Domů Blog Strana 518

Sportovní gesto Slovanu Liberec

Zdroj foto: Pixabay

Pro Dobříš významné utkání 2. kola fotbalového turnaje MOL Cupu se Slovanem Liberec přineslo ještě po několika dnech zajímavé zakončení.

Liberecký trenér, pan Jindřich Trpišovský, se vyjádřil v rozhovoru mimo jiné takto:
Jsem hrozně rád, že jsme takové utkání absolvovali. Hrálo se ve skvělé atmosféře na skvěle připraveném hřišti. Soupeř hrál velmi bojovně, ale zároveň v duchu fair-play. (…) Nakonec jsme ale zápas zvládli a, i když měl soupeř více šancí, než bych si asi přál, jsme spokojeni.

Na jeho slova reagoval výbor MFK Dobříš mailem hostujícímu týmu:
Dovolte nám, abychom jménem výboru MFK Dobříš, hráčů, funkcionářů a příznivců, poděkovali Vám všem, účastníkům turnajového utkání na Dobříši. Děkujeme Vám za seriózní, korektní jednání a vystupování. Vážíme si slov pana Trpišovského v rozhovoru k tomuto utkání. Přejeme Vám mnoho úspěchů ve Vaší fotbalové činnosti.

Vzápětí reagoval i ředitel klubu z Liberce, Libor Kleib:
Dovolte i mně, abych poděkoval vašemu oddílu za přípravu utkání a kvalitní pořadatelskou službu, kterou někdy postrádáme i v první lize. Přeji vám hodně sportovních úspěchů a vysoké návštěvy na vašich mistrovských utkáních. Po dlouhé době jsem viděl i našeho bývalého hráče Filipa Dorta a mám radost, že se mu daří. Přestože to máte blíže na jiné ligové stadiony, rádi vás přivítáme při jakékoli příležitosti na našem stadionu.

Výbor MFK Dobříš si vysoce váží tohoto ocenění z týmu naší nejvyšší soutěže.

(rw)

700 startů a 7. místo na dětské olympiádě

Vítězstvím v jedné z dětských kategorií na prestižních štafetách zakončili dobříšští orientační běžci koncem června jarní část letošní sezóny. Ve výčtu úspěchů se obzvláště vyjímá jedno opravdu vysoké číslo – jen během jarních měsíců startovali členové OK Dobříš na některé ze svých soutěží celkem 700krát! Náročný to výkon jak po stránce sportovní, tak co se týče organizace v rámci klubu.
Aktivní účast na závodech přináší i dobré výsledky. Závodníci OK Dobříš již tradičně obsazují přední místa v krajských soutěžích a ti nejlepší se prosazují i na republikových závodech. Vrcholem jarní sezóny byla v žákovských kategoriích bezesporu Olympiáda dětí a mládeže v Brně, kam se sjely výpravy jednotlivých krajů z celé ČR. V barvách Středočeského kraje startoval i dobříšský závodník a student Gymnázia K. Čapka Dobříš, Martin Snížek. V olympijských závodech si vedl velmi dobře – v soutěži štafet získal 7. místo a svými body přispěl k třetímu místu Středočeského kraje v celkovém hodnocení dětské olympiády. Pro Martina byla účast na této akci krásným zážitkem, pro něj i ostatní děti z oddílu pak navíc dobrou motivací do dalšího sportování.
Závodní sezóna pokračuje na podzim, kdy nás čekají další závody včetně mistrovství republiky.
Orientační běžci už teď pracují na tom, aby výčet sportovních úspěchů byl koncem roku ještě zajímavější.

Kamil Arnošt, OK Dobříš

Taekwon-do ITF

Taekwon-do je moderní korejské bojové umění, které si dává za cíl všestranný rozvoj jeho studentů po fyzické, psychické i morální stránce. Hlavní morální zásady, kterými by se měl řídit každý taekwondista, jsou zdvořilost, čestnost, vytrvalost, sebeovládání a nezkrotný duch. V České republice se taekwon-do cvičí od roku 1987 a je organizováno Českým svazem Taekwon-do ITF, jehož členem je i naše škola Ge-Baek Hosin Sool. Jako technický dohled zde působí mezinárodně uznávaný korejský velmistr HWANG HO-YONG, IX. dan.
Mimo sportovní stránku je kladen nemalý důraz na výuku umění sebeobrany. Naše činnost je zaměřena především na mládež školního věku, ale členskou základnu tvoří i děti předškolního věku, senioři a dokonce i celé rodiny.
Tréninky probíhají vždy pod dohledem kvalifikovaných učitelů. Standardem naší školy je vysoká kvalita, velké množství tréninků a bezkonkurenční školné. Pravidelně pořádáme zkoušky na technické stupně, výukové semináře, soustředění, závody a nabízíme také individuální výuku.
Začínáme v září a první měsíc tréninků je zdarma. Přijď si zacvičit i ty!
Pro více informací navštivte naše webové stránky: www.tkd.cz.

