Domů Blog Strana 196

Městský úřad Dobříš – upozornění na omezení otevírací doby pokladny

Z provozních (personálních) důvodů je v týdnu od 27. 3. 2023 do odvolání pokladna Městského úřadu Dobříš otevřena jen v úřední dny, a to takto: pondělí a středy 7.30–11.30 a 12.30–16.30 a pátek 7.00–11.30 a 12.30–14.00 hod.

Energetický mix města a obnovitelné zdroje města Dobříše

Ačkoli se zdá, že v posledních týdnech se rozbouřená situace ohledně energetického trhu spíše uklidňuje, nic to nemění na našem společném závazku, který má za cíl posílit energetický mix města Dobříše o obnovitelné zdroje, a zároveň vytvořit podmínky pro dlouhodobě udržitelné a efektivní energetické hospodaření města v blízké i vzdálenější budoucnosti. Moderní město se dnes zkrátka bez takových cílů neobejde.

Na přelomu měsíců února a března proto projektové manažerky města zpracovaly a podaly dvě žádosti o dotaci týkající se tématu energetických úspor. A co víc, obě žádosti byly dotačním orgánem akceptovány, což je nepochybně velmi dobrá zpráva a dobré vysvědčení pro náš úřad. V rámci takzvaného programu EFEKT, který spravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, jsou tak pro město Dobříš rezervovány finanční prostředky na projekt zavedení systému hospodaření s energiemi (v podobě tzv. energetického managementu) a také na projekt zpracování místní energetické koncepce. Celková výše rezervovaných financí dosahuje hodnoty 950 tis. Kč.

Co to bude znamenat v praxi? V následujících týdnech a měsících začnou pod dohledem specialistů vznikat například nové dokumenty, které budou mít za cíl pojmenovat procesy a nezbytné náležitosti pro monitorování a vyhodnocování spotřeby energií. Místní energetická koncepce by pak měla být nástrojem, jak optimalizovat dodávky energií z centrálních zdrojů vůči energii, kterou město spotřebovává. Zároveň bude koncepce návodem, jak má město postupovat při realizaci aktivních i pasivních energetických opatření, včetně zavádění obnovitelných zdrojů energie.

A na projektech využívajících obnovitelné zdroje energie pracuje město samozřejmě také. V březnu finišovaly práce na projektové dokumentaci pro instalaci fotovoltaických panelů a bateriových úložišť na střechu sportovní haly a do areálu čistírny odpadních vod. Výkon nových městských fotovoltaických elektráren bude činit bezmála 440 kWp, což v praxi znamená, že vyrobí cca 420 000 kWh energie. Pro představu to je množství, které by pokrylo roční spotřebu elektřiny ve 120 rodinných domech.
Další potenciál sondujeme pro úspory tepelné energie, a to instalací tepelných čerpadel v areálu 1. a 2. ZŠ, a zároveň v sousedním areálu 4. MŠ. Prozatím ve stádiu projektového záměru analyzujeme s odborníky v oboru vhodné varianty umístění, stejně jako dodané technologie. Pokud vyhodnotíme projektový záměr jako výhodný a životaschopný, pak bychom ideálně ještě v tomto roce začali připravovat projektovou dokumentaci, aby topná sezona ve školních budovách roku 2024/25 již využívala zdrojů z tepelných čerpadel.

Tomáš Vokurka, místostarosta

Městský kamerový dohlížecí systém

Městský kamerový dohlížecí systém (MKDS) byl v Dobříši vybudován jako jeden z prostředků města a policie ke zvýšení bezpečnosti občanů, prevence kriminality, potírání pouliční kriminality a dohlížení na veřejný pořádek.

Kamerový systém město Dobříš zavedlo již v roce 2008, zpočátku na zkušební provoz, kdy se vychytávaly nedostatky, a takzvaně naostro byl spuštěn v březnu 2009. Systém byl sestaven k zobrazování a dokumentování.
Kamerový systém byl následně v říjnu 2010 rozšířen o další 3 dohlížecí body, což se podařilo díky finanční podpoře z Programu prevence kriminality Středočeského kraje, který byl v části investičních akcí zajišťován Ministerstvem vnitra. Celkem tak město střežilo v té době již 7 kamer. V roce 2018 pak došlo k modernizaci celého MKDS. Tehdy bylo ve městě 9 kamerových bodů s 19 kamerami. V listopadu v roce 2021 pak přibyly další 2 kamerové body.

