stavem a strpělo občasné kolony sovětské armády, které projížděly městem v souvislosti s jejich dislokací ve vojenském prostoru Brdy. Fotky Hany Rysové použité na tomto panelu jsou z připravované knihy Petra Kadlece o událostech v srpnu 1968 na Příbramsku a na Dobříšsku s názvem: V srpnu přijely tanky.

BOURÁNÍ A BUDOVÁNÍ

„V Dobříši se socialismus projevoval především urputným bouráním a budováním zástavby.“

Po smrti Josefa Stalina v Sovětském svazu a Klementa Gottwalda v Československu nastalo mírné a postupné uvolnění komunistické diktatury. V Dobříši se socialismus, který byl chápan jako nutný předstupeň utopického komunismu, projevoval především urputným bouráním a budováním zástavby. Hlavního ideou komunismu bylo zničit a zlikvidovat vše staré a buržoazní a vybudovat od základu vše nově a socialisticky. To samé platilo i o společnosti a v konečném důsledku i o samotném jedinci. Měl se vyhladit starý buržoazní člověk a zrodit nový utopisticky ideální socialistický člověk, oplývající jen samými ušlechtilými vlastnostmi.

Realita se však s marxistickou filozofií silně rozcházela. Člověk se ukázal býti po celá staletí a tisíciletí stejný. Vedení města celkem záhy rezignovalo na snahu přebudovat samotnou podstatu jedince a s o to větší vervou se pustilo do přebudování města. Dlouho si však při tom počínalo neurvale a diletantsky. Za zahájení velké demolice lze označit zbourání věže synagogy v roce 1959. Památkářský ústav sice vydal k plánované demolici zamítavé stanovisko, ale úřední rozhodnutí památkářů se záhadně ztratilo a našlo se překvapivě až po nelegálním zbourání dobříšské dominanty. Počátkem 60. let se vypracoval plán rozsáhlé přestavby městského centra, který počítal na Mírovém náměstí se zachováním pouhých dvou původních staveb – staré radnice a Kopáčkova domu. Vše ostatní mělo být zbouráno a měly je nahradit betonové „krabice“ a panelové věžáky. V polovině dekády se započalo s bouráním v ulici plk. B. Petroviče a zároveň se demolicí zástavby vyrobila ulice Boženy Němcové i s přilehlým parkem. Následně se bourala východní strana náměstí a jižní strana Pražské ulice. Právě zde se město dopustilo největšího barbarství zbouráním renesančního domu z 16. století čp. 31. Jednalo se o zděnou, spolehlivě nejstarší budovu Dobříše. Brutální zásah do scenérie města byl alespoň částečně kompenzován výstavbou školky pro zaměstnance Rukavičkářských závodů, jedenáctileté školy a přestavbou synagogy na kulturní dům.

OBDOBÍ STALINISMU

Proces se skupinou Jiřího Matlacha

„Dne 8. září 1950 bylo lidovým soudem ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzeno i osm obyvatel našeho města.“

Rok 1949 znamenal pozvolný přechod od syrové a drsné lidové demokracie k naprosto brutální totalitární tyranii a diktatuře bolševického typu. Započala násilná kolektivizace v zemědělství a znárodňování úplně všech soukromých podniků, obchodů a živností. Kdo kolektivizaci a znárodňování odmítal nebo jen neprojevoval dostatečné nadšení, s tím bylo „zameteno“. Příslušnost k jiné politické straně se rovnala vlastizradě a velice brzo ve společnosti převládl pocit, že si nikdo nemůže být jistý svou svobodou. Drtivou většinu obvinění si žalobci vymýšleli a častým motivem zatčení byl movitý i nemovitý majetek obviněného. Zatčení a umlácení obviněného při výslechu často zajišťovalo beztrestnost krádeže. Zvláště jedinci s luxusními automobily se velice často stávali obětí příslušníků soudní a bezpečnostní složky státu.

Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra byli oběšeni na Pankráci v roce 1950 a stali se nejkřiklavější ukázkou zrůdnosti komunistického režimu, a především jeho stalinistické fáze. Jejich jediným proviněním byla skutečnost, že nesympatizovali s vládnoucí politickou stranou. I v Dobříši se komunisté drželi linie, že ten, kdo nejde s nimi, jde proti nim a je tedy nutné ho zlikvidovat. Dne 8. září 1950 bylo lidovým soudem ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzeno i osm obyvatel našeho města podle paragrafu na ochranu republiky. Údajně vyzrazovali státní tajemství, shromažďovali zbraně a připravovali ozbrojený puč. Konstrukce obžaloby se až nápadně podobala procesu s Miladou Horákovou. Odsouzeným byl zkonfiskován veškerý majetek a obdrželi tresty odnětí svobody až na 22 roků.

