Domů Blog Strana 208

Občané Dobříše zvolili v referendu postupnou výstavbu a zachování charakteru menšího města v zeleni

Vysoká účast občanů v místním referendu o další zástavbě ve městě Dobříši a okolní krajině potvrdila, že se jednalo o zásadní otázky, ke kterým se občané města chtěli vyjádřit. Občané města Dobříše dali přednost ochraně okolní přírody a rozvoje kvality života před rozvojem stavebních parcel. Odložením další vlny výstavby získá město čas, aby připravilo infrastrukturu pro nárůst počtu obyvatel o 3 až 4 tisíce.
Občané Dobříše referendem dlouhodobě ochránili před zástavbou nejen městské pozemky v Brodcích, vstupní bráně do okolních lesů na území přírodního parku Hřebeny, ale také přírodní krajinu kolem Dobříše, která prozatím nebyla určena k zástavbě dle platného územního plánu. Občané tak dali svému městu jistotu, že ho nepohltí developerská zástavba, jako se to již stalo mnoha obcím a městům kolem Prahy.

Dobříš je tak patrně prvním městem v republice, které si prostřednictvím volby občanů v referendu nastavilo limity svého růstu. I když je díky blízkosti Prahy v Dobříši velký tlak na výstavbu, získala jistotu, že zůstane menším městem zasazeným v zeleni lesů, luk a polí.
Výsledek volby občanů v místním referendu je pro současné i budoucí zastupitele závazný. Změnit jej mohou občané jen v případném dalším referendu.

Přípravný výbor místního referenda
Helena Kahounová, Jitka Holcová, Václav Hůla, Miloslav Vodička a Ludmila Fišerová

Kam spěje Dobříš?

Počet obyvatel města Dobříše

Počet obyvatel Dobříše klesá již několikátým rokem v řadě. Zastánci referenda vytvořili dojem, že se na Dobříš valí nekontrolovaný příliv nových obyvatel, opak je však pravdou. Dobříš zároveň začíná stárnout. Ubývá zde nejmladších dětí a přibývá obyvatel ve věku nad 70 let. Důvodem úbytku obyvatel města je bezesporu velice nákladné bydlení (pozemky, domy, pronájmy). Naše děti si zde již svůj další domov velmi pravděpodobně nebudou moci dovolit pořídit, dokud jim ho neuvolníme úmrtím. Z Dobříše se tak postupně stane velmi stará dáma. Okolní obce naopak mládnou. Stěhují se sem i obyvatelé z Dobříše, protože vysněné bydlení je zde výrazně dosažitelnější. Společně s rozvojem dálnice D4 směrem na Písek již Dobříš mladé dávno netáhne. Referendum tuto situaci dále konzervuje a dostupnost bydlení pro naše děti a vnuky ještě ztěžuje.
Napomohlo v podstatě jen těm nejbohatším, protože pouze ti si na Dobříši budou moci nové bydlení dovolit. Ať žije Dobříš!

Markéta Dvořáková

Novým jednatelem Dokasu
je Jakub Jarůšek

Na začátku listopadu loňského roku byla vedení města oficiálně doručena rezignace Ing. Bc. Adama Šauera na pozici jednatele společnosti Dokas. Městský úřad Dobříš tak obratem vyhlásil výběrové řízení, do kterého se přihlásilo celkem 9 uchazečů.
Od 1. února 2023 tak na základě uvedených souvislostí nastupuje nově do funkce jednatele Dokasu pan Jakub Jarůšek, který prostředí této společnosti velmi dobře zná již z dřívějška. Do funkce pana Jarůška jmenovala sedmičlenná městská rada na základě doporučení výběrové komise. K nové funkci gratuloval panu Jarůškovi také starosta města Pavel Svoboda, který zároveň s panem Jarůškem podepsal oficiální pracovní smlouvu.
Pan Jakub Jarůšek ve společnosti Dokas Dobříš pracoval na pozici obchodního a technického ředitele již v dřívějších letech. Až do současnosti pak pracoval jako zástupce výrobního náměstka a technický stavební dohled pro BIOS, s. r. o. Jeho kvalifikace a předpoklady pro bezproblémové řízení společnosti Dokas jsou tak podle rozhodnutí výběrové komise velmi dobré.

Text a foto: DH

Celková rekonstrukce náměstí Komenského je hotová. Místo dostalo novou, moderní podobu a dává možnost k setkávání všech věkových generací

Náměstí Komenského, které leží přímo v centru Dobříše, prošlo celkovou rekonstrukcí a zcela tak změnilo tvář našeho města. Roční práce na modernizaci celého náměstí byly rozděleny do několika etap, na kterých pracovaly desítky pracovníků dobříšského úřadu, Vodohospodářské společnosti Dobříš, společnosti Dokas, zaměstnanců firmy Metrostav i mnoho dalších externích odborníků. Právě oni společně se zástupci vedení města Dobříše dnes zmodernizovaný prostor náměstí
Komenského oficiálně otevřeli.

