Nové fotovoltaické elektrárny na sportovní hale a ČOV

Foto: Denisa Havlíčková


Jednou z priorit města je snižování závislosti na centrálně dodávaných zdrojích energií, zároveň také efektivní hospodaření a snížení nákladů za energie. Společně s uplatňováním obecného cíle snižování uhlíkové stopy je instalace obnovitelných zdrojů energie vhodným prostředkem, jak tyto priority naplňovat.

V loňském roce byla započata realizace projektu „Instalace sdružené fotovoltaické elektrárny na budovy ve správě města Dobříš“. Jedná se o instalaci pozemní a střešní fotovoltaické elektrárny v areálu čistírny odpadních vod (ČOV) v Dobříši a fotovoltaické elektrárny na střeše sportovní haly v ul. Školní. Součástí je též umístění velkokapacitních bateriových úložišť, které budou zdrojem akumulované energie pro provoz obou objektů v době, kdy FVE nevyrábí (typicky v nočních hodinách). Celkový výkon fotovoltaických elektráren je 435,14 kWp s využitelnou akumulací o kapacitě 323,4 kWh. Nové solární elektrárny tak mají potenciál vyrobit až 425 000 kWh ročně, což je mimochodem výkon, který by stačil k pokrytí spotřeby elektrické energie v cca 130 rodinných domech.

Přímou realizaci projektu provádí společnost TO SYSTEM, s. r. o., odborný dodavatel, se kterým byla uzavřena smlouva na základě veřejné zakázky. Nabídka společnosti TO SYSTEM, s. r. o., byla vyhodnocena jako ekonomicky nejvýhodnější. Celková částka vynaložená na realizaci projektu činí 22 847 796 Kč bez DPH.

Projekt je spolufinancován z programu Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+) financovaného z prostředků Modernizačního fondu, v rámci výzvy ModF – RES+ č. 4/2022. Dne 23. 11. 2023 bylo vydáno rozhodnutí ministra o poskytnutí podpory formou dotace ve výši 8 449 803 Kč.

Náklady města Dobříše na fotovoltaickou elektrárnu na střeše sportovní haly po zohlednění poměrné části dotace činí 4 268 423,70 Kč. Roční finanční úspora za energie je odhadována na 500 000 Kč s návratností vynaložených nákladů do cca 8 let. Náklady města na fotovoltaickou elektrárnu v areálu ČOV po zohlednění poměrné části dotace činí 10 129 568,30 Kč. Roční finanční úspora za energie je odhadována na 2 000 000 Kč s návratností vynaložených nákladů do cca 5 let.
Vezmeme-li v úvahu, že minimální životnost fotovoltaické elektrárny je 15 let (reálně ovšem více), činí následná finanční úspora po návratu vynaložených nákladů na fotovoltaické elektrárny do doby jejich minimální životnosti u sportovní haly 3 250 000 Kč a u ČOV 19 800 000 Kč.
Dokončení projektu a uvedení fotovoltaické elektrárny do provozu je předpokládáno v první polovině letošního roku.

Realizací projektu dojde nejen k finančním úsporám za energie, ale i ke snížení emisí skleníkových plynů, modernizaci energetických systémů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě elektřiny.

Tomáš Vokurka,
místostarosta



Předchozí článekMěsto Dobříš otevírá další kapitolu sociální péče a začlenění aneb Nic nám do toho není?
Další článekPozdě přistavené odpadové nádoby