Není jistě náhodou, že téměř všichni odsouzení měli něco společného s Československou stranou národně socialistickou. Navíc, polovinu z odsouzených obyvatel Dobříše tvořili majitelé obchodů a prodejen, kteří odmítali zestátnění svých živností. O účelovosti celého procesu svědčí fakt, že již koncem téhož roku dobříšská kronika radostně oznamuje zestátnění všech prodejen ve městě. Mezi dosavadními majiteli nových státních podniků jsou uvedeni i Jiří Matlach či Bohumil Kottnauer, kteří o pár měsíců dříve dostali dohromady 39 let těžkého žaláře.

Jeden z odsouzených, bývalý příslušník SNB Ferdinand Bejček, zemřel ve výkonu trestu 26. března 1960. Ostatní byli po mnoha soudních tahanicích rehabilitováni až v červenci 1969. Soud tehdy konstatoval, že vyšetřování i důkazní řízení bylo nezákonné. Zvlášť opovrženíhodné bylo nasazení jednoho zaměstnance ministerstva vnitra do role provokatéra, jenž se celkem marně snažil vytipované oběti přimět k protistátní činnosti. Rehabilitace však měla pouze morální dopad, protože tou dobou už měla většina své tresty odsezené nebo byli propuštěni v květnu 1960 na amnestii.

Vážení spoluobčané,

Foto: Michael „Hrabák“ Kočí a DH

v lednu v celé České republice proběhla volba prezidenta. Tato volba má nejen v našem městě vždy vysokou účast. V prvním kole v Dobříši hlasovalo 73,60 % oprávněných voličů. Společně s prvním kolem prezidentských voleb se uskutečnilo také místní referendum o územním rozvoji města. I když zde byla účast nižší, přesto se referenda zúčastnilo 3 688 obyvatel, tj. volební účast dosáhla 54,36 %. V referendu jasnou většinu získaly odpovědi ANO na všechny 3 položené otázky. Výsledek referenda je platný. Končí tak doba přesvědčování a vyhraněných debat. Nyní je na zastupitelích, aby výstup referenda zohlednili při dalším rozhodování o územním plánu Dobříše.

Co nás na Dobříši čeká v tomto roce? Na co se můžete těšit?

O připravovaných projektech se dočtete v samostatném článku. Hlavní změnou proti minulým rokům je budování energetické nezávislosti města a zlepšení správy městského majetku.
Začínáme intenzivně pracovat na vzniku energetické koncepce města a víceleté strategii, která bude určovat jednoznačné cíle, jak se město má efektivně chovat v rámci zásobování a nakládání s energiemi. Zároveň s energetickými opatřeními musíme řešit dosluhující technický stav některých městských nemovitostí, včetně školních budov a bytů. Naším cílem musí být výrazné snížení spotřeby energií v horizontu pěti let.

I nadále budeme pokračovat v plánované opravě dopravní a vodohospodářské infrastruktury, v plánu jsou proto další opravy chodníků a komunikací a výměna kanalizačního řadu a vodovodů. Stranou nezůstává další postupné doplňování volnočasových aktivit, na jaře by měla začít stavba pumptrackové dráhy na Větrníku. Stejně tak budou pokračovat menší projekty na úpravách zeleně a veřejných prostranství.
V oblasti dopravy bude zřejmě hlavní akci rekonstrukce mostu přes Pilský potok. Tato stavba je plně v režii Krajské správy a údržby silnic (KSUS). Projektová dokumentace odsouhlasená památkáři počítá s obnovou původních pilířů a dostavbou tělesa mostu. Na opraveném mostě bude připraven i sloupek pro sochu sv. Jana Nepomuckého, která na mostě původně stála a kterou se snad podaří v dalších letech získat. Letos na jaře by KSUS měla vysoutěžit dodavatele a pustit se do stavby. Znamená to, že mostní provizorium bude odstraněno a stavbu mostu bude nutné několik měsíců objíždět. O podrobnostech budeme včas informovat. Druhým tématem je snaha omezit průjezd tranzitní kamionové dopravy skrz centrum. Do rozhodování je zapojena řada subjektů, od Krajské správy a údržby silnic přes Policii ČR až po Městský úřad Dobříš. Podobného zákazu již dosáhli například v Říčanech, chceme jít obdobnou cestou.
Využijeme tak i analýzy, které v našem městě v minulých letech vytvořili pracovníci Dopravní fakulty ČVUT. Pracujeme také na projektu „Senior a baby taxi“, který se osvědčil například v nedalekém Mníšku pod Brdy. Senioři a případně rodiče s předškolními dětmi tuto službu budou moci v rámci města Dobříše využívat za drobné finanční spoluúčasti. Věříme, že zejména seniorům bude tato služba ku prospěchu, například při zajišťování nákupu, dopravy k lékaři či na posezení s kamarádem nebo kamarádkou (i to je pro seniory důležité). Další velkou oblastí je propagace cyklodopravy po městě a postupné úpravy existujících omezení.