MP Dobříš má tedy v současné době 11 kamerových bodů a 23 kamer:

1. Mírové náměstí, světelná křižovatka
2. Mírové náměstí, u kulturního domu
3. ulice Boženy Němcové, dům čp. 1064
4. Větrník, ulice Nad Papežem
5. ulice Pražská, parkoviště P+R
6. ulice Pražská, u kostela
7. Mírové náměstí, Česká spořitelna
8. ulice Plk. B. Petroviče, kruhový objezd
9. ulice Fričova, dům čp. 1240
10. náměstí Komenského, u základní školy
11. Mírové náměstí, u sokolovny

Kamerový systém v Dobříši nepřetržitě obsluhují strážníci Městské policie Dobříš.
MKDS je ze zákona o ochraně osobních údajů svěřen výhradně Policii ČR nebo městské policii.

Kamery pomáhají například doložit dopravní přestupky, monitorují dětská hřiště a dohlíží i na bezpečnost a plynulost silničního provozu. MKDS je technickou prevencí a velkým pomocníkem ať již jako preventivní, nebo se přímo podílející na odhalování, případně předcházení nebo alespoň na snížení rozsahu trestné činnosti a přestupků.

„MKDS jsou instalovány v místech, kde se nejčastěji pohybují obyvatelé a návštěvníci měst, kde jsou koncentrovány kulturní, komerční a společenské instituce a kde jsou dopravní uzly měst. Slouží k dohledu v místních záležitostech veřejného pořádku a k předcházení pouliční trestné činnosti a přestupků. MKDS přispívají k ochraně bezpečnosti osob, k ochraně majetku či k odhalování přestupků. Pomáhají také při koordinaci bezpečnostních složek a v neposlední řadě jsou pomocníkem i pro Policii ČR,“ upřesňuje strž. Alena Kovaříková, zástupkyně velitele MP Dobříš.

Dobříš je po bezpečností stránce stabilizovaná a lze konstatovat, že na úseku veřejného pořádku nedošlo za poslední období k událostem, které by svou povahou, závažností nebo společenskou nebezpečností nasvědčovaly výraznému zhoršení bezpečnostní situace. Konečným cílem je vytvořit město, ve kterém se občanům žije dobře a cítí se v něm bezpečně. „V současné době MP sehrává nezastupitelnou roli v systému bezpečnosti ve městě a značnou měrou přispívá k eliminaci trestné činnosti i v součinnosti s PČR. A právě v tom nám pomáhá MKDS,“ dodává za strážníky MP Dobříš Alena Kovaříková.

Zpracovala DH

Informace pro rodiče nově narozených občánků města Dobříše

Vážení rodiče,
vítání občánků města Dobříše se koná již mnoho let. Rodiče nově narozených dětí si však musí sami zažádat o účast na tomto slavnostním obřadu, kam jsou zváni pouze na základě vyplněné přihlášky. Přihlášku na vítání občánků je možné od ledna 2019 stáhnout na webových stránkách města, popřípadě si ji vyzvednout na matrice Městského úřadu Dobříš, Mírové náměstí 119. Vyplněnou a podepsanou přihlášku k vítání občánků včetně souhlasu se zpracováním osobních údajů doručte nejlépe osobně na matriku Městského úřadu Dobříš, popř. zašlete e-mailem matrika@mestodobris.cz nebo poštou. Formulář obdržíte přímo na matrice, popř. je zveřejněn na stránkách města Dobříš.

Vítání občánků města Dobříše se mohou zúčastnit děti, které mají v době podání žádosti o přivítání na Dobříši trvale hlášený pobyt. Zároveň musí být jeden z rodičů v době narození dítěte trvale hlášen na Dobříši (dle usnesení RM č. 11/9/2018 RM ze dne 24. 4. 2018).
O termínu a konkrétním čase konání budou rodiče, kteří své dítě k vítání nahlásili, informováni prostřednictvím pozvánky, která jim bude zaslána na jimi uvedenou adresu.
V případě dotazů můžete kontaktovat matriku na tel. 318 533 313 a 318 533 316.

Odbor správních agend

Smart technologie nám zjednodušují život i ve vodárenství

Foto chytrého vodoměru s pomocí AI

Inteligentní sítě pro komunikaci jsou již všude kolem nás a stávají se nezbytnou součástí našich životů. Slovíčko inteligentní či chytrý začíná nahrazovat smart a smart technologie se již využívají i v oblasti vodárenství.