Přes náměstí Komenského v Dobříši denně projde přes tisíc školáků a další stovky obyvatel i návštěvníků města. Prostor, který už dlouho volal po rekonstrukci, se tak konečně dočkal své zasloužené opravy a velké proměny.
Rekonstrukce náměstí Komenského se stala jedním z největších projektů města Dobříše za poslední roky. Celkové finanční náklady této akce se nakonec vyšplhaly k téměř 40 mil. Kč (přesně 37 851 901,67 Kč včetně DPH). Za tuto cenu však jedno z nejfrekventovanějších míst v centru města získalo zcela nový a moderní vzhled. Prostor náměstí vedení města od začátku řešilo také z pohledu praktičnosti a funkčnosti.
„Na ploše náměstí, kde bylo dříve parkoviště, vznikla nová klidová oblast. Z náměstí byly nejdříve odstraněny stromy a další zeleň a následně bylo zahájeno postupné odtěžování svrchní vrstvy různých dlažeb, asfaltů a obrub. Odstraněn byl také nevzhledný mobiliář a staré veřejné osvětlení. Stavbaři tady museli jít hluboko pod povrch a doslova obnažit všechny inženýrské sítě, tzn. rozvody elektřiny, plynu, vody a kanalizace, telekomunikací. Nalezen byl tak například uprostřed plochy náměstí velký betonový kolektor, který bylo nutné z velké části odstranit, protože by překážel dalším pracím,“ upřesnil k rekonstrukci náměstí místostarosta Tomáš Vokurka.

Zakázku celé rekonstrukce náměstí Komenského získala ve výběrovém řízení firma Metrostav. Ta postupně měnila zašlé centrum města v moderní lokalitu, která dnes nabízí obyvatelům města i dalším návštěvníkům příjemný prostor. Po prvních měsících, kdy v místě probíhaly hlavně demolice za pomoci těžké stavební techniky, byly následně vybudovány rozvody pro pohodlné připojení na elektřinu, které budou sloužit hlavně při pořádání regionálních trhů, koncertů, kulturních akcí a dalších veřejných setkání. Náměstí získalo také nové osvětlení a nový povrch.

Součástí celkové rekonstrukce náměstí byla také podzimní výsadba stromů a instalace nových laviček. Na náměstí byl současně přesunut pomník obětem padlých v 1. světové válce.

V Dobříši byla při podzimním vysazování stromů využita nová metoda výsadby určená speciálně pro městský kořenový systém. „V podloží náměstí byly pro kořeny stromů předem vytvořeny podmínky, které zajistí, aby kořeny měly dostatečný prostor a nové stromy byly v nejvyšší možné míře zásobovány dešťovou vodou, která spadne přímo na plochu náměstí. V podstatě se tady díky vybudovanému ‚kořenovému mostu‘ a propojení jednotlivých výsadbových míst umožní prokořenění stromů pod téměř celým náměstím, a tím pádem lepší růst stromů,“ upřesnil odborník přes realizace zahrad a zeleně Ladislav Kejha, který na výsadbu v Dobříši osobně dohlížel.

Náměstí Komenského se obyvatelům a návštěvníkům města ukáže v celé své kráse až na jaře. „V prostoru náměstí bylo vysazeno dvouřadé stromořadí s kvetoucí třešní ptačí s podzimním barevným efektem. Jako solitérní dominanta před poštou byla vysazena lípa stříbrná. Klidové zákoutí s lavičkami doplní koruny břestovce západního s podsadbou rostlin v rabátkách. Podél prodejny Coop je vysazena jednořadá alej jasanu úzkolistého s jemnou stavbou koruny a výrazným podzimním zbarvením. Před vstupem do nákupního centra byly pak doplněny stávající javory polní – babyky,“ upřesnil k nové výsadbě Martin Švarc, vedoucí odboru místního rozvoje dobříšského úřadu.

S finální podobou rekonstrukce náměstí je spokojený také architekt Pavel Nasadil ze studia FAM Architekti: „Celková rekonstrukce tohoto prostoru, který dříve fungoval spíše jako parkoviště, byla od samého začátku vedením města pojata velmi zajímavě a odvážně. Myslím, že se zde nakonec opravdu podařilo vytvořit vlastně první větší veřejný prostor pro setkávání lidí v Dobříši. Během realizace pak bylo nejtěžší zkoordinovat souběh všech na sebe navazujících prací, jelikož pod povrchem náměstí vede velké množství inženýrských sítí. Mám radost z toho, jak celé náměstí dnes vypadá, je čisté, universální a po řemeslné stránce velmi dobře udělané. Věřím, že prostor bude nyní veřejnosti dobře sloužit a že bude žít.“

„Díky realizaci projektu se podařilo vytvořit v centru města klidovou oblast s bezbariérovou pěší zónou. Na náměstí nyní plánujeme pořádání nejrůznějších akcí a já osobně věřím, že až bude dokončena probíhající rekonstrukce budovy pošty a rozkvetou nově vysazené stromy a po zimě začne v kašně proudit voda, bude nový prostor náměstí Komenského jedním z nejoblíbenějších míst našich občanů. Věřím, že právě tady se budou setkávat všechny generace ať už na místních trzích, nebo koncertech či výstavách pod širým nebem. Tím chceme postupně více oživit centrum Dobříše, dodal starosta města Dobříše Pavel Svoboda.

