Domů Blog Strana 209

Stěny vestibulu dobříšského městského úřadu oživí tvorba umělců z města

V Dobříši žije mnoho výtvarníků a umělců, kteří vystavují v širokém okolí i daleko po celé České republice, ale ve svém městě mají jen omezené možnosti své práce ukázat. To se nyní i díky iniciativě místostarostky Jindřišky Romby trochu změní. Vstřícní výtvarníci totiž zapůjčením svých děl oživí vestibul Městského úřadu Dobříš.

Občané města i další klienti úřadu si mohou již od ledna čekání na vyřízení potřebných záležitostí zpříjemnit pohledem na malířská a další výtvarná díla.

„Třeba tady objevíme novodobého Picassa. Nebylo by to báječné? První vystavující malířka je Mgr. Petra Bouška Kvapilová, kterou já osobně považuji za jakousi patronku projektu, protože právě ona byla tím prvním impulsem k této aktivitě. Oslovili jsme ale dalších téměř 30 umělců, které máme v databázi. A několik již pozitivně zareagovalo. Prostor bychom chtěli dát i dalším zájemcům. Ti se mohou pro další informace obracet na moji e-mailovou adresu romba@mestodobris.cz,“ říká místostarostka Jindřiška Romba a přidává se své poděkování pro další pomocníky: „Samozřejmě bych ještě ráda poděkovala zručným ,ochotníkům´ Miloši Novotnému a Pavlu Kožíškovi, kteří s trpělivostí mužům vlastní vše podle našich představ instalovali.“

Text a foto: DH

Co je důležitější?

Ilustrační foto, zdroj freepik.com, Drazen Zigic

Vážení čtenáři, milí obyvatelé Dobříše,
od října letošního roku jsem díky vám, co jste mi dali svůj hlas, a za takovou důvěru ještě jednou děkuji, členkou zastupitelstva našeho města.
Celkem jednoznačné pro mne bylo, že jako dlouholetá pedagogická pracovnice na zdejších školách se budu starat a primárně zabývat školstvím, sociální oblastí a prevencí kriminality a nežádoucích vlivů na děti a mládež. Věřte, že ráda poskytnu všem potřebným všechny svoje dosavadní zkušenosti a kontakty ve zmíněných sférách života a ráda vám budu – po vzájemné dohodě – k dispozici radou i skutky.
Je mi jasné, že běžné problémy každodenního života a nelehké starosti o ekonomickou prosperitu vašich domácností budou jistě prioritou v příštím roce. Prosím, nezapomínejte ovšem na klidné dětství a dospívání vašich dětí, které si lásku, pomoc a pozornost zaslouží jistě nejvíc… Jednou oni nahradí nás a věřme, že pro jejich vzdělání, výchovu a začlenění do společnosti chceme udělat maximum.

Eva Burešová

Přijměte pozvání na cyklus cestopisných besed s názvem
NAŠI NAŠIM

V únoru odstartuje v Dobříši cyklus vyprávění o cestování, přírodě a dalších zajímavostech z koutů dalekých i blízkých. Využijte možnosti poslechnout si povídání, zhlédnout fotografie a užít si příjemné pozdní odpoledne doma na Dobříši, ale přitom v krajích nám velmi vzdálených nebo třeba jenom v krásné přírodě, kterou máme doslova za humny. Všude vás mohou překvapit zcela neznámá místa a potěšit vyprávění našich známých jiným pohledem.

Setkání s tématem cestování budou realizována ve zbrusu nových prostorech denního stacionáře v Domě pečovatelské služby města Dobříše za podpory ředitelky této organizace Dagmar Mášové. Společná setkání se zde uskuteční každou únorovou středu od 17.00 hodin.
A proč je cyklus těchto besed nazvaný NAŠI NAŠIM? Protože vyprávět přijdou lidé žijící či pracující na Dobříši a v blízkém okolí. Naši přednášející nejsou profesionální cestovatelé, ale lidé, kteří se dostali na krásná místa, kde viděli mnoho zajímavého a rádi se s námi podělí o své zážitky a zkušenosti z cest. Nečekejte tedy cestovatele, který se stejnou přednáškou navštívil již nespočet jiných českých měst.
Počítejte se sousedským vyprávěním lidí, které možná poznáte ze zcela jiného pohledu. Přednášky budou doplněny o prezentace plné fotografií a videí, které vám budou promítány pomocí moderní techniky.

