Carpe diem!Vážení sousedé, máte v rukou květnové číslo DL a já navážu na svůj příspěvek z dubnového čísla. Bohužel válka na Ukrajině stále pokračuje. Na Dobříši máme 158 uprchlíků, z toho 48 dětí do 15 let.

Funguje adaptační skupina pro děti ve věku 3 až 6 let (pokud chcete zařadit další dítě, které přišlo s matkou z Ukrajiny, volejte na 770 197 123 nebo pište na masova@mestodobris.cz). Dvě starší děti navštěvují 1. ZŠ, 2. ZŠ navštěvuje 49 dětí z Ukrajiny. Celkem pět dětí navštěvuje gymnázium. Zápisy do mateřských škol a 1. tříd pro ukrajinské děti budou až na přelomu června/července, až bude známa volná kapacita po zápisu českých dětí do vzdělávacích zařízení. I když se šíří dezinformace, české děti mají opravdu přednost – zápisy jsou v řádném termínu, do škol už proběhly a do školek jsou začátkem května (ale o tom se jistě dozvíte na jiném místě DL). Dále probíhá pravidelné čtvrteční setkávání v Domě nad vodou, nejen v knihovně probíhají jazykové kurzy s výukou českého jazyka. V Centru dobrých lidí je kromě jazykových kurzů možné získat šatstvo a potravinovou pomoc. Příchozí uprchlíci jsou na Dobříši ubytováni v soukromí. Všichni doufáme, že nebude nutné ubytovat nikoho ve sportovní hale. Příliv lidí se snižuje, někteří se vracejí zpět na Ukrajinu, přeci jen tam ženy zanechaly své muže, rodiče, prarodiče, domovy. Někteří mají to štěstí, že se mají kam vrátit.

V sobotu 9. 4. na Dobříši a v neděli 10. 4. v Příbrami proběhla sbírka pro Charkov. Děkuji moc všem, kteří se zapojili, přinesli spoustu potřebných věcí. Velmi dojemné jsou momenty, kdy se senioři ptají, zda nevadí, že balík plenek je otevřený, nebo když maminka samoživitelka chce přispět a domlouvá si individuální předání, protože jí peníze přijdou až po skončení sbírky, sama má určitě málo, ale přesto chce přispět. V několika případech přišly celé rodiny, a když vám malé dítě dává hračku, je to hodně silné. Dárci z Dobříšska přinesli sunary, příkrmy pro děti, plenky, lahvičky, dudlíky, rýži, konzervy, těstoviny, krmení pro zvířata, hygienické potřeby. Děkuji vedení společnosti MEDI HELP Dobříš a vedení Oblastní nemocnice Příbram za množství tolik potřebného obvazového materiálu. Společnosti Bezedná miska za krmení pro psy a kočky. Vše se zabalí a označí a bude ukrajinskou charitou dopraveno do Charkova.

Co říci závěrem?
Po téměř dvouleté covidové izolaci se vše znovu „rozjíždí“. Konečně jsme skoro všude odložili roušky a už se zase poznáváme. Usmívejme se na sebe alespoň při pozdravu. Prodavačka za pokladnou, pracovnice pošty, úředníci většinou za naši špatnou náladu nemohou a možná jsou stejně „naštvaní“.
Je květen, vše kvete, voní, probouzí se k životu. Važme si každého dne a radujme se z přítomného okamžiku.

Dagmar Mášová
Autor foto: Dagmar Mášová

Reklama

Předchozí článekCelková rekonstrukce ubytovny v Dobříši za více než 31 milionů Kč je dokončena
Další článekKvětnové slovo starosty: Nejsme kulturní barbaři