Text a foto: DH

Nový moderně vybavený denní stacionář v Dobříši už slouží prvním klientům

Domov s pečovatelskou službou města Dobříše otevřel nový denní stacionář pro zdravotně handicapované a seniory za téměř 10,5 mil. Kč. Zrekonstruované a moderně vybavené prostory nabízejí klientům možnost trávit čas aktivně i odpočinkem a k dispozici je pro ně také zimní zahrada s relaxační zónou.

Výstavba nového denního stacionáře v budově s Pečovatelskou službou města Dobříše na Dukelském náměstí byla zahájena v květnu loňského roku. Denní stacionář Kratochvíle zahájil svou činnost v lednu letošního roku a jeho první klienti jsou s ním nadmíru spokojeni.

Co vše se v rámci stavebních úprav v domě dobříšské pečovatelské služby realizovalo, upřesnil při jeho oficiálním otevření za město Dobříš, jakožto zástupce investora projektu, místostarosta Tomáš Vokurka: „V rámci projektu došlo k úpravě části přízemí budovy s pečovatelskou službou, tak aby zde vznikly nové prostory. Vytvořena byla denní místnost, odpočinková místnost, kuchyňka, sociální zařízení s toaletami a další technické místnosti. Kompletně nové jsou rozvody elektřiny, topení, podlahy a další vybavení. Vznikla i zbrusu nová prádelna vybavená pračkami a mandlem. Součástí projektu je také relaxační zóna v atriu budovy.“

Služba denního stacionáře v Dobříši do této doby chyběla. Díky vybudování a otevření této služby, nemusí osoby se sníženou soběstačností dojíždět do vzdálených míst, což je časově, finančně i organizačně výhodné.

Jak denní stacionář Kratochvíle funguje, upřesnila při jeho slavnostním otevření ředitelka Pečovatelské služby města Dobříše Dagmar Mášová: „Služba denního stacionáře v Dobříši je zaměřena na cílovou skupinu osob od 26 let. Jedná se o osoby se sníženou soběstačností v základních životních schopnostech a dovednostech z důvodu zdravotního postižení, věku či chronického onemocnění neinfekčního charakteru, včetně neurodegenerativních poruch, vaskulárních onemocnění či Alzheimerovy nemoci.“

Ve stacionáři jsou poskytovány tyto základní služby:
• pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu
• pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
• poskytnutí stravy
• výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
• zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
• sociálně terapeutické činnosti
• pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí

Klientům denního stacionáře jsou v průběhu pobytu nabízeny i další základní služby:
• sociálně terapeutické činnosti ve formě aktivizačního programu, kondiční cvičení, trénování paměti v dopoledních i odpoledních blocích
„Klienti mají možnost na úhradu služby použít příspěvek na péči. O tento příspěvek je nutné žádat na úřadu práce a dle potřebné míry pomoci v běžných denních činnostech je přidělena adekvátní výše příspěvku,“ dodává ředitelka Pečovatelské služby města Dobříše. Dále upřesňuje, jak je denní stacionář v Dobříši vybaven pro praktické využití klientů: „Většina programu se odehrává v centrálním prostoru stacionáře – denní místnosti, která je vybavena stoly se židlemi, dvěma polohovacími křesly, ve kterých mohou klienti odpočívat, projektorem a projekčním plátnem. Součástí denní místnosti je také pracovní kout oddělený od hlavního prostoru knihovnou a vybavený stolem se dvěma pracovními místy a místnost ještě bude dovybavena dvěma počítači. Denní místnost je propojená s moderně zařízenou kuchyní, kde budou klienti v rámci aktivizace společně péct a připravovat si drobné občerstvení. Dále se zde servírují dovážené obědy.“

Na denní místnost navazuje přístavba s relaxační zónou, která je s venkovním prostorem spojená bezbariérovým nájezdem. Přístavba je prosklenou stěnou opticky propojena s venkovním prostorem ve vnitrobloku budovy, kde jsou záhony s květinami a strom. Ve stacionáři je k dispozici šatna, bezbariérové WC a koupelna pro klienty, dále odpočinková místnost se třemi lůžky a bezbariérovým sociálním zařízením oddělená od hlavních prostor chodbou. Samozřejmě je zde vybudováno i zázemí pro personál (kancelář, sociální zařízení, sklad).
„Pečovatelská služba města Dobříše bude v rámci denního stacionáře nabízet sociálně terapeutické a aktivizační činnosti. V dopoledním i odpoledním bloku budeme s klienty realizovat výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, sociálně terapeutické činnosti, trénování paměti. V rámci upevnění návyku, tréninku a nácviku všech těchto aktivit se budou využívat různé aktivizační pomůcky, výtvarné činnosti, ruční práce a různé další kreativní aktivity, společné pečení a vaření, čtení, trénink paměti, muzikoterapie, společné zpívání, pohybová terapie, ale i promítání filmů. Rádi do práce s klienty zapojíme i dobrovolníky, Kapacita ještě není na 100 % obsazená, stále přijímáme nové
klienty,“ dodává ředitelka Pečovatelské služby města Dobříše.

