Domů Blog Strana 201

Na světě nejsme sami

Na světě opravdu nejsme sami a většina z nás si to uvědomuje a různým způsobem pomáhá či se zapojuje do místního dění. Možností je mnoho a je na každém z nás, kdy a jak se zapojíme.

Naše komunita je tu pro ty, kteří pečují o své blízké, rodiče a sourozence dětí se zdravotním postižením, a také pro ty, kteří pečují o své stárnoucí rodiče a jiné blízké. Díky naší pomoci snad i oni vědí, že tu nejsou sami a mají v naší společnosti své místo a oporu. Jak pomáháme? Různě, ale dnes se vám chceme trochu pochlubit.

Pomoci, kterou v tuto chvíli rozvíjíme, se říká homesharing. Jak probíhá?
Jednou až dvakrát za měsíc, na pár hodin, se například desetiletý Martin se zdravotním postižením potká se svojí hostitelkou Janou. Jdou spolu na výlet, jdou k ní domů, hrají hry, společně vaří, staví z kostek… cokoli, co je oba baví. Rodiče Martina si na chvíli odpočinou.
Po roce a půl práce máme skupinu hostitelů, kteří se těší na čas strávený s dětmi, jako je Martin. Čas tráví podle společné domluvy a zažívají mnoho nečekaného, překvapivého a radostného. Každé setkání pečlivě naplánují, přestože je nakonec většinou všechno jinak. Buď prší, je zima nebo má někdo rýmu.

Jak vám představit, co se v homesharingu děje? Těžko, ale možná pomůže pár vět od našich dětí, pečujících rodičů a hostitelů:
„Mami, už jdi, tady máš mobil, batoh, jdi…
Karolína je moje.“
„Honza si pomalu zvyká i na další členy rodiny, respektive manžela – tentokrát se už neschovával, pozdravil ho. Vypadá to, že se pomalu osměluje. Nebude to dlouho trvat a bude tu jako doma.“
„Zdravíme do CPKP, vše probíhá perfektně, zasílám pár fotek. Pouštěli jsme dron. Standovi jsem kompletovala kostým na mikuláše, byl nadšený… a každou návštěvu nám hraje na kytaru.“
„Setkání bylo pro nás jako požehnání! Naši hostitelé jsou neuvěřitelní, připravili bojovku! Krása nebeská. Opět a opět: DĚKUJEME!!! Jsme dojatí!“
„První setkání u našich hostitelů… nádhera! Vše vřelé a hladké jako medové pohlazení. Byli jsme tam oba, celou dobu. Syn probádal horolezeckou stěnu a seznamoval se s pejskem. Prohlédl si celý dům a po přečtení všech deníčků zakotvil v hostinském pokoji. My dospělí jsme vděční.“

Chcete nabídnout svůj čas a sdílet ho s „našimi“ dětmi? Ozvěte se.

Martina Macurová, Petra Štěpová
a Renata Baxová, homesharing@cpkp.cz

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Vzpomínky

Dne 5. března 2023 to byl jeden rok, kdy nás nečekaně opustila ve věku pouhých třinácti let naše milovaná dcera, vnučka a pravnučka Kateřinka Flachsová.

S láskou vzpomínají tatínek, prababička Maruš s rodinou, babička a děda Flachsovi s rodinou.
Za velkou podporu, pomoc a za laskavý přístup v nelehké životní situaci chceme poděkovat pohřební službě a paní Kotrchové a panu Kotrchovi. Rodina Machovcova a Flachsova.

Dne 4. dubna 2023 to budou dva roky, co nás navždy opustil pan František Vondráček.

S láskou stále vzpomínáme.
Manželka a dcery
s vnoučaty.

Dne 8. dubna 2023 uplyne pět let, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka a babička Květoslava Hrušková, rozená Hůlová. Kdo jste ji znali, vzpomínejte s námi.

Manžel Zdeněk, dcera Šárka s rodinou a syn Michal s rodinou.

Dne 8. dubna 2023 by oslavil krásné osmdesáté narozeniny pan Václav Molík z Borotic. Bohužel 28. března 2023 tomu byl rok, co nás navždy opustil.

