Domů Blog Strana 46

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se uskuteční:

Ilustrační foto, zdroj @MrDm

v pátek 3. října 2025 od 14 do 22 hodin a v sobotu 4. října 2025 od 8 do 14 hodin.

Sídlo volebního okrsku č. 1: Prostory denního stacionáře, přízemí, Dobříš, Dukelské náměstí čp. 443.
Sídlo volebního okrsku č. 2: Učebna 2. základní školy Dobříš, 4. pavilon, přízemí, Dobříš, Školní čp. 1035.
Sídlo volebního okrsku č. 3: Taneční sál Základní umělecké školy Dobříš, přízemí, Dobříš, Mírové náměstí čp. 230.
Sídlo volebního okrsku č. 4: Prostory 5. mateřské školy Dobříš, Dobříš, Jeřábová čp. 613.
Sídlo volebního okrsku č. 5: Prostory skautské klubovny (Papežanka), v parčíku na jižní straně rybníka Papež, Dobříš, Dělnická čp. 1603.
Sídlo volebního okrsku č. 6: Učebna Základní školy Dobříš, přízemí, Dobříš, Lidická čp. 384.

1. Voliči bude umožněno hlasování poté, kdy prokáže svoji totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem České republiky. Neprokáže-li uvedené skutečnosti stanovenými doklady, nebude mu hlasování umožněno.
2. Voliči budou dodány nejpozději 3 dny přede dnem voleb hlasovací lístky.
3. Ve dnech voleb na žádost voliče okrsková volební komise vydá za chybějící nebo jinak označené hlasovací lístky nové.

Zdeňka Pöschlová, Odbor správních agend

Dobříš posílila bezpečnost svého datového centra

Ilustrační foto, zdroj freepik.com, @DC Studio

Na konci května 2025 byl v Dobříši dokončen významný projekt s názvem „Bezpečnost datového centra města Dobříš“ (registrační číslo projektu: CZ.06.01.01/00/22_004/0000230). Projekt byl spolufinancován z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Jeho hlavním cílem bylo zvýšit úroveň ochrany městských informačních systémů před kybernetickými hrozbami.

Co projekt přinesl?

Město realizovalo řadu opatření, která zajistí vyšší bezpečnost a spolehlivost datového centra, na němž stojí každodenní provoz městských služeb.

Technická opatření zahrnují:

• posílení fyzické bezpečnosti datového centra,
• moderní zabezpečení perimetru a segmentaci sítě,
• lepší správu privilegovaných účtů,
• zavedení nástrojů pro detekci kybernetických událostí,
• ochranu citlivé komunikace,
• zvýšení odolnosti a dostupnosti celé infrastruktury.

Organizační opatření se zaměřila především na zaměstnance města – ti byli seznámeni s riziky v oblasti kybernetické bezpečnosti a zároveň byly nastaveny nové procesy, které mají zvýšit ochranu dat.
Preventivní opatření pak doplnila celkový systém technické ochrany.

Proč je to důležité?

Kybernetické útoky se stávají stále častější hrozbou i pro města a obce. Díky nově zavedeným opatřením je město Dobříš lépe připraveno čelit případným útokům a zajistit tak bezpečné fungování svých systémů i ochranu citlivých dat občanů.

Projekt Bezpečnost datového centra města Dobříš je dalším krokem k modernizaci a ochraně digitální infrastruktury, na kterou se občané mohou každý den spolehnout.
Celkové náklady na realizační část projektu činily 7 639 159,24 Kč včetně DPH. Město Dobříš na tento projekt získalo dotaci z IROP ve výši 6 356 583,49 Kč.

Jitka Kořínková, projektová manažerka
Odboru místního rozvoje

Propásli šanci na reparát

V minulém čísle DL jsem popisoval, jak se díky našim místostarostům T. Vokurkovi (ODS) a J. Rombě (STAN), kteří jsou zároveň krajskými zastupiteli, zdraží od nového roku jízdné v hromadné dopravě všem Středočechům o 30 %. Na zářijovém zastupitelstvu kraje dostali šanci na reparát, ale ignorovali argumenty, že to může být citelný zásah do rodinných rozpočtů a velký problém zejména pro středně a nízkopříjmové rodiny se studenty dojíždějícími do škol. Ignorovali argument, že začne více lidí používat auta, což bude mít negativní vliv na životní prostředí. Paradoxem je, že krajskou radní pro životní prostředí je právě místostarostka J. Romba, která by měla za každý krůček k jeho zlepšení bojovat, ale v praxi dokázala, co je její prioritou. Stačilo, aby jen ona sama pro návrh na zvýšení jízdného nehlasovala a téměř jednomu a půl milionu Středočechů by zůstalo zachováno jízdné v současné výši i v příštím roce. Paní Romba ale zvolila stranickou disciplínu a životní prostředí hodila přes palubu.