Záštitu nad touto aktivitou převzala Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí Městského úřadu Dobříš, která zároveň koncept celého cyklu připravila.
„Bráním se mluvit o této akci jako o přednáškách. Očekávám spíše příjemné sousedské setkání se sny o cizích krajích. Vyprávět přijdou moji přátelé a kolegové, takže se na všechna setkání už teď moc těším. A samozřejmě jim moc děkuji, že do toho se mnou šli. Pevně doufám, že se celá akce bude Dobříšákům a nejen jim líbit, protože proto to všichni děláme,“ zve širokou veřejnost k návštěvě jednotlivých přednášek jejich hlavní organizátorka Alena Harmanová.

Cestovatelský cyklus besed NAŠI NAŠIM je určen široké veřejnosti a všechna setkání jsou zcela zdarma. Lidé, kteří se podílejí na celé organizaci, ale i samotní přednášející realizují tyto večery z vlastního nadšení a bez jakéhokoli nároku na honorář. „Potěší nás, pokud i samotní návštěvníci přinesou například něco dobrého na zub nebo něco zajímavého k danému tématu. Myslím, že to mohou být velmi příjemně strávené společné večery, při kterých se můžeme inspirovat navzájem,“ dodává Alena Harmanová.
Vzhledem k omezené kapacitě prostoru, ve kterém se budou setkání konat, doporučujeme si místa na konkrétní besedu rezervovat předem formou SMS na tel. 605 929 910.
Zájemci o cestování se mohou těšit, že tento cyklus besed bude pokračovat vyprávěním o dalších zajímavých místech s dalšími lidmi z našeho okolí.

Zpracovala DH


Přijměte tedy pozvání a přijďte si v únoru poslechnout:

Z Dobříše na Nový Zéland
• středa 1. února 2023 od 17.00
• přednáší: Helena Černohorská a Miroslav Landa

Krásy okolních obcí Dobříše
• středa 8. února 2023 od 17.00
• přednáší: Milada Svobodová

Neznámý Surinam
• středa 15. února 2023 od 17.00
• přednáší: Dagmar Smrčinová

Živé Thajsko
• středa 22. února 2023 od 17.00
• přednáší: Pavel Vonášek

Tvoříme Dobříš 2023 – veřejná prezentace projektů

Město Dobříš zve na veřejnou prezentaci projektů podaných v participativním rozpočtu

Tvoříme Dobříš 2023.

Kdy? Čtvrtek 9. února 2023 od 18.00 hodin
Kde? KD Dobříš, společenský sál

Přijďte se seznámit a diskutovat o projektech, o kterých se bude od 24. února 2023 veřejně hlasovat. Letos se rozdělí 500 000 Kč. Které dva projekty to budou, se dozvíme již 21. března 2023.

Za město Dobříš Šárka Krůtová a Miroslav Sochor, koordinátoři participativního rozpočtu
Tvoříme Dobříš

Školní akce v ZŠ Dobříš, Komenského náměstí

4. místo v krajském kole ve florbale – ČEPS Cup

Dne 11. 1. se naši žáci z prvního stupně zúčastnili krajského kola ČEPS Cupu, které se odehrálo v Praze v Exe Sport Areně. Na turnaji náš tým odehrál šest zápasů ve velmi silné konkurenci a podal velmi kvalitní výkon. Všechna utkání byla silově náročná a nakonec si kluci vybojovali sympatické 4. místo v této krajské soutěži. Za bojovnost a týmového ducha patří našim dvanácti reprezentantům velké poděkování.
Na hřišti za „Starku“ bojovali: Vít Novák z 2.B, Adam Guttenberg a Jan Švehla z 3.B, Boris Záruba z 4.A, Matěj Černý a Matyas Sosík z 4.C, Vasyl Taffi z 5.B, Marek Oplíštil, Michal Ciboch, Matěj Durdil, Adam Čanda a Vojtěch Melša z 5.C. Vojtěch byl zároveň organizátory vybrán do All star týmu tohoto turnaje.
Kluci si užili i poturnajové okamžiky a byli pozváni paní Zárubovou na občerstvení se sladkou tečkou.