S láskou vzpomíná
manželka Bohunka a dcery s rodinami.

Dne 11. dubna 2023 uplyne již deset let, kdy nás po dlouhé a těžké nemoci opustil pan Standa Švehla z Dobříše. Kdo jste ho měli rádi, vzpomeňte s námi. Děkujeme.

Manželka Dáša, dcery Petra a Dáša s rodinami a sestra Jarka.

Dne 24. dubna 2023 uplyne 10 let od chvíle, kdy nás navždy opustila paní Terezie Illésová.

S láskou a vděčností vzpomíná rodina Illésova, Moletzova a Vackova.


Poděkování

Chtěl bych touto cestou poděkovat starostovi města Dobříše panu Pavlu Svobodovi, který mi dne 9. března 2023 přišel osobně pogratulovat k mému životnímu jubileu osmdesáti pěti let. Společné posezení bylo příjemné a neformální rozhovor se nesl ve velmi uvolněné atmosféře.

Václav Dvořák

Dobříšské maratony

Dvojice běžců prvního českého maratonu v dějinách: Jan Snopek a Arnošt Nejedlý probíhají mezi kobylinci na silnici ve Zbraslavi
Vítěz prvního maratonu Arnošt Nejedlý (1883–1915)

První maraton v Čechách se konal 25. října 1908. Trasa vedla z pražského Smíchova přes Zbraslav, Jíloviště, Mníšek pod Brdy a Voznici k dobříšskému zámku. Startovalo šest běžců a všichni doběhli do cíle doprovázeni cyklisty, dvěma automobily a čtyřmi fiakry. Vítěz Arnošt Nejedlý z pořádajícího oddílu SK Slavia doběhl v čase 3 hodiny 22 minut a 50 vteřin.

Protektorem závodu byl kníže Josef Colloredo-Mannsfeld, který věnoval stříbrný pohár pro nejrychlejšího běžce a osobně ho také v cíli předal s patřičným blahopřejným projevem. Traduje se, že časoměřič v doprovodném fiakru dorazil do cíle až po vítězi, takže se výsledný čas prý víceméně odhadoval. Nicméně platnost výsledků závodu stvrdil svým podpisem předseda Českého olympijského výboru dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský.

V dalším roce se závod opakoval a vyhrál jej Jan Snopek, ale v roce 1910 došlo kvůli nepříznivému počasí ke zrušení. Z roku 1911 se dochovala fotografie ze startu již třetího maratonu Praha–Dobříš, takže víme, že startovalo jedenáct běžců. Některé obličeje se nápadně podobají startujícím z roku 1908, ale Arnošt Nejedlý mezi nimi už není, protože po vítězném maratonu v roce 1908 oznámil ukončení sportovní kariéry.

Po Velké válce nebyla dlouho nálada na nějaké závody. Většina běžců padla či utrpěli vážná zranění na bojištích, a nedostatek potravin navíc odrazoval od jakéhokoli sportovního běhání.

Teprve v druhé polovině dvacátých let se opět vrátila obliba vytrvalostních běhů. Obnova maratonu Praha–Dobříš nepřipadala do úvahy, protože houstnoucí silniční provoz mezi Smíchovem a Zbraslaví nezaručoval pro běžce dostatečnou bezpečnost. Přikročilo se proto k využití nové trasy, která svým způsobem na předválečný maraton navazovala. Půlmaratonu Dobříš–Příbram se zpočátku účastnilo pouze osm běžců, ale postupně jejich počet rok od roku rostl, takže v roce 1938 už stálo na startu třináct atletů. Podle dochovaných fotografií se závodu účastnili především příslušníci pražských atletických oddílů, ale lze vidět i startující s reprezentačním lvíčkem na prsou, a nepochybně se závodu účastnili i běžci z Dobříšska a z Příbramska. První roky se startovalo v serpentině u zámku, ale v roce 1937 se už prokazatelně vybíhalo z náměstí a o rok později dokonce ze silnice za městem.