O asociálnosti nejtěsnější většiny STAN a SPOLU na kraji svědčí i to, že nepodpořila slevu na jízdném ve vlacích a autobusech pro studenty, válečné veterány a seniory, přestože už existují ve většině krajů. Z hlediska krajského rozpočtu by šlo o „drobné“, ale koalice si vždycky prosadí jen svoji bez ochoty jednat o jiném řešení či kompromisu. Stejný styl jednání nám bohužel uplatňují naši místostarostové (Vokurka a Romba) se starostou Svobodou i na Dobříši. Ke škodě nás všech.

Čekají nás volby do Poslanecké sněmovny a za rok ty komunální. Přijďte prosím všichni k volbám a volte změnu k lepšímu.

Tomáš Helebrant, zastupitel

Dvojí metr vedení města

Zdroj foto: Pixabay

Na louce vedle domova pro seniory rychle vyrůstá nové soukromé zařízení Alzheimercentra. Pro to, aby byla stavba dokončena co nejdříve, požádal investor o výjimku z „rámusové“ vyhlášky, která omezuje používání hlučných strojů jako sekačky, pily a podobně o sobotách jen na dobu od 8 do 11.00 hodin tak, aby mohl používat hlučnější techniku až do 17.00 hodin, a to do března 2026. Občasné zvýšení hlučnosti by nemělo obyvatele přilehlé ulice Za Poštou příliš obtěžovat. Jen snad měl investor občany o svém záměru informovat sám a předem. Výjimka byla bez problému schválena. Měl jsem ale důvodnou obavu, že se tak nestane, pokud budou koaliční zastupitelé měřit všem stejným metrem, který sami nastavili. Nedávno totiž také slušně požádal o výjimku jeden novomanželský pár, aby mohl zakončit svůj svatební den v zámecké zahradě několikaminutovým ohňostrojem. Koaliční zastupitelé ale žádost svatebčanů zamítli s odůvodněním, že by se jednalo o nebezpečný precedens. Upozornil jsem tedy na dvojí metr při rozhodování o výjimce pro stavbu, ale hned jsem byl poučen, že toto je jiný případ a nedá se srovnávat desetiminutový ohňostroj dvě stě metrů od obytných budov s půlročním hlukem každou sobotu hned vedle nich. To je pravda. Zase jsme si všichni rovni, jen někteří jsou si rovnější. Když pak jeden kolega poznamenal, že až se tu bude stavět další Alzheimercentrum, bude zase pro, musel jsem se ozvat.

Už tu totiž takové zařízení mohlo stát a sloužit všem, i méně majetným lidem. Středočeský kraj ho ještě v roce 2021 plánoval vybudovat na straně Staré Huti v lokalitě Krásný život. Nový domov pro seniory a osoby s Alzheimerovou chorobou za čtvrt miliardy korun, moderní komplex pro 100 až 150 klientů. Projekt měl už zajištěné financování, jenže plán padl. Důvod? Starosta Svoboda a místostarosta Vokurka, sdělili kraji, že v Dobříši plánuje stavět Domov Alzheimer soukromý investor, což oni podporují. A kraj se rázem stáhl. Radní, mimochodem kolega našeho místostarosty z klubu zastupitelů ODS na kraji, pak přidal šokující zdůvodnění: „Nemá smysl vytvářet konkurenci.“
Krajský projekt, který by nabídl dostupné služby pro rodiny s běžnými příjmy, je tak nenávratně pryč. Ustoupil soukromému zařízení, kde náklady za ubytování a stravu činí cca 50–55 tisíc Kč měsíčně. Částečně jsou hrazeny příspěvkem na péči (880 – 23 000 Kč dle stupně závislosti) a zbytek hradí klient ze svých prostředků. K tomu je nutné připočíst další výdaje, jako jsou léky, osobní nákupy a fakultativní služby. Viz např. https://www.senior-komplex.cz/cenik/.