V Dobříši začali naši montéři osazovat chytré vodoměry – iPERLy, které budou odečítány „na dálku“ bez nutnosti návštěvy odečítače. Mechanické vodoměry v Dobříši tedy již budou vyměňovány za iPERLy a do budoucna budeme připraveni na pevnou komunikační síť a bude možné identifikovat potenciální problémy sítě a poruchy na síti.

Vodoměr iPERL nabízí výbornou přesnost měření spotřeby pitné vody s provozní životností 15 let, alarmové hlášení odhalí případnou manipulaci s vodoměrem a díky přesnému měření průtoku odhalí i neoprávněné napojení studny nebo vrtu do potrubí. V případě kritické situace s vodou nám také zajistí možnost operativní kontroly odběrů vody.

Snažili jsme se vybrat efektivní software pro odečítání vodoměrů, tak aby byl otevřený pro různá technická řešení a dodavatele i s ohledem na budoucnost. Software emr (easy meter read) je používán pro odečítání jak mechanických, tak „chytrých“ vodoměrů a posílá data rovnou do zákaznického informačního systému našim fakturantkám, naši odečítači tedy budou opouštět „papírové“ karty a systém bude zcela digitalizován.

Dále pracujeme na vylepšování a technologickém posunu v oblasti zákaznického informačního systému, abychom zkvalitnili služby zákazníkům. Od tohoto roku si mohou zákazníci požádat o nastavení záloh a mohou využívat zákaznický portál, kde získají přehled o svých odběrných místech, spotřebách a fakturacích.

Záleží nám na poskytování kvalitních služeb zákazníkům, kterým doba digitální přináší komfort a pohodlí.

Ing. Blanka Marvanová

K požadované hranici třídění odpadu se Dobříš blíží pomalu

obrázek generovala AI Midjourney

Za celý rok 2022 se v Dobříši svezlo 1 340 tun směsného komunálního odpadu (SKO). Objemného odpadu odevzdaného ve sběrném dvoře bylo 110 tun. Celkem se tohoto směsného odpadu na skládku vyvezlo 1 450 tun, to je proti roku 2021 další pokles o 4 %. Od roku 2010 tak množství SKO trvale klesá. Naopak množství vytříděného papíru a plastu v minulém roce přestalo růst. Plastu se svezlo 143 tun, o 7 % méně než v roce 2021. U papíru, kterého se svezlo 202 tun, byl pokles dokonce 13 %. U obou komodit se jedná o první meziroční pokles od roku 2018, který je nejspíš způsobený návratem na předcovidovou úroveň spojenou s postupným snižováním množství různých obalů. Zatímco u směsi je měsícem, kdy jsme vyprodukovali nejvíce odpadů, leden, u plastu je to červen a u papíru prosinec, kdy množství narůstá díky papírovým obalům z dárků.

obrázek generovala AI Midjourney

V roce 2022 tvořily vytříděné komodity 48 % celkového odpadu vyprodukovaného ve městě. Proti roku 2021 je to nárůst pouze o 1 %. Do roku 2025 by vytříděné složky měly tvořit 60 % odpadu, viz §59 zákona o odpadech. Do této hranice nám nyní zbývá přesně 11,99 %. Je tedy potřeba dále přemýšlet nad snižováním směsného komunálního dopadu a nad důsledným tříděním všech zbývajících komodit. V letošním roce město nakoupí dalších více než 1 000 nádob na tříděný odpad jak k rodinným domům, tak k bytovkám. Z dotace budou pořízeny další domácí kompostéry. Na tyto nádoby město získalo dotaci a v současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele.
Děkuji, že nad odpadem přemýšlíte.

Pavel Svoboda, starosta

Harmonogram blokového čištění ulic pro rok 2023

DOKAS Dobříš, s. r. o., a město Dobříš si dovolují oznámit, že bude provedeno blokové čištění ulic ve městě Dobříš.