Aneta Poklopová, Ge-Baek Hosin Sool

Tábor Zlatého listu 2017, Hvězdná brána

Letos se tábor konal, stejně jako minulý rok, pod Ostrým vrchem, na téma seriálu Hvězdná brána. Byli jsme vojáci, kteří bojovali proti Goauldům. Prozkoumávali jsme různé planety, abychom našli součástky, plány a vylepšení pro zbraň, kterou porazíme jejich vládce Apophise.
Součástí tábora byly jako každý rok i táborové ohně se scénkami, noční bojovky, čajovna, dvoudenní výlet po okolí tábora, společné hry se skautkami a olympiáda.
Myslím si, že tábor se povedl a všichni si ho užili nejen díky novějšímu a hezčímu prostředí.
Děkujeme městu Dobříš za podporu.

Smíšek

Středověké dobrodružství světlušek

V červenci se světlušky z Dobříše vydaly na dva týdny do jižních Čech, kde je čekalo tradiční táborové dobrodružství. Tentokrát se ocitly v hlubokém středověku, v království, kde vládl zlý král. Přestože život v království nebyl snadný, světlušky se statečně vyrovnávaly s intrikami hamižného krále. Postupně však zjistily, že v království žije právoplatná dědička, která netuší, že je urozené krve a kterou nynější král v jejím dětství odstranil z království. Přesvědčit dívku o jejím původu, vymyslet plán, jak porazit krále a dosadit na trůn spravedlivou princeznu, nebylo snadné, ale díky odvaze se to světluškám povedlo a tábor byl zakončen korunovací dědičky. V průběhu tábora se světlušky také vydaly na výlety do okolí, plnily mnohé zkoušky, na táboře navštívily starší skautky a skauty, koupaly se či si vyzkoušely noční hlídky. Závěrem bych ráda poděkovala městu Dobříš, díky jehož podpoře mohla děvčata letos na táboře spát v krásných nových stanech, a děkuji též všem vedoucím i světluškám za pohodově prožité dva týdny.

Za 2. roj Lampyris Dobříš Zuzana Vonková, Střelka

Letní zpráva Okrašlovacího spolku Dobříš

Zdroj foto: Pixabay

Léto pomalu spěje ke svému konci a nutno říci, že se vydařilo. Koupání v Papeži si užilo a zatím užívá dosti našich spoluobčanů. Také jsme se koupaly, ale na záhonky, které jsme na jaře zřídily, jsme nezapomněly, zalévaly jsme a plely, aby naše snažení nepřišlo vniveč. Parno dávalo rostlinám i nám zabrat, zvláště, když Dokas nezalil. Nechtěly jsme, aby záhony dopadly jako v zanedbané Prokopově zahradě. Se záhony růží u pomníků padlých to vypadalo špatně, nikdo je neplel a neostříhal odkvetlé růže. Tak jsme to udělaly. Na záhony navazuje vysázený pruh květin směrem k čekárně u sokolovny, a tak jsme se do pletí a stříhání také daly. To musíme ještě dokončit. Co ale nebudeme dělat, tak to jsou zarostlé záhony kolem městského úřadu a záhony u parkoviště před ním. Vodotrysk u pošty byl dán do provozu a určitě mnoho lidí a dětí potěšil, my jsme vyplely metrové kopřivy a množství plevelu kolem oken pošty, aby celkový obraz při spuštění vodotrysku nebyl narušen tak ošklivým zákoutím.

Tři rozkvetlé sloupy, které byly postaveny na náměstí, nakonec vandalové tak neponičili, horší pro ně bylo sucho. Při této práci jsme si uvědomily, že se vlastně žádný starosta nepokusil obraz náměstí změnit, všem to bylo jedno. Velké projekty, revitalizace a kulaté stoly nikam nevedou. Nic se skutečně nedělá, a když už se něco udělá, tak se to nechá zanedbat zrovna tak jako Prokopova zahrada. Zjistily jsme, že upravené náměstí mají v Mníšku pod Brdy, Sedlčanech a Kytíně, kde jsme se byly podívat. V Kytíně místní obyvatelé chválili svého starostu za péči, jakou vesnici věnuje. Stará Huť je také upravená, na údržbu zeleně využívají brigádníky z řad studentů. Podle toho, jak se stará o úpravu Dobříše naše zastupitelstvo, tak to nikdy lepší nebude.

