Říjnové slovo starosty



Vážení spoluobčané,
se začátkem školní roku v minulém měsíci se v našem městě konala řada zajímavých akcí. Rád bych zmínil dvě. Na pár dnů si Dobříš zvolila skupinka příznivců Hnutí Brontosaurus, kteří na kraji jedlového hájku založili rozkvetlou loučku. Nešlo však o výsadbu předpěstovaných trvalek, ale o rozesetí semínek kvetoucích rostlin, sesbíraných na loukách v okolí Dobříše. Je to metoda mnohem pracnější a složitější, měla by však přinést originální kvetoucí místo, které bude opravdu zdejší. Z části kmenů lip vykácených na náměstí Komenského udělali lavičky, které jsou rozmístěny v jedlovém hájku. Druhou pěknou akcí byl dobrovolnický den pracovníků Doosan Bobcat. Téměř dvě stovky administrativních pracovníků včetně vedení společnosti se chopilo lopat a dalšího nářadí. Vysadili keře a květiny, natřeli plot na hřbitově, uklidili odpadky. Všem dobrovolníkům, kteří v záři pomohli zkrášlit naše město, moc děkuji.

Odpady na různých místech města jsou dlouhodobý problém. V létě byla na Větrníku otevřena pumptracková dráha. Město k ní dodalo i několik laviček a odpadkových košů, aby si malí cyklisté měli kde odpočinout. Místo se však brzy stalo novou lokalitou s odpadky. Pamatuji si, že jako děti jsme kolem sebe tolik odpadků netrousili. Částečně i proto, že v mém dětství se nepoužívaly ve velkém jednorázové PET lahve. Stejně tak svačinka byla často jablko či rohlík zastrčený do kapsy, tedy bez obalu. Chápu, že dnes je situace jiná. Nad čím však zůstává rozum stát je, že někteří nejsou schopni ujít dvacet metrů k nejbližšímu koši. Co s tím? Ideální by bylo výchovou mladým vštěpovat, že odpadky patří do koše, a navíc je nutné je třídit. To nám ale nejen u pumptracku úplně nefunguje. Takže jaké jsou další možnosti? Někdo musí ty odpadky sbírat. Takový úklid nás bude stát peníze z městského rozpočtu. Další možnosti jsou spíše represivní. Lavičky od pumptracku odvezeme. Po vzoru skateparku můžeme místo oplotit a večer zamykat. Tím se také omezí množství lidí, kteří by tam večer mohli trávit čas a trousit odpadky. Dále tam můžeme instalovat kamery a sledovat, co kdo odhodil, řešit to jako přestupky a rozdávat pokuty mladistvým nebo rodičům malých pachatelů. Otázkou také je, zda s tímto stavem užívání má vůbec smysl plánovat na příští rok výstavbu velkého okruhu pumptracku. Jistě se najdou i slušní uživatelé hřišť, i těch se ale případná omezení dotknou. Pokud máte další nápad, jak situaci s odpadky na veřejných místech řešit, dejte mi prosím vědět.

Na co pěkného se naopak můžeme těšit v říjnu? Je toho více. Pokud vás zajímá, co vše se děje ve světě drog a prevence, přijďte na přednášku 5. října do kulturního domu. Dne 10. října se slavnostně otevře Muzeum města Dobříše v Kopáčkově domě. Oslavy vzniku republiky si připomeneme slavnostním aktem 28. října na náměstí Komenského a jubilejním desátým pochodem na Čtyřmezí. 

Pavel Svoboda, starosta



Předchozí článekKopáčkův dům v Dobříši: Od hostince po řeznictví až k historické památce
Další článekZprávičky z mateřské školičky