3. duben – pondělí
Mírové náměstí, B. Němcové, Jiřího Wolkera, Za Branou, Přemyslova, Mládeže, Nová, Tyršovo nám., Jáchymovská, Hornická, Družstevní

5. duben – středa
28. října, L. Kopáčka, Lidická, Na Nábřeží, A. Dvořáka, Vančurova, nám. Svobody, Na Trávníkách

6. duben – čtvrtek
Příkopy, Příkrá, Mostecká, Zahradní, Lomená, Dlouhá, Part. Svobody, Trnovská

11. duben – úterý
Fričova, Školní, Za Poštou, nám. Komenského

12. duben – středa
Dukelské nám., Žižkova, Na Lukách, U Slovanky, Plk. Petroviče, Bořivojova (+ příčné ulice)

14. duben – pátek
Hálkova, Zborovská, Dělnická, U Plovárny, Na Kole, Okružní (+ příčné ulice)

17. duben – pondělí
V Lipkách, B. Smetany, Husova, Tylova, U Slávie, Mánesova

19. duben – středa
Anenská, Lesní, Fr. Průši, Na Chmelnici, Jiráskova, V Zahradách, Karnetova zahrada, Polní, Na Tarásku

21. duben – pátek
Za Pivovarem, Přímá, U Pilského potoka, Malé Paseky, Na Ligruse, U Ovčína

24. duben – pondělí
Rukavičkářská, Březová, Nad Papežem, K Vodárně, Jeřábová, Jasmínová, Průmyslová, Na Vyhlídce, K Lesu

25. duben – úterý Šeříková, Růžová, Azalková, Lípová, Javorová, Nad Prachandou, Dubinské Kaštánky, Krásný Život, Modřínová, Bezová, Smrková, Trnková, Šípková

27. duben – čtvrtek
Bratří Čapků, Loukotova, K Oboře, Na Vlašce, Balabánova

28. duben – pátek
Na Čihadlech, Pleskotova, Werichova, Schartova, Brodecká, Brdská, Západní, Luční, Úvozová

Žádáme občany, aby ve shora uvedených termínech odstranili svá vozidla z komunikace, a to v době od 6.00 do 15.00 hodin. Pokud tak neučiní, mohou být od MP uloženy sankce ve formě blokové pokuty.

Děkujeme za spolupráci.
Jakub Jarůšek, jednatel společnosti

Jaké projekty budeme realizovat v rámci participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš v roce 2023?

Město Dobříš ukončilo 5. ročník veřejného hlasování mezi letošními návrhy participativního rozpočtu s názvem Tvoříme Dobříš a vyhlásilo vítěze. Tentokrát byla na realizaci hned dvou projektů vyčleněna z rozpočtu města částka ve výši 500 000 Kč.

V prosinci 2022 spustilo město Dobříš již 5. ročník participativního rozpočtování s názvem Tvoříme Dobříš. Občané mohli nejprve podávat své návrhy na zlepšení života ve městě a přicházet s nejrůznějšími nápady. „Do tohoto ročníku participativního rozpočtu bylo možné navrhovat projekty s cenou realizace maximálně do 250 000 Kč, tedy dvojnásobné hodnoty oproti předchozímu roku,“ upřesnil zastupitel a jeden z koordinátorů Tvoříme Dobříš Miroslav Sochor. Navrhovaný projekt mohla podat osoba starší 15 let a nesměl propagovat produkty či služby komerčního, náboženského či politického charakteru. Po odborném posouzení pracovníky městského úřadu bylo do veřejného hlasování z celkem 17 navržených projektů postoupeno 8 projektů, které jejich autoři představili veřejnosti formou prezentace v kulturním domě 9. února. Od 24. února pak probíhalo prostřednictvím webu anonymní a tajné hlasování, které bylo ukončeno 21. března.

Do hlasování se letos zapojilo rekordních 673 lidí, kteří dohromady udělili 1 664 hlasů.
U každého návrhu byl připraven validační protokol i prezentace navrhovatele. Pravidla hlasování stejně jako loni umožňovala vybrat a hlasovat pro více projektů a zároveň zde byla možnost udělit i jeden negativní hlas pro návrh, o kterém si hlasující myslel, že by neměl být vůbec realizován.

Výsledky Tvoříme Dobříš 2023

Z participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš 2023 budou letos financovány hned 2 vítězné projekty.

Na prvním místě s celkem 229 hlasy (34 %) se umístil návrh s názvem „Oprava hřiště Na Kole“, který podal Marek Míka.
Druhé místo obsadil návrh s názvem „Multifunkční vybavení sportovní haly“ s celkem 209 hlasy (31 %), který navrhl Vojtěch Paul.