Zdraví vás Helena a Maruška

Kulturák nebo knihovna?

První polovina tohoto roku se nesla ve snaze města o zbourání staré zchátralé budovy kina v Dobříši a postavení nějaké nové smysluplné budovy. Město nechalo vypracovat nový projekt, který zrušil úmysl postavit zde knihovnu a nahradil ji spolkovým domem, potažmo spíše novým kulturákem. Na prvním kulatém stolu se nám snažili představit tento projekt a musel jsem uznat, že jsem po dlouhé době neměl žádných námitek a dokázal jsem se se záměrem ztotožnit a celkově se mi i projekt líbil. I když by se v něm vždy daly udělat úpravy, které by mohly více vyhovovat zadanému záměru. Co víc, město Dobříš by konečně dostalo pořádnou budovu pro kulturní akce, jakými jsou divadelní představení, hudební produkce a dokonce i kino, čímž by skončilo provizorium KD v budově místní synagogy. Využívat menší sály pro místní spolky by byl jenom bonus, ale nemusela by to být priorita. Myslím, že je zde hospod a jiných podobných podniků, kde se mohou spolky scházet, dost, a alespoň by podpořily místní podniky, což jako Okrašlovací spolek města Dobříše děláme pravidelně již nějakou dobu. Bohužel přišel v našem městě standardní kotrmelec a dobrý projekt byl nahrazen zase něčím jiným. V současnosti považuji prostory, které využívá místní městská knihovna, za dostačující, a pokud by chtělo město rozšiřovat pole působnosti, vždy by mohlo udělat další pobočku, třeba na Větrníku, kde jsou lidé od knihovny opravdu vzdáleni. Považuji práci, kterou pracovníci knihovny odvádějí, za výbornou, ale jenom protože knihovna je přesně tam, kde má být, a to v dosahu škol, bez zdlouhavého přesunu tříd přes náměstí. V tomto bohužel nebudu nikdy zastáncem přesunu. Město Dobříš by se proto mělo soustředit na vybudování smysluplného sídla kulturního střediska, které by si daleko více zasloužilo nové prostory pro rozšíření svých aktivit.

Petr Kadlec, předseda Okrašlovací spolku města Dobříše

Cena Josefa Vavrouška byla udělena občanovi našeho města

Zdroj foto: www.cenajosefavavrouska.cz

V poslední době zaznamenávám v DL příspěvky prozrazující zvýšený zájem o řadu iniciativ týkajících se vzhledu našeho města – prostředí, v němž žijeme. V této souvislosti bych ráda upozornila na akci pořádanou každoročně nadací „Partnerství – lidé a příroda“. Je to udílení Ceny Josefa Vavrouška – prvého mezinárodně uznávaného polistopadového ministra životního prostředí. Smyslem ceny je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj.
Tento, již 21. ročník, se konal ve spolupráci s Radou vlády pro udržitelný rozvoj a záštitu nad akcí převzal premiér České republiky, Bohuslav Sobotka. Letošní cena byla za mnohaletou obětavou činnost udělena občanu našeho města, MVDr. Jaromíru Bláhovi. Jaromír Bláha je zároveň prvním a dosud jediným Čechem, který převzal v r. 2014 prestižní cenu mezinárodní organizace EuroNatur.

