Květnové slovo starosty: Nejsme kulturní barbařiPo dvouleté covidové pauze se konečně budou konat Dobříšské májové slavnosti. Na 21. května se připravuje pestrý program, kde najdou místo jak malí i velcí umělci z Dobříše, tak si budeme moci prohlédnout a poslechnout i někoho z větší dálky. Bude to velké a pestré.

Řada z nás si uvědomuje, že kultura k životu patří. Potřebujeme ji. Můžete být šikovní v práci, můžete být skvělá máma, můžete vynikat ve sportu, ale každý z nás zažívá pěkné okamžiky i s kulturou. Ať je to poslech oblíbené písničky, listování zajímavými fotkami, sledování filmu atd. V online době je vše jakoby na dosah. Na jedno kliknutí. Jenže skutečnému zážitku na živém vystoupení, skutečné návštěvě výstavy obrazů či skutečnému čtení pohádky od babičky se žádný display nevyrovná. Poslední 2 roky, kdy kulturní akce byly významně omezeny, vedly ke změně diváckého chování. Řada z nás si odvykla někam chodit, shánět vstupenky, čekat na vystoupení. Rád bych vám dodal odvahu. Zkuste se na koncert či jinou kulturní akci podívat osobně. I v Dobříši se jich v květnu koná celá řada. Umělec možná nebude tak dokonalý, jak ho znáte z vymazleného videa. Dostanete ale bezprostřední zážitek, s lidským výkonem i s lidskými chybami.

Známý čínský podnikatel, když se ho ptali, jak se má reformovat školství, řekl, že je třeba klást důraz na takové znalosti, které nás odlišují od strojů. A to je právě umění a podpora lidské tvořivosti. Proto držím palce všem, kteří kulturu nejen sledují, ale snaží se ji v rámci svých možností a talentu sami vytvářet. Ať už jde o první tahy štětcem na výtvarce, první taneční kroky či první tóny v hudebce, později roky pilného cvičení a nakonec třeba i vyprodané koncerty. V květnu budete moci v Dobříši okusit všechno tohle a ještě mnohem víc.

Co dál se děje ve městě? Máme tu už přes 150 uprchlíků z Ukrajiny. Téměř 50 dětí už chodí do základních škol. Děkuji všem, kteří pomáháte a přispíváte. Na Pražské ulici probíhají poslední dokončovací práce. V dubnu byla opravena křižovatka na Tyršově náměstí i rozbité místo pro přecházení před Spořitelnou. Krajská správa silnic postavila provizorní most přes Pilský potok, po kterém se bude jezdit nejméně do jara příštího roku. Dál se kope do hloubky na náměstí Komenského, tak aby byly obnaženy všechny sítě a bylo možné vytvořit správné podloží pro nové stromy. Čistily a čistí se ulice a začíná jarní údržba zeleně. A pokud pojedete od zámku na náměstí, na podzim vysázené narcisy a tulipány už kvetou. Na viděnou na Májovkách.

Pavel Svoboda, starostaPředchozí článekCarpe diem!
Další článekNOVÝ SMĚR – KVĚTEN