Spolu v pohybu

Zdroj foto: www.sokol.eu


Letošní podzim je v sokolských jednotách rušný. V jednotách se připravují na 16. všesokolský slet, který se bude konat příští rok 5. a 6. července v Praze. Cvičila jsem na všech sletech, které se konaly po válce. Ráda na ně vzpomínám, mám společné cvičení s hudbou velmi ráda.
Krásný slet, plný radosti, byl v r. 1948 na Strahovském stadionu po obnovení Sokola po 6 letech, kdy byl Sokol Němci zakázán. Cvičila jsem zde jako dorostenka s bílými kroužky. Naše radost byla velmi krátká. Přišli k moci komunisté a mnoho vedoucích a zasloužilých členů Sokola hned po sletě zatkli a některé i popravili. Sokol byl za jejich vlády na 40 roků zakázán. Po pádu komunismu byl v roce 1990 znovu obnoven a v r. 1994 se opět konal Všesokolský slet v Praze. Pravidelně pak po 6 letech byly další slety.
Těšila jsem se, pokud mi zdraví dovolí, i na cvičení na tomto sletě. Bude to opravdu již poslední můj slet, (stáří se hlásí), kde mohu ještě cvičit. Ale skutečnost je jiná. Když jsem přišla do sokolovny na hodinu nácviku, tak mi sestra Marcelka, která nácvik vede, řekla, že mě ale ve svém oddíle nechce, snad jsem pro ni stará. Nikdy jsem se s takovým chováním v Sokole nesetkala. Těšila jsem se, že si zacvičím za dobříšskou jednotu. Nevnucuji se a našla jsem si jiný oddíl, kde se nacvičuje na slet, je zde přátelské chování, příjemné cvičitelky. Chodím tam ráda.
A na závěr se ptám, je-li to ještě ten Sokol, kde jsme byli bratři a sestry jednotní a přátelští nebo jsou to už zase komunistické manýry, kde vedení Sokola zneužívá svoji funkci k určování, kdo smí a kdo nesmí cvičit na sletě. Co by asi takovému jednání řekl zakladatel Sokola Miroslav Tyrš?
Přes tuto nepříjemnost vás, ženy, které máte rády pohyb, zvu každé pondělí od 19 do 20 hod. v sokolovně v Dobříši na nácvik. Nevadí, že přijdete opožděně k nácviku. Doufám, že se vám bude Marcelka více věnovat, případně pro vás zajistí nějakou hodinu navíc, abyste vše dohonily. Těším se s vámi na shledanou v Praze na 16. sletě. Se sokolským Nazdar!

Jana PinkováPředchozí článekStátní svátky, volby a demokracie
Další článekVezah 2017 – dobříšská městská hra