Lesní komunitní škola DobříšAni se nestačíme divit, jak rychle se blíží historicky první školní rok naší lesní komunitní školy ke svému závěru. Máme velikou radost ze všeho, co se děti naučily, a velmi nás těší, jak nabité vědomosti umějí využívat v každodenním životě i při našich častých výletech. Nejenže postupně vrůstají do světa písmen a objevují tajemství, která se z nich dají poskládat. Ale pouze několik intenzivních vyučovacích epoch, ve kterých se seznámily se základy matematiky, stačilo k tomu, aby už bravurně zvládaly početní úkony potřebné například pro pořízení lístků na vlak či autobus nebo pro drobné nákupy potravin, ze kterých společně vaříme. Baví nás totiž především propojování všeho, co se učíme, s reálným životem a tuto zálibu plně realizujeme.

Díky pravidelným návštěvám u rodilé Kanaďanky Bethany na bio farmě Terra Farma děti ovládají základy anglické konverzace a nejen to. Díky úžasnému prostředí zažíváme na vlastní kůži, jak se pěstují základní potraviny, co a jak se z nich následně vaří, jak se uchovávají na zimu, jak se pečuje o slepice, křepelky, kozy, prasata, ovce, králíky, oslíka a čím vším nám naopak tato zvířata obohacují život. A to vše zažíváme v angličtině, kterou se děti učí vnímat jako přirozené rozšíření jejich vyjadřovacích možností, beze strachu či studu.

Také jsme zhlédli několik úžasných divadelních představení například v pražském Divadle Kampa nebo Ponec, při pravidelných návštěvách jsme se blíž seznámili s dobříšskou knihovnou, strávili jsme báječný (nejen) zimní týden na Šumavě, zlepšili jsme své lyžařské i plavecké umění pod vedením zkušených instruktorů, zjistili jsme, co vše se dá dělat ve veliké tělocvičně, ale také jsme strávili dobrodružnou noc v naší školní jurtě a prožili jsme si, jak se budou asi cítit naši hosté, kteří mají chuť přespat v příbytku, který nemá žádné rohy a který je postaven z přírodních materiálů. Jestli patříte mezi ty, kteří si chtějí zkusit toto netradiční ubytování, ozvěte se nám. Ještě je pár letních termínů volných.

Pokud máte chuť zažít naši školu naživo, přijďte se k nám podívat. Každé úterý od čtyř do půl šesté vyrábíme hračky či tvoříme umělecká díla s Veronikou. Srdečně také zveme na předprázdninové setkání u ohně v našem zázemí. Od 18 hodin bude čas na setkání s podobně naladěnými lidmi, pro které je vzdělávání v souladu s přírodou inspirací i radostí. Pochutnáme si na přinesených dobrotách a určitě dojde také na zpívání či bubnování.
Od září také nově připravujeme provoz lesního klubu pro děti předškolního věku a průběžně stále přijímáme školáky prvního stupně ZŠ. Více informací najdete na www.skolavlese.cz. O naše každodenní zážitky se dělíme také na www.facebook.com/LesniSkolyAskolkyMeniSvet.

Barbora Pecháčková Uchytilová

Reklama

Předchozí článekJelenec běloocasý žije na Dobříšsku již 165 let
Další článekVoda, voda a zase voda!