My, co nejsme na „fejsbuku“



Dne 6. 11. 2020 byly zasazeny tři stromy před parkovištěm Penny Marketu u Mírového náměstí. Nevím ale, koho za tuto iniciativu pochválit. V roce 2019 bylo již vysazeno 116 stromů za cca 800 000 Kč.

V tomto roce byl osazen záhon u polikliniky a teď tři stromy u Penny Marketu. Bylo by to hezké, ale proč byl vysazen skalník u polikliniky a ty tři stromy u parkoviště jsou javory? Opravdu chce někdo vylepšit vzhled Dobříše?
Skalník je trnitý keř, žádná paráda. Je většinou plný nalítaných plastů a špatně se díky trnům ošetřuje. Javor, pouští sladkou šťávu na jaře a koncem léta nás obšťastní „vosy“, na podzim zasype listím. Začínám ztrácet iluze, že Dobříš bude zase tím hezkým městem, jako kdysi bývala.

To, že bude zřízena odpočinková zóna na Komenského náměstí za 24 mil. Kč je také hezký záměr, ale co bude dál?
Není tu nikdo zodpovědný na zahradnické práce, není tu zahradník, který by práce řídil. Obyvatelé domu čp. 1124 v ulici B. Němcové si stěžují na topol, který jim skoro vrůstá do sklepa, větve při větru drásají fasádu domu. Na jejich již několik let trvající písemné a osobní stížnosti paní Loudová nereaguje. Občané přece nemohou nahradit zahradníka. Ten by měl město procházet a určovat co a jak upravit, Prokopovu zahradu, záhony před radnicí a podobně.

Před několika lety byl radnicí zorganizován kulatý stůl „Revitalizace zeleně“. Paní Ing. z Kladna navrhla hodně stromů vykácet a vysadit nové v různých částech Dobříše. Některé nápady se líbily a s některými jsme nesouhlasili. Nesouhlasila ani Ing. Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí. Jestli nová výsadba zeleně navazuje na tento projekt, nemohl by zahradník posoudit, zda odpovídá současné situaci?

Děkuji paní Javorské, která již několik let nezištně pečuje o upravené a kvetoucí záhonky, nejen před radnicí.

H. Kahounová

Poznámka redakce: Na příspěvek paní Kahounové odpovídá článek Údržba městské zeleně v roce 2020 na straně 13.



Předchozí článekNová kniha o dobříšském zámku
Další článekSpolečenská kronika