V. Petrásková, B. Houdková


Adopce zvířete

1. ZŠ Dobříš se bude účastnit adopce zvířete ze ZOO Praha. Tuto akci vymysleli senátoři naší školy. V minulých týdnech se vybíraly peníze z většiny tříd, přičemž se podařilo shromáždit neuvěřitelnou částku 25 000 Kč! V této výši Senátoři vybrali zvířata k adopci a po celé škole nechali putovat tři návrhy:
1. Gepard
2. Klokan, zebra, gibbon
3. Zebra, velbloud, tučňák

Nejméně tříd si vybralo návrh číslo dvě. Mezi první a třetí možností rozhodlo pět jedinečných hlasů. Možnost, která se líbila nejvíce třídám a byla vybrána (chvilka napětí), je možnost číslo tři!!! Naše škola již zanedlouho bude vlastnit tři zvířátka: zebru, velblouda, tučňáka.

Kdybyste měli náhodou cestu do pražské zoologické zahrady, zastavte se u těchto tří zvířat a všimněte si, že před jejich výběhem je cedule, na které je uvedeno jméno naší školy.
Jsme rádi, že se akce zúčastnilo tolik lidí a vybrala se mnohem větší částka, než v kterou jsme doufali. Děkujeme rodičům, dětem, učitelům, prostě všem, kteří se akce zúčastnili a přispěli. Doufáme, že se tato akce bude příští rok opakovat.

Adél, Johy a Terka ze senátu


Klub předškoláků v roce 2023

Začínáme. Co nás čeká? Nejdříve si budeme dvakrát Hrát na školu. Při prvním setkání 16. února plánujeme zpívat a cvičit v tělocvičně za přítomnosti rodičů. Při druhém setkání 16. března budou rodiče nablízku, protože současně bude probíhat informativní schůzka s panem ředitelem. Pro děti máme připravené výtvarné tvoření. Obě setkání začínají v 16 hodin, vše je bez předchozího objednání.
Jak probíhá klasický den u nás ve škole, uvidíte na dnu otevřených dveří 16. března od 8 do 13 hodin. Můžete navštívit libovolnou vyučovací hodinu, prohlédnout si učebny a kmenové třídy, prostě celou školu. Průvodci vám budou žáci devátých ročníků.
Letošní zápis do prvních tříd se koná v pátek 14. dubna od 13.30 do 16.30 hodin a v sobotu 15. dubna od 8.30 do 12.00 hodin. Pro školní rok 2023/2024 předpokládáme otevření tří prvních tříd. K zápisu je nutné přinést rodný list dítěte a občanský průkaz zákonného zástupce. Doporučujeme přítomnost i dětí, které měly odklad nebo o něj budou žádat. V době od 12. března do 12. dubna si mohou zákonní zástupci zarezervovat volný termín a čas zápisu v rezervačním systému (viz webové stránky školy – Informace – Zápis do první třídy). Dětem, kterým u zápisu budou zjištěny grafomotorické obtíže, nabízíme desetitýdenní kurz Předškoláček pod vedením speciálních pedagogů školy.
Posledním setkáním před nástupem do první třídy je akce My se školy nebojíme I., II. v měsíci červnu již s paní učitelkami budoucích prvních tříd. Při druhém setkání probíhá také i schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků. Protože jsme si vědomi, že vstup do první třídy je jedním z velice důležitých kroků dítěte v jeho životě, zveme rodiče a budoucí prvňáčky k nám do školy několikrát ve školním roce. Cílem všech těchto setkání je, aby dítě, které nastoupí do naší školy 1. září 2023, vstoupilo do jemu známého a bezpečného prostředí. Více informací lze najít na webových stránkách školy v Klubu předškoláka.
Všechny akce se uskuteční na základě aktuálně platných hygienicko-epidemických opatření.

