Podzimní výjezd s TerénemBěhem podzimních prázdnin vyrazilo 10 dětí s klubem Terén na výjezd do Skochovic. Naše třídenní dobrodružství začalo v neděli ráno na vlakovém nádraží, odkud jsme kvůli výluce museli k nelibosti dětí vyrazit autobusem. Ostřílení účastníci si pamatovali cestu z Vraného nad Vltavou do našeho ubytovacího zařízení, kam nás bez potíží dovedli. Cestou jsme zavzpomínali na minulý ročník a zasmáli se vtipným historkám. Dopoledne jsme si stihli jen vybalit a zabydlet se na pokojích, které děti často nazývaly „hotelem“. Po výborném obědě jsme si stanovili pravidla, která chceme během výjezdu dodržovat, abychom se tu všichni cítili dobře. Patřilo mezi ně: bez drog, bez agrese, bez alkoholu a vzájemně respektujeme sebe i pracovníky. Odpoledne se neslo ve znamení her a strašidelných příběhů, které děti vymýšlely. Protože jsme i my chtěli oslavit 100 let naší republiky, vyrazili jsme do Prahy na výroční ohňostroj. Cestou jsme děti prověřili kvízem o historii naší země. Ohňostroj, který začínal v symbolických 19.18, rozdělil hudební doprovod do pěti částí. Připomínal nám momenty z české historie, přírodní krásy či státní symboly.
V pondělí měly děti vymyslet odpolední program. Společně se zamýšlely nad tím, co by chtěly zažít. Zjistily, že není tak jednoduché se v deseti shodnout tak, aby byl každý spokojený. Nakonec se podařilo najít kompromis v podobě návštěvy kina. Děti čekal ještě nelehký úkol připravit rozpočet výletu a najít dopravní spojení, které čítalo dva přestupy. Díky jednomu z chlapců, který se hledání ujal, jsme mohli po obědě do kina vyrazit. Dopoledne jsme měli ještě program na téma: „Proč chodím do klubu a co mi Terén dává“. Mile nás překvapilo, že děti jako první nezmínily PC a volnočasové aktivity, ale možnost poradit se, popovídat si, něco se dozvědět a zdarma využít doučování. Cestou do Prahy jsme děti naučili orientovat se v papírovém jízdním řádu. Asi vás nepřekvapí, že v dnešní době už to moc z nich neumělo. V Praze na děti čekalo překvapení, abychom si zkrátili chvíli při čekání na něj, zahráli jsme si na hřišti několik her. Nejvíce nás bavila hra „Bomba a štít“ a „Zabijácký pohled“. Pak už jsme viděli rozzářené pohledy dětí, když zjistily, že před kinem navštívíme ještě laser game. Týmová hra nás nabila adrenalinem, a to tak, že děti o zážitcích z arény vyprávěly až do večera. Většina z nich tuto volnočasovou aktivitu zažila poprvé. Potom už jsme v kině zhlédli film Čarodějovy hodiny a vrátili se zpátky.
Ráno nás ještě před odjezdem čekala snídaně, úklid pokojů a hodnocení výjezdu. Potěšilo nás, že si všichni výjezd užili. Spokojeni byli jak s aktivitami, které by si jinak někteří z finančních důvodu nemohli dovolit, tak s přístupem sociálních pracovnic. I z naší strany to byla velice vydařená akce a budeme se opět těšit na příští rok.
Koncem listopadu nás ještě čeká vánoční workshop s přespáním na klubu. Další informace o programu a akcích naleznete na facebooku: Nízkoprahový klub Terén nebo na webových stránkách: www.proximasociale.cz.

Tým NZDM TerénPředchozí článekTrikolory jako připomínka 100. výročí ČSR
Další článekUkončení moštovací sezóny