Město Dobříš do projektu denního stacionáře investovalo celkem 10 402 749 vč. DPH. Na výše uvedené stavební práce pak byla poskytnuta dotace ze 7. výzvy MAS Brdy–Vltava: IROP – Sociální Infrastruktura II, ve výši 3 137 850 Kč.

Text a foto: DH

Poděkování

Ilustrační foto, zdroj freepik.com, jcomp

Ráda bych prostřednictvím Dobříšských listů poděkovala všem pečovatelkám a pečovatelům z Pečovatelské služby města Dobříše, kteří se starají o seniory v Dobříši a okolí.

Od nového roku funguje v pečovatelském domě denní stacionář Kratochvíle, který moje maminka začala navštěvovat. Zde má možnost strávit příjemné dopoledne ve společnosti svých vrstevníků a se zajímavým programem. Velmi si vážím podpory a vstřícnosti ze strany všech pečovatelek a pečovatelů, kteří věnují svůj čas a úsilí pro zpestření a zpříjemnění dnů všech svých klientů.

Vilma Jechová

Připravované projekty města Dobříše pro rok 2023

Starosta Pavel Svoboda: Dobříší bezpečně

Moderní města se snaží skloubit všechny způsoby dopravy. K tomu je nutné si připustit, že města nejsou budována primárně pro auta, nebo výhradně pro auta. Rozložení většiny ulic na Dobříši vznikalo v době, kdy auta vůbec neexistovala nebo kdy provoz byl proti dnešku minimální. Tak se nedivme, že se dnes všechna auta na ulice nevejdou. Dobříšské ulice by měly sloužit všem. Tedy vedle autobusů, zásobovacích dodávek a osobních aut také dalším způsobům pohybu ve městě, a to jsou cyklisté a chodci. Naše město na to má ideální velikost. Celé se dá snadno přejít z jednoho konce na druhý a na kole je to ještě rychlejší.
Často při dohadování o investicích probíráme, které všechny ulice je ještě třeba opravit a kde všude chybějí parkovací místa. Přitom řada domácností dnes vlastní 2 i více aut. I na Dobříši postupně začínáme poznávat, že pro všechna auta místo na ulicích a na parkovištích nemáme. Na Větrníku by mohli vyprávět. A cestování: i na Dobříši nám vznikají dopravní zácpy, především když se stovky rodičů snaží dovézt své děti až před školu. Situaci dál zhoršují i obyvatelé okolních obcí, kteří do Dobříše také vozí děti nebo sem jedou na autobus, k lékaři, nakoupit apod.
Řešení existuje. Uvědomuje si to i Ministerstvo dopravy, kde již před dvěma roky schválili koncepci městské a aktivní mobility. Hlavní vizí je dosažení změny dělby přepravní práce ve prospěch aktivní mobility. Tedy méně aut a více pohybu pěšky, na koloběžkách či kolech. V České republice tak začínáme dohánět vyspělou Evropu, která podobnými transformacemi prošla před desítkami let. V Holandsku a Dánsku, která jsou dávána za příklad, se masivní rozvoj cyklodopravy datuje do počátku 70. let minulého století. V té době již začaly být ulice měst přeplněné, řidiči trávili zbytečný čas v zácpách, a k tomu se přidalo skokové zdražení benzínu. Připomíná vám to něco?

Ulice Amsterdamu před 30 lety a dnes.
Foto: 21st Century City

Negativním rysem současného dopravy jsou i nehody. Kompletní statistika v ČR je zatím dostupná jen za rok 2021. To se na českých silnicích stalo 99 332 nehod, při nichž bylo usmrceno 470 osob. Tahle suchá statistika znamená, že v průměru se v ČR stalo 272 nehod každý den! Kdo za to může? Auto je věc. Sama o sobě se nepohybuje a sama o sobě nezabíjí. Ze všech nehod v roce 2021 bylo 79,5 % zaviněno řidičem motorového vozidla. Cyklisté způsobili 2 965 nehod (3 %) a chodci jen 0,8 % ze všech dopravních nehod. Na rozdíl od řidiče, kterého při nehodě chrání plech auta, bezpečnostní pásy a airbagy, srážka auta s cyklistou nebo chodcem vždy více ublíží cyklistovi či chodci. V roce 2021 zemřelo na silnicích 43 cyklistů a 81 chodců.

Experiment školní ulice v Praze 6. Zdroj: Pěšky městem

Doprava na kolech či pěšky má řadu výhod. Skutečně není třeba všude jezdit autem až před obchod, až před školu, až před úřad… Co v oblasti rozvoje městské mobility chystáme v letošním roce? V rámci podpory cest na kolech do škol připravujeme projekt výstavby krytého a zamykatelného stanoviště pro 100 kol, které bude sdílené pro žáky obou základních škol a studenty gymnázia. Vyrůst by mělo u atletického oválu vedle Školní ulice. Od loňska máme návrhy úpravy dopravního značení, tak aby cesty na kolech v oblasti škol byly bezpečnější. Jedna z plánovaných změn umožní cestu cyklistům oběma směry v ulici Fričova v úseku od ulice Školní po Příbramskou. Na základě zkušeností jiných měst na jaře také plánujeme experiment „školní ulice“. Tím bude uzavření části ulice Za Poštou pro auta v době 7.30–8.00, kdy do škol míří téměř 2 000 školáků a studentů. Třítýdenní experiment následně vyhodnotíme a rozhodneme, zda má smysl takovou úpravu zavést trvale. Chceme, aby se děti mohly pohybovat po městě samy a aby byly v bezpečí.