Jak vše proběhlo, se lze dočíst v tisku ze září a listopadu 2021.
https://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/krasny-zivot-u-dobrise-kraj-chce-vybudovat-novy-duchodak-20210908.html
https://www.pribram.cz/clanek/stredocesky-kraj-chce-postavit-v-dobrisi-domov-pro-seniory/20640/
https://www.pribram.cz/clanek/stredocesky-kraj-upustil-od-vystavby-domova-pro-seniory-v-dobrisi/21291/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stredocesky-kraj-upustil-od-vystavby-domova-pro-seniory-v-dobrisi-180518

Jan Procházka, zastupitel

Dobříšské „Ground Zero“

Od února bojovali občané Dobříše za zachování budovy čp. 66 se služebnou policie a původními 9 byty pro občany. Více jak 500 jich podepsalo petici. Na mimořádném zastupitelstvu uvedli nezávislí odborníci i veřejnost řadu argumentů o absurditě bourání v jádru zdravé budovy. Čtyřikrát projednala rada města výzvy opozičních zastupitelů, aby zastavila demolici alespoň do doby vydání stavebního povolení na novou dřevostavbu. Všechny výzvy ovšem rada i zastupitelé zvolení za ODS, STAN a KDU-ČSL smetli. V této zvláštní harmonii pokračoval starosta Svoboda tak, že bez odkladů 22. 4. 2025 podepsal smlouvu na demolici. Rozsudek byl neprodleně vykonán. Je větší důkaz pohrdání občany a opozicí? A výsledek? Máme na dobříši „Ground Zero“! A ještě dlouho bude, protože dosud, na konci září, ještě nebyla podána ani žádost o stavební povolení!

Zůstává otázkou, v čí prospěch, s jakou motivací vedení města tak neoblomně jednalo, vždyť se zvedla taková vlna odporu. V zájmu Dobříše, občanů a v souladu se slibem zastupitele to určitě nebylo.

Odpůrci bourání nebyli lhostejní k hospodaření města, proto obstarali na vlastní náklady mimojiné znalecký posudek o stavu a ceně budovy. Staticky byl dům na jedničku, opotřebení dalších konstrukcí bylo odpovídající věku. Nebyl problém uvést dům do stavu hodného 21. století. V našem rozpočtu rekonstrukce nechybí nic z technologií, které jsou plánovány pro dřevostavbu.

Autorizovaný inženýr předal 5. května nový odhad ceny rekonstrukce – podle zadání a parametrů jako odhad pořízený městem. Nový odhad, který počítal i se značnou rezervou, byl utvořen podle studie s 12 byty (náročnější varianta): stála by kolem 30 milionů, o 20 milionů méně, než byl odhad používaný p. Vokurkou a stále o několik milionů méně než cena za demolici a novou dřevostavbu jen o 3 malých bytech určených předně pro PČR.

Odhad byl osobně předán panu starostovi 5. května, rada města na jednání 6. a 7. 5. však nezohlednila ani nový odhad, ani zásadní informaci podanou panu starostovi dne 25. 4., že památkáři novovostavbu neschválí v podobě, jak ji arch. Šimek na podzim 2024 navrhl, ale ke konzultaci památkářům předal až v březnu 2025 – to měl již odevzdat další stupeň dokumentace (DSP) za milion korun z rozpočtu města. Rada mohla ještě demolici zastavit, ale i přes znalost nových informací tak neučinila a nese plnou odpovědnost za újmu způsobenou městu a jeho občanům – 30 milionů, což je hodnota 9 bytů, o které město přišlo.

Miloslav Vodička,
petice STOP DEMOLICI

Hon na opoziční čarodějnice?

Zdroj foto: Pixabay

Znáte ten pocit, když jste někde jinde, než jste nejspíš měli být? Ve čtvrtek 11. září se konalo zasedání zastupitelstva naší village.

Poslouchám přenos alespoň na hřišti, nemám dnes opět hlídání pro drobotinu, nezahustím tedy davy veřejnosti v sále. A tak tu svírám mobil jako posvátný amulet u ucha a snažím se porozumět dětským hlaholem přerušovanému přenosu. Občas nevěřím vlastním uším, které hřiště je které. Zaznělo něco i o Krásném životě, no kdo by si ho nepřál… Kupodivu nepřál. Ale závěr zasedání? To je totální úlet. Pusťte si ho ze záznamu, kam se hrabe nedávný případ s mikrofonem ve sněmovně. Jeden z aktérů odporu proti demolici čp. 66, opoziční zastupitel, velmi racionálně a věcně argumentující pan dr. Procházka, je ostře nařčen ze lží koaličními zastupiteli. Snad pro to hořké kilo pravdy, které si ten den od něj musela už koalice zhltnout. Prý si vymyslel, že jsme se skládali na podklady pro naši snahu zabránit demolici bývalé služebny Policie ČR, když jsme i jako veřejnost žádali alespoň odložení demolice do doby vydání povolení pro novostavbu, nebo alespoň připuštění nenáročného kulatého stolu, kde by se otevřeně revidovaly podklady pro rozhodnutí o demolici nezávislými odborníky.