PhDr. Jan Michl, Ph.D.
Muzeum města Dobříše

NOVÝ SMĚR – DUBEN

Zdroj foto: Pexels

Ochrana životního prostředí prostřednictvím sběru elektroodpadu

Z environmentálního vyúčtování zpracovaného společností ASEKOL se dozvídáme, jakým rozsahem naše obec přispěla k lepšímu životnímu prostředí. Díky zodpovědné recyklaci vznikají úspory spotřeby elektrické energie, primárních surovin, vody, snižuje se okyselování prostředí a produkce skleníkových plynů.
Toto vyúčtování vyčísluje přínos naší obce k ochraně přírody v roce 2022. Vyplývá z něj, že díky množství námi odevzdaných 807 kg elektrozařízení jsme uspořili 1,93 MWh elektřiny, 139,42 litrů ropy, 74,75 m3 vody a 0,44 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů CO2 ekv. o 0,61 tun a produkci SO2 ekv. (který zapříčiňuje okyselování prostředí) o 7,51 kg.
Úspora takového množství ropy se rovná spotřebě pohonných hmot potřebných k ujetí 2 050 km v běžném osobním autě a úspora vody se rovná 1004 cyklům sprchování.
Děkujeme.


Klub důchodců

pořádá dne 27. 4. 2023 v 16 hod. v klubovně obecního úřadu besedu s panem Ing. Stanislavem Synkem, rodákem ze Staré Huti. Bude hovořit o své cestě s Tatrou kolem světa.
Přijďte si poslechnout zajímavé vyprávění.
Stanislav Synek (* 12. května 1937 Stará Huť) je český jaderný fyzik, polyglot a cestovatel. V letech 1987–1990 se účastnil expedice Tatra kolem světa. Účast v expedici získal díky svým jazykovým znalostem. V rámci výpravy plnil úlohu tlumočníka, ale také navigátora a zvukaře. V roce 2019 se připojil k organizačnímu týmu expedice Tatra kolem světa 2, která se předchozí výpravou inspiruje.

Zdroj: wikipedia.org

Jsme rádi, že kulturní dům se opět otevřel široké veřejnosti během podzimní i zimní sezony.

Užili jsme si plesovou sezonu, mladí pak prodloužené a věnečky v rámci tanečních kurzů, maturanti oslavili ukončení studií maturitními plesy, zatančili jsme si na zábavách. S radostí jsme poskytli prostory i pro malé divadelníky, kteří nastudovali pohádku a předvedli ji jak široké veřejnosti, tak také žákům okolních škol. Nejmenší návštěvníci si užili odpolední karneval.
S radostí Vás chceme pozvat na jarní koncert pěveckého sboru Lucky Voice Band, který nás navštíví v pátek 14. dubna 2023 od 19 hod. Kdo si jejich vystoupení pamatuje z roku 2019, jistě přijde znovu. A kdo je neviděl, nebo je ještě nezná, ať rozhodně neváhá a přijde.

Nechte na sebe zapůsobit dobrou náladu a spoustu pozitivní energie, která z tohoto souboru dýchá. Určitě nebudete litovat. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v kanceláři obecního úřadu Stará Huť.


Bude 2. stupeň ZŠ v naší obci?