Za ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35,
Mgr. Eva Cacková

2. ZŠ Dobříš

První pololetí na prvním stupni

V prvním pololetí školního roku 2022/2023 jsme se my, pedagogové a děti z prvního stupně, rozhodli užít si školu, která už není online jako v předchozích letech. Mimo běžného učení ve školních lavicích jsme se zúčastnili velkého počtu mimoškolních akcí a zapojili jsme se do různých soutěží.
Jakmile se školní rok rozběhl, využívali jsme teplejší a slunné dny pro pobyt v přírodě. Děti ze sportovní třídy strávily několik dní společně na Nové Živohošti. Naše hodiny výtvarné a pracovní výchovy probíhaly občas mimo školní lavice a zkoušeli jsme vytvářet umění přímo v přírodě za pomoci přírodnin. Větší děti si také vyzkoušely jízdu na kole na dopravním hřišti a někteří získali průkaz cyklisty. Poutavý program pro nás připravili lesníci přímo v lese v rámci programu „S lesníkem do lesa“. Dozvěděli jsme se spoustu informací o jejich práci a o péči o les a lesní zvířata. Také jsme si zasadili svoje vlastní stromky a už se těšíme, jak budeme pozorovat jejich růst.
Když se více ochladilo, vybrali jsme si něco z pestré nabídky divadelních a filmových představení. Děti zavítaly do Divadla Spejbla a Hurvínka a do Divadla Kampa nebo v kině zhlédly film Mimoni 2: Padouch přichází. Na podzim nás přivítali v knihovně. Každá třída prošla zajímavou besedou. Povídání pro nás připravili zaměstnanci knihovny a nalákali nás na velké množství kvalitní četby. Příjemně jsme prožili i halloweenský den a den v pražském planetáriu. S blížícím se adventem jsme se začali chystat na tradiční vánoční setkání s jarmarkem a zpěvem koled.
Dne 1. prosince jsme si užili projektový den na téma Vánoce. Celé dopoledne probíhaly výtvarné a hudební dílny. Akci, která proběhla v ten samý den večer, si všichni moc užili. Děti rodičům předvedly pásmo koled a k prodeji byly krásné výrobky, které nám ozdobily naše domovy v adventní době. Také jsme se vraceli k našim adventním a vánočním tradicím, a proto se nám v dalších dnech otevřela brána do Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem. Některé děti také poprvé vstoupily do kostela Nejsvětější Trojice na Dobříši, kde se zapojily do programu připraveného římskokatolickou farností. Milé lektorky děti provedly obdobím Vánoc a vysvětlily nám, proč Vánoce slavíme. S obdobím adventu je také spojena mikulášská nadílka, kterou ochotně zajistili pro své mladší spolužáky deváťáci.
V pátém ročníku proběhla soutěž s názvem Bláznivé knoflíky. Páťáci se nejdříve učili přišít knoflík a poté mezi sebou třídy soutěžily v tom, která třída knoflíků přišije nejvíce. Překvapením pro nás učitele bylo to, že nadšeně soutěžili i kluci. Také se tento ročník zapojil do soutěže Bobřík informatiky a ukázalo se, že digitální kompetence děti skvěle rozvíjejí. Potěšili jsme děti ze Slovenska odesláním našich záložek do knih a nám zase přišly jejich záložky. Sportovci z našich tříd ukázali své schopnosti například ve florbalových utkáních, v atletickém trojboji nebo v gymnastice. Děti ze třídy III.A se těší na společný lednový pobyt na horách, který bude určen k výuce lyžování a k veselým lumpárnám na sněhu.