Vážení, jako jedna z těch, kdo podklady buď spolupořizoval, viděl anebo předával, kdo jednal i na jejich základě, kdo byl u některých jednání a sám komunikoval s různými experty, potvrzuji, že pan zastupitel Procházka hovořil pravdu a nic než pravdu. Skládali jsme se na vše skutečně jak předci na Národní divadlo. Bez nároku na úhradu čehokoli, ve svém čase a s jediným ziskem – že někteří sousedi se nám vyhýbají, protože jsme jim zkazili iluze o vedení města. Ale to nebyl náš záměr, chtěli jsme jen otevřít transparentní jednání o té budově.
Ještě jednou moc díky každému, kdo přispěl, ať už podpisem, nebo kačkou, nebo prostou účastí. Ta energie se neztratí, ač dům jest mrtev.
A kdybyste je někdo chtěl vidět, ty naše podklady, klidně i na ně sáhnout jako kdysi nevěřící Tomáš (na posledním zastupitelstvu hlavně nevěřící Karel), dejte vědět, moc rádi vám je zprostředkujeme i s harmonogramem, kdy se co stalo a o čem se jednalo.

Lenka Laštovková

Co je a co není pravda?

Ilustrační foto, zdroj: @sewcream

Volby nás čekají v brzké době do Poslanecké sněmovny a za rok do samospráv (městské a obecní úřady). Myslím, že učitelé občanské výchovy a společenských předmětů mají možnost prakticky i teoreticky učit žáky a studenty o možnosti zvolit si své představitele, kteří pak budou rozhodovat o vývoji našeho státu a měst, obcí.

Volení svých zástupců není jednoduché. Mnohokrát záleží na informacích, slibech, nabídkách, i trochu „hraní role“ kandidátů, jejich veřejném vystupování a zájmech jednotlivých občanů, kteří mohou svým hlasem rozhodnout, co bude další 4 roky.

Při volbách se mi nejvíce vybaví učivo mediální výchovy ve školách. Někdy mě napadne, jak učit děti, žáky a studenty práci s daty, informacemi, které se k nim dostávají různou cestou, u nich zvláště z online prostoru. Společnost, ve které často zapomínáme na papír a tužku, si neuvědomuje, že mezi námi je skupina občanů, kteří odmítají, nemohou věkem, zdravotním stavem i schopnostmi, s daty a informacemi podávanými online sítěmi pracovat. Často se s nimi setkávám. Co jim poradit a jakou informaci jim předat?

Když jsou informace podávány převážně jedním způsobem (online prostor, facebook, whatsapp), upravené k obrazu svému, využívající jen určitá slova, co nám v současné době často dodává umělá inteligence (AI), a jež jsou podporovány různými daty získanými od lidí z celého světa za mnoho let a uloženými v datových centrech po světě. Pak by se nám měla objevit otázka: „Co je a co není pravda?“ Kdysi dávno nám říkali, co je psáno, to je dáno. Při každodenním setkávání s lidmi si občas říkám, kde to četli, kdo jim to řekl nebo neřekl, kdy a jak se informace podala a pak se ztratila. Říká se „opakování matka moudrosti“.

Chceme-li si říkat, že jsme se rozhodli, jak nejlépe jsme mohli, bylo by dobré předkládat a pamatovat si data, údaje a informace z různých zdrojů, pracovat s nimi. Každý z nás má svou pravdu a je na něm, jak přesvědčí ostatní.

Mgr. Eva Burešová, zastupitelka

Zaměstnanci Doosan Bobcat pomáhají během komunitních dnů dobrovolnictvím v Dobříši i po celém světě

Zaměstnanci společnosti Doosan Bobcat z regionu EMEA se připojili ke kolegům z celého světa v rámci Komunitních dnů Doosan Bobcat, které představují každoroční tradici sdružující týmy dobrovolníků, aby svou společnou prací přispěly komunitám, v nichž žijí a pracují. V Dobříši se do globální akce zapojilo 160 zaměstnanců.