Místostarosta Tomáš Vokurka: Rozvojové projekty

Škála připravovaných investičních projektů města bývá pestrá, a nejinak je tomu i v letošním roce. Přesto oproti bývalým létům rozvojové projekty města mnohem více akcentují problémy, které přinesla zejména energetická krize v roce 2022.
Investiční projekty města jsou proto do značné míry ovlivněny válečnou situací na Ukrajině a s ní související nejistotou ohledně vývoje cen energií. Ruku v ruce s měnící se situací v Evropě v souvislosti s ruskou agresí je nezbytné mít na paměti také cíle a závazky pro snižování emisí a uhlíkové stopy, které si dohodly členské státy EU, a to ještě před válkou.
Je nezbytné přijmout fakt, že s vysokou mírou pravděpodobnosti ceny energií už nebudou takové, na jaké byli zvyklí. Trh s energiemi se mění, a mění se také chování aktérů na tomto trhu. Tak jako se snaží přizpůsobit domácnosti a obyvatelé, musí se umět přizpůsobit i město. Je to nejen aktuálně ekonomicky racionální, ale také zodpovědné do budoucnosti.
Začínáme intenzivně pracovat na vzniku energetické koncepce města a víceletá strategie, která bude určovat jednoznačné cíle, jak se město má efektivně chovat v rámci zásobování a nakládání s energiemi. Tato strategie musí klást klíčový důraz na snižování energetické závislosti na centrálních zdrojích, vyšší míru soběstačnosti a efektivity a co největší zapojení externího (zejména dotačního) financování pro rozvojové projekty města.
Jsme zároveň uprostřed překotného vývoje související energetické legislativy, která nám otevírá nové možnosti a příležitosti, včetně klíčového konceptu komunitní energetiky. Ačkoli se jedná o úplnou novinku, uvědomujeme si, že tento koncept a jeho postupné naplňování bude v blízké budoucnosti zásadní výzvou.