Mgr. Tereza Moslerová, třídní učitelka V. D


2. základní škola na horách

Druhou lednovou neděli odjeli žáci 7. tříd společně se svými učiteli na lyžařský kurz do Horní Malé Úpy. Příjemné ubytování v nedávno zrekonstruovaném pivovaru s restaurací Trautenberk nepatrně kazil pouze nedostatek sněhu na místních svazích. To ovšem rozhodně učitele neodradilo a kurz nezrušili. Náhradní řešení v podobě lyžařských svahů Mladé Buky a logistika spojená se střídáním skupin na provozuschopné sjezdovce zajistila našim žákům dobré podmínky pro výuku lyžování. Lyžařské skupiny Avengerů, Borců, Vaflí, Palačinek a Lívanců si kurz v rámci možností určitě užily.
Závěrem bychom také rádi poděkovali všem instruktorům.

Za učitele Tv Mgr. Jana Pechanová


U nás v družině

V naší družině se od října rozběhly dva výtvarné kroužky. Jeden pro děti z prvních ročníků a druhý pro děti z druhých ročníků. Tvoříme jednou za 14 dní. Zpočátku jsme vyráběli jednoduché věci, aby to každý zvládl a měl radost z vydařeného výrobku. Ukázalo se, že děti jsou velmi šikovné a můžeme se pouštět i do složitějších věcí. Nejprve jsme se vrhli na téma podzim. Vyrobili jsme si ježka a veverku z papíru nebo malého draka, kterého si děti vybarvily podle své vlastní fantazie. Hodně využíváme přírodní materiál (lýko, větvičky, šišky), ale také materiál netradiční (alobal, drátěnky). Před Vánocemi jsme zkusili něco těžšího a vyrobili jsme vánočního skřítka z vlny. Všichni to zvládli na jedničku. Také se nám moc vydařily malované hrnečky a vitráž andělíčci. Těším se, jak se naše výtvarné dovednosti budou rozvíjet a zdokonalovat.

Aneta Mészárosová, vychovatelka ŠD


Gratulujeme: Žáci 2. ZŠ Dobříš uspěli v celorepublikové výtvarné soutěži

Na 2. ZŠ Dobříš slaví velký úspěch!
Výhru v celorepublikové výtvarné soutěži může oslavovat třída 3.C, která má hned dva vítěze.
Soutěž Happysnack na téma „Ha-ha-ha Happysnack – Školní vtip“ se pro 2. ZŠ Dobříš stala tak jako v loňském roce opět úspěšnou. A tentokrát dokonce dvojnásobně.
Na základě facebookového hlasování a výběru poroty se na krásném 4. a 8. místě umístili dva chlapci z 3.C. Ti se tak radují, že právě jejich obrázek, z celkového počtu 350 zaslaných, bude po celý příští rok zdobit kalendář Happysnack 2023.
Velkou oporou soutěžícím byla v soutěži nejen celá třída, ale i hlasující rodiče a další přátelé. Chlapcům gratulujeme a přejeme jim hodně úspěchů v novém roce.

Třídní učitelka Bc. Tereza Hejnová


Sportovní úspěchy 2. ZŠ

Dne 10. ledna 2023 se žákyně sportovní 5. třídy účastnily krajského kola ve florbale. Turnaj se konal v Praze a konkurence byla vysoká. Dívky předvedly úžasné a hlavně bojovné výkony a byly jen krůček od postupu do dalších kol. Výsledkem týmového snažení bylo skvělé třetí místo a žákyně byly za svou hru oceněny pohárem a medailemi. Děvčatům moc gratulujeme a přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů!

Mgr. Daniela Malá

V ZŠ Lidická vybíjejí přebytečnou energii sportem

Sportovat přímo na školních chodbách mohou o přestávkách naprosto legálně žáci Základní školy Dobříš, Lidická.
Když po hodině zazvoní, vyběhnou děti ze tříd na školní chodby užít si přestávku. K dispozici mají nově stolní fotbálek a boxovací pytel.
Záměrem zakoupení těchto sportovních pomůcek je efektivní využití času přestávek pro relaxaci či vybití přebytečné energie. A to přesně podle hesla „kdo si hraje, nezlobí“.

