V infocentru máme nové poutní razítkoDobříší prochází jedna z tras významné pouti do Santiaga de Compostela, takzvané Svatojakubské cesty. V dnešní době je slovo pouť spojováno s veselím, množstvím lidí a spoustou atrakcí. Pouť však byla a doposud je především cesta k cíli, často spjatá s nábožensky významným místem. Poutníci ji spojují s touhou po očistě a obnově duchovního života. Pojetí pouti je na každém poutníkovi, je to cesta do neznáma, cesta poznání sebe samého. Poutnictví nabízí příležitost poznat krajinu, nové lidi. Po pouti do Svaté země je pouť do Santiaga de Compostela, místa hrobu Jakuba Většího, pokládána za druhou nejdůležitější poutní trasu. I po mnoha staletích je velmi populární a stala se součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Čechy protíná několik tras, které navazují na evropskou síť Svatojakubských cest. Žitavská cesta vychází z německé Žitavy, pokračuje přes Podještědí, pokračuje povodím Jizery přes Mnichovo Hradiště a Starou Boleslav až do Prahy. V Praze se dělí na Všerubskou a Železnou cestu. Všerubská trasa je dlouhá cca 210 km. Obě trasy vycházejí do Bavorska z centra Prahy od kostela sv. Jakuba Většího, společně vedou podél Vltavy do Zbraslavi, kde se dělí na Všerubskou a Železnou trasu. Ta naše, tedy Všerubská cesta, nově vede přes park Belveder na Baně a pak po červeně značené cestě pokračuje k poutnímu areálu Skalka nad Mníškem pod Brdy, odtud přes Kytín pokračuje na Dobříš, přes vrch Kuchyňka přichází smrčinami k poutnímu místu Svatá Hora u Příbrami. Dále pokračuje přes Vysokou u Příbramě, Rožmitál pod Třemšínem, Kasejovice, Nepomuk, Plánice, Klatovy, Bezděkov, Branišov, Kdyni, Tanaberk a Všeruby, kde poutníci pokračují z Čech přes státní hranici do Německa.

V sobotu jsme se zařadili mezi uvedená místa, která nabízejí nebo budou nabízet poutníkům možnost získat poutní pamětní razítko. Razítko pro Dobříš patří do série razítek vyrobených pro Všerubskou cestu. V některých obcích iniciují pořízení razítka obecní úřady, spolky, v některých obcích soukromí dárci.

Všechny potřebné informace o zajímavé cestě získáte na stránkách spolku ULTERIA, www.ultreia.cz. V dobříšském infocentru jsou k dispozici tiskové materiály týkající se Všerubské trasy.

Asi všichni nemáme prostor, sílu a čas absolvovat celou pouť, ale určitě je to velmi inspirující.
Přeji všem poutníkům šťastnou cestu!

Dagmar Mášová

Reklama

Předchozí článekDo práce na kole a cyklodoprava v Dobříši
Další článekÚdržba topení: Zkontrolujte si během léta, zda vše funguje