3. Vzduchová trampolína 11 × 9 m – 198 hlasů (29 %)
4. Přírodní hřiště a bosonohá stezka – 135 hlasů (20 %)
5. Lavičky k odpočinku u rozcestí Nad Bzdinkou (žlutá) a nad loukou nad KK Technoing – 27 hlasů (4 %)
6. Pingpongový stůl na plovárně u rybníka Papež – 17 hlasů (3 %)
7. Venkovní převlékárna u Papeže – 11 hlasů (2 %)
8. Informačně vzdělávací tabule – 0 hlasů (0 %)

„Jsem rád, že se akce Tvoříme Dobříš těší každoročně velkému zájmu Dobříšáků a že se lidé zajímají o nápady, jak zlepšit kvalitu života ve městě. Prvnímu projektu dalo hlas 34 % hlasujících a druhému 31 % všech zúčastněných. Nyní budeme s oběma navrhovateli jednat o realizaci, kterou bychom rádi stihli v letošním roce,“ říká k výsledkům Tvoříme Dobříš 2023 radní a zastupitel města Dobříše Miroslav Sochor.

Za město Dobříš zpracovali koordinátoři
Šárka Krůtová a Miroslav Sochor

BESIP v Dobříši

Již 7 let platí pro chodce povinnost mít na sobě reflexní prvek. Tyto prvky musí mít chodci, kteří se pohybují za snížené viditelnosti (tma, mlha, déšť). Je doporučeno mít reflexní prvek umístěný na pohyblivé části těla směrem do vozovky. Na reflexní prvky by také neměly zapomínat maminky s kočárky.

Dne 15. března proto proběhla na Dobříši ve spolupráci s BESIPem již podruhé akce viditelnost.
Během této akce jsme rozdali více než 200 ks reflexních pásků. Velký zájem byl především ze strany mateřských školek a seniorů.
Pokud jste akci nestihli, je možné si vyzvednout zdarma reflexní pásky v Infocentru Dobříš.

Mgr. Eva Přibylová, manažerka prevence
kriminality a protidrogová koordinátorka

Informační technologie, moderní technika, on-line prostředí, servery a zajištění bezpečnosti z pohledu IT Městského úřadu Dobříš

Informační a komunikační technologie, respektive dovednost práce s těmito technologiemi a jejich efektivní využívání jsou v dnešní době považovány za jeden z klíčových hybných prvků zvyšování ekonomického růstu, zaměstnanosti, udržitelného rozvoje a sociální soudržnosti společnosti. Se vznikem internetu jdou veškeré on-line vymoženosti dopředu doslova každým dnem. V podstatě neustále dochází k modernizacím a novým možnostem i v oblasti veřejné správy, zajištění chodu městských úřadů, komunikace s veřejností a v neposlední řadě také zajištění bezpečnosti v tomto prostředí.

Jak funguje právě z tohoto pohledu Městský úřad Dobříš, nám vysvětlili IT odborníci Petr Oplíštil a Radek Svajčík, kteří mají zajištění takovýchto věcí na starost.

Petr Oplíštil je referentem společné státní správy a samosprávy.

Na starost má aktuálně veřejné zakázky, bezpečnost IT a zároveň je webmasterem městských stránek. Na dobříšský úřad byl původně přijat v srpnu 2007, aby rozšířil řady kolegů na dotační poradenství pro město a obce v regionu.
Dnes je jeho každodenní pracovní náplní řešení uživatelských IT problémů, správa několika aplikací a zajištění veřejných zakázek.

Petře, kolik aplikací běží na městském úřadě? Můžete představit, k čemu slouží několik hlavních aplikací?
Provozujeme okolo 30 různorodých IT služeb. Snažíme se je propojovat, ideálně automatizovaně, avšak ne vždy je to možné nebo ekonomicky smysluplné.
Mezi ty „hlavní“ náleží:
GINIS – jedná se o páteřní systém na spisovou službu – veškeré digitalizované písemnosti, místní poplatky, ekonomika, majetek, příprava materiálů pro radu a zastupitelstvo. Celkem má téměř 40 modulů, napojuje veškerou vnější komunikaci mimo e-maily, tedy datové schránky, ePodatelnu, profil zadavatele pro veřejné zakázky aj.
VITA – je systém pro stavební a životní odbor a přestupky. Dále je důležitý balíček MS Office – word, excel, outlook. Mezi další významné patří centrální registr vozidel (CRV), centrální registr řidičů (CRŘ), registr živnostenských povolení (RŽP), lovecké a rybářské lístky či úsekové měření rychlosti.