V rámci trvalého globálního závazku společnosti k partnerství s komunitou mobilizují Komunitní dny Doosan Bobcat tisíce zaměstnanců po celém světě.
V Dobříši byly hlavním úsilím 120 dobrovolníků z Doosan Bobcat především nejrůznější aktivity uvnitř a v okolí města zaměřené na zlepšení infrastruktury, sportovišť a rekreačních ploch. Dalších přibližně 80 pracovníků se zaměřilo na výsadbu stromů, keřů a trvalek na komunitní zahradě Bobcat přímo v areálu firmy.
Starosta města Pavel Svoboda je za tuto spolupráci a pomoc zaměstnanců největší dobříšské firmy velmi vděčný: „Každá přiložená ruka se nám ve městě hodí. Proto velmi vítám zapojení dobrovolníků Doosan Bobcat, kteří i letos pracovali na zkrášlování veřejných prostor Dobříše. Ukázali tak, že jim není lhostejné město, kde jejich firma podniká. Všem dobrovolníkům velmi děkuji.“

„Podstatou Komunitních dnů Doosan Bobcat je vytváření smysluplných vazeb – jak mezi sebou navzájem, tak s komunitami, jichž jsme hrdou součástí a chceme se jim odvděčit – kdekoli ve světě,“ říká Scott Park, CEO a místopředseda představenstva společnosti Doosan Bobcat. „Naši zaměstnanci velkoryse věnují svůj čas a talent, aby něco reálně zlepšili. Díky tomuto duchu péče je naše společnost – a komunity, které nazýváme svým domovem – silnější.“

Kromě Komunitních dnů Doosan Bobcat společnost demonstruje svůj trvalý závazek vůči komunitě prostřednictvím místních služeb, dárcovství inspirovaného zaměstnanci, firemních příspěvků a globálních charitativních programů.

Doosan Bobcat pomáhá v regionu
Doosan Bobcat aktivně podporuje místní komunitu a realizuje řadu veřejně prospěšných projektů. Komunitní dny jsou již každoroční tradicí, kdy se významná část zaměstnanců a vedoucích pracovníků zapojí do aktivit v Dobříši, včetně úklidu města a lesa, výsadby keřů a stromů, natírání plotů, úpravy dětských hřišť apod.
Další pravidelnou akcí je vánoční charitativní jarmark – například v prosinci loňského roku Doosan Bobcat podpořil šest neziskových organizací z Dobříšska a Příbramska. Neziskové organizace v rámci akce prodávaly vlastní výrobky a k dispozici měly zdarma i marketingové předměty a oblečení značky Bobcat, z jejichž prodeje utržily více jak 150 000 Kč. Akce se zúčastnilo více než 350 zaměstnanců Bobcat.
V letošním dubnu zaměstnanci firmy pokračovali při spolupráci na obnově Svatohorských sadů v Příbrami. V rámci oslavy Dne Země zde opět proběhl Biodiverzitní den a za pomoci 300 studentů z Příbramska byly vysazeny stromy a revitalizována plocha o rozloze 6 ha.
Vedle dalších aktivit Doosan Bobcat prohloubil pokračování spolupráce s městem Dobříš. V návaznosti na podepsané memorandum o spolupráci věnoval městu víceúčelový nakladač. Slavnostní předání nakladače Bobcat L85 proběhlo 14. května 2025 v dobříšském areálu Doosan Bobcat za přítomnosti vedení města Dobříš, starosty Pavla Svobody, místostarosty Tomáše Vokurky a dalších radních. Nakladač panu starostovi symbolicky svěřil Gary Hornbacher, prezident Doosan Bobcat EMEA.

Tiskové oddělení Doosan Bobcat

Říjen ve znamení kampaně Dny zdraví

Ilustrační foto Zdroj: freepik.com

Říjen se v našem městě ponese ve znamení zdraví. V rámci celostátní kampaně Dny zdraví připravilo město pro své občany pestrý program zaměřený na zdravý životní styl, pohyb, podporu zdraví i prevenci.

Podrobný přehled všech akcí najdete také na webových stránkách města.