Pokud jste zaznamenali „zaručené“ informace, které si žijí svým vlastním životem v rámci obce i mimo ni, pak vám stručně shrneme stávající situaci tak, jak se opravdu řeší.
Na základě sdělení ze strany vedení města Dobříše, že i přes finanční pomoc při výstavbě nového areálu 2. ZŠ („novky“) nebude město schopno garantovat přijímání dětí z naší obce na 2. stupeň z důvodu naplnění kapacit, jsme byli tedy nuceni hledat alternativy pro vzdělávání našich dětí na 2. stupni jiným způsobem.
Nabízí se zajištění této výuky v jiné škole, ovšem hovoříme o vzdálených školách, protože situace s naplněností kapacit je v našem regionu značně zoufalá. Nebo se nabízí možnost výstavby pavilonu v naší obci.
Nelze dosud sdělit konečné stanovisko nebo jednoznačný plán. Stále hledáme finanční zdroje pro výstavbu, stále také ale hledáme tu nejlepší alternativu.
Zjednodušeně řečeno: v současné době jsou spíše podporovány projekty typu svazkových škol. V podstatě velký komplex na jednom místě, případě menší budovy i v několika obcích, ovšem administrativně sloučené pod jeden právnický subjekt. Ani jedna z těchto možností není pro naše potřeby vyhovující, nebo lépe řečeno výhodná.
Navíc je ve hře budova pošty, kterou pro náš záměr potřebujeme získat. Z toho plyne i potřeba zajištění poštovních služeb, kdy Česká pošta hledá partnera, který by nejlépe ve svém objektu provozoval poštovní služby prostřednictvím Pošta Partner.
Stále je tedy ještě mnoho neznámých, v rámci kterých jsme nuceni nalézt to nejvhodnější řešení.
V důsledku toho ale také musí dojít k zásahu v budově nové mateřské školy v podobě rozšíření jídelny a částečně i kuchyně.
Věřte, že se nejedná o snadná rozhodnutí.

Petr Dragoun, starosta


Pozvánka na zasedání zastupitelstva obce,

které se uskuteční dne 17. 4. 2023 v 18 hod. v obřadní místnosti obecního úřadu.


Významného životního jubilea

se v měsíci dubnu dožívají paní Rudolfa Padevětová, Jaroslava Jindrová a Růžena Vávrová a pan František Snopek.
Srdečně blahopřejeme!


Stavění májky a pálení čarodějnic

V neděli 30. dubna proběhne opět už tradičně od 18.00 stavění máje v parku u vstupu do obce. Následně bude od 19.00 hod. zahájeno pálení čarodějnic na louce u dálnice.


Svoz nebezpečného odpadu bude probíhat následovně:

15. 4. 2023 v době od 9.19 do 9.29 hod.
13. 5. 2023 v době od 8.20 do 8.30 hod.
16. 9. 2023 době od 9.19 do 9.29 hod.
14. 10. 2023 v době od 13.05 do 13.30 hod.
Ve všech případech jen před budovou Obecního úřadu, Karla Čapka 430.


Oprava komunikací

Jak jste již mnozí zaznamenali, případně si přečetli na webových nebo facebookových stránkách obce, v průběhu měsíce března došlo k opravě povrchu komunikace Malostranská. Záměr byl zkvalitnit průjezd relativně úzkým úsekem.
Práce si vyžadovaly občasné krátkodobé přerušování dopravy, skutečně v řádech několika málo minut. I to však bylo na některé řidiče příliš. Někteří se považují ve svých vozech za tak nepostradatelné, že nemohli nezbytnou chvilku počkat. Namísto toho vjeli za mohutného troubení na chodník, kde se ve stejném okamžiku nacházeli chodci.
Ohrožování zdraví a životů jiných osob, možná svých sousedů, bezohlednost, pocit jakési nadřazenosti… Co vede řidiče k tak nesmyslným, naprosto zbytečným, a především ohrožujícím manévrům?


Kaplička – dálkové ovládání zvonu

V kapličce se v březnu sešly příhodné podmínky k nainstalování elektrického ovládání zvonu, které umožňuje jej spustit dálkově a bez námahy.

Zprávy z ZŠ

Naše škola za poslední měsíc žila jak kulturou, tak sportem. Jako každoročně začal prvňáčkům a druháčkům plavecký výcvik. Závěr zimy si děti párkrát užily na bruslích, naposledy i s trenéry. Za kulturou se 4. a 5. třída vydala do Prahy na představení divadla Minor – Záhada hlavolamu. Všem se představení moc líbilo, a to včetně soutěží na závěr. Děti také zhlédly představení Houbové čarování v KD Stará Huť. Divadelní hru nacvičil dramatický kroužek pod vedením Jany Bukajové a Romany Mocové. Představení sklidilo velký úspěch.