Jsou nějaké aplikace, které mají zvláštní režim (např. musejí fungovat vždy, mají speciální bezpečnostní podmínky Ministerstva vnitra apod.)?
Zákonná povinnost poskytovat služby, například vydat občanský průkaz, není. Jsou zde obvyklé správní lhůty, typicky 30 dní, ale je obecným zvykem i celkovou snahou úřadu držet všechny služby dostupné minimálně každý úřední den (po, st, pá) a odbavovat veřejnost pokud možno okamžitě na místě. Tomu se přizpůsobují personální záležitosti pracovníků, jako jsou dovolené či pracovní neschopnosti, ale i servis a revize IT, abychom neodstavili služby během úředního dne nebo den předtím. Ideálně se tedy údržby systémů provádí po večerech a o víkendech.

Dobříšký úřad přitom neposkytuje služby pouze Dobříšákům, ale velká část agendy je dostupná všem obyvatelům ČR. Tedy pokud by například z důvodu výpadku nebylo možné daný úkon udělat na Dobříši, může občan využít služeb jiného podobného úřadu.
Z našich statistik vyplývá, že přes 70 % návštěvníků úřadu tvoří občané mimo Dobříšsko a Novoknínsko. Jsme jediné město v území bývalého okresu, které má úřední den i v pátek. Mnoho uživatelů sem raději dojede z Prahy kvůli času i ochotě pracovníků přepážek.
Bezpečnostní podmínky držíme na nejvyšší možné úrovni u vlastních služeb. U služeb komunikujících s ministerstvy či jinými úřady je bezpečnost řešena zákonem o kybernetické bezpečnosti. Tyto aplikace jako občanky, pasy, centrální registr vozidel či centrální registr řidičů komunikují po předem definované cestě, která je i fyzicky oddělená od sítě našeho úřadu. Úplnou specialitou jsou volby, kdy nám zástupce Ministerstva vnitra přiveze protokolárně pečetěný balíček s notebookem. Připojení internetu je pro tuto akci vedeno speciální linkou. Probíhají tzv. plošné zkoušky před volbami, aby vše bylo prověřeno před samotným konání voleb. Z pohledu zabezpečení funkčnosti i integrity dat považuji volební systém za velmi pečlivě chráněný.

V posledních letech město zavedlo digitální úřední desku, automatický vyvolávací systém pro přepážky, objednávání na přepážky přes internet, hlasovací a nahrávací systém pro zastupitelstvo apod. Můžete tyto služby více představit a říci, jak jsou využívány?
Digitální úřední deska – deska byla spuštěna v roce 2018. Jde o dobrou ukázku digitalizace a zároveň úspory práce a času. Informace, které zadáme na webové stránky, se automaticky promítnou v daném časovém intervalu i na digitální úřední desku. Ta je viditelná v režimu 24/7. Je to výrazná změna oproti ručně vyvěšovaným papírům s mnohdy nefunkčním osvětlením výloh, které se mlžily a špatně uživatelsky obsluhovaly, nemluvě o nemožnosti použít větší formát papíru a omezené fyzické kapacitě úřední desky. Dnes toto vše splňuje s PC, který řídí zobrazování a grafiku. Postupně systém dále rozvíjíme a plánujeme přímé propojení se spisovou službou (GINIS), kde ihned po vytvoření zaměstnanec klikne na „zveřejnit“ a data se přenesou automaticky na web i digitální úřední desku. Tedy odpadne i poslední ruční zpracování, kterým je publikování informací na web. https://www.mestodobris.cz/uredni-deska/2.

Automatický vyvolávací systém – systém vyvolává občany na přepážky podle pořadí, v jakém si vyzvedli pořadový lístek. Systému nikdo neřekne jinak než „volavka“. Osobně jsem rád, že jsme doběhli dobu a uživatelé mají prostředí, které znají i z jiných organizací. Tato služba přinesla zejména klid pro obě strany, co se týče řízení fronty žadatelů. Aktivní uživatelé se mohou objednat sami přes internet na vybraný čas (rezervace.mestodobris.cz). I tento rezervační systém postupně rozvíjíme a průběžně přidáváme nové funkce.
Bohužel „volavka“ ani žádný jiný systém nevyřeší špatné rozložení prostor historické budovy radnice, kde čekání ani dohled na obrazovku při větším počtu lidí není komfortní, nemluvě o obtížně regulovatelné teplotě uvnitř budovy. Covid, kvůli kterému jsme zavedli až 4 monitory, aby lidé mohli stát s odstupy, se snad již nebude opakovat. Monitory využijeme jako digitální plakátovací plochy v našich vitrínách.

