Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsv. Trojice v DobříšiVážení přátelé dobříšských varhan,
před měsícem, 2. 9. 2021, jsem se ve společnosti organologa arcibiskupství pražského, pana Štěpána Svobody, a varhaníka od sv. Anežky na Spořilově a donátora jak nového kostela Krista Spasitele, tak i jejich varhan, pana RNDr. Pavla Čížka, vydal na dlouhou cestu, na kontrolní den do varhanářské dílny Kánský-Brachtl v Krásné Loučce u Krnova.

Práce na nástroji pro Dobříš je v plném proudu, píšťaly se intonují, konstrukce stroje je sestavena, jsou hotové vzdušnice, tónové a rejstříkové traktury, měch, je instalován ventilátor a truhlářsky je zhotoven varhanní stůl, pro který stále schází mechanika (klávesnice, pedálnice, spojka). Tyto díly jsou objednány podle dodané dokumentace, včetně složení finanční zálohy u firmy Otto Heus v Lichu (město nedaleko okresního města Gießen v Německu). Jde o rodinnou firmu působící na trhu již po šest generací, která nyní přebírá i zakázky produkce firmy Aug. Laukhuff GmbH & Co., jež byla po 198 letech v červnu t. r. pro insolvenci uzavřena, častečně i následkem koronavirové situace.
Stále věříme, že se podaří sjednat včasné dodání těchto dílů, aby nové varhany zazněly z kůru dobříšského kostela již koncem letošního října. Mgr. Jaromír Kánský nás ubezpečil že jedná intenzivně s majitelem firmy p. Heusem o dodání těchto komponentů, a to i z důvodu, že v Krnově po dokončení našich varhan hned nastupují na další, podstatně větší zakázku pro nově postavený kostel Krista Spasitele v Praze na Barrandově. Stavba varhan pro kostel na Barrandově byla předmětem jednání pana RNDr. Pavla Čížka.
Navržená varhanní skříň je jednodílná, s instalací sochy, která je tvořena píšťalami. Jde o varhany podle výtvarného návrhu varhanní skříně varhanáře Mgr. Jaromíra Kánského a akad. sochaře Petra Váni. Varhany budou mít dva manuály, pedál, 39 rejstříků a celkem 2 207 píšťal. Stavba barandovských varhan byla zahájena v únoru 2019, termín dokončení je stanoven na 3. čtvrtletí roku 2022.

Informace:
V zářijových DL jsem vás mylně informoval, že končí veřejná sbírka na varhany. Tato moje informace byla podložena vysokou částkou vloženou na náš transparentní účet od neznámého dárce, která již umožňovala realizaci celého projektu nových varhan. Bohužel se ukázalo, že šlo o chybné vyhodnocení darované částky bankou (čtečka) řádově o dvě nuly, místo 2 000 Kč připsala 200 000 Kč, a tak naše radost byla předčasná. Ke dni podání článku do redakce schází 170 000 Kč. Veřejná sbírka po dohodě s Krajským úřadem Středočeského kraje nadále pokračuje. Číslo účtu 115-99660207/0100.

Děkujeme za pochopení.


Pozvánka na koncert

Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsvětější Trojice zve na další benefiční koncert pořádaný na podporu nových varhan, a to v neděli 24. října od 19.00 do Zrcadlového sálu dobříšského zámku. Hraje Kinsky Trio Prague ve složení Lucie Sedláková Hůlová – housle, Martin Sedlák – violoncello a Veronika Böhmová – klavír. Na programu uslyšíme skladby od Ludwiga van Beethovena, Felixe Bartholdyho-Mendelssohna a Nikolaje Rimského-Korsakova.

Za sdružení Ivo Kylar

Zdroj foto: www.kinskytrio.cz
Reklama

Předchozí článekV Aerobik studiu Orel Dobříš odstartovala další sezóna
Další článekŘímskokatolická farnost Dobříš, Pastorační centrum sv. Tomáše, Na Nábřeží 1650