Dobro z Dobříše – Místo, kde se potkává česká a ukrajinská komunita



Od začátku ruské invaze na Ukrajinu do našeho regionu přišlo na tisíc lidí. Přišli s málem, nezřídkakdy i bez ničeho. Komunita Dobříše však ukazuje, že dokáže nabídnout pomocnou ruku a v pomoci vytrvat.

MAS Brdy–Vltava začala pomáhat 25. února, kdy uspořádala první humanitární sbírku, která putovala na hranice se Slovenskem. Následovala organizace společného postupu dalších organizací a dobrovolníků, jež vytvořila koridor humanitární pomoci na Ukrajinu.

Poté se dobříšské komunitní centrum stalo místem setkávání nové ukrajinské komunity a střediskem mnoha aktivit. Kurzy češtiny pro děti i dospělé, volnočasové aktivity, kroužky pro děti, společná promítání i relaxační odpoledne, při kterých se setkávají české a ukrajinské děti.

Podle Markéty Dvořákové je největší komplikací při poskytování pomoci obtížné plánování. „Abychom mohli pomoc kontinuálně udržet co nejdéle, musíme shánět externí finanční prostředky, projekty jsou většinou krátkodobé na několik měsíců. Přesto jsme připraveni pomáhat, dokud to bude potřeba i za pomoci dobrovolníků, kterým tímto velmi děkuji.“

MAS Brdy–Vltava průběžně mapuje potřeby ukrajinských uprchlíků. S ochlazujícím počasím se ukázalo, že nedostatkem jsou kvalitní přikrývky, další lůžkoviny a vedle nich také kuchyňské vybavení. Za finanční podpory Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tak rozšířili svou pomoc o nákup a distribuci přikrývek, polštářů, povlečení a prostěradel i energeticky úsporných kuchyňských spotřebičů a nádobí.
„Myslím, že jsou za pomoc rádi. Někdy nás objímají a pláčou. Tolik vděčnosti jsem dlouho nezažila, i když obdobnou podporu poskytujeme i místním obyvatelům v nouzi,“ odpovídá Markéta Dvořáková na otázku, jak ukrajinští uprchlíci reagují na nabízenou pomoc.

Mezi ně patří Natali z Ukrajiny. Od doby, kdy opustila válečnou zónu a přišla do dobříšského regionu, byla v každodenním kontaktu s pracovníky komunitního centra, kteří pomáhali se složitými sociálními situacemi a poskytovali materiální i psychickou pomoc. Stala se tak neoficiální představitelkou místních ukrajinských uprchlíků a zanedlouho byla pozvána, aby začala v komunitním centru přímo i pracovat. K integraci lidí z Ukrajiny podle Markéty Dvořákové nejvíce přispívá, že je místní komunita přijala mezi sebe, poskytla jim bydlení a podporu. Podpora v Dobříši prý funguje na rodinné bázi, jelikož uprchlíky přijaly konkrétní rodiny, které je nadále podporují. „Samozřejmě si společně s lidmi z Ukrajiny přejeme, aby konflikt konečně skončil a oni se tak mohli vrátit zpátky domů, a ti, kdo si bude přát zůstat, aby mohli rozvinout svůj potenciál ve prospěch svůj i naší komunity,“ říká Markéta Dvořáková.

Filip Stowasser – IOM Czechia (redakčně zkráceno)



Předchozí článekPastorační centrum sv. Tomáše srdečně zve na několik adventních a vánočních akcí. Vánoční bohoslužby 2022
Další článekPřijdete na svařák?