Dobrá zpráva?V roce 2017 jsme se s mojí kamarádkou snažily alespoň o drobné zlepšení stavu veřejné zeleně v okolí náměstí. Měly jsme většinou pozitivní ohlasy. Kulatý stůl uspořádaný koncem roku 2017 k veřejné zeleni ukázal nespokojenost dalších občanů se současným stavem. Kritizovali neudržovanou, nedávno za velké peníze revitalizovanou Prokopovu zahradu, neupravené okolí radnice, stav jednotlivých náměstí.
Co mne ale zarazilo, jsou hlavně neuvěřitelně vysoké náklady na péči o zeleň.
Tak jsem se podívala do rozpočtů na položku veřejná zeleň v roce 2017 a srovnala si je se Sedlčany, městem srovnatelné velikosti.

Rozpočet 2017:

Dobříš: 4 970 000 Kč, skutečné výdaje: 7 170 000 Kč.
Sedlčany: 2 735 000 Kč, skutečné výdaje: 2 157 000 Kč.

Jak je možné, že tak velké výdaje nejsou na hlavním dobříšském náměstí vůbec vidět, na rozdíl od Sedlčan? Sedlčanské náměstí kvete! Jak dlouho se budeme schovávat v centru města za mantru „celkové rekonstrukce“ náměstí? Není na čase přestat zanedbávat drobnou údržbu a nenáročnou výsadbou oživit centrum města? To opravdu nejde veřejný prostor částečně zkultivovat a zpříjemnit v sice logicky rozkopaném, ale velmi odpudivém náměstí.
Ve schváleném rozpočtu města na rok 2018 je 7 500 000 Kč na veřejnou zeleň. Je to nebo není dobrá zpráva? V roce 2017 ty peníze zdá se prolétly kompostem. Třeba se najde pár korun na brigádníky, na údržbu jako takovou, aby již dvě důchodkyně nemusely pečovat o záhonky, zalévat, plít skoro pod okny radnice.

Helena Kahounová

Reklama

Předchozí článekNavýšení kapacity 5. MŠ Dobříš Větrník
Další článekNejlepší bruslení na Dobříši