V péči o životní prostředí pokračuje tvorba projektové dokumentace vodovodního přivaděče. Na letošní rok je v plánu rekonstrukce vodárny Trnová. Od loňského podzimu máme zažádáno o dotaci na nákup popelnic na tříděný odpad: Pokud dotaci získáme, město nakoupí nádoby, které budou obyvatelům rodinných domů i bytovek zapůjčeny zdarma. I v letošním roce bude pokračovat výsadba. Vrátíme se také k debatě o způsobu a frekvenci sečení trávy. V plánu jsou také úklidové dny, do kterých se můžete zapojit. Nejbližší bude Den Země v sobotu 22. dubna.

V centru naší pozornosti jsou také kapacity mateřských a především základních škol. V této oblasti musíme spolupracovat s okolními obcemi a otevřeně začít řešit potřebnost druhostupňových škol. Na jaře letošního roku se budou moci dobříšské základní školy i gymnázium zapojit do celorepublikového průzkumu kvality vzdělávání, který organizuje Univerzita Karlova. Velký zájem máme na tom, aby se zklidnila zejména ranní „dopravní nálož“ u dobříšských škol. První úspěšný krok jsme již společně s řediteli a pedagogy škol učinili. Školy budou nově v průběhu února pro žáky otevřené již od 7.30 hod. Všem zúčastněným za to patří velké poděkování. Chceme se také zapojit do projektu „školní ulice“. Na základě zkušeností jiných měst plánujeme na jaře uskutečnit experiment spočívající v dočasném uzavření části ulice Za Poštou pro auta v době 7.30–8.00 hod. po dobu tří týdnů. Do škol totiž v tuto dobu míří téměř 2 000 žáků a studentů a chceme, aby do škol mohli dojít v klidu a bezpečně. Experiment vyhodnotíme společně s žáky i rodiči. Máme také zájem odlehčit ředitelům škol zejména při administraci dotačních titulů, aby měli více prostoru pro svoji pedagogickou činnost. Zřídili jsme školskou komisi, která bude mapovat potřeby škol i veřejnosti.

Nezapomínáme ani na rozvoj kultury. Chybí nám ve městě prostor pro pořádání drobných kulturních akcí. V proluce vedle hotelu Heinz plánujeme vystavět malé pódium, na kterém budou moci vystupovat nejen děti ze škol a spolků, ale i další zájemci. V oblasti kultury se můžete těšit na tradiční akce, jako jsou Dobříšské májové slavnosti, letní kino či Pivní slavnosti na konci prázdnin, ale i novinky. Těšit se můžete například na první adventní neděli. Chceme oživit opravené náměstí Komenského, proto zde bude na konci února otevřena výstava o období budování socialismu na Dobříšsku. K přívětivosti našeho úřadu jistě přispějí výtvarná díla dobříšských umělců, kteří svolili se zapůjčením a vystavením svých děl na stěnách městského úřadu.

V oblasti sportu nyní probíhá posouzení žádostí o dotace z rozpočtu města. Na letošní rok se v rámci tří programů (sport a tělovýchova, kultura a umění, volný čas) rozdělují téměř čtyři miliony Kč. Právě v tomto měsíci by mělo proběhnout rozhodnutí o dotacích na základě výsledného doporučení dotační komise. Od jara do podzimu bude v našem městě probíhat také řada sportovních akcí, v plánu je například i obnovení dobříšského triatlonu pro amatérské závorníky včetně kategorií pro děti. Spolupráci se spolky na území našeho města považujeme za podstatnou. Projednáváme možnost zřízení pracovní pozice koordinátora pro spolkové aktivity, jehož činnost bude zajištěna na úrovni informačního střediska.

