Voda, voda a zase voda!Začátkem května navštívila naši školu paní Blanka Marvanová z Vodohospodářské společnosti Dobříš s programem o koloběhu vody v přírodě i o tom, jak se voda dostane až do našich koupelen a kuchyní. Děti si také mohly vyzkoušet, jaké to je napravovat znečištěnou vodu. Pro naše druháky odstartovalo téma, které nás provázelo celým měsícem. A tak jsme zkoumali vodu z různých úhlů pohledu. Vyzkoušeli jsme spoustu pokusů, při kterých jsme nejdříve přemýšleli a odhadovali, co se asi stane, a pak jsme své hypotézy ověřovali.

Schválně – zkuste si naplnit sklenici vody až po okraj a odhadněte, kolik mincí tam můžete vhodit, než voda přeteče. A co se stane se suchou sklenicí, kterou dáte na půlhodiny do mrazáku? A proč se to stalo? A které materiály voda nadnáší? A co se stane se špendlíkem na vodní hladině? A co když pod něj dáme kousek papírového ubrousku? Vyzkoušeli jsme také pokus, který nám simuloval koloběh vody v přírodě, a děti mohly sledovat, jak se voda odpařuje z hlíny na fólii, po které stéká do sběrné nádoby. Zabývali jsme se podobou vody v přírodě a tím, jak podle mraků můžeme poznat, co nám počasí přinese. Samozřejmě jsme se vypravili zkoumat vodu i do terénu a všímali jsme si života kolem místních vodních toků. Na závěr jsme se věnovali vodě v našich domácnostech a tomu, jak se v souvislosti s vodou chovat ekologicky. Protože „vodu neoceníme, dokud nám nevyschne studna, a to platí o všem v životě“, jak pravil Benjamin Franklin a jak hlásá i motto Vodohospodářské společnosti, které tímto děkujeme za inspiraci do naší výuky.

Srdečně vás zveme na zahradní slavnost, která se uskuteční v neděli 10. června od 15 hodin v prostorách ZŠ Trnka (Příbramská 938, Dobříš).

Markéta Svobodová

Reklama

Předchozí článekLesní komunitní škola Dobříš
Další článekDivotání – výstava výtvarných prací žáků 9. ročníku