Hlasovací a nahrávací systém (nejen) pro zastupitelstvo – po pěti letech improvizovaných řešení, kdy nebylo ideální video ani audio, jsme se rozhodli pořídit profesionální řešení. Systém má kromě grafiky s popisky automatické přepínání kamery i mikrofonního vstupu. Každý zastupitel či zastupitelka má před sebou vlastní mikrofon, snímaný zvuk je velmi čistý a nejsou slyšet rušivé šumy. Systém jako nadstavbu časově označuje, tzv. indexuje, kdy se co událo. Každý komentář i každé hlasování je přesně zaznamenáno a záznam tak pomáhá snáze připravit zápis z jednání. Systém je autonomní a univerzální. V případě zájmu jej můžeme využít na různé typy jednání, nejen pro městský úřad.

Veřejné zakázky – od roku 2016 platí zákonná povinnost vést kompletní agendu veřejných zakázek elektronicky. Zpočátku jsme je vedli ve starším nástroji, který byl zdarma. Zákazek podle zákona o veřejných zakázkách město realizuje jednotky ročně, cca do 5 ks, takže starý systém na toto stačil. Díky získání dotace jsme pořídili v březnu 2020 profesionální nástroj individualizovaný pro náš úřad a vedeme v něm veškeré nákupy včetně následného procesu, manažerských přehledů a všech zákonných uveřejňovacích povinností.
Na www.mestodobris.cz můžete dále najít: mapový portál GIS, aplikaci Hlášení rozhlasu, CzechPOINT, rezervační systém sportovišť či systém pro participaci Tvorime.Dobris.cz.

Co chybí k tomu, aby občan mohl základní úkony místo na přepážce vyřizovat z domova, třeba z mobilu? Například výměna občanky, registrace auta, stavební povolení, … Kdy se toho v Dobříši dočkáme?
Město Dobříš může ovlivnit pouze takzvané samosprávné činnosti, to znamená typicky poplatky za psa či odpady a několik málo vlastní formulářů. Ostatní služby státu, jsou to ty významné jmenované výše, jsou závislé pouze na dvou faktorech – zákon to musí umožňovat a dané ministerstvo zprovoznit takový centrální systém. Toto je bohužel velmi dlouhý maraton, který již trvá desetiletí a postupně se daří státu řešit alespoň dílčí slibované věci (od r. 2007 czechPOINT, 2009 datové schránky, 2012 základní registry). V některých agendách již existuje centrální https://portal.gov.cz/, kde naleznete kromě návodu, jak řešit životní situace, i rozcestník na všechna možná digitální podání a vyřizování. To lze využít, pokud již máte digitální identitu, datovou schránku apod.

Jak funguje web města, jak je obsáhlý, jak je navštěvován a jaké jsou hlavní informace, které tam návštěvníci hledají?
Web města se dá v zásadě rozdělit na dvě hlavní oblasti. Povinnou část ze zákona a reprezentativní část, resp. volitelně informativní.
Ze zákona zveřejňujeme soubor takzvaně povinně zveřejňovaných informací (SPZI). To je jednotná struktura, kde se na každém webu každé obce dozvíte velmi rychle a strukturovaně sídlo, kontakty, odkazy, činnosti, formuláře, poplatky, provozní a úřední hodiny, bankovní účty a další informace. Další takovou zákonnou částí je úřední deska, kde jsou povinně zveřejňovány dokumenty, jejichž publikování předepisuje zákon.

Druhá oblast webu je volitelná a slouží pro informování turistů, podnikatelů a občanů města včetně okolních 23 obcí Dobříšska a Novoknínska. Zde najdete odkazy na moderní digitální služby, historii, památky, informace o městě, kultuře, sportu. Dále dokumenty všech odborů, investic, správy majetku, údržby města, parkování a mnoho dalšího.
Měsíčně evidujeme 3 500–4 000 unikátních návštěvníků webu, kteří uskuteční v průměru 6 100 návštěv. Průměrná doba čtení webu je do 2 minut. Návštěvníci tedy zpravidla hledají nějakou konkrétní informaci, a když ji najdou a přečtou, z webu odcházejí.

Radek Svajčík je správcem informačních a komunikačních technologií.