Dne 9. února proběhne v kulturním domě veřejné představení návrhů v rámci participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš 2023. Letos je na realizaci dvou projektů připraveno celkem 500 tisíc Kč. Od konce února do 21. března 2023 pak bude probíhat hlasování, kde o vítězných návrzích rozhodujete vy.

Plány na letošek máme pestré. Výše uvedený výčet není zdaleka konečný. Další novinky pro zlepšení života ve městě připravujeme, budeme vás o nich průběžně informovat. Zároveň budeme rádi, pokud se do nápadů či samotné realizace také aktivně zapojíte.

Pavel Svoboda, Tomáš Vokurka, Jindřiška Romba

Výsledek prvního místního referenda v Dobříši je názorem více než 50 % obyvatel a je třeba ho respektovat

foto: Jan Lorenc

V rámci prvního kola přímé volby prezidenta 13. a 14. ledna 2023 proběhlo u nás v Dobříši také první místní referendum týkající se budoucí zástavby města. Více než 54 % občanů města oprávněných v referendu hlasovat odpovídalo dohromady na tři otázky. Lidé si tak demokraticky zvolili omezení výstavby a zachování menšího města do 10 000 obyvatel.

V Dobříši lidé v rámci referenda hlasovali v celkem šesti okrscích. Z celkového počtu 9 000 obyvatel města bylo přitom oprávněných v referendu hlasovat 6 784. Z nich si hlasovací lístky vzalo 3 688 osob, odevzdáno pak bylo 3 647 hlasovacích lístků.
Podle zákona vchází místní referendum v platnost, pokud se ho účastní alespoň 35 % hlasujících zapsaných v seznamech oprávněných osob.

V jednotlivých otázkách lidé hlasovali ve valné většině třikrát ano, což v konečném výsledku velmi zjednodušeně řečeno znamená, že Zastupitelstvo města Dobříše bude muset:
1. Schválit změnu územního plánu, ze kterého vyjme zastavitelné plochy pozemků ve vlastnictví města.
2. Zachovat stanovené zásady etapizace, kde je mimo jiné určeno, že z obytných ploch by neměla být zahajována výstavba v dalších lokalitách do doby realizace velké většiny rodinných domů v lokalitách: Nad Papežem, Javorová, Na Kole, Západní zóna, a při nejbližší změně územního plánu upřesnit, že velkou většinou se v tomto rozumí nejméně 85 %.
3. Schválit územní plán města Dobříše i jeho změny, tak aby bylo vyloučeno rozšíření možnosti zástavby v okolní krajině oproti současnému stavu v daných lokalitách.

Starosta města Dobříše Pavel Svoboda k výsledkům hlasování v referendu dnes řekl: „Děkuji všem, kteří vyjádřili svůj názor. Rozhodnutí občanů respektuji a doufám, že tímto končí více než dva roky trvající debaty a rozepře o dalším územním rozvoji města. Nyní se téma územního rozvoje vrátí zpět k zastupitelům.“
Právě zastupitelé města by podle slov starosty měli na svém nejbližším zasedání, které se bude konat v únoru, vyhodnotit výsledek referenda a rozhodnout, jak jej překlopí do textu změny č. 3 územního plánu.
„Toto zadání pak dostane pověřený architekt, aby dokumenty k připravované změně upravil podle nového zadání od zastupitelů,“ dodává starosta města Dobříše.

Za účast při hlasování v referendu za jeho přípravný výbor děkuje veřejnosti také paní Helena Kahounová: „Děkujeme všem spoluobčanům a sousedům, kteří se referenda zúčastnili, ať již hlasovali jakkoliv. Už jen to, že referendum proběhlo, je důležité a slogan ‚Naše město – naše volba‘ došel naplnění. Máme velikou radost, že občané Dobříše pozitivně hlasovali – pro omezení zástavby Brodců, pro další postupnou výstavbu ve vymezených lokalitách a pro zachování okolní krajiny. Dobříš je krásné město s krásnou okolní přírodou a žijí v něm skvělí lidé. Dali městu Dobříš jistotu, že ji nepohltí developerská zástavba, jako se to již stalo mnoha obcím a městům kolem Prahy.“

Výsledky hlasování v jednotlivých otázkách místního referenda v Dobříši

1. Souhlasíte, aby Zastupitelstvo města Dobříš bez zbytečných odkladů a v souladu s právními předpisy schválilo takovou změnu územního plánu města Dobříš, která v lokalitě Brodce vyjme ze zastavitelných ploch pozemky, které byly ke dni vyhlášení tohoto referenda (27. 9. 2022) ve vlastnictví města Dobříše, s výjimkou pozemku parcelní číslo 1896/194 v katastrálním území Dobříš, který je zařazen do plochy využitelné pro občanské vybavení – tělovýchovné a sportovní zařízení?