Jana Jandová

Zprávičky z naší MŠ

Milí čtenáři,
vrtkavé předjaří nám poskytlo pestrou paletu možností k zajímavému a pestrému pozorování, zkoumání a experimentování. Probouzející se příroda nám byla velkým tvůrčím inspirátorem i laskavým učitelem. A protože je březen zároveň také měsícem knihy, navštívily naše tři třídy postupně dobříšskou městskou knihovnu. Milé paní knihovnice si pro nás připravily tři originální a nápadité programy, za které jim velmi děkujeme.

Předškoláčci zdatně trénovali své předplavecké a plavecké dovednosti v Aquaparku Příbram na výcvikových hodinách. Velmi pečlivě a zodpovědně se věnovali přípravě na blížící se zápis do školy. S nadšením pilovali jazýčky, objevovali nová tajemství písmenek a číslic, kreslili smyčky i kličky, motali uzlíky, až se objevily první mašličky. Sebevědomě, radostně a s velkým očekáváním, vyhlížejí svůj důležitý den.
Třídy Žabiček a Liščátek absolvovaly svůj první letošní autobusový výlet do Bukové u Příbramě do Čechovy stodoly, kde pro ně byla připravena krásná interaktivní výstava s tradicemi Velikonoc. Čekala na ně v novém, originálním, hojném, pestrém a vtipném kabátku. Děti se od paní hospodyně a od hodné selky dozvěděly mnoho zajímavého a zároveň měly možnost si vyrobit pěknou dřevěnou dekoraci podle svého výběru, a to buď velikonoční kuřátko, zajíčka nebo kraslici. Myšky vyrazily v závěru měsíce března do Hornického domečku v Příbrami, kde si to také hezky užily.
V každé třídě bylo rušno, všude bylo plno práce, písniček i smíchu.

Žabky procvičovaly a protahovaly po zimě svá tělíčka, jako opravdoví sportovci. Naučily se mnoho nových cviků a triků. Nezahálely ani jejich hlasivky, které procvičily při učení se krásných jarních písniček a básniček. Grafomotorická cvičení jsou na ně krátká. Malovaly a stříhaly kytičky a vyrobily si „opravdové“ Mimoně.

Liščata zápasila s časem a hodinkami, vyrobila si hyacinty v květináčcích, experimentovala s barvami a jejich odstíny. Jako správné chytré kmotry lišky se toho o jaru a jarní přírodě hodně naučily. Žádné tajemství se před nimi neschovalo.
Myšky se staraly o semínka a pozorovaly jejich růst mikroskopem. Průběžně pozorovaly a měřily, jak jim malinké sazeničky rostou. Chodily do lesa za ptáčky i rostlinkami, rozloučily se se zimou a vynesly do potoka Moranu. Některé myšky dostaly možnost navštívit divadelní představení „Polní žínka Evelínka“ v pražském divadle Minaret v Karlíně, a to díky několika volným místům, které jsme rády využily.
Na závěr bychom chtěly poděkovat všem rodičům za vstřícnost a podporu ve všech našich činnostech. Úsměv dětí během pobytu ve školce je i jejich velkou zásluhou.

Kolektiv pedagogů MŠ

Sport

Národní házená

Dne 18. 3. se v Dobříši konalo halové mistrovství ČR v kategorii starších žáků. Naši chlapci vstupovali do turnaje s vědomím toho, že je čeká velká šichta, a že chtějí urvat nějaké vítězství pro sebe i pro domácí fanoušky.

V prvním utkání nicméně přišla vcelku hladká prohra s Dobruškou 2:9. V dalším utkání hoši nastupovali proti velkým rivalům z Čakovic, povedlo se odčinit podzimní porážku a kluci zvítězili 11:6. Ve třetím utkání přišla další porážka, tentokrát s Ejpovicemi 2:6. Následovalo další vítězství nad Žatcem 9:4. Vrcholem celého mistrovství pro naše kluky byl zápas s pozdějším vítězem ze Studénky. Kluci podali nadstandartní výkon a po remíze 4:4 nastupovali k poslednímu zápasu s vědomím toho, že když ho zvládnou, mohla by cinknout i velice překvapivá medaile. Bohužel poslední zápas se hochům vůbec nepovedl a po prohře 8:14 s Drakenem Brno skončilo naše družstvo na 6. místě.
Pořadí: 1. Studénka, 2. Dobruška, 3. Žatec, 4. Ejpovice, 5. Draken Brno, 6. Stará Huť, 7. Čakovice. Nejlepším obráncem turnaje byl vyhlášen domácí Filip Hemerle.

