ZŠ Trnka: Velká výprava za blanickými rytířiLetošní komplikovaná situace související s aktuálně probíhající epidemií zasáhla do života a plánů všem. Také my v Trnce jsme se na jaře museli smířit s odložením některých naplánovaných akcí. Jednou z těch významných byl celoškolní výjezd do Louňovic pod Blaníkem, kterého se měly zúčastnit všechny třídy. Nakonec všichni kromě prvňáčků vyrazili pod Blaník až v půlce září. Epidemiologická situace byla sice podobná té na jaře, ale po několikeré konzultaci s krajskou hygienickou stanicí a Ministerstvem školství jsme se rozhodli akci nerušit.

V pondělí ráno 14. 9. od budovy školy vyrazily dva autobusy a po hodině jízdy klikatou cestou dorazily do rekreačního střediska Blaník. Po ubytování a seznámení se s areálem se začal odvíjet samotný tematický program zaměřený na legendu o blanických rytířích. Během následujících dní tak měli žáci a žákyně možnost projít si rytířským kláním, které sestávalo z různých disciplín, např. lukostřelby, drátování nebo královského šachu. Další přípravy v podobě barvení triček a výroby štítů směřovaly doslova k vrcholu akce – čtvrtečnímu výstupu na horu Blaník, v níž podle legendy spí blaničtí rytíři a probudí se ve chvíli, kdy bude českému národu nejhůře a přijedou mu na pomoc. Cestu na Blaník zpestřily prvostupňovým dětem úkoly a hry, které pro ně připravili šesťáci a sedmáci. Na samém vrcholu pak sehráli pro zbytek školy krátké divadelní představení s významným poselstvím a po něm se všichni jako jeden muž (či žena) vydali do okolí na sběr odpadků. Poslední večer před odjezdem byl zakončen velkým táborákem spojeným s pasováním na rytíře.

Kromě tematického programu se ve volných chvílích hrály hry, sportovalo se, zpívalo u ohně, hrály se deskovky nebo se všichni po třídách koupali v krytém bazénu.

V pátek odpoledne se tak všechny děti vrátily domů nadšené, vyběhané a stmelené. Spokojení byli i pedagogové a pedagožky, kteří přípravě a zdárnému průběhu výjezdu věnovali velké množství času a energie, což se jim mnohonásobně vrátilo v podobě úsměvů a radosti všech účastníků. Těšíme se na příště!

Za ZŠ Trnka Adéla Sauerová

Reklama

Předchozí článekZahájení školního roku 2020/2021 v ZUŠ Dobříš
Další článekZáří v ZŠ Lidická