Poradna pro pečující má za sebou první rok

Zdroj foto: Pixabay


Poradna pro neformálně pečující, kterou na Dobříšsku realizuje Centrum pro komunitní práci střední Čechy v rámci projektu Pečovat a žít doma je normální, má za sebou první rok. Během něj se ukázalo, že podpora pečujících je užitečná a smysluplná. Od začátku projektu se na nás obrátilo několik desítek pečujících, kteří se v domácím prostředí starají o dítě či dospělého se zdravotním postižením nebo o seniora. Osloví nás nejčastěji v počáteční fázi, kdy se potřebují zorientovat v nové situaci a získat informace o sociálních službách a sociálních dávkách. Zároveň máme klienty, kteří již dlouhodobě pečují o blízkou osobu a ocitli se v tíživé situaci (dlouhodobé vyčerpání, zhoršení zdravotního stavu nebo úmrtí opečovávaného člověka apod.).

Kromě praktických rad a konzultací nabízíme klientům také možnost využít psychoterapeutickou pomoc. Dlouhodobě pro klienty organizujeme vzdělávací i odpočinkové aktivity. Se zájmem se setkávají pravidelná svépomocná setkání pro pečující rodiče nebo tzv. Dny pro sebe, kdy rodičům nabízíme vzdělávání a program pro jejich děti. Pozitivní ohlas měl několikadenní vzdělávací a psychorehabilitační pobyt pro rodiny pečující o dítě se ZP, který proběhl v květnu 2017.

Projekt se nezaměřuje jen na poradenství pro pečující, ale různými způsoby usilujeme o podporu neformální péče na lokální úrovni i v rámci české společnosti. Na místní úrovni spolupracujeme s poskytovateli sociálních služeb, lékaři, pracovníky OSVZ i zástupci obcí. Pravidelně organizujeme vzdělávací akce pro veřejnost.

Zvažujete-li péči o blízkého člověka nebo již pečujete a potřebujete radu či pomoc, kontaktujte, prosím, koordinátorky Petru Štěpovou (tel.: 773 661 130) nebo Hanku Petákovou (tel.: 775 760 353).

Petra Klvačová, analytik projektuPředchozí článekKam se ztratila demokracie na Dobříši
Další článekSvoz odpadů ze zeleně