Mgr. Libuše Kabylová, DiS.,
vyučující tělesné výchovy


Volba povolání žáků v ZŠ Lidická

Každoroční součástí přípravy žáků 8. a 9. ročníku na volbu povolání jsou i návštěvy odborných učilišť či beseda na Úřadu práce v Příbrami.
Žáci tím získávají přehled o tom, kam mohou směřovat jejich kroky po absolvování základní školy. Dozvídají se pozitiva i negativa jednotlivých typů škol a problematiku jejich výběru. Konkrétněji se seznamují s profesemi, které je zajímají a o kterých uvažují, že by je jednou mohli vykonávat. Z těchto důvodů naši žáci navštívili v letošním školním roce Odborné učiliště Vyšehrad v Praze, Odborné učiliště Pod Šachtami Příbram IV i místní dobříšské odloučené pracoviště Středního odborného učiliště Hluboš.

Mgr. Libuše Kabylová, DiS., výchovný poradce

Aktivity v ZŠ Trnka

Křesílka

Půda ZŠ Trnka ukrývá mnohé poklady. Jedním z nich byly i staré židle a křesla – co s nimi? Přece je nevyhodíme! Raději jim vdechneme nový život. A tak se žáci 8. třídy ZŠ Trnka pod vedením paní učitelky Kačky Šmahelové pustili do jejich renovace. Vytvořili kritéria dobré práce, ujasnili si, jak dbát na vlastní bezpečnost a vrhli se do přečalounění plnou silou. Teď už v naší škole nikdo nepochybuje o tom, že jednou ze strategií, jak šetřit naši planetu, je i méně vyhazovat a více opravovat. Navíc dvě žákyně 8. třídy vytvořily o této akci rozhovor pro účely zveřejnění v tisku.

Co byla náplň vaší práce při pracovních činnostech?
O pracovních činnostech v Trnce jsme od září čalounili křesla, která se už moc nepoužívala. Sundali jsme z nich starou látku a potáhli je novou. O výběru látky jsme hlasovali ve třídě. Látku jsme koupili v místním obchůdku Rukama Nohama.

Jaký smysl pro vás měla tato aktivita?
Křesílka předtím nebyla moc pěkná, ale zároveň byla škoda je vyhodit. Takže jsme je obnovili a zrecyklovali. Ušetřili jsme tak naši planetu, užili si zábavu a naučili se něco užitečného.

Nastaly při práci nějaké komplikace?
Záleží jak u koho, jelikož jsme pracovali ve skupinkách. Nám celkem nešlo stříhání velkých kusů látky a měření bylo často nepřesné. Také nám dělalo problémy vyndávání starých sponek a připevňování látky pomocí sponkovaček.

K čemu se křesílka využijí?
Dají se do konzultační místnosti, která díky nim bude příjemnější a útulnější.

Jaký z toho máte pocit? Jste spokojeni s výsledkem?
Máme z toho dobrý pocit, jelikož jsme udělali něco užitečného a hodnotného. Určitě by to mohlo být lepší, ale na to, že jsme to dělali poprvé, je to povedené.

Mgr. Markéta Svobodová


Benefiční ples pro Trnku podruhé!

Srdečně vás zveme na druhý ročník Benefičního plesu pro Trnku v sobotu 25. března 2023 od 19 hodin do dobříšské sokolovny, tentokrát s tématem 80. a 90. léta.
Můžete se těšit na neotřelá taneční vystoupení, bohatou tombolu, dobříšskou kapelu Wokaties Band i lahodné občerstvení. Na odvážné návštěvníky čeká soutěž masek ve stylu 80. a 90. let či osobností z tohoto období.
Výtěžek z akce bude využit na splátku rekonstrukce budovy ZŠ Trnka a její další rozvoj. Předprodej lístků bude zahájen v průběhu února. Více informací naleznete již brzy na našem FB a webových stránkách.

