Údržba topení: Zkontrolujte si během léta, zda vše funguje



Letní odstávka topné soustavy nabízí ideální příležitost pro údržbu a opravy. Kontrolu topení se nevyplatí příliš odkládat, aby vás na začátku topné sezóny nečekalo nemilé překvapení. Čím začít a na co si dát při údržbě pozor?

Perfektně udržovaná topná soustava zajistí nejekonomičtější provoz

Pravidelná kontrola topení odborníkem, kterou je možné spojit se servisní prohlídkou, vám může přinést řadu úspor, a to nejen finančních. Můžete si totiž ušetřit i spoustu času a starostí, nutných při pozdějším řešení předvídatelné havárie. Čistá a udržovaná topná soustava znamená nižší spotřebu paliva a celkovou delší životnost jednotlivých komponentů.

Začněte s prohlídkou radiátorů: Mokré skvrny značí poruchu

Pokud se váš topný systém skládá z kotle a radiátorů, potom by kontrola topných těles měla být prvním krokem. Nejprve byste se měli přesvědčit, jestli z radiátorů někde nekape voda. Pokud naleznete provlhlá či mokrá místa na podlaze pod radiátory, bude nutné zavolat topenáře, aby závadu opravil. Vždy před začátkem topné sezóny nebo brzy po jejím zahájení je třeba radiátory odvzdušnit. Odvzdušnění je vhodné provést také kdykoli v průběhu zimy, pokud máte pocit, že radiátor topí málo, nebo je na dotek zřejmé, že se v něm teplo nerozprostírá rovnoměrně. Všechny moderní radiátory jsou dnes vybaveny odvzdušňovacími ventily, které samotný proces odvzdušnění výrazně usnadňují. Na správný postup odvzdušnění radiátoru se zeptejte nejlépe topenáře či firmy, která vám topnou soustavu namontovala.

Neudržovaný plynový kotel může představovat pro své okolí hrozbu

Pokud se o teplo vašeho domova stará plynový kotel, neměli byste zapomínat na každoroční prohlídku kotle servisním technikem. Obzvláště v případě kondenzačních plynových kotlů je velmi důležité správné seřízení spalování, ale je třeba se starat i o pravidelné vyčištění. Optimální seřízení kotle také snižuje náklady na vytápění.
Údržbu plynového kotle se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože špatně fungující či nevhodně nainstalovaný plynový kotel může být pro své majitele velmi nebezpečný. Pokud je totiž kotel špatně seřízen nebo není zajištěna dostatečná výměna vzduchu či odtah spalin, může dojít k uvolňování životu nebezpečného oxidu uhelnatého. Tento jedovatý plyn se nevyznačuje
žádným zápachem, jeho přítomnost tak bývá zpočátku nenápadná. Při větší koncentraci v obytných místnostech však každoročně způsobuje řadu tragédií.

Elektrokotel je během provozu prakticky bezúdržbový

Elektrokotel je zařízení, které se snadno ovládá a vyžaduje minimální údržbu. Kontrolu elektrokotle by měl provádět odborník nejlépe jedenkrát ročně. Do kotle sami nijak nezasahujte, protože jakýkoli neodborný zásah může snadno vést k poškození kotle a také ke ztrátě záruky, pokud je váš kotel ještě zánovní.

Náhlá porucha může přijít kdykoli: Kontrolujte tlak v soustavě

V průběhu celé topné sezóny, ale i v letním období nezapomínejte občas zkontrolovat aktuální tlak vaší topné soustavy. Pokud najednou dojde k jakýmkoli nevysvětlitelným výkyvům, je třeba zbystřit a rychle jednat. Jestliže se tlak rychle snižuje, znamená to, že vám voda nejspíše někde uniká. V případě, že ukazatel tlaku signalizuje pozvolný či rychlý nárůst, může se jednat o potenciálně nebezpečnou situaci, která mohla vzniknout buď poruchou ventilu přívodní vody, nebo případně také vnitřním poškozením bojleru sloužícího k ohřevu teplé užitkové vody, ze kterého začala voda unikat do topného systému. V takovém případě může tlak v soustavě během několika dní nebo dokonce hodin překročit předepsaný provozní tlak i o 150 %. Takový stav je nutné okamžitě řešit.
U všech typů kotlů byste svoji pozornost měli čas od času věnovat také funkčnosti pojistných ventilů, které tvoří významný prvek ochrany pro celý systém.

Mgr. Vladimír Šůna,
referent životního prostředí



Předchozí článekV infocentru máme nové poutní razítko
Další článekMezinárodní kynologický festival CACIT Dobříš