Jak si může pečující rodič odpočinoutKdyž jsem letos na jaře dostala nabídku jet na relaxační pobyt pro pečující rodiny, neváhala jsem. Ale napoprvé, před několika lety, to tak nebylo. Nedovedla jsem si tehdy představit, že bychom takovou akci zvládli. Můj syn má těžší formu autismu, poměrně často se stává, že dostane záchvat. Bývá agresivní – křičí a snaží se někomu ublížit. Vyhýbám se stresovým situacím tím, že s ním nechodím mezi lidi, zvlášť pokud ho neznají. K rozhodnutí jet na pobyt mě později přesvědčila kamarádka a jsem jí za to moc vděčná. Letos jsme jeli se synem již počtvrté.

Červnový pobyt pořádalo Centrum pro komunitní práci střední Čechy. Byla jsem nadšená, jak se o nás všichni profesionálně starali. Pro rodiče byl připravený zajímavý program, během něj se našim dětem věnovali asistenti. Celou dobu panovala přátelská atmosféra, jídlo bylo báječné, dopřáli jsme si cvičení i procházky do přírody! S nadšením jsem pozorovala partu asistentů – jen o málo starších, než jsou naše „speciální“ děti. Úplně přirozeně s dětmi trávili i svůj volný čas.

Poslední dva pobyty jsme spolu s dalšími rodinami strávili v jižních Čechách ve vesnici Chvalšiny. Nadace Adelaida zde zrekonstruovala starou faru pro účely podobných pobytů, zaměřených především na lidi s poruchou autistického spektra. Objekt je zařízen velmi citlivě, tak aby zachoval kouzlo barokní stavby a zároveň splňoval potřebu bezpečného prostředí pro klienty.

V těchto podmínkách se podařilo vytvořit atmosféru velké rodiny – komunity lidí s podobnými starostmi. Ani jeden pobyt se sice neobešel bez záchvatu mého syna, ale už vím, že se podobná situace dá ve společnosti stejně naladěných lidí zvládnout. Takové příhody jsou zde vnímány jako „běžná“ – i když pro všechny zúčastněné náročná – součást života. Mohou se však změnit v zajímavou a obohacující zkušenost. V případě záchvatu mého syna se například objevili hrdinové v podobě našich asistentů, kteří pevným, ale vlídným uchopením pomohli mému synovi dostat se do pohody. Díky tomu jsem mohla být v pohodě i já.

Jsem vděčná, že mohu patřit do komunity pečujících rodičů v místě, kde žiju. Přála bych to štěstí všem, kdo se soustavně starají o své blízké, aby se necítili vyloučení a neuzavírali se sami do sebe.

A jestli jsem si na relaxačním pobytu odpočinula? Řekla bych, že se cítím osvěženě, dostalo se mi pochopení i pohlazení a tento pocit se snažím udržet si co nejdéle.

Monika U.

Kontaktní místo pro pečující najdete v budově Denního stacionáře Charity Starý Knín, Plk. B. Petroviče 102, v 1. patře. Po předchozí telefonické či e-mailové domluvě se vám budou věnovat koordinátorky pomoci Monika Bártová (monika.bartova@cpkp.cz, 606 418 406) a Petra Štěpová (petra.stepova@cpkp.cz, 773 661 130).

Reklama

Předchozí článekPečovatelky se pro nás angažují, až se o ně bojím říká v rozhovoru pro Dobříšské listy paní Dagmar, která je jednou z klientek Pečovatelské služby města Dobříše
Další článekCo vše proběhlo v komunitním centru po létě plném dětské radosti z letních příměstských táborů a na co se u nás můžete těšit v podzimním čase dál?