Zapsaný spolek Trnkový květ a ZŠ Trnka


Schůzka zájemců o přijetí do ZŠ Trnka

Všechny zájemce o přijetí jejich dítěte do první třídy pro školní rok 2023/24 srdečně zveme na setkání, které se uskuteční v pondělí 13. února v 17.30 v jídelně naší školy. Získáte základní informace o fungování a vizích naší školy, prostor bude i na vaše dotazy. Součástí schůzky bude také prohlídka školní budovy.
Zápis do ZŠ Trnka se uskuteční v pondělí 3. dubna 2023.

Oslavy 100. výročí narození profesora Miroslava Oliče

Gymnázium Karla Čapka srdečně zve občany, jakož i pamětníky a přátele pana profesora Miroslava Oliče, dlouholetého ředitele školy a laureáta Ceny města Dobříše, na oslavy výročí 100 let od jeho narození. Pan profesor se narodil 14. února 1923 na Zbraslavi a po předchozím působení na několika školách ve středních Čechách přišel ve svých třiceti letech na právě založenou jedenáctiletou střední školu v Dobříši. Na naší škole již pak trvale zakotvil, a v letech 1966–1983 byl jejím ředitelem. Vtiskl gymnáziu jeho charakteristickou lidskou, tolerantní a demokratickou atmosféru. Na gymnáziu učil až do roku 2002 a za tu dobu vychoval několik generací studentů, kteří na něj dodnes s úctou vzpomínají.

Sté výročí narození pana profesora Oliče si připomeneme 14. února 2023

15.30 hod. – vzpomínka na hřbitově u hrobu pana profesora Oliče
17.00 hod. – odhalení pamětní desky v budově gymnázia s následným zahájením výstavy fotografií a dokumentů ze života pana profesora
17.30 hod. – beseda s pamětníky a přáteli pana profesora Oliče v budově gymnázia

Srdečně zveme všechny bývalé i současné studenty a přátele školy.
Podrobnosti naleznete na webu školy: www.gymkc.cz.

Vyučující Gymnázia Karla Čapka


Učitel Miroslav Olič

Narodil se 14. února 1923 ve Zbraslavi u Prahy jako jediné dítě Josefa Oliče a Antonie Oličové, roz. Vyhnalové. Jeho otec měl obchod se střižním zbožím, ale v době hospodářské krize zkrachoval a po několika přechodných zaměstnáních se nakonec stal revizorem na autobusové trati Praha–Nový Knín. Miroslav vychodil obecnou školu ve Zbraslavi a mezi lety 1934 až 1942 navštěvoval reálné gymnázium na Praze 4 v Bendově ulici. V roce 1941 byl zatčen a popraven jeho otec pro údajnou hospodářskou sabotáž, ale po válce se jeho synovi podařilo doložit, že byl popraven jako aktivní příslušník odboje. Díky tomu jeho matka od roku 1950 pobírala důchod a už nebyla závislá na podpoře od syna a ostatních příbuzných. Krátce po maturitě Miroslav Olič složil zkoušku učitelské způsobilosti v Panské ulici na Praze 2 a od září 1943 nastoupil jako učitel na učňovskou školu v Příbrami, kde vyučoval matematiku, němčinu a obchodní nauku. Zvláště výuka matematiky je v jeho případě pozoruhodná, protože mu během celých studií nešla a kazila mu vysvědčení. O rok později byl přeložen na školu stejného typu do Lysé nad Labem. O letních prázdninách už pravidelně působil jako vychovatel-učitel v osadách péče o mládež.

