Vážení spoluobčané,

situace s nouzovým stavem a nákazou Covid-19 se postupně uklidňuje. V Dobříši jsme od počátku měli jen 3 případy nakažených. Poslední z nich se uzdravil na počátku dubna. Takže jsme téměř 2 měsíce na nule. Děkuji Vám všem, kteří jste se chovali odpovědně a pomohli jste situaci zvládnout. V květnu začalo postupné uvolňování, i v Dobříši se postupně otevřely školky, školy, úřady, obchody, restaurace a provozovny. I když jsme nouzovým stavem prošli dobře, další překážky jsou na obzoru. Ekonomové propočítávají možné dopady korona krize, stejně tak i my na úřadě. Vláda rozhodla, že část příspěvku, který byl vyplácen jako podpora podnikatelům za zavřené provozovny ve výši 25 tisíc Kč, bude z 23,58 % hrazena z rozpočtu obcí. O tomto rozhodnutí jsme byli informováni na konci května. Podobné omezení předpokládaných příjmů už sledujeme v oblasti dotací. Od počátku roku byly zamítnuty již 3 naše žádosti: dotace na rekonstrukci sportovního hřiště u 2. ZŠ, dotace na obnovu sochy sv. Judy a dotace na nákup vybavení pro dobrovolné hasiče. K rozpočtové obezřetnosti nás vyzývá rozpočtový výbor i vlastní zdravý rozum.

Tyto a podobné úvahy nás vedly nakonec k tomu, že jsme se v radě města rozhodli zastavit přípravu projektu knihovny se spolkovou činností a kinosálem. Na projekt, jehož odhadovaná cena se blíží 150 milionům Kč, máme schválenou dotaci 40 mil. Kč. Pro její čerpání by však bylo nutné dokončit projektové práce a uzavřít smlouvu s dodavatelem do listopadu 2020. Další dotaci, která by šla kombinovat s tou přidělenou, jsme nezískali. I s dotací zbývá na město stále ještě velká částka, nejméně 103 mil. Kč. Mrzí mě to, ale město na takový projekt peníze nemá a v dohledné době mít nebude. Pracovnice a pracovníci dobříšské knihovny odvádějí skvělou práci. Nejde jen o půjčování knížek, velkou část aktivit představují nejrůznější besedy a přednášky. Především pro takové akce budeme společně s nimi hledat možnosti, kde je dělat. Nová budova měla stát v prostoru bývalého kina, které je v dezolátním stavu. Knihovnu tam nyní nepostavíme, ale požádali jsme o dotaci na stržení budovy. V místě by měl vzniknout malý parčík.

Vážení spoluobčané, poslední měsíce nás přiměly přemýšlet o řadě věcí z jiných úhlů pohledu. Teď nastává čas vyhrnout si rukávy a pustit se do práce.

Pavel Svoboda, starostaPředchozí článekStručné informace z 12. zasedání Zastupitelstva města Dobříše
Další článekZprávy ze ZUŠ