Pro město Dobříš pracuje jako správce ICT od roku 2010. Předtím pracoval jako správce ICT pro Ministerstvo financí. V oblasti IT se pohybuje od roku 1995. Jeho pracovní den většinou začíná kontrolou logů z nočních záloh, poté následuje kontrola, zda vše běží, jak má, a následně řeší běžné provozní věci. Jak říká, každý den je úplně jiný a rozhodně nejde říci, že by se v práci nudil.

Radku, kolik serverů a počítačů spravujete?
Celkově nyní běží na úřadě 25 serverů, z toho je pět serverů fyzických a zbytek jsou virtuální servery běžící na těchto fyzických strojích. Kancelářských počítačů je lehce nad 100 a k tomu je potřeba připočítat ještě zhruba 30 notebooků. Na serverech běží informační systémy, které využívají jednotlivé odbory. A co jsme počítali, tak systémů, do kterých se zapisují nějaké osobní údaje a vedeme v nich nějaké řízení nebo evidenci, máme lehce přes dvacet. A další údaje zapisují někteří kolegové přímo do centrálních evidencí spravovaných přímo nějakým ministerstvem.

Kolik Městský úřad Dobříš ročně vytvoří nových dat a kde je skladujete?
Jen náš hlavní informační systém generuje každý rok téměř 100 GB dat. Další data pak vznikají v dalších aplikacích. Celkové se můžeme bavit zhruba o 150 GB dat, která ukládáme na naše disková pole. Další data, jako například
e-mailové schránky, máme uložená v cloudu MS Office365. I zde již velikost přesáhla další desítky gigabajtů dat.

Jsou vůbec nějaké agendy MěÚ, kde se pracovníci obejdou bez práce s počítačem? Kolik jich je?
Z pohledu IT není žádný zaměstnanec města, který by se s IT zařízeními vůbec nesetkal. Naprosto bez techniky už dnes nefungují ani údržbáři či uklízečky. Ti používají přinejmenším mobilní telefon, elektronický docházkový systém a systém elektronického zabezpečení budov. A to vše spadá pod správu ICT.

Jak jsou systémy města chráněny proti hackerským útokům? Došlo v poslední době k nějakému útoku či dokonce ztrátě dat? Jak provádíte osvětu mezi zaměstnanci?
Infrastruktura města je zabezpečena několika vrstvami ochrany z pohledu vnější sítě (internet), tak i ochranou koncových stanic. Jednotlivé systémy a zařízení jsou tam, kde je to možné, od sebe odděleny do jednotlivých segmentů sítě a je mezi nimi povolena jen nutná provozní komunikace. Co se týká útoků na naši infrastrukturu, tak několikrát denně dochází k různým robotickým skenováním zranitelnosti a zkoušení, zda někde v síti není nějaká ta nezabezpečená cesta. To je dnes bohužel zcela běžný stav a bojovat se proti tomu dá jen udržováním ochrany na poslední dostupné verzi a sledováním těchto pokusů. Poslední větší a relativně nebezpečný útok na nás byl veden v září 2021, kdy jsme toto řešili i s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Útočníci se tenkrát dostali přes jednu vrstvu zabezpečení. Další vrstvy již zafungovaly správně, takže k žádným větším škodám ani úniku nějakých dat nedošlo. Zjistit, kdo za tímto útokem stál, se tehdy nepodařilo. Útok byl veden z různých IP adres schovaných někde v Tunisu.

Z pohledu IT zabezpečení je člověk většinou ten nejslabší článek. Proto se snažíme využívat každou příležitost k osvětě. A to i z toho důvodu, že lidé se pohybují v IT světě nejen zde v práci, ale hlavně doma, kde většina z nich určitě nemá takové zabezpečení sítě a zařízení, jako je provozováno zde na úřadě. Někteří z kolegů nám dodnes nemohou zapomenout loňský vymyšlený phishingový testík, kdy jsme se z nich formou vymyšleného etického hackingu snažili vytáhnou přihlašovací údaje, a u některých se nám to i povedlo ☺. Takový praktický test je mnohem účinnější formou školení než teoretický kurz o rizicích na internetu. Všichni viděli, jak ve skutečnosti může útok zaměřený na získání přihlašovacího jména a hesla opravdu vypadat. I na tomto místě bych chtěl požádat kolegy z městského úřadu, aby co se týká práce s počítačem, byli neustále ve střehu. Další podobný testík IT bezpečnosti není vyloučen.

Zpracovala DH