Naše starší žákyně odjížděly na svoje halové mistrovství do daleké Chropyně hlavně s cílem získat co nejvíce zkušeností a maximálně si užít celý den. Naše děvčata byla suverénně nejmladší. To dokládá i fakt, že se ředitel celého turnaje divil, že žádná naše žákyně ještě nemá občanský průkaz. Přes velkou snahu a nasazení bohužel skončily na posledním místě. Nicméně děvčata si svou bojovností získala srdce mnoha diváků a po celý turnaj sklízela velký obdiv.
Konečné pořadí: 1. Tymákov, 2. Chropyně, 3. Humpolec, 4. Krčín, 5. Litvínov, 6. Stará Huť. Naše hráčka Ester Sedláčková si z turnaje odvezla ocenění za 2. místo v kategorii útočnic, za 3. místo v kategorii střelkyň a byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou družstva.

Ještě se v krátkosti vrátíme k minule avizovanému zápolení dorostenek v Plzni. Bohužel se našim děvčatům nepodařilo i přes jedno vítězství s Nezvěsticemi, ale bohužel dvě prohry s Tymákovem a Přešticemi, probojovat do finále. Věříme, že velice vyrovnané zápasy budou povzbuzením do příštích bojů.

Pro příznivce národní házené doplníme, že se o víkendu 18. a 19. 3. konalo finále Českého poháru mužů a žen halové sezony v Pustějově. Muži: 1. Dobruška, 2. Tymákov, 3. Krčín, 4. Přeštice; Ženy: 1. Krčín, 2. Tymákov, 3. Dobruška, 4. Přeštice.

Pokud chcete přijít fandit našim házenkářkám a házenkářům během jarní sezony, nabízíme stručný souhrn jarních zápasů hraných na domácím hřišti ve Staré Huti.

Většinou půjde o celodenní klání v různých kategoriích:

15. 4. 2023 KNH Spoje Praha
začátek 8.30, poslední zápas od 16.00

22. 4. 2023 Sokol Březno
začátek 9.00, poslední zápas od 12.55

22. 4. 2023 TJ Žatec
zápasy ženy od 14.15 a 16.00

13. 5. 2023 TJ Avia Čakovice
začátek 8.30, poslední zápas od 16.00

14. 5. 2023 TJ Avia Čakovice
začátek 10.00, poslední zápas od 12.30

27. 5. 2023 TJ Sokol Bakov
začátek 9.00, poslední zápas od 17.15

Změny termínů a kompletní rozpis zápasů můžete sledovat na webových stránkách https://hazenastarahut.mozello.cz, www.starahut.eu, případně sledovat vývěsku na hřišti.


Fotbal

Utkání hraná na domácím hřišti ve Staré Huti:

Mladší přípravka
1. 4. SK Březnice 10.00
16. 4. SK Kosova Hora, z. s. 17.00
29. 4. SK Spartak Příbram 10.00
6. 5. SK Tochovice, z. s. 10.00
27. 5. MFK Dobříš 10.00
7. 6. Láz/Obecnice 17.00
10. 6. TJ SK Dal. Dušniky 10.00

Starší přípravka
8. 4. TJ SK Nová Ves 10.00
22. 4. Višňová/Dol. Hb. 10.00
10. 5. TJ Sp. Rožmitál 17.00
13. 5. TJ Ligmet Milín 10.00
20. 5. Bohutín/Podlesí 10.00
24. 5. MFK Dobříš B 17.00
3. 6. SK Sp. Příbram C 10.00

Mladší žáci
16. 4. Nová Ves/Nov. Knín 14.15
7. 5. Bohutín/Podlesí 14.15
14. 5. TJ Spartak Rožmitál 14.15
28. 5. TJ SK. Jesenice B 14.15
5. 6. 1FK Příbram C/Pičín B 17.15