V. Schillerová

Vážení spoluobčané,

Zdroj foto: Pixabay

po prázdninové odmlce naše Základní organizace ČZS Dobříš chystá několik novinek pro letošní podzim. Tradiční jsou výlety spojené se sklizní rakytníku na farmě REKOW – poprvé pojedeme společně od moštárny v pátek odpoledne 8. 9. v 15.00 hod. a v sobotu 9. 9. v 8.00 hod. Kdo bude mít zájem na zpracování sklizeného rakytníku, je možné jej zpracovat přímo na moštárně. Pokud budete mít zájem zúčastnit se buď sami, nebo s celou rodinou, přihlaste se u předsedy ZO ČZS každou sobotu dopoledne na moštárně (musíme s majitelem dojednat vstup na plantáž). V loňském roce jsme na moštárně zpracovali celkem 27,6 t jablek a vylisovali jsme 19 300 l moštu. V letošním roce je v okolí Dobříše velký nedostatek ovoce všeho druhu. S našimi partnery, ovocnáři v Truskovicích, jsme se dohodli na nákupu ovoce pro občany na zimní uskladnění a nákupu jablek pro moštování. Jak mnozí z vás víte, poprvé jsme tuto spolupráci vyzkoušeli velmi úspěšně již vloni. Kdo máte zájem o zakoupení jablek na uskladnění, objednejte si potřebné množství buď osobně na moštárně nebo na e-mailu agrooil@volny.cz. Cena zatím není stanovena, chceme pro nákup vybrat zálohu 15 Kč/kg a při převzetí zboží si zájemce jablka v případě nutnosti doplatí. Ovoce platíme při dodávce hotově, proto musíme vybrat
zálohu. Jablka na moštování, při současném nedostatku ovoce, budou stát 4 Kč/kg. Přesto jsme rozhodnuti jisté množství nakoupit, abychom mohli občanům nabídnout čerstvý kvalitní jablečný mošt. Prodej bude zahájen 15. 9. na naší moštárně a cena bude stanovena podle nákladů na zpracování. Zahrádkářský svaz ČR v letošním roce slaví 60 let od svého založení. Součástí oslav je i evropská výstava EUROPOM na Floře Olomouc. Kdo by se rád na tuto jedinečnou výstavu podíval, pojedeme dne 7. 10. 2017. Přihlaste se rovněž každou sobotu na moštárně osobně nebo na e-mail: agrooil@volny.cz, abychom mohli objednat dopravu. Vážení spoluobčané, jak víte, máme velký problém (v podstatě nesmyslný) se založením nové zahrádkové osady Bzdinka, kde máme již tři roky pronajatý pozemek od soukromého majitele pro tento účel. Dne 12. 9. bude zastupitelstvo již poněkolikáté rozhodovat o tom, zda bude možné osadu vybudovat. Chceme vás všechny požádat o pomoc a podporu v této nepříjemné situaci. Kdo nás chcete podpořit, navštivte nás každou sobotu dopoledne na moštárně a zúčastněte se jednání zastupitelstva. Podpořte nás, vždyť poslední osada Brodce II byla založena v roce 1990. Těšíme se na setkání a spolupráci a na vaši návštěvu na moštárně.

Karel Vítek, předseda ZO ČZS Dobříš

ZE ZÁMKU A PODZÁMČÍ…

Také v letošním roce je nám potěšením vás pozvat na tradiční Svatováclavskou slavnost, která se uskuteční v sobotu 16. září od 10 do 16 hodin. Připravený máme bohatý program – kostýmované prohlídky s hudebním doprovodem dětí ze ZUŠ Dobříš, výstavu historických kol v expozici a taneční vystoupení spolku KUS Žen, také v expozici zámku. Ve francouzském parku je připraven nabitý program. Na děti budou čekat pohádkové postavy, k vidění budou šermířské souboje a sokolník předvede ukázky se svými dravci. Odvážlivci pak mohou hledat poklad v pivovarských sklepích. Na nádvoří vás čeká degustace a prodej vína, své umění zde předvede umělecký kovář, něco dobrého na zub pak prodají cukráři a pekaři a těšit se můžete i na další stánky s různými suvenýry a občerstvením. Ochutnat na nádvoří budete také moci ryby a rybí výrobky z našich sádek Colloredo-Mannsfeld Dobříš. V Galerii JCM můžete ještě navštívit zajímavou výstavu moderního umění výtvarnice Xénie Hoffmeisterové – Boty, bubáci a zajíci. V Konírně se bude také prezentovat výstava o firmě Colloredo-Mannsfeld, spol. s r.o. Pro milovníky středověkých soubojů připravujeme vystoupení skupiny Traken v anglickém parku. Rytířské turnaje na koních a souboje můžete obdivovat 27. 9. od 17.00 a 28. 9. od 14.00 hodin. V září nás na zámku čeká také spolupráce s filmaři, proto prosíme, sledujte naše webové stránky, kde bude omezený provoz ohledně natáčení upřesněn.

Září 2017

1. 7. – 30. 9. Výstava historických kol Zámecká expozice, běžné vstupné
1. 7. – 30. 9. Galerie JCM – Výstava moderního umění – Boty, bubáci a zajíci
16. 9. Svatováclavská slavnost (10.00–16.00)
27. 9. a 28. 9. Rytířský turnaj v anglickém parku