Ilustrační foto: www.freepik.com – @wirestock

Město musí být aktivním hybatelem na tomto novém poli, stejně tak jako musí být připraveno být dobrým a spolehlivým partnerem pro další aktéry ať už to budou například podnikatelé a jejich firmy, zájmové spolky, společenství vlastníků bytů, či jednotliví obyvatelé v rodinné zástavbě. Energetické výzvy se totiž dotknou bez výjimky nás všech.
Již v loňském roce 2022 jsme připravili dva pilotní projekty na první větší instalace fotovoltaických panelů na městské budovy. První instalace letos počítá s plochami na střeše sportovní haly, druhá instalace pak výrazným způsobem uleví spotřebě energie na dobříšské čistírně odpadních vod (ČOV), kterou spravují naši vodohospodáři. ČOV je totiž jedním z energeticky nejnáročnějších provozů, čerpadla a čisticí technologie běží celoročně nonstop. Na oba projekty žádáme o dotaci, a to v rámci Modernizačního fondu, který spravuje Ministerstvo životního prostředí.
V první etapě letos zahájíme výměnu a modernizaci veřejného osvětlení tam, kde ještě nejsou nové sloupy a LED světelné zdroje. Staré světelné zdroje dosluhují, a navíc jsou velmi energeticky náročné v porovnání s LED technologií. Postoupnou výměnou veřejného osvětlení za mnohem úspornější se chystáme ročně šetřit statisíce korun z rozpočtu města. Projekt výměny veřejného osvětlení je zároveň finančně podpořen z dotačních programů Ministerstva průmyslu a obchodu.
Našim cílem je postupně vyhodnotit všechny budovy, které město vlastní nebo jsou ve správě příspěvkových organizací a městských firem, z pohledu energetické náročnosti a navrhnout taková opatření, která výrazným způsobem přispějí k efektivitě nakládání s energiemi. Energetický management nebude jen akademickou diskuzí, ale reálně vykonávanou činností s měřitelnými cíli. Některé městské budovy třeba nebudou potřebovat razantní stavební úpravy pro to, aby byly energeticky šetrnější. Na druhou stranu je nutné přiznat, že nemalá část nemovitého majetku není v ideální technické kondici a nápravu s důrazem na energeticky udržitelná opatření bude nezbytné rozložit do dalších let. Naším cílem musí být snížení spotřeby energií o minimálně 30 % do 5 let, ideálně více.
Opatřeních, jak tohoto cíle dosáhnout, je celá řada a nejsou to pouze tak často zmiňované a používané fotovoltaické panely. Kromě elektrické energie nesmíme zapomínat ani na energii tepelnou. Zateplování fasád a střech, výměna otopné soustavy, tepelná čerpadla, rekuperační jednotky. To jsou jen namátkou vyjmenované způsoby a technická opatření, jejichž vhodnou a dobře připravenou kombinací lze cíle naplnit. Zároveň víme, že tato energeticky šetrná opatření budou preferována v dotačních výzvách národních i evropských programů. Je naší hlavní odpovědností připravit takové projekty, abychom zajistili z valné většiny jejich dotační kofinancování.
Investiční projekty města ovšem nejsou zaměřeny jednostranně pouze na nové energetické výzvy. I nadále musíme myslet na opravu dopravní a vodohospodářské infrastruktury. Pro letošní rok připravujeme kompletní opravy ulice Husova a Levandulová, ve spolupráci s Krajskou správou a údržbou silnic zahájíme opravu chodníků a vozovky v ul. Pražská nad železniční tratí směrem k čerpací stanici. Plánujeme opravit povrchy vozovky v ulici Nad Papežem a Rukavičkářská, chystáme se na rozbité chodníky na Dukelském náměstí před budovu DPS, kde se často pohybují senioři. Zpracováváme projektovou dokumentaci na kompletní rekonstrukci chodníku v ulici Hostomická, a to včetně úpravy dopravně nebezpečného místa na horizontu před sanatoriem, kde se chystáme doplnit dopravní značení a přemístit vhodně zastávky MHD i přechod pro chodce, tak aby byl bezpečným místem pro pěší.
Pracovníci dobříšské vodohospodářské společnosti dokončují výměny vodovodů a kanalizací v ulici Tylova a Nová, připravujeme pak v návaznosti úpravu i tamějších povrchů. Nově se VHS zaměří na lokalitu v okolí Ligrusu, v letošním roce dojde ke kompletní obnově vodovodů a kanalizací v ulici U Ovčína, zároveň město ještě letos zadá zpracování kompletní projektové dokumentace na následnou rekonstrukci chodníků, silnice i veřejného osvětlení tamtéž s výhledem realizace v roce 2024.
Myslíme také na rozšiřování nabídky volnočasových aktivit a sportu, včetně rozvoje cyklistiky. V ulici Školní mezi 1. a 2. ZŠ připravujeme projektovou dokumentaci pro nové přístřešky pro kola a koloběžky, které umožní žákům základních škol a studentům gymnázia bicykly bezpečně uložit. Věříme, že to mládež motivuje k tomu, aby kola či koloběžky používali na cestu do školy ještě raději. Kromě toho zahájíme též realizaci pumptrackové dráhy v lokalitě louky nad Papežem na Větrníku, což je vítězný projekt participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš.
Letos bychom rádi postavili první základní okruh, který by postupně v dalších letech mohl narůst v komplexní pumptrack a cyklopark. Aktuálně také pracujeme na projektové dokumentaci opravy tělocvičny pro 1. a 2. ZŠ, kde bychom rádi uspěli se žádostí o dotaci. V plánu je kompletní výměna starých parket za nový povrch, modernizace osvětlení a oprava šaten a sociálního zázemí v hojně navštěvované tělocvičně.
V oblasti veřejného prostoru a péče o zeleň se budeme soustředit na menší projekty. V běhu je projekt dokončení sadových úprav a doplnění mobiliáře okolo budovy radnice, práce budou pokračovat na jaře. V nové výsadbě nebude již tak razantní jako v minulých letech, o to více se budeme zaměřovat na kvalitní povýsadbovou péči. Průběžně budeme doplňovat mobiliář, včetně například úpravy zastávek MHD v centru i v dalších lokalitách. Pozornost věnujeme i našim hřbitovům, kde chystáme dílčí opravy plotů, zdí a rozšiřování urnových míst.
V minulých volebních obdobích bývalo zvykem, že každé vedení města mělo v chystaných projektech nějakou „pecku“, řekněme vlajkovou loď, k jejíž realizaci upínalo nejvíce sil i finančních prostředků. Z těch úspěšně realizovaných mohu namátkou vzpomenout například modernizaci sportovní haly, přístavbu nových pavilonů, učeben a modernizaci jídelny v areálu 2. ZŠ nebo třeba realizace v centru města na ulici Pražská či náměstí Komenského. Jak však vyčtete z předešlých řádků, pro následující období žádnou velkou investiční „bombu“ nechystáme. Důvody jsou zcela zřejmé: musíme pružně reagovat na výzvy v energetické oblasti, je nezbytné se zaměřit na dosluhující technický stav městských nemovitostí a pochopitelně pečlivě vážit financování, tak aby bylo udržitelné i v dalších obdobích.

