Do práce na kole a cyklodoprava v DobříšiTaké město Dobříš se letos zařadilo mezi 50 pořádajících měst květnové výzvy Do práce na kole!, kterou celorepublikově pořádal spolek AutoMat.

Výsledky v rámci republiky jsou potěšující, neboť právě letos se přihlásil rekordní počet 22 114 účastnic a účastníků, kteří najezdili, nachodili nebo naběhali skoro 5 425 000 km. Jen pro zajímavost: To je asi tolik, jako bychom šlapali sedmkrát na Měsíc a zpět. Tím jsme zároveň ušetřili téměř 700 tun emisí CO2, což je zhruba takové množství, jaké absorbuje 700 stromů za 100 let (zdroj: TZ spolku AutoMat).

Do květnové výzvy se přihlásilo pod město Dobříš 16 účastníků v různě pojmenovaných týmech. Pětičlenný tým dobříšské radnice – Laxní přístup – vykázal 2 160 km (kolo i chůze) s měsíční pravidelností 67 %. Další dva týmy byly z Mníšku pod Brdy a přidalo se také několik jednotlivců. Pro účastníky této výzvy jsme také přichystali 11. května cyklovyjížďku, ale zapojit se mohla i veřejnost. Další událostí byly takzvané „akce na triko“ (pouze pro účastníky výzvy), a to zapůjčení městského kola za symbolickou 1 Kč nebo limonáda zdarma v restauraci U Tří statkářů. Ve středu 19. 5. jsme pořádali on-line seminář s panem Jaroslavem Martinkem ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu na téma Možnosti podpory městské a aktivní mobility pro období 2021–2030. Následný navazující kulatý stůl v pondělí 24. 5. na téma „Cyklodopravní opatření ve městě Dobříš“ přinesl zajímavé náměty k další diskuzi. Záznamy z on-line setkání a prezentace můžete zhlédnout dodatečně, neboť jsou k dispozici na stránkách www.mestodobris.cz, sekce O Dobříši – Zdravé město a místní Agenda 21. Starosta Pavel Svoboda k tomu uvedl: „Dobříš je díky své velikosti městem krátkých vzdáleností. Z Větrníku do školy dojedete na kole rychleji než autem. Jsem rád, že se Dobříš zapojila do květnové výzvy. O opatřeních pro podporu šetrnějších způsobů dopravy se vedly živé debaty. Děkuji všem, kdo do diskuze přispěli. Propagace cyklistické dopravy v našem městě má smysl.“

Pokud chcete vrazit na kole po okolí a hledáte inspiraci, zkuste web https://kolemdobris.cz, který obsahuje podrobné popisy několika desítek tras pro děti i zkušené cyklisty.

Akce se koná v rámci projektu Dobříš – Zdravé město a místní Agenda 21
a kampaně Světový den zdraví.

Šárka Krůtová, DiS., koordinátorka projektu
Dobříš – Zdravé město a místní Agenda 21

Reklama

Předchozí článekBasketbal 3×3 na Dukeláku
Další článekV infocentru máme nové poutní razítko