Vzpomínka na pana profesora

Letos 14. února by oslavil 95 let středoškolský profesor, ředitel místního gymnázia, držitel Ceny města Dobříše a hlavně dobrý člověk, profesor Miroslav Olič (14. 2. 1923 – 22. 4. 2011).

V každé době bychom si měli připomínat osobnosti, které pro nás mohou být pozitivními vzory, a takovou osobností profesor Olič jistě byl. Už jako malý kluk, ještě v éře tzv. první republiky, začal v rodné Zbraslavi skautovat. V období po 2. světové válce působil dokonce chvíli jako skautský vedoucí, než byl Junák komunistickou mocí zakázán. Skautem však v srdci a svými činy zůstal až do konce, tak na něj v říjnu loňského roku na Dobříši vzpomněl i jeho přítel skaut Miloš Blažek (Merkur), spolužák z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Skautské myšlenky, křesťanská víra a demokratické ideály Miroslava Oliče provázely celý život. Když na něj lidé vzpomínají, tak vždy jako na člověka, který dokázal i v těžké nesvobodné době vytvářet přátelské prostředí naplněné porozuměním a tolerancí. Měl pevné postoje, hodnoty, a mohl tak být pro ostatní morální autoritou a podporou. Byl vždy připraven pomoci druhým, přestože to mohlo jeho samotného ohrozit. Jako ředitel gymnázia zachránil kariéru mnoha lidem, kteří pro režim nebyli pohodlní. Mohlo by se zdát, že v takové době není pomyšlení na humor, ale jak o svém příteli a kolegovi napsal profesor Vondráček: „Miloval vtipy a s oblibou je vyprávěl. Dovedl se ne smát, ale nakažlivě chechtat.“

Profesor Miroslav Olič byl vůdčí osobností a morální autoritou nejen za svého života, ale může být inspirací i dnes a pro další generace. S úctou si ho připomínáme a jsme hrdí, že v názvu skautského střediska neseme jeho jméno. Junák – český skaut, středisko prof. Oliče Dobříš.

Šárka Musilová, středisko prof. Oliče Dobříš

Reklama

Předchozí článekŘímskokatolická farnost Dobříš Pastorační centrum sv. Tomáše
Další článekRekonstrukce SOU Hluboš v odloučeném pracovišti Dobříš