Místostarostka Jindřiška Romba: Oblast školství

Dobříšské školy, to jsou třídy bezmála naplněné do svých maximálních kapacit, chybějící prostory pro výuku odborných předmětů a učitelé zvládající hned dvojí inkluzi.
Přiznejme si fakt, že dobříšské školy začínají být naplněné natolik, že udržet kvalitu výuky je neskonale těžké. I sebelepší učitel při velkém počtu žáků nedokáže své vize předat dětem zajímavě a zapamatovatelně.
Do našeho území ORP Dobříš patří hned několik menších obcí, které se poměrně rychle rozrůstají. Nic proti, ale s tím je ruku v ruce zapotřebí přizpůsobovat infrastrukturu. To se bezpochyby týká i našeho města.
Pár suchých čísel. Všechny tři dobříšské základní školy mají celkovou administrativně vedenou kapacitu 1 695 žáků. Fyzicky chodí do škol v tomto roce celkem 1 553 žáků, tj. bezmála 95 % zaplněnosti škol (z toho sem chodí 34,4 % žáků z okolních obcí v ORP Dobříš a 10,2 % jsou děti z obcí mimo ORP Dobříš). Když vezmeme v úvahu vše shora uvedené, dostáváme se na hranici možného či již nemožného – kvalita vs. kvantita. V roce 2018 byla dokončena přístavba učeben při 2. základní škole Dobříš, čímž se rozšířila její kapacita na 920 žáků. Drobně se v mezidobí navýšila i kapacita ZŠ Dobříš Komenského nám. 35 na současných 675 žáků. Kapacita dobříšských škol se „na první dobrou“ zdá být dostatečná. Není ale kapacita jako kapacita – fyzická naplněnost škol totiž neodpovídá té, kterou mají administrativně uváděnou. Vysvětlím. Je dobré vědět, kolik se teoreticky do dané školy vejde žáků, o tom žádná, ale…! Reálně je třeba dbát na přiměřený počet žáků ve třídě, tzn. např. hodiny „půlené“, pro kvalitní výuku nepostradatelných cizích jazyků.

V území ORP Dobříš působí celkem 12 základních škol. Z těch je 6 malotřídních (1. až 5. ročník).
Pět škol je úplných (1. až 9. ročník). S ohledem na demografické studie a rozvoj okolních obcí budou některé z malotřídních škol brzy dosahovat své kapacitní naplněnosti. Současně žáci z malotřídních škol budou přecházet do škol s druhým stupněm, nejčastěji se vydají na školy dobříšské. Sem v současné době chodí téměř polovina z celku, resp. 44,6 % žáků z okolních i vzdálenějších obcí. Z geografického hlediska a studie z roku 2018 se můžeme brzy dostat do problému při přechodu žáků z okolních obcí na 2. stupně základních škol. Téměř žádná z obcí v ORP Dobříš (vyjma Dobříše a Nového Knína) není natolik veliká, aby pro své žáky sama zajistila 2. stupeň.

Město Dobříš však v současné době opravdu nemá další možnosti, jak a kam svoji kapacitu škol rozšiřovat. Nemá prostory ani další doprovodnou infrastrukturu. Prozatím kapacity Dobříš zajistit dokáže. Bude však nezbytné pro další rozvoj vzdělávání spolupracovat i s ostatními obcemi a najít řešení, které by bylo výhodné pro všechny zúčastněné. V ORP potřebujeme další školu s 2. stupněm vzdělávání. Je velmi důležité začít problém s kapacitami řešit, ne o něm jen mluvit nebo psát. Je čas přestat přešlapávat na místě.
Prvním společně splněným bodem bude zklidnění dopravy před školami a stavba menšího mobilního podia v proluce u hotelu Heinz, mimo jiné pro účely školních vystoupení. Po vzájemné dohodě s řediteli škol budou školy (ZŠ Komenského nám. 35 a 2. ZŠ Dobříš) v průběhu února otevřeny již od 7.30 hod. Dopravní nálož v okolí se tak časově rozloží. Děkujeme všem zúčastněným stranám za vstřícný přístup.

Radní města Štěpán Souček: Sportovně zdravá Dobříš

Sportovní rok 2023 na Dobříši bude opět nabitý spoustou krásných závodů a akcí, pořádaných místními sportovními spolky. Tedy se dá říci, že Dobříš je „sportovně zdravá“. Potvrzuje to i hojná účast dětí a mládeže v jednotlivých sportovních oddílech. Že by mohlo býti ještě lépe, to je jasná věc. Je to vše jen na nás dospělých. My určujeme pravidla ve výchově a my nastavujeme mantinely co ano a co už ne. Děti a jejich chování a zájem o sport jsou pouze odrazem našeho chování a zájmu o sport. Dovolím si vás touto cestou pobídnout a poprosit, abyste si na své ratolesti ve svém osobním volnu našli ještě více času nežli doposud. Ukažte jim, že i vy dospělí se umíte zdravě hýbat. Že zdravý pohyb a sport v jakékoliv podobě je především velká zábava. Zaplňte poloprázdná sportoviště společně se svými dětmi a partou nadšenců. Poměřte své síly a sportovní umění především pro zábavu a ukažte právě svým dětem, že sport a pohyb nejen na čerstvém vzduchu je zkrátka něco, co jim bude v životě hodně pomáhat. Já tvrdím, že zdravý pohyb a sport v jakékoli podobě má stejný význam jako dobrý doktor. S radostí bych rád vypíchl tři nové akce, kterých se můžete aktivně zúčastnit: 1. Roztančeme Dobříš, 2. Atletické závody na Dobříši, 3. Dobříšský triatlon (Tvrďák-restart). Více informací o všech aktivitách naleznete na webových stránkách města Dobříše, sekce volný čas a turistika, dále pak v kalendáři akcí. Buďte aktivní, buďte pozitivní a buďte přínosem pro celou Dobříš. Těším se na vás na některé z akcí.

