Masopustní rej na ZŠ Lidická, Dobříš„Masopust představuje velice oblíbený lidový svátek. Dříve jej lidé slavili od Tří králů, až do popeleční středy. Poté následoval čtyřicetidenní půst, který trval až do Velikonoc. Klasické masopustní oslavy dnes začínají tři dny před popeleční středou. Masopust byl tedy obdobím, ve kterém se lidé radovali, veselili, pořádali maškarní průvody a hlavně hostiny, protože následovala dlouhá postní doba.

K masopustnímu veselí se kromě hostin konaly vepřové hody. Masopust vrcholil v úterý, kdy vesnicemi procházely maškarní průvody, doplněné o divadelní představení. Období radovánek končilo v noci před popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na lesní roh a rychtář oznámil konec masopustu….“, tyto a další informace se žáci Základní školy Lidická dozvěděli v rámci únorového besedování v dobříšské knihovně.

K vyvrcholení masopustního veselí se ve škole konal maškarní rej, který byl vyhlášen, jak velí lidová tradice, na masopustní úterý 25. února. Již od rána jste na chodbách školy mohli potkat pohádkové bytosti, filmové hrdiny či zvířátka. Všichni se po velké přestávce sešli v tělocvičně školy, aby si společně zasoutěžili a zatancovali. Závěrem byli vyhlášeni nejlepší tanečníci a oceněny nejlepší masky. Lze konstatovat, že další skvělá akce, připravená pro děti naší školy, se vydařila.

M. Fejtová Krajská

Reklama

Předchozí článekNebát se
Další článekZápis do 1. ročníku na ZŠ Lidická, Dobříš (aktuální stav)