Po válce se přihlásil ke studiu na lékařské fakultě, ale musel studia záhy zanechat, protože onemocněl komplikovaným ekzémem obou rukou. Po roční léčbě nastoupil na Filozofickou fakultu UK v Praze, obor angličtina-dějepis. Studia úspěšně dokončil v červnu 1950 a od září začal vyučovat na střední škole v Křivoklátě. Po vojenské službě v Josefově a v Praze v letech 1950 až 1952 na vlastní žádost přešel z Křivoklátu do Nového Knína, aby byl blíž domovu. Po jediném školním roce v Novém Kníně byl konečně přeložen na nově založenou jedenáctiletku do Dobříše. Až do roku 1968 každodenně dojížděl ze Zbraslavi, aby během tzv. pražského jara konečně obdržel služební byt v Dobříši. Příjezd tanků Varšavské smlouvy ho sice zastihl ve Velké Británii, ale ještě týž den se vrátil do Československa, kde měl maminku, se kterou v dobříšském bytě bydlel. Jelikož Miroslav Olič velice rád cestoval po kapitalistickém Západě a od roku 1966 zastával funkci ředitele dobříšského gymnázia, musel Komunistické straně Československa obětovat jistou úlitbu. V letech 1966 až 1968 absolvoval VUML (Večerní univerzitu marxismu-leninismu), za což obdržel v roce 1969 medaili Za budování Středočeského kraje.

Několik generací jeho studentů na něj dodnes vzpomíná jako na renesančního vzdělance, filozofa a učitele, který je nasměroval a ovlivnil na celý život. Vyučoval nejen angličtinu a dějepis, ale i němčinu, zeměpis a latinu. Působil v mládežnických a turistických organizacích. Psaní článků o dobříšské historii završil vydáním knihy „Dobříš – město na Zlaté stezce“. Pořádal časté přednášky nejen o historii, ale především o cestování a o zážitcích z cest. Když byl Miroslav Olič v srpnu 1983 odvolán z funkce ředitele gymnázia, podal výpověď a zažádal si o starobní důchod. Volný čas pak věnoval především cestování, protože maminka mu zemřela v roce 1978 a nebyl tak nadále jako svobodný a bezdětný muž ničím vázán. Po pádu komunismu si opatřil licenci k činnosti turistického průvodce. Proslulými se staly především jím organizované poznávací zájezdy. Nutno ale podotknout, že Miroslav Olič sice před příchodem internetu na zájezdech udivoval svými znalostmi, nikdy to však nebyl onen trpělivý a vlídně opatrovnický typ průvodce, který se přizpůsobuje svým klientům. Po roce 1990 se pan Olič částečně vrátil k výuce na dobříšském gymnáziu a naplno se pustil rovněž do obnovy skautského hnutí v kraji, kde se stal legendou už za svého života. O tom svědčí i Cena města Dobříše z roku 2008. Pan Miroslav Olič zemřel 22. dubna 2011.

Za celoživotní přínos gymnáziu bude dne 14. února 2023 ve vestibulu budovy odhalena panu profesorovi Miroslavu Oličovi pamětní deska, která bude připomínat jeho zásluhy jako učitele a jako ředitele.

PhDr. Jan Michl, Ph.D.
Muzeum města Dobříše

Francouzský den na Gymnáziu Karla Čapka

Stejně jako v minulých letech se naše gymnázium i letos rozhodlo zorganizovat Francouzský den. Studenti francouzštiny si opět připravili řadu francouzských specialit, mezi kterými nemohly chybět výborné crêpes, baguettes nebo fromages. První patro školy se proměnilo ve francouzské ulice se stánky a plakáty.

Celá naše škola tak strávila příjemné dopoledne nakupováním a ochutnáváním francouzských dobrot na rušném předměstí Montmartre nebo krátkým posezením v Le Café.
Utržené peníze, stejně jako v předešlých letech, škola věnovala na dobrou věc. Tento rok finální částkou 20 400 Kč podpořila organizaci Farní charita Starý Knín. Francouzský den tak udělal radost nejen nám studentům, kteří si ho každoročně moc užíváme, ale i mnoha dalším lidem.

Osobní předání daru organizaci Farní charita Starý Knín, které se přehouplo v milé setkání s vedením charitativního spolku, krásně zakončilo celou letošní akci.
Doufejme, že tato tradice, která nám umožňuje strávit den v Paříži, přetrvá i do budoucích let.

Eliška Machová, septima