Radní Miroslav Sochor: Sociální oblast a další společenské projekty

V rámci sociálně zdravotní komise se v průběhu prvního pololetí budeme věnovat přípravě projektu senior taxi, které bychom chtěli spustit ideálně od 1. září. V rámci projektu Tvoříme Dobříš nám z loňského roku zbyl dluh v rámci realizace pumptracku, jehož první část by měla vzniknout na jaře. Také uspořádáme v rámci místní Agendy 21 a Zdravého města přednášku o komunitních zahradách, která by měla předcházet založení takové zahrady i v Dobříši.

Foto: DH, archiv města,
archiv Tvoříme Dobříš, www.brdman.cz

Dobříšské listy – únor 2023

Kompletní podobu tištěných Dobříšských listů si můžete v elektronické podobě přečíst zde: 
» únor 2023

Nominace kandidátů na funkci přísedících u Okresního soudu v Příbrami

Ilustrační foto, zdroj freepik.com

Město Dobříš obdrželo od Okresního soudu v Příbrami žádost o navržení nových kandidátů, kteří mají trvalý pobyt nebo místo výkonu práce ve městě Dobříši, na funkci přísedících z důvodu jejich nedostatku.

Přísedící (neboli laický prvek v soudním rozhodování) fungují v prvním stupni v trestním řízení a v řízení o věcech pracovních. Tvoří s profesionálním soudcem senáty, které poté rozhodují v předložené věci. Přísedící jsou institutem vycházejícím ze zákona č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích). Přísedící je po zvolení do funkce povinen složit slib, pokud by slib odmítl složit nebo jej složil s výhradou, hledělo by se na takového přísedícího jako by nebyl zvolen. Přísedící stejně tak jako soudci skládají slib tohoto znění: „Slibuji na svou čest a svědomí, že se budu řídit právním řádem České republiky, že jej budu vykládat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a že se v souladu s ním budu rozhodovat nezávisle, nestranně a spravedlivě.“

Navržený kandidát musí splňovat následující podmínky:
• státní občanství České republiky
• způsobilost k právním úkonům
• bezúhonnost
• zkušenosti a morální vlastnosti
• věk nejméně 30 let
• negativní lustrační osvědčení (nevztahuje se na osoby narozené po 1. prosinci 1971)
• čestné prohlášení dle ustanovení § 4 odst. 3 lustračního zákona (nevztahuje se na osoby narozené po 1. prosinci 1971)
• trvalý pobyt nebo místo práce v obvodu zastupitelstva obce
• nesmí vykonávat současně funkci, se kterou je funkce přísedícího neslučitelná (např. prezident, člen Parlamentu).

Kandidáty do funkce přísedících navrhují členové zastupitelstva. Přísedící soudu jsou voleni na čtyřleté funkční období. K navrženým kandidátům si zastupitelstvo vyžádá vyjádření předsedy příslušného soudu (Okresního soudu v Příbrami). K žádosti o vyjádření předsedy soudu musí předložit veškeré dokumenty potřebné k volbě přísedícího, současně předložit i charakteristiku kandidáta a v případě, že je přísedící zaměstnán, i potvrzení, že bude uvolňován svým zaměstnavatelem pro výkon funkce přísedícího. Teprve po obdržení souhlasného vyjádření předsedy soudu je možno přistoupit na zasedání ZM k volbě přísedícího. Neobdrží-li ZM souhlasné vyjádření předsedy soudu, není možné k volbě přistoupit, o čemž je třeba kandidáta písemně vyrozumět. O provedené volbě je třeba v souladu s přijatým usnesením ZM soud a přísedícího písemně informovat.

Dokumenty potřebné k volbě přísedícího:
• Souhlas s návrhem na funkci přísedícího
• Dotazník přísedícího
• Výpis z evidence rejstříku trestů
• Čestné prohlášení (u osoby narozené před 1. 12. 1971)
• Negativní lustrační osvědčení (osoby narozené před 1. 12. 1971)
• Potvrzení zaměstnavatele

V současné době funkci přísedícího u Okresního soudu v Příbrami nevykonává žádný kandidát navržený městem Dobříš. Posledními přísedícími u Okresního soudu v Příbrami navrženými městem Dobříš byli Ing. Pavel Studnička (výkon funkce 1994–2014; na výkon funkce rezignoval; novou kandidaturu nepodporuje) a Mgr. Jan Bláha (místostarosta města v letech 2010–2014; výkon funkce v rámci dvou čtyřletých volebních období 2014–2021).

Přísedícím je poskytována odměna ve výši 150 Kč za jeden den účasti + vynaložené výlohy za cestovné + stravné ve výši dle zákoníku práce, trvá-li účast na jednání u soudu déle než 5 hodin. Zaměstnavatelům osob vykonávajících funkci přísedících je poskytována refundace mzdy nebo platu v plné výši.

Návrhy kandidátů je možné předkládat i průběžně na e-mail: hrdlickova@mestodobris.cz. Návrhy budou předloženy na 3. zasedání ZM 16. 2. 2023.

Mgr. Bc. Martina Hrdličková,
vedoucí oddělení