Nová kniha o dobříšském zámku

Už jsem si z toho udělal jakousi tradici a před koncem roku na Vánoce jsem pro Dobříšáky opět připravil novou knihu.
Letošní kulatý rok připomínal spoustu nejrůznějších výročí, jako třeba 75 let od konce války anebo 100 let od návštěvy prezidenta T. G. Masaryka v Dobříši. Já chci ale připomenout jiná dvě výročí. Letos tomu bylo 75 let od převedení dobříšského zámku do majetku Syndikátu českých spisovatelů, které se událo v roce 1945. To ovšem bylo spojené i s oficiálním zestátněním tohoto zámku, a tím zabavením majetku tehdejšímu majiteli Vikardu Colloredo-Mannsfeldovi. Spisovatelé na zámku fungovali skoro dalších 50 let, tedy přesněji do 31. července 1994.

Nová kniha „Zámek plný spisovatelů“ tedy připomíná celé toto období a klade důraz na připomenutí této doby takové, jaká byla. Kniha též vzpomíná na dobříšskou osobnost se zámkem spojenou, Jana Drdu, od jehož smrti uplynulo 28. 11. přesně 50 let. Jan Drda je též pohřben na místním hřbitově a dne 3. 12. 1970, kdy se konal jeho pohřeb, došlo k jednomu z posledních manifestačních protestů českého lidu, v němž protestoval proti nastupující normalizaci.

Kdyby nebylo současné krize, chystal jsem se na dobříšský hřbitov svolat vzpomínkovou manifestaci lidu, která by si připomněla všechny lidi, kteří dostali odvahu a před padesáti lety přijeli na Dobříš a tiše a pietně vzpomněli na tohoto spisovatele, který odmítl odvolat svůj postoj k okupaci naší země sovětskými vojsky v roce 1968. Pokud se nijak kniha nezdrží, bude v prodeji právě 3. 12., kdy alespoň položím svíčku na jeho hrob. Pokud budete chtít, připojte se.

Petr KadlecPředchozí článekVážení spoluobčané,
Další článekMy, co nejsme na „fejsbuku“