• Počet platných hlasů pro otázku č. 1: 3 478
• Počet platných hlasů pro odpověď ANO u otázky č. 1: 2 430
• Počet platných hlasů pro odpověď NE u otázky č. 1: 978
• Počet oprávněných osob, které neoznačily křížkem žádnou odpověď na otázku a zdržely se tak hlasování u otázky č. 1: 70

Rozhodnutí v místním referendu je dle § 48 odst. 2 zákona č. 22/2004 Sb., o místním referendu a o změně některých zákonů, závazné, jestliže pro ně hlasovala nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.

• Pro odpověď ANO hlasovalo 2 430 osob, což je 65,88 % oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily.
• Pro opověď NE hlasovalo 978 osob, což je 26,51 % oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily.
• Pro odpověď ANO hlasovalo 2 430 osob, což je 35,81 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.
• Pro odpověď NE hlasovalo 978 osob, což je 14,41 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.
Rozhodnutí v referendu je závazné.

2. Souhlasíte, aby Zastupitelstvo města Dobříš zachovalo v územním plánu stanovené zásady etapizace, kde je mimo jiné určeno, že z obytných ploch by neměla být zahajována výstavba v dalších lokalitách do doby realizace velké většiny rodinných domů v lokalitách: Nad Papežem, Javorová, Na Kole, Západní zóna, a při nejbližší změně územního plánu upřesnilo, že velkou většinou se v tomto rozumí nejméně 85 %?

• Počet platných hlasů pro odpověď č. 2: 3 476
• Počet platných hlasů pro odpověď ANO u otázky č. 2: 2 496
• Počet platných hlasů pro odpověď NE u otázky č. 2: 910
• Počet oprávněných osob, které neoznačily křížkem žádnou odpověď na otázku a zdržely se tak hlasování u otázky č. 2: 70

Rozhodnutí v místním referendu je dle § 48 odst. 2 zákona č. 22/2004 Sb., o místním referendu a o změně některých zákonů, závazné, jestliže pro ně hlasovala nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.

• Pro odpověď ANO hlasovalo 2 496 osob, což je 67,67 % oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily.
• Pro opověď NE hlasovalo 910 osob, což je 24,67 % oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily.
• Pro odpověď ANO hlasovalo 2 496 osob, což je 36,79 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.
• Pro odpověď NE hlasovalo 910 osob, což je 13,41 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.
Rozhodnutí v referendu je závazné.

3. Má územní plán města Dobříše i jeho změny vylučovat rozšíření možnosti zástavby v okolní krajině oproti současnému stavu v lokalitách, které byly ke dni vyhlášení tohoto referenda (27. 9. 2022) nezastavěným územím, s výjimkou případů, kdy by nutnost změny vyplývala z právního předpisu nebo kdyby se jednalo o veřejně prospěšné stavby?

• Počet platných hlasů pro odpověď č. 3: 3 469
• Počet platných hlasů pro odpověď ANO u otázky č. 3: 2 496
• Počet platných hlasů pro odpověď NE u otázky č. 3: 906
• Počet oprávněných osob, které neoznačily křížkem žádnou odpověď na otázku a zdržely se tak hlasování u otázky č. 3: 67

Rozhodnutí v místním referendu je dle § 48 odst. 2 zákona č. 22/2004 Sb., o místním referendu a o změně některých zákonů, závazné, jestliže pro ně hlasovala nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.
• Pro odpověď ANO hlasovalo 2 496 osob, což je 67,67 % oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily.
• Pro opověď NE hlasovalo 906 osob, což je 24,56 % oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily.
• Pro odpověď ANO hlasovalo 2 496 osob, což je 36,79 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.
• Pro odpověď NE hlasovalo 906 osob, což je 13,35 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.

Zpracovala DH