Program Dnů zdraví v Dobříši

1.–31. října – říjnová výzva 10 000 kroků

2. října (čtvrtek) – Ztráta sluchu v seniorském věku – přednáška od 10.15 v klubkavárně COOLna (pro seniory)

8. října (středa) – S čím vám můžeme pomoct? (potravinová a materiální pomoc, přehled sociálních a návazných služeb v Dobříši a okolí, informace o přidělování městských bytů, individuální konzultace po přednášce) – přednáška Sociálního odboru MěÚ Dobříš od 17.00 v klubkavárně COOLna

15. října (středa) – Antibiotika nejsou lentilky – přednáška prim. MUDr. Filipa Prusíka od 17.00 v klubkavárně COOLna

16. října (čtvrtek) – Den prevence na náměstí Komenského od 9.00 do 16.00 – účastníci: VZP, Liga proti rakovině, Tichý svět, Fit senior Příbram, Pečovatelská služba Dobříš, KHS Středočeského kraje se sídlem v Praze, Sociální odbor MěÚ Dobříš, Registr dárců kostní dřeně a další

22. října (středa) – Pečujeme u vás doma – přednáška Pečovatelské služby Dobříš (domácí péče – možnosti a co obnáší, denní stacionář), Promedicus Dobříš (zdravotní domácí péče, služby, financování) a hospic Křídla (domácí hospicová péče, ambulantní paliativní medicína, odlehčovací terénní služba, odborné sociální poradenství, půjčovna kompenzačních pomůcek) od 17.00 v klubkavárně COOLna

23. října (čtvrtek) – Správná výživa u seniorů a voda jako základ zdraví – přednáška KHS SK se sídlem v Praze od 10.15 v klubkavárně COOLna (pro seniory)

28. října (úterý) 12. ročník pochodu na Čtyřmezí start od 9.00 z náměstí Komenského, 10.00 pro běžce z náměstí Komenského a 10.45 z parkoviště Na Hradci

Za město Dobříš Šárka Krůtová,
koordinátorka projektu Dobříš – Zdravé město a místní Agenda 21

Aktivity se uskuteční v rámci projektu
Dobříš – Zdravé město a místní Agenda 21
a kampaně Dny zdraví.

Město Dobříš vás zve na 12. ročník tradičního pochodu na Čtyřmezí aneb Setkání čtyř obcí v Brdech

Ve státní svátek 28. října se uskuteční již 12. ročník oblíbeného pochodu na Čtyřmezí. Akce, která symbolicky propojuje obyvatele a představitele čtyř sousedních obcí – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u Příbramě – se za roky svého konání stala vyhledávanou událostí nejen mezi místními.

Účastníkům z Dobříše budou i letos nabídnuty dvě značené trasy s průvodci a součástí programu bude slavnostní setkání zástupců obcí, doplněné o kulturní a gastronomické zážitky. Pochod je každoročně nejen příležitostí k aktivnímu pohybu, ale především k setkání.
Zahájení akce proběhne tradičně pietním aktem na náměstí Komenského v Dobříši od 8.45 hodin, odkud se po jeho skončení v 9 hodin vydají první účastníci na trasu. Další možnosti startu budou následovat – v 10 hodin od radnice mohou vyrazit běžci v doprovodu starosty Pavla Svobody a v 10.45 hodin chodci z parkoviště Na Hradci. Obě připravené trasy nabízejí krásnou podzimní scenérii brdské krajiny v délce 9,5 km a 3 km.

Hlavním bodem pochodu však bude setkání průvodů a delegací všech čtyř obcí přesně ve 12 hodin na Čtyřmezí. Zde budou slavnostně vztyčeny prapory jednotlivých obcí a měst a zazní státní hymna v symbolice sounáležitosti a regionální spolupráce.

„Pochod na Čtyřmezí nám každoročně připomíná, jak důležité je vzájemné propojení mezi našimi obcemi. Společné rozvíjení tradice má obrovský smysl pro spolkový život i regionální identitu,“ uvedl starosta města Dobříš Pavel Svoboda.

Součástí akce bude také hudební vystoupení v podání folkového tria Naopak a občerstvení zajištěné členy Sboru dobrovolných hasičů Dobříš a městem Dobříš. Účastníci budou moci na místě k získat pamětní razítko, a hlavně krásné zážitky. Akce je určena pro všechny věkové kategorie a vítaní jsou jak pěší turisté, tak běžci nebo cyklisté.

Pochod na Čtyřmezí je již tradičně součástí celostátní kampaně Dny zdraví a zapojuje se také do říjnové výzvy 10 000 kroků ke zdraví, jež podporuje aktivní životní styl obyvatel všech generací.

„Za posledních pět let se každoročně této události účastní okolo 350 lidí, což potvrzuje její význam. Letos máme navíc pro všechny účastníky pochodu z Dobříše připravený dárek v podobě originálního nákrčníku, o který nepřijdou ani ti, co s námi na trasu vyrazí z parkoviště Na Hradci,“ dodává hlavní organizátorka letošního pochodu za město Dobříš Šárka Krůtová.

Zpracovala DH