Starší žáci
1. 4. TJ SK Dal. Dušniky 13.45
15. 4. TJ Krásná Hora 14.15
6. 5. TJ Sokol Pičín 14.15
13. 5. SK Tochovice, z. s. 14.15
27. 5. TJ Prostř. Lhota 14.15
10. 6. SK Spartak Př. B 14.15
17. 6. TJ Dolní Hbity 14.15

A tým
1. 4. FK Sparta Luhy, z. s. 16.30
15. 4. SK Spartak B 11.00
29. 4. TJ Sokol Dublovice 17.00
13. 5. TJ SK. Dal. Dušniky 17.00
27. 5. SK Nový Knín 17.00
10. 6. SK Litavan Bohutín 17.00
17. 6. SK Třebsko, z. s. 17.00

Dobříšské listy – březen 2023

Kompletní podobu tištěných Dobříšských listů si můžete v elektronické podobě přečíst zde: 
» březen 2023

Kdo je v březnu ještě za kamny?

Foto: Denisa Havlíčková

Dosavadní zima byla i na české poměry mírná, a pokud se počasí v březnu nezblázní, bude to jedna z nejteplejších zim. Obavy z vyšponovaných cen plynu a energie z loňského podzimu se naštěstí nenaplnily a nyní je téměř jisté, že v Evropě nezmrznem. Je tedy čas rozpálit kotle naplno a rozsvítit ve městě všechny žárovky? Určitě ne! I když ceny plynu a energie postupně klesají z loňských maxim, úrovně „před válkou“ dlouhodobě nedosáhnou. Proto i na Dobříši pokračujeme v přípravě projektů pro snížení energetické náročnosti chodu města. Čekáme na schválení dotace ve výši 3,8 mil. Kč na rekonstrukci veřejného osvětlení a budeme postupně vyměňovat staré pouliční lampy za úspornější s technologií LED. Pokračuje také příprava projektů na instalaci fotovoltaických panelů na sportovní halu a čističku odpadních vod. Analyzujeme možnosti přechodu vytápění základních škol z plynu na tepelná čerpadla. Příprava projektů se však netýká jen energetiky. Právě probíhá hlasování Tvoříme Dobříš. Dejte svůj hlas některému z navržených projektů a rozhodněte o jeho realizaci v letošním roce.

V únoru proběhlo jednání zastupitelstva, které rozhodlo, jak přesně se upraví územní plán na základě výsledků místního referenda. Zastupitelé podle výsledku referenda potvrdili, že chtějí změnit městské pozemky v Brodcích na nezastavitelné typu NS – plochy smíšené nezastavěného území. Tento typ umožňuje i další pokračování chovu koní. Téma etapizace nakonec zastupitelé vyřešili kompromisem, kdy jakmile jedna ze 4 lokalit Javorová, Na Kole, Západní, Nad Papežem dosáhne zastavěnosti 85 %, bude možné stejný počet domů povolit i v dalších vyjmenovaných okrajových lokalitách omezených podmínkou etapizace. A další etapa výstavby bude uvolněna až po dosažení 85 % zastavěnosti v další ze 4 lokalit. Takto definovaná podmínka zajistí, že město se bude pomalu dále rozrůstat, ale nedojde ani k okamžitému znemožnění další výstavby, ani k hromadné výstavbě na všech stavebních plochách na Dobříši. I výsledek hlasování v třetí otázce referenda zastupitelé odsouhlasili pro zapracování do územního plánu. Nyní zadání dostal architekt, který požadavky zpracuje a připraví změnu č. 3 územního plánu k veřejnému projednání.

I tento rok se Dobříš připojí k mezinárodní kampani připomínající porušování lidských práv Vlajka pro Tibet. Na jeden den ukrajinskou vlajku na radnici vystřídá vlajka Tibetu. V únoru se v našem městě konala řada kulturních a sportovních událostí. Navazující březen bude plný akcí, kde se můžete zasmát, zamyslet se či si zasportovat. Podle počasí bude v březnu ukončena bruslařská sezóna na zimním stadionu.
Pokud si led chcete užít, neodkládejte to. Zkrátka neseďte za kamny.

Pavel Svoboda