Vítězné návrhy z participativního rozpočtu
Tvoříme Dobříš jsou v realizaci



Z participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš 2021 budou letos financovány dva vítězné projekty. Prvním z nich je návrh s názvem „Pumptrack Dobříš“, který podal Jaromír Boubal. Druhým je návrh „Barevné hry na chodník“, který navrhla Lucie Roušalová.

Ohledně projektu pumtrackového areálu proběhla již během září na odboru správy majetku Městského úřadu Dobříš konzultace konkrétního projektu, před níž se uskutečnilo několik pracovních schůzek pracovní skupiny s navrhovatelem projektu panem Boubalem. Na nich se řešilo hlavně přesné umístění celého areálu a jeho vzhled a funkčnost. Nyní už víme, že projekt bude zahrnovat malý okruh, který bude město realizovat v rámci vítězného projektu Tvoříme Dobříš 2022. Náklady na projekt se budou hradit z běžného rozpočtu určeného právě na tuto činnost (projekty). Následně je v plánu i s využitím externích finančních zdrojů realizovat další etapy – velký okruh, jump line a dráhu s dřevěnými překážkami nazývanou skillcentrum. Za město Dobříš se schůzky zúčastnil vedoucí odboru, dále paní Samcová kvůli dotačním možnostem a koordinátor Tvoříme Dobříš a radní města pan Miroslav Sochor.
„Projekční práce budou ukončeny zhruba do poloviny října, následně bude muset být projekt schválen dotčenými orgány v rámci úředního kolečka. Pokud bude počasí příznivé, počítá se se začátkem realizace ještě letos,“ dodal pan Sochor. Počítáme se zapojením veřejnosti a byli bychom rádi, kdyby kolem pumptracku vznikla komunita, která se o něj společně s městem bude starat.

Druhý projekt týkající se barevných her na chodníku u Rákosníčkova hřiště je již v realizaci. Práce na jeho tvorbě byly zahájeny již začátkem září, následně ji pozdrželo počasí. Za koordinátory Tvoříme Dobříš se přípravám návrhu, jeho kontrole a průběhu věnuje zastupitel Miroslav Sochor, který k realizaci tohoto návrh řekl: „Při finalizaci projektu společně s paní Roušalovou panovala skvělá tvůrčí atmosféra. Jsem rád, že jsme mohli na dvou krátkých schůzkách přímo na místě a při následné korespondenci vdechnout tomuto místu punc jedinečnosti, kterou si pořádně užijí nejen dobříšské děti a jejich rodiče. Poděkování patří také zaměstnancům Městského úřadu Dobříš, jmenovitě paní Loudové a paní Krůtové za jejich pomoc s koordinací.“

Cena za „Barevné hry na chodník“ u Rákosníčkova hřiště činí celkem 123 080 Kč a je zcela hrazena z participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš. V částce je také zahrnuta obnova nátěru po dvou letech užívání.

Z městského rozpočtu se v tomto roce také realizují další dva projekty, o které byl v minulých ročnících participativního rozpočtu Tvoříme Dobříš zájem. V hlavním vchodu do sportovní haly je instalován poloautomatický defibrilátor a také je zhotoviteli předáno staveniště k realizaci přírodní stezky údolím Trnovského potoka. Tento návrh se totiž stal vítězem v roce 2020. Ano, čtete správně, jde opravdu o návrh projektu, který byl podán před dvěma lety. Zdržení realizace bylo bohužel způsobeno získáním souhlasu vlastníků pozemků, jichž se stavba chodníku dotkne. Nyní už jsou ale potřebné dokumenty dané dohromady, a tak se konečně mohlo začít.
Přes Trnovský potok bude nově vybudována stezka z dřevěných povalů v délce 170 m a šířce 1,5 m, která umožní průchod přes louku „suchou nohou“. Vyšlapaná stezka skrz les bude v délce 27 m opravena, respektive dosypána štěrkodrtí. Zároveň budou také prořezány větve zasahující do stezky a provedeno bude zpevnění břehu potoka za lávkou „haťováním“ v délce 7 m. V rámci projektu dojde rovněž i k opravě lávky přes Trnovský potok Zhotovitelem projektu je firma Mivapro, s. r. o., která výše zmíněné práce provede za celkovou cenu 957 675 Kč. Termín dokončení je stanoven 3 měsíce od předání staveniště, tedy 7. 12. 2022. K prodloužení prací samozřejmě může dojít z důvodu nepříznivého počasí.
Koordinátoři projektu počítají se spuštěním dalšího ročníku Tvoříme Dobříš v průběhu letošního podzimu. Všichni Dobříšáci se těší na nové nápady.

Participativní rozpočet Tvoříme Dobříš
je zahrnut do projektu Dobříš
– Zdravé město a místní Agenda 21.

Zpracovala DH



Předchozí článekVítání občánků
Další článekPodzimní svoz odpadů ze zahrad v Dobříši