Podzimní prázdniny s TerénemV době konání podzimních prázdnin navštívilo 12 dětí spolu s pracovnicemi klubu Terén Skochovice. Vyrazili jsme ve čtvrtek ráno vlakem a hned odpoledne jsme se vydali do Prahy. V Praze jsme se nejprve jako diváci a poté na chvilku jako hráči účastnili fotbalového turnaje mezi nízkoprahovými kluby ze Středočeského kraje. Akce vzešla ze společného setkávání pracovní skupiny Středočeského kraje, které jsme za NZDM Terén rovněž členy.
V pátek se děti společně zamýšlely nad tím, co by rády zažily. Jejich úkolem bylo domluvit se a naplánovat odpolední dění. Zjistily, že ve 12 lidech není vůbec jednoduché shodnout se. Oříškem byla orientace v jízdním řádu. Děti si musely vyhledat spojení, zkušenost měla pouze jedna slečna, která svou aktivitou zachránila celou skupinu. Překvapilo nás, že když mělo dojít na nákup jízdenek, všichni dávali ruce pryč. Nakonec spojili síly 4 z nejstarších účastníků a jízdenky koupili. Při čekání na vlak jsme se společně věnovali tomu, jak číst v jízdních řádech.

V sobotu nás kromě úklidu a zpáteční cesty čekalo ještě společné zhodnocení výjezdu. Z hodnocení dětí vyplynulo, že pro ně byl výjezd zpestřením podzimních prázdnin. Společný program byl přínosem nejen v tom, že jsme se kromě jiného naučili orientovat se v jízdních řádech, ale především v tom, jak se naučit vzájemně komunikovat, snažit se dohodnout a vyhnout se sporům.

Při závěrečném hodnocení jsme se věnovali také klubové tematice. Připomněli jsme si smysl poskytované služby. Zajímalo nás, co uživatele do klubu přivedlo a především, co je v něm drží. Mile nás překvapilo, že se na prvním místě neobjevil počítač, ale především možnost popovídat si, poradit se, využít možnosti doučování a společně strávený čas při různých aktivitách (společenské hry, venkovní aktivity). Jako velké plus uživatelé hodnotí i akce, které se konají mimo běžnou otevírací dobu (návštěvy kina, podzimní výjezd, noci na klubu, vánoční workshop). Mnozí uvedli, že by se na podobnou akci nedostali, a to především z finančních důvodů.

A abychom nepsali pouze o tom, co už je za námi, tak bychom vás také rádi seznámili s tím, co nás čeká v prosinci. Na pátek 1. 12. je naplánován vánoční workshop s přespáním na klubu, v pátek 15. 12. nás čeká výlet do Prahy, kde budeme z lodní paluby poznávat památky a během klubů budeme pokračovat v besedách na téma přátelství, facebook: výhody a rizika a před koncem roku se rozloučíme povídáním o vánočních tradicích a o tom, jak zvládnout oslavy Silvestra ve zdraví.

Více informací najdete na webových stránkách www.proximasociale.cz nebo na našem facebooku: Nízkoprahový klub Terén.Předchozí článekTýden otevřených dveří v Aerobik studiu Orel Dobříš
Další článekČinnost Městské policie Dobříš za měsíc říjen 2017